Постанова від 03.03.2026 по справі 400/11117/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/11117/25

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Джабурія О.В.,

- Вербицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року, прийняте у складі суду судді Брагар В.С. в місті Миколаїв, по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області про відмову в реєстрації податкових накладних № 13127023/44842154 від 31.07.2025 року, № 13127027/44842154 від 31.07.2025 року, № 13127029/44842154 від 31.07.2025 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні № 284 від 22.08.2024 року, № 316 від 23.08.2024 року, № 328 від 23.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області № 13127023/44842154 від 31.07.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 284 від 22.08.2024 року на суму 89764,35 грн., в тому числі ПДВ 14960,73 грн, № 13127027/44842154 від 31.07.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 316 від 23.08.2024 року на суму 46680.34 грн., в тому числі ПДВ 7780,06 грн, № 13127029/44842154 від 31.07.2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 328 від 23.08.2024 року на суму 101303,95 грн., в тому числі ПДВ 16883,99 грн. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" № 284 від 22.08.2024 року, №316 від 23.08.2024 року, № 328 від 23.08.2024 року датою їх подання.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом були зроблені висновки з порушенням норм матеріального та процесуального права, при цьому обставини справи не з'ясовані повно, об'єктивно та всебічно, тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що реєстрація податкових накладних від 22.08.2025 № 284, від 23.08.2024 № 316, від 23.08.2024 № 328 була зупинена, оскільки накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, при цьому апелянт звертає увагу що і по сьогоднішній день підприємство відповідає критеріям ризиковості. В подальшому, позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, однак подані пояснення та копії документів визнані податковим органом недостатніми для реєстрації накладних, у зв'язку із чим позивачу було запропоновано надати додаткові пояснення та документи, які позивачем надано не було. Апелянт, посилаючись на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 стверджує, що неподання додаткових пояснень є підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю “СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» зареєстроване в ЄДРПОУ 03.11.2022 за номером 1010541020000000093. На час виникнення спірних правовідносин перебувало: за основним місцем обліку у 1402 - ГУ ДПС у Миколаївській області (Інгульський район м. Миколаїв). Індивідуальний податковий номер 448421515038, дата реєстрації платником ПДВ - 01.12.2022р. З 27.08.2025 року ТОВ «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» у зв'язку зі зміною податкової адреси з 27.08.2025 року перебуває на обліку в ГУ ДПС в Одеській області.

ТОВ “СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» в межах господарської діяльності займається оптовою торгівлею (код 46.90 “Неспеціалізована оптова торгівля» згідно з ДК 016:2010) різних видів товарів (будівельні товари, господарчі товари, меблі, побутова техніка, електротовари та багато іншого). Цей вид діяльності для підприємства є основним. Відповідно, для здійснення основного виду діяльності підприємство закуповує товари з метою подальшого перепродажу та отримання прибутку.

Види діяльності ТОВ “СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» згідно КВЕД: 46.9 Неспецiалiзована оптова торгiвля; 47.19 Iншi види роздрiбної торгiвлi в неспецiалiзованих магазинах; 46.19 Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi товарами широкого асортименту; 68.2 Надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна; 52.1 Складське господарство; 52.29 Iнша допомiжна дiяльнiсть у сферi транспорту; 73.2 Дослiдження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 31.09 Виробництво iнших меблiв; 27.4 Виробництво електричного освiтлювального устатковання.

Для здійснення фінансово - господарської діяльності підприємство використовує орендовані приміщення на підставі договорів оренди нежитлових приміщень. Приміщення надаються в оренду для використання під офіс, склад, для здійснення торгівельної, виробничої та комерційної діяльності, що підтверджується фактом подачі Форми 20-ОПП та копіями договорів оренди (додається). Більш детальна інформація наведена у Поясненнях № 1 від 05.08.2025.

Для здійснення основного виду діяльності ТОВ «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» закуповує товари у постачальників з метою їх подальшого перепродажу отримання прибутку. Для перевезення та доставки товарів підприємство залучає сторонніх перевізників договорами перевезення.

