Справа № 645/1553/26
Провадження № 2-а/645/18/26
03 березня 2026 року Суддя Немишлянського районного суду міста Харкова Ульяніч І.В., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Національної поліції України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Держави України, в особі Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій, перевищення службових повноважень працівниками Національної поліції України та відшкодування моральної шкоди, -
27.02.2026 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Немишлянського районного суду міста Харкова з позовом до Національної поліції України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Держави України, в особі Державної казначейської служби України, в якому між іншого просить суд визнати протоколи ВВ № 021952 про адміністративне затримання за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та № 57 про адміністративне правопорушення від 08.02.2026 за ч. 3 ст. 210 КУПАП - не дійсними та тими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу на користь позивача моральну шкоду у розмірі 70 000 000 грн. (Сімдесят мільйонів гривень), завдану незаконними рішеннями, діями та бездіяльністю суб'єктів владних повноважень без покладання обов'язку відшкодування на конкретну посадову особу.
Розглядаючи питання про відкриття провадження у справі, суддя вважає, що вищевказаний позов слід направити за підсудністю до іншого суду за таких підстав.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи визначені ч. 1 ст. 20 КАС України, в тому числі: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Згідно ст. 21 КАС України - позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Якщо справа щодо пов'язаних вимог територіально підсудна різним місцевим адміністративним судам, то її розглядає один з цих судів за вибором позивача. Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Згідно з положеннями статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Позивач при зверненні до Немишлянського районного суду м. Харкова зазначив адресу: АДРЕСА_1 .
Але Відповідно до Довідки з Єдиного державного демографічного реєстру, зареєстроване в установленому законом порядку місце проживання позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є адреса: АДРЕСА_2 , що відноситься до Основ'янського району м.Харкова.
Недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст. 318 ч. 1 КАС України).
За таких обставин, вищевказаний позов не підсудний Немишлянському районному суду міста Харкова.
Згідно ст. 171 КАС України -суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до Основ'янського районного суду міста Харкова.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Національної поліції України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Держави України в особі Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій, перевищення службових повноважень працівниками Національної поліції України та відшкодування моральної шкоди - передати на розгляд за підсудністю до Основ'янського районного суду міста Харкова.
Ухвалу може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя І.В.Ульяніч