Справа № 405/2261/25
провадження № 1-кс/405/668/26
26.02.2026 м. Кропивницький
слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому клопотання прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025122010000036 від 24.01.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю села Велика Северинка, Кіровоградського району Кіровоградської області, українцю, громадянину України, обіймаючому посаду начальника служби ремонту автотранспорту КП «Електротранс» Кропивницької міської ради, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 ; проживаючому за адресою; АДРЕСА_1 , раніше не судимому,
начальник відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 з вказаним вище клопотанням звернувся до суду, відповідно до якого обґрунтовуючи підозру та наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків, просив продовжити підозрюваному ОСОБА_4 строк дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України.
У судове засідання прокурор не з'явився, надав заяву, відповідно до якої просив розглянути клопотання без його участі.
Підозрюваний та захисник не з'явилися у судове засідання, надали заяву, відповідно до якої заперечували проти задоволення клопотання та просили розглянути клопотання за їх відсутності. Просили приєднати до клопотання повідомлення про завершення досудового розслідування.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Встановлено, що в провадженні слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження № 42025122010000036 від 24.01.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого мешканці міста Кропивницького, Кіровоградської області ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , в третій декаді квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішили створити організовану злочинну групу для здійснення злочинної діяльності спрямованої на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні КП «Електротранс» КМР у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами.
Обравши способом реалізації протиправних намірів вищевказані дії, ОСОБА_6 разом з ОСОБА_5 в кінці квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, стали на шлях здійснення злочинного задуму.
Так, ОСОБА_6 і ОСОБА_5 , для досягнення злочинного задуму розробили план, яким передбачили наступне:
- підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб;
- визначення чіткої схеми злочинної діяльності організованої групи;
- розподіл між учасниками групи злочинних функцій (ролей) перед виконанням кожного із протиправних намірів, спрямованих на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні службовими особами комунального підприємства у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;
- керівництво діями кожного із учасників групи, координація таких дій та суворий контроль за дотриманням злочинного плану;
- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки;
- підготовка та направлення листа до КП «Електротранс» КМР про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- складання та подання на розгляд заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службової записки про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів великої пасажиромісткості за комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки, за заздалегідь завищеною вартістю;
- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- проведення тендерної закупівлі щодо придбання автобусів за участю лише ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН».
- укладення договору поставки автобусів, у кількості 10 штук, за завищеними цінами з ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- укладення кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%».
Для здійснення протиправного задуму та досягнення злочинного результату, ОСОБА_6 разом із ОСОБА_5 не пізніше 30.04.2024, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, залучили до складу організованої групи службових осіб КП «Електротранс» КМР - ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .
У свою чергу, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , обумовивши умови подальшої злочинної діяльності, досягнули добровільної згоди на участь в організованій злочинній групі, створеної з метою зловживання службовим становищем та як наслідок, одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», в результаті чого останні не пізніше 30.04.2024 свідомо вступили до складу організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .
Таким чином, добровільно зорганізувавшись у стійке об'єднання, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , довели членам організованої групи ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.
Так, організована група в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , зобов'язались створити видимість законних підстав з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки та подальшого придбання комунальним підприємством вказаних автобусів у ТОВ «Торговий дім «Літан».
У ході досудового розслідування встановлено, що 30.04.2024, адресу Кропивницької міської ради надійшов лист-пропозиція ТОВ «Торговий дім «Літан» № 063 від 21.02.2024 щодо можливості поставки автобусів марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 4 425 000,00 гривень та марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 3 177 000,00 гривень, із роком випуску не раніше 2011 року, які експлуатувались у країнах Європейського Союзу за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Вказаний лист розписано на начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_6 , який діючи згідно розробленого плану, будучи об'єднаним злочинним умислом із ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, спрямував його для розгляду до КП «Електротранс» КМР.
Відповідно до протоколу № 14 від 30.04.2024 апаратної наради при заступнику міського голови ОСОБА_9 , заступнику міського голови ОСОБА_10 та начальнику управління транспорту та зв'язку ОСОБА_6 до 30.05.2024 доручено з'ясувати питання щодо умов надання банками кредитів на придбання автобусів великої місткості.