Взаємовідносини між ТОВ «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» та ТОВ “ТРЕЙДСТРОНГ» (код 43502356) регулюються умовами, визначеними у Договорі поставки № СЧ-03-22 від 27.12.2022 р. (додається) на поставку товарів, зазначених у видаткових накладних. Асортимент, ціна та кількість товару визначаються Сторонами згідно видаткових накладних. Поставка товару здійснюється за погодженням сторін. Термін дії договору - по 31.12.2023 року, але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань, з правом пролонгації на наступний календарний рік на тих самих умовах.

Позивач реалізував товар на адресу ТОВ “ХЕРСОН ГРУПП М» за видатковою накладною: № 286 від 22.08.2024 року на загальну суму 89764,35 грн, в т.ч. ПДВ 14960,73 грн.

За результатом проведених господарських операцій складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 284 від 22.08.2024 р. (реєстраційний № 9273992182 від 18.09.2024) на загальну суму 89764,35 грн, в т.ч. ПДВ 14960,73 грн.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної на підставі п. 201. 16 ст. 201 ПКУ, Порядку №1165, а саме ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково було повідомлено про показники "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0.

Виходячи з цього позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

На виконання прав платника податків, передбачених пунктами 4, 5 Порядку № 520 позивачем надано Пояснення щодо підтвердження інформації, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з копіями документів, а саме: 01.Договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13.12.2022 02.Договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13.12.2022 03.Договір поставки 345 від 25.09.2023 04.Видаткова накладна 180 від 24.11.2023 05.Видаткова накладна 760 від 26.12.2023 06.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 25.09.2023 - 31.12.2024 07.Рахунок 08/06 від 08.06.2023 08.Видаткова накладна 09/06 від 09.06.2023 09.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 08.06.2023 - 12.06.2023 10.Договір поставки СЧ-02/23 від 09.02.2023 11.Видаткова накладна 286 від 22 серпня 2024 р. 12.Товарно-транспортна накладна 22-08/8 від 22.08.2024 13.Платіжна інструкція 1746 від 04.11.2024 14.Платіжна інструкція 1769 від 11.12.2024 15.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Серпень 2024 р. - Грудень 2024 р. 16.Акт звірки з 01.08.2024 по 31.12.2024 17.Пояснення 9 від 17.07.2025.

Також, позивач реалізував на адресу ТОВ “ХЕРСОН ГРУПП М» за видатковою накладною:- № 318 від 23.08.2024 року на загальну суму 46680,34 грн, в т.ч. ПДВ 7780,06 грн.

За результатом проведених господарських операцій складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 316 від 23.08.2024 р. (реєстраційний № 9274021644 від 18.09.2024) на загальну суму 46680,34 грн, в т.ч. ПДВ 7780,06 грн.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної на підставі п. 201. 16 ст. 201 ПКУ, Порядку №1165, а саме ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково було повідомлено про показники "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0.

Виходячи з цього позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

На виконання прав платника податків, передбачених пунктами 4, 5 Порядку № 520 позивачем надано Пояснення щодо підтвердження інформації, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з копіями документів, а саме: 01.Договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13.12.2022 02.Договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13.12.2022 03.Договір поставки 174 від 02.05.2023 04.Видаткова накладна Ц763 від 18.09.2023 05.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 02.05.2023 - 31.12.2024 06.Договір поставки 152 від 01.05.2023 07.Видаткова накладна 6012 від 30.06.2023 08.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Травень 2023 р. - Грудень 2024 р. 09.Договір поставки 140 від 28.04.2023 10.Видаткова накладна 7977 від 09.06.2023 11.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 28.04.2023 - 31.12.2024 12.Договір поставки СЧ-02/23 від 09.02.2023 13.Видаткова накладна 318 від 23 серпня 2024 р. 14.Товарно-транспортна накладна 23-08/13 від 23.08.2024 15.Платіжна інструкція 1746 від 04.11.2024 16.Платіжна інструкція 1769 від 11.12.2024 17.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Серпень 2024 р. - Грудень 2024 р. 18.Акт звірки з 01.08.2024 по 31.12.2024, 19.Пояснення 8 від 17.07.2025.

Крім того, позивач реалізовував товар на адресу ТОВ “ХЕРСОН ГРУПП М» за видатковою накладною № 330 від 23.08.2024 року на загальну суму 101303,95 грн, в т.ч. ПДВ 16883,99 грн. (додається), у зв'язку з чим відповідно до п.п. 187.1 ПКУ в момент відвантаження товарів було складено податкову накладну № 328 від 23.08.2024 р.(реєстраційний № 9273945453 від 18.09.2024) на загальну суму 101303,95 грн, в т.ч. ПДВ 16883,99 грн.

