Справа №521/3014/26
Провадження №2-о/521/209/26
03 березня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тополевої Ю.В.,
за участю секретаря Онуфрієнко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 звернулась до Хаджибейського районного суду міста Одеси із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області, на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви, ОСОБА_1 посилається на те, що її мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла на тимчасово окупованій території України в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області. Факт настання смерті матері на тимчасово окупованій території підтверджується довідкою про смерть № С-00131 від 17.02.2026 року та свідоцтвом про смерть від 17 лютого 2026 року, які видані органами окупаційної влади. У зв'язку із тим, що смерть матері настала на території, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), отримати оригінал лікарського свідоцтва про смерть є неможливим. Встановлення факту смерті матері необхідне заявнику для реєстрації її смерті.
Заявник у відкрите судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась, заперечень щодо розгляду справи у її відсутності не подавала.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у відкрите судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся, заперечень щодо розгляду справи у його відсутності не подавав.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, зважаючи на такі обставини.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Так, відповідно до Розділу II «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України», Василівська міська територіальна громада Запорізької області з 26 лютого 2022 року входить до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , приходилась дочкою ОСОБА_1 .
Факт родинних відносин ОСОБА_2 з ОСОБА_1 , підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданим 18 червня 1979 року, актовий запис №149.
З матеріалів справи вбачається, що документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 и ІНФОРМАЦІЯ_1 на території, непідконтрольній державній владі України є довідка про смерть № С-00131 від 17.02.2026 року та свідоцтво про смерть від 17 лютого 2026 року, які видані органами окупаційної влади.
Відповідно до копії довідки про смерть № С-00131 від 17.02.2026 року вбачається: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Бурчак, Михайлівський р-н., Запорізька обл., померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в 09:55 годин, місце смерті: м. Василівка, Василівський р-н., Запорізька обл., причина смерті: лівошлуночкова недостаність 150.1, гострий трансмуральний інфаркт передньої стінки міокарда 121.0, цукровий діабет з множинними ускладненнями Е11.0.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть 17 лютого 2026 року вбачається: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Бурчак, Михайлівський р-н., Запорізька обл., померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в 09:55 годин, місце смерті: м. Василівка, Василівський р-н., Запорізька обл., про що 17 лютого 2026 року складено відповідний актовий запис №170269900000500090002.
Частинами 1-3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно норм ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Пунктом «ґ» статті 1 розділу 5 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є зокрема рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Абзацом 3, 4 статті 9 розділу 5 глави ІІІ вказаних Правил передбачено що, державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого за їх зверненням в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, сьомим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил. У разі направлення судом рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення державна реєстрація смерті проводиться в день надходження копії такого рішення без звернення будь-якої особи.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
За таких обставин, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , уродженки с. Бурчак, Михайлівський р-н., Запорізька обл., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 74 роки в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області, причина смерті: лівошлуночкова недостатність 150.1, гострий трансмуральний інфаркт передньої стінки міокарда 121.0, цукровий діабет з множинними ускладненнями Е11.0., на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 319 ЦПК України дане рішення є підставою для державної реєстрації смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 293, 315-319, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті, а саме, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , уродженка с. Бурчак, Михайлівський р-н., Запорізька обл., померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 74 роки в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області, причина смерті: лівошлуночкова недостатність 150.1, гострий трансмуральний інфаркт передньої стінки міокарда 121.0, цукровий діабет з множинними ускладненнями Е11.0., на тимчасово окупованій території України.
Вказане рішення є підставою для державної реєстрації смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , уродженки с. Бурчак, Михайлівський р-н., Запорізька обл., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 74 роки в місті Василівка, Василівського району, Запорізької області, причина смерті: лівошлуночкова недостатність 150.1, гострий трансмуральний інфаркт передньої стінки міокарда 121.0, цукровий діабет з множинними ускладненнями Е11.0., на тимчасово окупованій території України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Ю.В. Тополева