Так, ОСОБА_6 , реалізуючи злочинний план організованої групи, направлений на зловживання службовим становищем, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки, усвідомлюючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, ОСОБА_6 , як начальник управління транспорту та зв'язку, 06.05.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та направив на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_5 лист № 115/28 про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_5 діючи згідно розробленого злочинного плану, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготував та направив на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_6 лист № 593 від 06.05.2024, у якому зазначив про доцільність розглянути закупівлю автобусів великої пасажиромісткості, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук, та вказав про необхідність винести клопотання перед керівництвом Кропивницької міської ради щодо надання дозволу КП «Електротранс» на отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Отримавши вказаний лист, ОСОБА_6 на виконання розробленого плану, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, склав та подав на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради ОСОБА_9 службову записку № 159/28 від 06.05.2024, відповідно до якої зазначив про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
В подальшому, в період з 06.05.2024 по 14.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та подав на підпис секретарю міської ради ОСОБА_11 проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 461 від 14.05.2024 про погодження вищевказаного проєкту, яке в цей же день було погоджено.
Так, в період з 14.05.2024 по 22.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та транспорту проєкт рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)» та в подальшому 22.05.2024 доповів вказані проєкти рішень на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 22.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)».
Крім того, в період з 14.05.2024 по 27.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 продовжуючи діяти відповідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань бюджету та податкової політики Кропивницької міської ради проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та 27.05.2024 доповів проєкт вказаного рішення на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 27.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки».
Так, Кропивницькою міською радою прийнято рішення від 28.05.2024 № 1955 «Про надання дозволу комунальному підприємству «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової держаної фінансової підтримки», яким вирішено надати дозвіл КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів та укладання кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%, а саме: з уповноваженими банками, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до підпункту 2.1. рішення Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1955 визначено цільове використання (мета) кредитних коштів: придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів, вартістю не більше 44 250 000,00 гривень.
Підпунктом 2.3. вищевказаного рішення Кропивницької міської ради визначено суму кредиту - не більше 39 825 000,00 гривень.
Крім того пунктом 3 даного рішення директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради уповноважено на вжиття заходів щодо оформлення необхідних документів для придбання зазначених вище транспортних засобів відповідно до вимог чинного законодавства.
Також, пунктом 4 вказаного рішення організаційне виконання цього рішення покладено на КП «Електротранс» та управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради.
У подальшому, ОСОБА_8 , 11.06.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, діючи на виконання розробленого ОСОБА_6 та ОСОБА_5 плану злочинної діяльності, з метою формування очікуваної вартості закупівлі автобусів у завищеному розмірі визначеному у листі-пропозиції ТОВ «ТД «Літан» № 063 від 21.02.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготовив та направив листи, які були погоджені та підписані ОСОБА_5 , до ТОВ «ТД «Літан» (лист № 750 від 11.06.2024) та Car & Bus Service s.r.o (лист № 750 від 11.06.2024), до ТОВ «УкрЄвроМАЗ» (лист № 752 від 11.06.2024) про надання комерційної пропозиції на поставку міського пасажирського автотранспорту, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, з метою прикриття злочинної діяльності та надання видимості законності діям щодо придбання автобусів у ТОВ «ТД «Літан» за завищеними цінами, в листі № 752 від 11.06.2024 до ТОВ «УкрЄвроМАЗ», визначили інші параметри автобусів, які нібито КП «Електротранс» планує придбати, внаслідок чого ТОВ «УкрЄвроМАЗ» надано відповідь про орієнтовну вартість 1 автобуса у розмірі 5 970 000 гривень.
У відповідь на лист № 750 від 11.06.2024 ТОВ «ТД «Літан» надало інформацію про те, що вартість автобуса MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G складатиме 4 425 000 гривень, а Car & Bus Service s.r.o. - 108 000 Євро, що згідно курсу національного банку становить 4 694 760 гривень.
Діючи відповідно розробленого плану злочинної діяльності, об'єднанні спільним умислом, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , достовірно знаючи, що закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, однак з метою створення підстав для визнання пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан» переможною на етапі проведення закупівлі, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, створили технічне завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
Вказане технічне завдання було підготовлене, підписане та затверджене ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за вхідним номером № 1190 від 24.06.2024.
