Справа № 500/6740/25
03 березня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, у якому просить:
визнати неправомірною бездіяльність Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради в особі його структурного підрозділу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у формі ненадання відповіді на запит на інформацію за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025 не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту;
зобов'язати Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради в особі його структурного підрозділу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглянути по суті запит на інформацію за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025 з урахуванням дати отримання запиту 12.11.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою захисту своїх законних прав та інтересів позивач звернувся із запитом про доступ до публічної інформації за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, у якому просив надати завірені копії всіх без винятку документів, що знаходяться в реєстраційній справі Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (далі - ТОВ "Тернопільелектропостач"). При цьому, якщо в даних документах є інформація з обмеженим доступом, приховати дану інформацію шляхом її ретушування. Даний запит зареєстровано у Відділі державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради 12.11.2025 за Вх. №5405. Проте відповідач не надав відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, не повідомив в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту про продовження строку розгляду до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження, не виставив рахунку за друк та копіювання запитуваної інформації. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 позовну заяву залишено без руху через її недоліки в частині несплати судового збору за подання цієї позовної заяви до суду.
Ухвалою суду від 01.01.2026 клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору задоволено та звільнено від сплати судового збору за подачу позовної заяви, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
22.01.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву. Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради позов не визнає та зазначає, що на його адресу надійшло та зареєстровано звернення ОСОБА_1 про надання копій документів з реєстраційної справи ТОВ "Тернопільелектропостач". Відповідачем у межах компетенції та законодавства надано заявнику відповідь у терміни, визначені згідно з Законом України «Про звернення громадян». У відповіді зазначено, що отримання копій документів з реєстраційної справи передбачено статтею 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»: витребування (вилучення) та тимчасовий доступ до документів з реєстраційних справ здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України. У відповіді заявнику було повідомлено про можливість отримання копій документів в паперовому вигляді. Посилаючись на Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 05.05.2023 №1692/5, відповідач вказує, що заявнику необхідно особисто звернутися до суб'єкта державної реєстрації і подати запит та документ, що підтверджує внесення плати, плата справляється за кожен отриманий документ.
Одночасно Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради заявило клопотання про поновлення строку для подання відзиву. Ще відповідач зазначив, що є структурним підрозділом Тернопільської міської ради, а тому вважає, що не може виступати самостійним відповідачем у справі, таким має бути Тернопільська міська рада. У зв'язку з цим Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради просило замінити його на належного відповідача Тернопільську міську раду.
Ухвалою суду від 03.02.2026 поновлено строк для подання відзиву на позовну заяву та відмовлено у задоволенні клопотання начальника Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про заміну відповідача.
Ухвалою суду від 03.02.2026 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про врегулювання спору за участі судді.
Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся із запитом про доступ до публічної інформації за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради, в якому просив надати завірені копії всіх без винятку документів, що знаходяться в реєстраційній справі ТОВ "Тернопільелектропостач". При цьому, якщо в даних документах є інформація з обмеженим доступом, приховати дану інформацію шляхом її ретушування.
Також у цьому запиті позивач вказує, що зобов'язується оплатити друк та копіювання документів, починаючи з 11 аркушу після виставлення йому рахунку.
До запиту позивачем долучено копії: паспорта громадянина України, запиту до АТ "Тернопільелектропостач" за Вих.ВСВ-28.09.1961/АТТ-2025/8 від 13.10.2025, листа АТ "Тернопільелектропостач" від 22.08.2025 №3479/36.
Даний запит зареєстровано у Відділі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради 12.11.2025 за Вх. №5405 (а.с.49-51).
За результатами розгляду звернення за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025, Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради листом від 26.11.2025 №2127/2802 повідомив позивачу, що статтею 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що витребування (вилучення) та тимчасовий доступ до документів з реєстраційних справ здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
У відповіді також зазначено, що для отримання документів в паперовій формі, що міститься в реєстраційній справі, необхідно подати запит та документ, що підтверджує внесення плати, плата справляється за кожен отриманий документ відповідно до розділу ІІ Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.05.2023 №1692/5, до суб'єкта державної реєстрації уповноваженого зберігати вищенаведену реєстраційну справу у паперовій формі (а.с.56).
Позивач вважає неправомірною бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні відповіді на запит про доступ до публічної інформації, через що звернувся до суду.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Зі змісту преамбули Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) вбачається, що цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Положеннями статті 1 Закону №2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт перший частина перша статті 3 Закону №2939-VI).
Відповідно до статті 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
За правилами статті 14 Закону № 2939-VI, якою визначені обов'язки розпорядників інформації, розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов'язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 9901/925/18 викладено правову позицію, згідно з якою розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації, а тому не покладає на розпорядника (додаткових) зобов'язань та/або відповідальності за надання/ненадання запитувачу такої інформації.
Таким чином, розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов'язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив, яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він (розпорядник) володіє.
Висновки аналогічного змісту викладені у постановах Верховного Суду від 18.01.2021 у справі № 9901/381/20, від 02.04.2020 у справі № 9901/22/20.
Розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту. Запит, що пройшов реєстрацію у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію (стаття 16 Закону № 2939-VI).
Статтею 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (частина четверта стаття 20 Закону № 2939-VI).
Судом встановлено, що позивач подав до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради запит про доступ до публічної інформації, в якому просив надати завірені копії всіх без винятку документів, що знаходяться в реєстраційній справі ТОВ "Тернопільелектропостач".
