Справа №461/6051/25
Провадження №3/461/2188/25
27 листопада 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Королівство Нідерландів (згідно із протоколом ПМП), проживає за адресою: АДРЕСА_1 (зі слів громадянина), закордонний паспорт НОМЕР_1 від 16.05.2017 виданий HMPO,
за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -
Згідно із протоколом про порушення питних правил №1038/UA209000/2025, 11.07.2025 року близько 20 години 32 хвилини в зону митного контролю митного поста «Краковець» Львівської митниці у напрямку «в'їзд в Україну» смугою руху «червоний коридор» в'їхав автобус марки «VAN HOOL», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , в якому прямував, в якості пасажира, громадянин Нідерландів ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
У ході здійснення митного контролю вказаного транспортного засобу та внесення інформації до ACMO «Центр» та в ЄАІС2 Держмитслужби України було встановлено, що громадянином Нідерландів ОСОБА_2 , було ввезено на митну територію України 14.08.2023 року з метою «особистого користування» у режимі «тимчасове ввезення терміном до 1 року» через пункт пропуску "Малий Березний - Убля" митний пост "Малий Березний" Закарпатської митниці, транспортний засіб VIN №: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
Згідно даних Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску ЄАІС2, інформація щодо вивезення громадянином Нідерландів Кнігхт Тревор Ніколас ( ОСОБА_2 )транспортного засобу VIN №: VF3YBTMFB12790299 реєстраційний номер НОМЕР_4 за межі митної території України або поміщення в інший митний режим станом на 11.07.2025 року відсутня. Відповідно до ч.1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Документів, які б підтверджували дії обставин непереборної сили, аварії або протиправних дій третіх осіб, зазначеною особою на момент складання цього протоколу надано не було. У відповідності до ст. 192 МКУ, до найближчої митниці про обставини події (аварії або дії обставин непереборної сили), місцезнаходження товарів і транспортного засобу, громадянин Нідерландів ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не звертався.
Згідно з електронною базою даних «Реєстр порушників митних правил» ДМС України та АСМО «Інспектор» «Провадження в справах про ПМП», станом на 11.07.2025 р., громадянин ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) впродовж року не притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення однорідних правопорушень.
Таким чином, на думку працівників митниці, громадянин Нідерландів ОСОБА_2 перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування VIN №: НОМЕР_3 реєстраційний номер НОМЕР_4 більше ніж на 30 діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 статті 481 Митного кодексу України.
У судовому засіданні адвокат особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Кнігхт Тревора Ніколаса ( ОСОБА_2 ) - адвокат Качмар І.О. заявив клопотання про скерування справи про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до відповідальності за ч.6 ст. 281 МК України на доофрмлення.
Клопотання вмотивоване тим, що згідно із відомостей протоколу про порушення питних правил №1038/UA209000/2025, 11.07.2025 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) є громадянином Нідерландів, однак як вбачається з паспорта останнього, він є громадянином Великої Британії.
Представник Львівської митниці Лубоцький Б.І. у судовому засідання проти клопотання заперечив.
Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:
1) про проведення додаткової перевірки;
2) про накладення адміністративного стягнення;
3) про закриття провадження у справі.
Згідно з частиною другоюстатті 527 МКу постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
Відповідно до частини другоїстатті 494 МКпротокол про порушення митних правил повинен містити такі дані:
1) дату і місце його складення;
2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол;
3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено;
4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил;
5) посилання настаттю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення;
6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є;
7) відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно ізстаттею 511 цього Кодексу;
8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
З наведених норм закону вбачається, що суд може прийняти до провадження справу про порушення митних правил та розглянути її по суті, коли матеріали справи містять всі необхідні для вирішення справи відомості.
Статті 278 КУпАПпередбачає, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За правилами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першоїстатті 495 МКдоказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються:
1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів;
2) поясненнями свідків;
3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності;
4) висновком експерта;
5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
За змістом ч. 1 ст. 508 МК України, отримання доказів у справі про порушення митних правил необхідних для правильного її вирішення проводиться шляхом проведення процесуальних дій визначених цією статтею. До процесуальних дій належать: 1) складення протоколу про порушення митних правил; 2) опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; 3) витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них; 4) тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті З статті 461 цього Кодексу, та документів на них; 5) митне обстеження; 6) пред'явлення товарів, транспортних засобів і документів для впізнання; 7) експертиза; 8) взяття проб та зразків для проведення дослідження (аналізу, експертизи).
З матеріалів справи вбачається, що протокол про порушення митних правил складений митним органом відносно особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), громадянина Нідердандів.
Водночас в ході розгляду матеріалів встановлено, що відповідно до документів, що посвідчують особу, Кнігхт Тревора Ніколаса ( ОСОБА_2 ) є громадянином Великої Британії.
Таким чином, митному органу слід уточнити громадянство до якого належить особи яка притягується до адміністративної відповідальності та відносно якої складено протокол про порушення митних правил.
Суддя звертає увагу, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом. При підготовці справи до розгляду суд має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, а при розгляді справи слід з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі зазначеного, матеріали справи про порушення митних правил підлягають направленню до Львівської митниці Державної митної служби України для проведення додаткової перевірки обставин вчиненого адміністративного правопорушення, під час якої уповноваженим особам Львівської митниці Державної митної служби України вказати вірне громадянство до якого належить особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )
Керуючись ст. 294 КУпАП,
постановив:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України - повернути Львівській митниці Державної митноїслужби України для належного дооформлення, з урахуванням вимог Закону та зауважень, зазначених у мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Х.М. Мисько