В подальшому, 24.06.2024 уповноваженою особою з публічних закупівель комунального підприємства «Електротранс» Кропивницької міської ради в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozzoro оприлюднене оголошення UA-2024-06-24-004804-a по предмету закупівлі код за ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб» (далі - закупівля), з очікуваною вартістю 44 250 000,00 гривень з ПДВ. Місце надання послуг: м. Кропивницький, пр. Університетський, 3. Кількість товару: 10 одиниць. Строк надання послуг: 31 грудня 2025 року.
Учасником тендерної закупівлі став лише ТОВ «Торговий дім «Літан».
Згідно протокольного рішення уповноваженої особи замовника від 11.07.2024 б/н, переможцем визнано пропозицію ТОВ «Торговий дім «Літан», як таку, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та за відсутності підстав для відмови, установлених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», з вартістю закупівлі послуг: 44 070 000,00 гривень з ПДВ, а також прийнято рішення про намір укласти договір з оприлюдненням рішення в електронній системі закупівель.
Після цього, 17.07.2024 ОСОБА_5 діючи в складі організованої групи та на виконання заздалегідь узгодженого між учасниками плану злочинної діяльності, зловживаючи службовим становищем, достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підписав як директор КП «Електротранс» Кропивницької міської ради з ТОВ «ТД «Літан», в особі генерального директора товариства ОСОБА_12 договір поставки № 251/2024.
Відповідно до умов Договору поставки від 17.07.2024 № 251/2024, Постачальник зобов'язується у порядку та строки, визначені цим Договором, поставити Покупцю у власність предмет закупівлі (найменування товару) за кодом ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб», а саме: автобуси для перевезення пасажирів (далі - Товар), а Покупець зобов'язується оплатити і прийняти Товар в асортименті (номенклатурі), з основними технічними характеристиками (Додаток 2) в кількості та за ціною, згідно Специфікації (Додаток 1) до даного Договору, що є його невід'ємною частиною (п. 1.1).
Постачальник підтверджує, що Товар, що постачається, виробництва країн Європейського Союзу, пробіг не більше 800 тис. км, категорія М3, клас І, ІІ (згідно вимог класифікації Правил ЕЄК ООН № 107), що був у використанні в країнах ЄС, умови та термін їх зберігання не порушені (п. 2.1).
Ціна цього Договору складає 36 725 000,00 гривень без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 7 345 000,00 гривень, разом з ПДВ 20% - 44 070 000,00 гривень (п. 3.1).
Оплата за Товар здійснюється в наступних розмірах і строках: попередня оплата в розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) цього Договору протягом 10 (десяти) робочих днів з дати укладання цього Договору та отримання від Постачальника рахунку на передплату Товару. Постачальник зобов'язаний поставити Покупцеві Товар на суму отриманої попередньої оплати не пізніше 90 (дев'яносто) календарних днів з моменту її отримання від Покупця. У разі не поставки товару на суму попередньої оплати, отриманої від Покупця, до настання граничного строку, передбаченого цим пунктом Договору, Постачальник зобов'язаний повернути незакриту товарною поставкою суму попередньої оплати, протягом 3-х банківських днів з моменту спливу граничного строку передбаченого цим пунктом Договору.
Остаточний розрахунок по факту поставки кожної одиниці Товару в розмірі 90% вартості (ціни) кожної фактично поставленої одиниці Товару протягом 90 календарних днів з дати підписання відповідного (кожного) акту приймання-передачі Товару. Постачальник надає Покупцю рахунок-фактуру одночасно з поставкою Товару (п. 4.2).
Розрахунки за Товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, наведений в рахунку-фактурі та на підставі видаткової накладної (п. 4.4).
Постачання Товару учасником здійснюється партіями з дати укладення цього Договору до 31 грудня 2025 року на підставі письмової заявки Покупця (п. 5.1).
07.11.2024, для оплати коштів за поставлені автобуси, КП «Електротранс» КМР в особі директора ОСОБА_5 та АБ «Укргазбанк» в особі директора Кіровоградської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» ОСОБА_13 , укладено Генеральний кредитний договір № 1432/2024/КОД-МСБ-ГКД на загальну суму 38 370 500 гривень, за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» і заставою майна, а саме 15 тролейбусів з оціночною ринковою вартістю 39 528 000 гривень.