На запит позивача, який зареєстровано у Відділі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради 12.11.2025, відповідач надав відповідь, датовану 26.11.2025, тобто з порушенням п'ятиденного строку. Також у матеріалах справи відсутні докази доведення цієї відповіді до відома позивача.
З відповіді відповідача слідує, що для отримання документів у паперовій формі, що міститься в реєстраційній справі, необхідно подати запит та документ, що підтверджує внесення плати, плата справляється за кожен отриманий документ відповідно до розділу ІІ Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.05.2023 №1692/5 (далі - Порядок №1692/5).
Цей Порядок встановлює умови, підстави та процедуру надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр), перелік додаткових відомостей, до яких надається безоплатний доступ, форму та зміст виписки, витягу з Єдиного державного реєстру, а також права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури (пункт 1 розділу І Порядку №1692/5).
Відповідно до пункту 2 розділу I Порядку №1692/5:
запит - волевиявлення особи на отримання виписки з Єдиного державного реєстру для проставлення апостиля, витягу з Єдиного державного реєстру, а також документів, що містяться в реєстраційній справі юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної, фізичної особи - підприємця (далі - реєстраційна справа);
надавач відомостей з Єдиного державного реєстру (далі - надавач) - державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор), адміністратор центру надання адміністративних послуг або помічник нотаріуса, а у випадку надання виписки з Єдиного державного реєстру для проставлення апостиля - посадова особа територіального органу Міністерства юстиції України.
Згідно з пунктами 6, 7 розділу I Порядку №1692/5 за надання відомостей з Єдиного державного реєстру у випадках, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», справляється плата. У разі отримання документів, що містяться в реєстраційній справі, плата справляється за кожен документ, що запитується.
Відомості з Єдиного державного реєстру надаються незалежно від місця зберігання реєстраційної справи в паперовій формі, крім випадку надання документів, що містяться в реєстраційній справі в паперовій формі, що здійснюється за місцем зберігання реєстраційні справи у паперовій формі.
У разі коли заявник бажає отримати документи, що містяться в реєстраційній справі в паперовій формі, він звертається до суб'єкта державної реєстрації, що відповідно до закону уповноважений зберігати реєстраційну справу у паперовій формі (пункт 1 розділу ІІ Порядку №1692/5).
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №1692/5 обумовлено, що надавачем вносяться до Єдиного державного реєстру відомості про заявника (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), інформація для здійснення зв'язку із заявником (за бажанням) та відомості про документ, на підставі якого встановлено особу заявника, відомості з Єдиного державного реєстру, що бажає отримати заявник (витяг з Єдиного державного реєстру, виписка з Єдиного державного реєстру для проставлення апостиля чи документи, що містяться в реєстраційній справі), та параметри пошуку таких відомостей. У разі коли заявник, що звернувся за отриманням документів, що містяться в реєстраційній справі, бажає їх отримати шляхом надіслання сканованих копій таких документів на електронну пошту, до Єдиного державного реєстру також вносяться відомості про адресу електронної пошти.
Надавач роздруковує сформований програмним забезпечення Єдиного державного реєстру запит, на якому заявник проставляє власний підпис за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ньому.
Згідно з пунктами 4, 5, 6 розділу ІІ Порядку №1692/5 надавач обов'язково повинен повідомити заявнику повний розмір плати за надання відповідних відомостей, а у випадку надання виписки з Єдиного державного реєстру для проставлення апостиля - також повний розмір плати за послуги з проставлення апостиля.
У разі звернення заявника за отриманням документів, що містяться в реєстраційній справі, надавач обов'язково перевіряє наявність запитуваних документів у матеріалах реєстраційної справи. Справляння плати здійснюється після повідомлення заявника про наявність запитуваних документів у матеріалах реєстраційної справи.
Надавачем надаються відомості з Єдиного державного реєстру заявнику залежно від зазначених ним параметрів пошуку, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.
Суд звертає увагу, на те що відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
При цьому норми Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» застосовуються в частині дії спеціального правового акту Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Таким чином, запит позивача про доступ до публічної інформації не є запитом на отриманням документів, що містяться в реєстраційній справі, позаяк такий має подаватися за процедурою визначеною Порядком №1692/5, а відтак відповідач не мав правових підстав для надання ОСОБА_1 документів з реєстраційної справи за таким запитом.
При цьому відповідач у відповіді від 26.11.2025 вказав заявнику на вимоги Порядку №1692/5, у тому числі про справляння плати за отримання копій документів з реєстраційної справи.
Заявник не позбавлений права звернутися до Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради для отримання документів, що містяться в реєстраційній справі ТОВ "Тернопільелектропостач", відповідно до вимог Порядку №1692/5.
Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, суд враховує той факт, що позивач в ході розгляду даної справи фактично вже ознайомився зі змістом відповіді Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради від 26.11.2025 №2127/2802 на свій запит, а тому у спірному випадку позов підлягає задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій відповідача в частині несвоєчасного надання позивачу відповіді на його запит на інформацію за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025Л, а саме не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Підстави для зобов'язання відповідача вчинити будь-які дії, що пов'язані з розглядом цього запиту відсутні, бо такий розгляднуто.
Оскільки суд звільнив позивача від сплату судового збору, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (вулиця Шевченка, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46021, код ЄДРПОУ 34334305) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради в особі його структурного підрозділу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у частині несвоєчасного надання ОСОБА_1 відповіді на запит на інформацію за Вих. №ВСВ-28.09.1961/ УДР-2025 від 12.11.2025, а саме не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 03 березня 2026 року.
Суддя Чепенюк О.В.