За результатом проведених господарських операцій складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 328 від 23.08.2024 року на суму 101303,95грн., в тому числі ПДВ 16883,99 грн.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної на підставі п. 201. 16 ст. 201 ПКУ, Порядку №1165, а саме ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково було повідомлено про показники "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0.

Виходячи з цього позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

На виконання прав платника податків, передбачених пунктами 4, 5 Порядку № 520 позивачем надано Пояснення щодо підтвердження інформації, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з копіями документів, а саме: 01.Договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13.12.2022 02.Договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13.12.2022 03.Договір поставки 232 від 03.07.2023 04.Видаткова накладна 4 від 13.07.2023 05.Видаткова накладна 6 від 20.01.2024 06.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Липень 2023 р. - Травень 2024 р. 07.Договір поставки 18 від 12.01.2023 08.Видаткова накладна 209 від 30.03.2023 09.Видаткова накладна 280 , 313 , 347 від 15.05.2023 10.Видаткова накладна 451 , 452 , 454 , 457 , 459 , 460 від 09.06.2023 11.Видаткова накладна 625 від 24.07.2023 12.Видаткова накладна 693 від 08.08.2023 13.Видаткова накладна 1111 , 1113 від 14.12.2023 14.Видаткова накладна 41 від 17.01.2024 15.Видаткова накладна 175 від 20.02.2024 16.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 12.01.2023 - 31.12.2024 17.Договір поставки 24/05/23 від 24.05.2023 18.Видаткова накладна 188 , 190 , 191 від 28.06.2023 19.Видаткова накладна 249 , 250 , 258 від 28.07.2023 20.Видаткова накладна 384 від 04.10.2023 21.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 24.05.2023 - 31.12.2024 22.Договір поставки 241 від 11.05.2023р. 23.Видаткова накладна 74204 , 74205 , 74211 , 74217 , 74232 від 26.09.2023 24.Видаткова накладна 77346 , 77354 від 21.11.2023 25.Видаткова накладна 78363 від 05.12.2023 26.Видаткова накладна 80432 від 23.01.2024, 27.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 11.05.2023 - 31.12.2024 28.Договір поставки СЧ-02/23 від 09.02.2023 29.Видаткова накладна 330 від 23 серпня 2024 р. 30.Товарно-транспортна накладна 23-08/13 від 23.08.2024 31.Платіжна інструкція 1746 від 04.11.2024 32.Платіжна інструкція 1769 від 11.12.2024 33.Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Серпень 2024 р. - Грудень 2024 р. 34.Акт звірки з 01.08.2024 по 31.12.2024 3 5.Пояснення 5 від 17.07.2025.

19.08.2025 року за результатами розгляду наданих пояснень та доданих до пояснень підтверджуючих господарські операції документів, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Миколаївській області прийнято рішення № 13127023/44842154 від 31.07.2025р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 284 від 22.08.2024 року на суму 89764.35 грн., в тому числі ПДВ 14960.73 грн.; рішення № 13127027/44842154 від 31.07.2025р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 316 від 23.08.2024 року на суму 46680.34 грн., в тому числі ПДВ 7780.06 грн; рішення № 13127029/44842154 від 31.07.2025р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 328 від 23.08.2024 року на суму 101303.95 грн., в тому числі ПДВ 16883.99 грн.

Підставою для прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Реєстрі є ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (ділі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Пунктами 10,11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4,5 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем складено податкові накладні від 22.08.2025 № 284, від 23.08.2024 № 316, від 23.08.2024 № 328 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, вказані накладні було прийнято, але їх реєстрація була зупинена, вказано що платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування

На переконання колегії суддів, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на необхідність надати пояснення та копії документів, а чітко визначити вичерпний перелік конкретних документів, які платник податків повинен надати контролюючому органу, оскільки можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

При цьому, навіть наявність рішень податкового органу про віднесення позивача до категорії ризикових платників податків, може свідчити лише про правомірність зупинення реєстрації податкової накладної, проте не звільняє відповідача від обов'язку зазначити чіткий перелік документів, яких не вистачає для реєстрації податкової накладної.

