Рішення від 03.03.2026 по справі 560/17444/25

Справа № 560/17444/25

РІШЕННЯ

іменем України

03 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, військового збору, які утримані з суми грошового забезпечення, виплаченої на виконання рішення суду. В обґрунтування позову зазначає, що на виконання рішення окружного адміністративного суду відповідачем було виплачене грошове забезпечення, з якого відрахований податок на доходи фізичних осіб без проведення відповідної компенсації. Також посилається на те, що військовий збір був утриманий у більшому розмірі, ніж встановлено.

У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що оскільки дохід позивача, який отриманий внаслідок виконання відповідачем рішення суду, прямо не пов'язаний з виконанням ним обов'язків несення служби, сума такого доходу оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах, тобто без застосування положень пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. Наказом від 21.09.2017 №772 позивача звільнено із служби цивільного захисту з 21.09.2017.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №560/15518/24 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області зобов'язане здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 21.09.2017 із застосуванням січня 2008 як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з врахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду відповідач виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення у розмірі 48560,42 грн.

Судом встановлено, що з вказаної суми виплати було відраховано 5% військового збору та 18% податку на доходи фізичних осіб. Інформація про проведення компенсації суми податку на доходи фізичних осіб у справі відсутня і належними доказами не підтверджується.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 1-2 Закону №2011-ХІІ у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 (надалі - Порядок № 44).

Згідно з п. 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Пунктом 3 Порядку №44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Згідно з пунктами 4, 5 Порядку №44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

З письмових доказів у справі вбачається, що з суми виплати донарахованої індексації грошового забезпечення на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/15518/24 було утримано податок на доходи фізичних осіб та військовий збір в розмірі 5%.

Водночас, з виплатою індексації на виконання рішення суду позивачу також повинна була бути виплачена грошова компенсація у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з цієї виплати.

Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 22.06.2018 у справі №812/1048/17, від 25.06.2020 у справі № 825/761/17.

Доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати грошової компенсації податку на доходи фізичних осіб суд вважає безпідставними. Оскільки несвоєчасна виплата належних позивачу коштів сталась з вини відповідача, що встановлено рішенням суду, і так як відповідач не довів правомірності дій/бездіяльності і доводи позивача належними доказами не спростував, підстави для виплати грошової компенсації податку наявні, тому позов в цій частині слід задоволити.

Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.10.2024 №4015-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" встановлено, що доходи платників військового збору - осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.

Враховуючи це, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати за податкові періоди до 01 грудня 2024, застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

Відтак, відповідач безпідставно надмірно утримав 3,5 % військового збору (5% замість 1,5%) з виплаченої позивачу індексації грошового забезпечення.

Оскільки відповідач доводи позивача належними доказами не спростував, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним непроведення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 грошової компенсації на відшкодування утриманого податку з доходів фізичних осіб з донарахованої на виконання рішення суду індексації грошового забезпечення, та утримання військового збору у розмірі 5% замість 1,5%.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області провести ОСОБА_1 виплату компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з донарахованої індексації грошового забезпечення, виплаченої на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №560/15518/24, а також зобов'язати повернути надлишково утриманий військовий збір.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 березня 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29008 , код ЄДРПОУ - 38662200)

Головуючий суддя І.С. Козачок