Справа № 458/1289/25
3-в/458/1/2026
03.03.2026 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І., розглянувши клопотання голови Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області М. Шкітака про заміну проходження програми для кривдників на інших захід впливу згідно постанови Турківського районного суду Львівської області від 02.02.2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, -
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.12.2025 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа № 458/1289/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до постанови Турківського районного суду Львівської області від 05.12.2025 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, повернуто до відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.12.2025 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа №458/1289/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою Турківського районного суду Львівської області від 02.02.2026 року визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні 17.11.2025 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №392162 від 17.11.2025 року та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн.
Окрім цього, направлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання АДРЕСА_1 в Боринську селищну раду Самбірського району Львівської області для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на чотири місяці.
Згідно вимог ст. 278 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку підвідомча Турківському районному суду Львівської області. Відповідно до ст. 221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку, передбачені ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03.03.2026 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа №458/1289/25 за клопотанням голови Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області М. Шкітака про заміну проходження програми для кривдників на інший захід впливу згідно постанови Турківського районного суду Львівської області від 02.02.2026 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у якій представник органу місцевого самоврядування просить замінити проходження програми для кривдників на інших захід впливу, у зв'язку з тим, що фахівець, який пройшов відповідне навчання та володіє спеціальними знаннями для забезпечення виконання програми перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Дослідивши клопотання голови Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області М. Шкітака про заміну проходження програми для кривдників на інших захід впливу, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив, що клопотання підлягає частковому задоволенню з врахуванням наступного.
Статтею 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого - накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Види адміністративних стягнень врегульовано статтею 24 КУпАП, серед яких є накладення штрафу.
Заходи впливу згідно зі ст. 24-1 КУпАП застосовуються до неповнолітніх (16-18 років), які вчинили адміністративні правопорушення, замість стандартних адміністративних стягнень.
Водночас постанова суду про направлення на проходження програми для кривдників не є видом адміністративного стягнення, а є заходом протидії домашньому насильству, що застосовується на строк від 3 місяців до 1 року.
Крім того, відповідно до статті 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Програма включає діагностику, мотиваційні бесіди та групову роботу, затверджену наказом Мінсоцполітики №1434.
Ухилення від проходження карається кримінальною відповідальністю.
Захід протидії домашньому насильству є правом, а не обов'язком суду, а тому суд може направити кривдника на програму, якщо вчинено домашнє насильство з метою - зміна насильницької поведінки, формування навичок відповідальності та ненасильницького спілкування.
Так, у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Згідно п. 4 ч.1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»: 1. Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для постраждалих осіб, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. 2. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для постраждалих осіб, організовує та забезпечує проходження такими особами зазначених програм за їхньою згодою. 3. Програми для постраждалих осіб виконуються фахівцями, які пройшли підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та представляють суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, а також суб'єктами, визначеними статтею 17 цього Закону, в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Відповідно до ч. ч. 6, 8, 9 ст. 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Зважаючи на те, що на сьогоднішній день в Боринській селищній раді Самбірського району Львівської області відсутній фахівець, який пройшов відповідне навчання, оскільки перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 18.11.2025 року до 03.08.2028 року, направлення на проходження програми для кривдників не є видом адміністративного стягнення, а є заходом протидії домашньому насильству, з огляду на те, що орган місцевого самоврядування є суб'єктом, відповідальними за виконання програм, з метою належного виконання в майбутньому рішень суду в частині недопущення неможливості виконання судових рішень по виконанню програм для кривдників, а також з метою недопущення безпідставного притягнення до відповідальності кривдника за невиконання програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" - клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ч. 1 ст. 173-2 , ст.283, ст.284, ст.294, ст.ст.301-304 КУпАП, Закону України «Про судовий збір», суддя, -
Клопотання голови Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області М. Шкітака про заміну проходження програми для кривдників - задовольнити частково.
Внести зміни до резолютивної частини постанови Турківського районного суду Львівської області від 05.12.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, виключивши з неї абзаци № 7 та № 8, у зв'язку з чим абзаци 9-12 вважати абзацами 7-10 цієї частини постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Р.І. Ференц