Рішення від 03.03.2026 по справі 295/8504/25

Справа №295/8504/25

Категорія 54

2/295/977/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

03.03.2026 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі

Головуючої судді Воробйової Т.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

без повідомлення сторін цивільну справу

за позовом департаменту соціальної політики Житомирської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надмірно перераховані кошти у виді допомоги на дитину як одинокій матері в розмірі 3053,34 грн та судові витрати.

В обґрунтування вимог вказано, що 21.01.2022 до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради повторно звернулась ОСОБА_1 , яка на момент звернення була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей як одиноким матерям відповідно до статей 18-1 - 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила синів - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . До народження дітей ОСОБА_1 в шлюбі не перебувала. Особу, від якої має дитину, в установленому порядку батьком дитини не визнала. 10.01.2019 повторно видано свідоцтва про народження дітей, запис в графі «батько» зроблений за вказівкою матері.На підставі поданих документів рішенням від 24.01.2022 відповідачу була призначена допомога на дітей як одинокій матері з урахуванням доходів з 01.01.2022 по 30.06.2022.Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» (в редакції, чинній на той час) строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. У зв'язку з чим виплату допомоги на дітей як одинокій матері ОСОБА_1 було продовжено з липня 2022 року. 22.11.2022 до управління від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) надійшло повідомлення про визнання батьківства над ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 04.11.2022.25.11.2022 розпорядженням начальника управління відповідачу було припинено виплату допомоги на дітей одинокій матері з 01.12.2022, у зв'язку з визнанням батьківства. У зв'язку з неповідомленням ОСОБА_1 про вищезазначені обставини, виникла переплата бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 3053,34 грн за період з 01.12.2022 по 31.12.2022, які підлягають поверненню до Державного бюджету України. Позивач вказує, що управлінням вжито заходів досудового врегулювання спору, а саме - на адресу ОСОБА_1 неодноразово направлялись повідомлення з проханням з'явитись до управління для вирішення переплати, але врегулювати вказане питання так і не вдалось. Станом на 19.06.2025 відповідачем сума переплати в розмірі 3053,34 грн не сплачена.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 03.09.2025 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.

26.09.2025 до суду надійшло клопотання директора департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Краснопір В.В., у якому вона просила замінити неналежного позивача - управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, на належного - департамент соціальної політики Житомирської міської ради.

Ухвалою суду від 22.10.2025замінено позивача управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, на його правонаступника - департамент соціальної політики Житомирської міської ради.

Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.

Сторони не скористались своїм правом та не подали до суду клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до положень ст.280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю двох дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

21.01.2022 ОСОБА_1 подала до УПСЗН ДПС Житомирської міської ради заяву про призначення їй соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та повідомила, що у шлюбі не перебувала та з особою, від якої має дитину, не проживає.

Відповідно до рішення УПСЗН ДПС Житомирської міської ради Богунського району від 24.01.2022 ОСОБА_1 була призначена допомога, як одинокій матері, на період з 01.01.2022 по 30.06.2022 у сумі по 1526,67 грн на кожну дитину.

Згідно з повідомленнями Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) від 04.11.2022, до актових записів від 02.10.2018 про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі рішення Богунського районного суду м. Житомира 04.11.2022 внесено відомості про батька.

Розпорядженням Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Васкевич Ю.П. припинено виплату допомоги одинокій матері з 01.12.2022, у зв'язку із визнанням батьківства.

З довідки центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 25.11.2022 вбачається, що у грудні 2022 року ОСОБА_1 виплачено допомогу одиноким матерям на двох дітей у сумі 3053,34 грн.

Відповідно до повідомлень Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 28.11.2024 №3750/05, від 10.02.2025 №447/05, та претензії від 03.04.2025 №1069/02, ОСОБА_1 повідомлено про надміру виплачені за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 кошти в сумі 3053,34 грн та про необхідність їх повернення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21.11.1992, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з абзацом 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

За змістом пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок), для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу праці та соціального захисту населення подаються такі документи: заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження дитини із зазначенням відомостей про батька дитини для призначення допомоги, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження із зазначенням підстав внесення відомостей про батька дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад для виплати допомоги; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про проживання дитини з матір'ю, видана за місцем проживання сім'ї. У разі неможливості одержати таку довідку орган праці та соціального захисту населення здійснює обстеження сім'ї за місцем проживання і складає акт із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. У разі коли дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, замість довідки про проживання дитини з матір'ю подається довідка з місця проживання матері та довідка з місця проживання (навчання) дитини.

Пунктом 36 Порядку визначено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно з наявними у матеріалах справи доказами, Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) повідомлено Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про те, що до актових записів від 02.10.2018 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Богунського районного суду м. Житомира 04.11.2022 внесено відомості про батька.

Отже, оскільки до свідоцтв про народження дітей внесено відомості про батька на підставі рішення суду, згідно з положеннями абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», позивач втратила право на допомогу на дітей одиноким матерям.

За положеннями ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи, що до актових записів від 02.10.2018 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення суду 04.11.2022 внесено відомості про батька, однак ОСОБА_1 такі відомості не повідомила, тобто діяла недобросовісно, відтак безпідставно набула виплачену допомогу як одинока матір в сумі 3053,34 грн за грудень 2022 року.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернула до Державного бюджету України грошові кошти в розмірі 3053,34 грн, які були надміру виплачені їй у зв'язку з відсутністю права на їх отримання, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

З огляду на задоволення позову, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 5, 12, 13, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позову задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь департамент соціальної політики Житомирської міської ради надміру перераховані кошти у виді допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3053,34 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його складення до Житомирського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено без змін за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Департамент соціальної політики Житомирської міської ради (м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, код ЄДРПОУ 20429768).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Т.А. Воробйова