Рішення від 03.03.2026 по справі 520/33139/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 року № 520/33139/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд.3,м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл.,84122, код ЄДРПОУ13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 203040023693 від 25.11.2025 року.

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ, п.п. 10,12 Закону “Про державну службу» №889-VIII на підставі Довідки (Додаток 1 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду яку було класифіковано від 08.04.2025 та Довідки (Додаток 2 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.04.2025 року, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 29.04.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято протиправне рішення № 203040023693 від 25.11.2025 року про відмову їй в переведенні на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу». Позивач вважає свої права порушеними, тому звернулася до суду з даним позовом.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 по справі № 520/14168/25, яке набрало законної сили 06.10.2025 за позовом ОСОБА_1 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву від 29.04.2025 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням висновків суду.

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ, який набрав чинності 01.05.2016, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають особи, які на день набрання чинності

Законом України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу»:

- мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- на день набрання чинності Законом №889-VІІІ займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

На виконання рішення суду до стажу державного службовця зараховано періоди роботи з 01.04.1997 по 15.10.1997, з 21.05.1998 по 01.03.2000, 15.08.2000 по 01.05.2016.

Загальний стаж державного службовця склав 17 років 02 місяці 04 дні.

Рішення суду не містить зобов'язального характеру щодо врахування довідок про заробітну плату, тому при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оклад внесено нульовим значенням.

Таким чином, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» складає 2361,00 грн та складається з:

- середньомісячний заробіток для обчислення- 0 грн.;

- заг. процент розрах. пенсії від заробітку- 60%;

- основний розмір пенсії від середнього заробітку- 0 х 60% = 0 грн.;

- доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн)- 2361 грн.

Розмір пенсії за віком відповідно до Закону №1058 станом на 29.04.2025 складав 12010.57 грн.

На підставі вищевикладеного Головним управлінням повторно розглянуто заяву від 29.04.2025 про перехід на пенсію за віком згідно Закону № 889 та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії №203040023693 від 25.11.2025 у зв'язку з недоцільністю такого перерахунку.

Не погоджуючись з відмовою, позивачка звернулась до суду.

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 в справі №295/16375/16-а.

Крім того, суд приймає до уваги, що відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 по справі № 520/14168/25, яке набрало законної сили 06.10.2025 за позовом ОСОБА_1 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву від 29.04.2025 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням висновків суду.

Головним управлінням повторно розглянуто заяву від 29.04.2025 про перехід на пенсію за віком згідно Закону № 889 та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії №203040023693 від 25.11.2025 у зв'язку з недоцільністю такого перерахунку.

Отже, вказаним рішенням встановлено, що позивачка має стаж державної служби, який дає право на пенсію державного службовця.

Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», у зв'язку з недоцільністю.

Згідно з матеріалами справи, в даному випадку спір між сторонами виник з підстав того, чи можливо провести перерахунок пенсії позивачці, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», з урахуванням наданих довідок про складові заробітної плати для призначенні пенсії.

Частина перша статті 37-1 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статтю 37-1 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України “Про державну службу» № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності Законом України “Про державну службу» № 889-VIII, положення Закону України “Про державну службу» № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону України “Про державну службу» № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Отже, у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України “Про державну службу» № 889, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України “Про державну службу» № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Аналогічну позицію викладено у постанові Верховного Суду від 29.09.2022 у справі №234/6967/17.

Верховний Суд у постанові від 19.03.2025 у справі №300/936/23 вказав, що законодавством не передбачено підстав та умов перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, тому у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачки, на яку вона просила її перевести у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців, а відтак не було підстав і для переведення на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ через зменшення розміру отримуваної пенсії.

Суд зауважує, що позивачка звернулась до Пенсійного фонду саме щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України №889 "Про державну службу", а не перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

При цьому, суд зазначає, що фактично відповідачем заява позивача по суті не розглянута.

Відповідачем не обґрунтовано правових підстав не розгляду вказаної заяви та не врахування відомостей, зазначених в довідках, крім не покладення такого обов'язку рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 по справі № 520/14168/25.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що приймаючи спірне рішення про відмову в перерахунку ( переведенні на інший вид пенсії) відповідач не врахував всіх обставин, що мають значення для його прийняття, отже воно є необґрунтованим та відповідно підлягає скасуванню.

Відтак, суд приходить до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача необхідним є, на підставі положень ч.9 ст. 2 КАС України, вийти за межі позовних вимог та позовні вимоги задовольнити шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 203040023693 від 25.11.2025 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2025 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та при її розгляді врахувати розміри заробітної плати вказані в Довідці (Додаток 1 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду яку було класифіковано від 08.04.2025 та Довідці (Додаток 2 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.04.2025 року.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до вимог статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд.3,м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл.,84122, код ЄДРПОУ13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 203040023693 від 25.11.2025 року.

Вийти за межі позовних вимог.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2025 про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та при її розгляді врахувати розміри заробітної плати вказані в Довідці (Додаток 1 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду яку було класифіковано від 08.04.2025 та Довідці (Додаток 2 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.04.2025 року.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд.3,м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл.,84122, код ЄДРПОУ13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.