Згідно висновку проведеної судової економічної експертиз встановлено, що документально підтверджується проведений досудовим розслідуванням розрахунок економічного показника майнової шкоди (збитків), в частині, на загальну суму 11 745 400,80 гривень, від зайвих витрат/видатків надміру сплачених безготівковими коштами КП «Електротранс» Кропивницької міської ради в оплату товару за завищеною ціною у порівняні з ринковою ціною товару, з них:
- 1 174 540,08 гривень надміру сплачено у складі платежу за 29.07.2024 попередньої оплати 10% ціни Договору № 251/2024 від 17.07.2024 коштами від господарської діяльності КП «Електротранс» КМР;
- 10 570 860,72 гривень надміру отриманого кредиту та сплачено кредитними коштами у складі 10 платежів по 3 966 300,00 гривень у період з 07.11.2024 по 17.02.2025 одержаного кредиту Позичальником КП «Електротранс» КМР під 7% річних строком на 60 місяців (5 років).
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчинене в складі організованої групи.
16.01.2026 ОСОБА_8 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
Отже, що у вчиненні вказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюються ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Слідчий суддя встановив, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, підтверджується доказами, зазначеними в клопотанні, а саме:
- заявою ОСОБА_14 ;
- протоколами допиту свідка ОСОБА_14 ;
- оглядами офіційного сайту PROZORO щодо проведення державної закупівлі за бюджетні кошти;
- договором № 251/2024 від 17.07.2024;
- додатками до договору №251/2024 від 17.07.2024;
- видатковими накладними №РН-0000077, №РН-0000116, №РН-0000121, №РН-0000123, №РН-0000130, №РН-0000143, №РН-0000146, №РН-0000152, №РН-0000153, №РН-0000154;
- договором купівлі-продажу № 018 від 03.06.2024, митних декларацій та витрат ТОВ «ТД «Літан» понесених на купівлю, доставку, сплату обов'язкових платежів, вартість 10 автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G склала 31 928 356 грн;
- листом №750 від 11.06.2024;
- листом №752 від 11.06.2024;
-проєктом рішення міської ради №2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки»;
- рішенням №1955 від 28.05.2024 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки»;
- висновком судової транспортно-товарознавчої експертизи №СЕ-19/109-25/10802-АВ від 04.09.2025;
- висновком судової економічної експертизи №741/25-27 від 24.10.2025;
- висновком судової почеркознавчої експертизи № 1209/25-27 від 14.01.2026;
- допитами посадових осіб Кропивницької міської ради ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 ;
- допитами членів комісії з питань бюджету та податкової політики Кропивницької міської ради ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ;
- допитами свідків членів комісії з питань житлово-комунального господарства та транспорту ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 ;
- допитами працівників КП «Електротранс» КМР ОСОБА_7 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_4 ;
- іншими зібраними у справі доказами, які викривають ОСОБА_4 у вчиненні умисного кримінального правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності пов'язаної з наданням публічних послуг, передбаченого Кримінальним кодексом України: зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького від 19.02.2026, клопотання прокурора Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 - задоволено. Строк дії ухвали в частині покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків визначений до 01.03.2026 включно.
Крім того, слідчий суддя встановив що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, після чого стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування. З'ясовуючи обставини кримінального провадження, якими обґрунтовується необхідність задоволення даного клопотання, у тому числі й щодо виконання підозрюваним вказаної вище ухвали, слідчим суддею відзначається, що прокурор у клопотанні не довів, що ризики збереглися та продовжують існувати на момент розгляду даного клопотання. Більш того, прокурор не надав доказів, що протягом виконання підозрюваним ОСОБА_4 ухвали слідчого судді в частині покладених на нього обов'язків, підозрюваний жодного разу порушував передбачені ухвалою обов'язки, що у своїй сукупності дає слідчому судді підстави вважати про відсутність ризиків, на які посилався у клопотанні прокурор.
Крім того, як вбачається з повідомлення про завершення досудового розслідування від 21.01.2026 року, досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні завершене, а зібрані під час розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту.
Отже, з урахуванням встановлених обставин, беручи до уваги характеризуючі дані на підозрюваного, у тому числі й те, що підозрюваний є соціально адаптованою особою, раніше не судимий, покладені на нього ухвалою слідчого судді обов'язки жодного разу не порушував, що вказує на відсутність ризиків, на які прокурор посилався, відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.176-197, 290 КПК України, -
в задоволенні клопотання прокурора - відмовити.
Ухвала не оскаржується.
Слідчий суддя ОСОБА_29