Справа № 569/26415/25
24 лютого 2026 року Рiвненський мiський суд Рівненської області
в особi головуючої судді Панас О.В.
при секретарі судового засідання Алексейчук Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в мiстi Рiвному у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги при народженні дитини,-
У провадженні Рівненського міського суду Рівненської області перебуває справа за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги при народженні дитини.
Просили стягнути з гр. ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради надміру виплачених (у вигляді допомоги при народженні дитини, тип.4) коштів в розмірі 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 00 коп. та судові витрати - судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
Представник позивача за довіреністю Щербяк О.О. в судове засідання не з'явилася, подала заяву (12893/26-вх. від 24.02.2026) в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити, не заперечила проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився. Її виклик в судове засідання на 24.02.2026 здійснювався шляхом розміщення на сайті Рівненського міського суду за веб-адресою: http://court.gov.ua/ 14.01.2026 оголошення про виклик відповідача. З заявою з проханням слухати справу за її відсутності до Рівненського міського суду відповідач не зверталася, письмового відзиву на позов суду не подала. Причину неявки суду не повідомила.
За таких обставин, у зв'язку із неявкою в судове засідання належним чином повідомленого відповідача, з письмової згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст.ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних у справі матеріалів.
Ухвалою суду від 15.12.2025р. позовна заява Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради залишалася без руху.
На виконання ухвали суду позивачем було подано до суду заяву про усунення недоліків та долучено уточнену позовну заяву.
Ухвалою суду від 18.12.2025 р. прийнято позовну заяву Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до розгляду, у справі відкрите спрощене позовне провадження, призначено судове засідання з викликом сторін.
Дослiдивши письмовi матеріали по справi, та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку що позов підлягає до задоволення.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на підставі поданої електронної заяви(ідентифікатор 2758177-с) про призначення допомоги при народженні дитини, від 30.09.2021 року ОСОБА_1 (далі відповідач) Департаментом було призначено державну допомогу при народженні дитини з 01.09.2021 по 30.09.2024 року, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 .
26.02.2024 року на адресу Департаменту від ОСОБА_4 надійшло розпорядження за підписом секретаря Рівненської міської ради від 16.02.2024 року, про встановлення опіки над малолітньою дитиною ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має статус дитини позбавленої батьківського піклування , оскільки її матір ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 07.12.2023 року, (справа№569/13840/23), що набрало законної сили 09.01.2024 року, відповідача позбавлено батьківських прав на дитину.
З огляду на несвоєчасне отримання Департаментом інформації про рішення Рівненського міського суду про позбавлення батьківських прав з 09.01.2024 року, право на отримання виплат відповідач втратила з 01.02.2024 року.
Департаментом розраховано суму надміру виплачених коштів допомоги при народженні дитини за період з 01.02.2024 по 31.03.2024 року, відповідно до довідки №247, від 02.07.2025 року по особовій справі № 479774, в розмірі 1720грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751. визначено, що виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій центру соціальних служб та/або служб у справах дітей або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади.
Згідно п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751. особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Якщо отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення:
-визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
-повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Своїм підписом на заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг відповідач підтвердила, що її було попереджено про обов'язок повідомити Департамент про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги при народженні дитини, а також про те, що в разі подання неповних чи недостовірних даних, що спричинили надміру нараховані кошти, відповідач зобов'язується їх повернути.
Листом Департаменту №08-382 від 01.05.2025 року повідомлено відповідача про повернення надміру виплачених коштів допомоги при народженні дитини у розмірі 1720 грн.00 коп.
Однак, кошти відповідач не повернула.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Частиною 1 ст. 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно із ч. 2ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Таким чином, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилався позивач, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача понесені судові витрати - судовий збір в сумі 3028,00 грн.
На підставі наведеного,керуючись ст.ст. 12,81,141, 264-268, 273, 280-282, 284, 354, 355 ЦПК України, суд ,-
Позовну заяву Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради , задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради на рахунок: UA948201720343170030000046106, МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ДКСУ в м.Києві, суму надміру виплачених (у вигляді допомоги при народженні дитини, тип.4) коштів в розмірі 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 00 коп.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради на рахунок: UA498201720344230047000046106, МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441 в ДКСУ в м.Києві , судовий збір у сумі 3028 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом , що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Позивач: Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул. Соборна, 12, код ЄДРПОУ 03195441.
Відповідачка: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення виготовлено 24.02.2026
Суддя О.В.Панас