Більш того, суд враховує, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2025 року по справі № 400/5323/25 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 08.04.2025 № 23322 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, на яке посилається апелянт, та зобов'язано Головне управління ДПС у Миколаївській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» з переліку платників податків, як відповідають критеріям ризиковості.

У цьому контексті необхідно також зазначити, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Разом із тим, колегія суддів зазначає, що наданих до суду копій документів, які надавалися також до податкового органу, у тому числі під час надання додаткових пояснень вбачається зміст і обсяг господарських операцій, по яких позивач подав для реєстрації податкових накладних, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.

Щодо посилань апелянта на ненадання позивачем додаткових пояснень та копій документів, колегія суддів зазначає наступне.

Дійсно, у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд виснував, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Даний висновок в подальшому був підтриманий Верховним Судом у постанові від 23 квітня 2025 року справа №620/4035/24.

Верховний Суд у своїй постанові від 24 липня 2025 року у справі №420/14450/24 сформулював висновок, що підпункт 3 пункту 11 Порядку № 1165 зобов'язує контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування навести тільки пропозицію для платника податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію таких ПН/РК в ЄРПН. У свою чергу, платник податків, який має намір скористатись таким правом, подає до контролюючого органу не усі визначені пунктом 5 Порядку № 520 документи, а лише ті, які підтверджують сутність і зміст такої господарської операції з огляду на її специфіку, що визначається у кожному конкретному випадку окремо. Подальший розгляд контролюючим органом документів, наданих платником за результатами отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, здійснюється за правилами, встановленими пунктами 9, 10 Порядку №520 (в редакції, чинній з 08.03.2023).

При цьому, контролюючий орган, виконуючи повноваження щодо моніторингу податкових накладних, має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями.

Верховний Суд в постанові від 23 квітня 2025 року у справі №620/4035/24 сформував висновок, що до предмета доказування у справі належать обставини того, чи була обґрунтованою вимога контролюючого органу про надання додаткових документів для цілей підтвердження права на реєстрацію спірної податкової накладної в ЄРПН в розрізі встановлених у справі обставин; чи проявив позивач належну сумлінність у користуванні наданими йому податковим законодавством правами; чи є належним чином обґрунтованим і вмотивованим оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН в контексті взаємозв'язку підстави для прийняття такого рішення із поведінкою позивача та змістом наданих ним документів та пояснень, а також в контексті узгодженості підстав прийняття спірного рішення (змісту заповнених граф) між собою.

Повертаючись до обставин цієї справ, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідач спірним рішенням відмовив у реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Суд вважає, що апелянт рішення про відмову в реєстрації податкових накладних належним чином не обґрунтував.

Отже, за наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення в контексті взаємозв'язку підстави для прийняття таких рішень із поведінкою позивача та змістом наданих ним документів, а також в контексті узгодженості підстав прийняття спірного рішення між собою не можна вважати вмотивованим та, як наслідок, правомірним.

У постанові від 21 лютого 2023 року по справі №2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.

Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27 квітня 2023 року по справі №460/8040/20, у якій Суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинні бути вказані об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Отже, на думку колегії суддів, вимоги контролюючого органу щодо надання всіх можливих документів по господарській операції, не можуть бути визнані такими, що відповідають приписам та меті податкового законодавства. Фіскальний орган має обмежитись таким обсягом документального підтвердження господарської операції, який в достатній мірі доводить її реальність та законність. Витребування інших (можливих) документів і, як наслідок їх ненадання, відмову в реєстрації податкової накладної колегія суддів вважає надмірним формалізмом та необґрунтованим втручанням в діяльність господарюючих суб'єктів, що є, нічим іншим, як обмеженням права на свободу господарювання в ракурсі правомірності дій платника податків, доки не доведено зворотне.

Відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів його прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо їх неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності. Вказана правова позиція викладена в численних постановах Верховного Суду.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в Єдиному реєстрі податкових накладних і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Отже, спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або обов'язків платником податків при виконанні юридичного волевиявлення суб'єкта владних повноважень, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.

При цьому, належним способом відновлення порушеного права платника податку є зобов'язання ДПС України провести реєстрацію спірної податкової накладної датою її подання на реєстрацію, що узгоджується як з положеннями Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, так і зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту).

Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Головуючий суддя: М. П. Коваль

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: Н.В. Вербицька