Рішення від 03.03.2026 по справі 500/6573/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6573/25

03 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлену відповіддю від 04.09.2025 № 5879-6118/Г-02/8-1900/25, у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три при виконанні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України періоди з 10.03.2022 по 02.07.2022, з 13.07.2022 по 14.11.2022, з 17.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 14.01.2023, з 28.01.2023 по 25.02.2023, з 02.03.2023 по 09.06.2023, з 09.09.2023 по 20.12.2023, з 31.12.2023 по 30.01.2024, з 19.03.2024 по 23.03.2024, з 06.04.2024 по 19.06.2024, з 03.07.2024 по 12.10.2024, з 27.10.2024 по 17.04.2025, з 07.05.2025 по 31.05.2025 та проведення перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, зарахувати ОСОБА_1 , до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три при виконанні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України періоди з 10.03.2022 по 02.07.2022, з 13.07.2022 по 14.11.2022, з 17.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 14.01.2023, з 28.01.2023 по 25.02.2023, з 02.03.2023 по 09.06.2023, з 09.09.2023 по 20.12.2023, з 31.12.2023 по 30.01.2024, з 19.03.2024 по 23.03.2024, з 06.04.2024 по 19.06.2024, з 03.07.2024 по 12.10.2024, з 27.10.2024 по 17.04.2025, з 07.05.2025 по 31.05.2025 та провести з 05.06.2025 перерахунок пенсії із донарахуванням напрацьованого після 31.05.2023 стажу, застосувавши для обчислення розміру пенсії більш високий заробіток, отриманий за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 05.06.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

21.08.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з письмовою заявою від 17.08.2025 про зарахування до загального страхового стажу у пільговому обчисленні період проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) з 10.03.2022 по 02.07.2022, з 13.07.2022 по 14.11.2022, з 17.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 14.01.2023, з 28.01.2023 по 25.02.2023, з 02.03.2023 по 09.06.2023, з 09.09.2023 по 20.12.2023, з 31.12.2023 по 30.01.2024, з 19.03.2024 по 23.03.2024, з 06.04.2024 по 19.06.2024, з 03.07.2024 по 12.10.2024, з 27.10.2024 по 17.04.2025, з 07.05.2025 по 31.05.2025 та проведення перерахунку пенсії.

За результатом розгляду заяви від 17.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 04.09.2025 № 5879-6118/Г-02/8-1900/25 повідомила позивача про відмову здійснити пільгове обчислення часу проходження військової служби (один місяць служби за три місяці).

З вказаною відмовою позивач не погоджується, вважає її протиправною, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

21.08.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з письмовою заявою від 17.08.2025 про зарахування до загального страхового стажу у пільговому обчисленні період проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) з 10.03.2022 по 02.07.2022, з 13.07.2022 по 14.11.2022, з 17.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 14.01.2023, з 28.01.2023 по 25.02.2023, з 02.03.2023 по 09.06.2023, з 09.09.2023 по 20.12.2023, з 31.12.2023 по 30.01.2024, з 19.03.2024 по 23.03.2024, з 06.04.2024 по 19.06.2024, з 03.07.2024 по 12.10.2024, з 27.10.2024 по 17.04.2025, з 07.05.2025 по 31.05.2025 та проведення перерахунку пенсії.

Листом від 04.09.2025 відповідач повідомив позивачу про те, що участь у бойових діях в районах її проведення дає право лише на призначення дострокової пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При призначенні дострокової пенсії зарахування періоду проходження служби, протягом якого особа брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України проводиться без застосування кратності страхового стажу, а саме в одинарному розмірі.

Зазначено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці при обчисленні вислуги років для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, який набув чинності з 1 січня 2004 року (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з ч.1, ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII (далі - Закон України № 1788-ХІІ) встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Положеннями п."а" ч.3 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів за умови сплати страхових внесків.

Згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слідує, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно п.19 ч.1 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII слідує, що до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. № 413 (далі - Порядок № 413).

Із змісту п.2, п.4 Порядку №413 слідує, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, довідка за формою згідно з додатком 6.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Щодо зарахування до страхового стажу строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичній операції та у бойових діях у воєнний час.

Як слідує із матеріалів справи, ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

Крім того, позивач надав пенсійному органу належні докази участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в періоди: періоди з 10.03.2022 по 02.07.2022, з 13.07.2022 по 14.11.2022, з 17.11.2022 по 21.11.2022, з 23.11.2022 по 14.01.2023, з 28.01.2023 по 25.02.2023, з 02.03.2023 по 09.06.2023, з 09.09.2023 по 20.12.2023, з 31.12.2023 по 30.01.2024, з 19.03.2024 по 23.03.2024, з 06.04.2024 по 19.06.2024, з 03.07.2024 по 12.10.2024, з 27.10.2024 по 17.04.2025, з 07.05.2025 по 31.05.2025, на підтвердження чого надано довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 2575 від 17.06.2023, №218/1 від 07.06.2025.

Як встановлено судом, до страхового стажу позивача період участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації зараховано у одинарному розмірі.

У відповідності до ст. 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

В абз.2 ч.1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Відповідно до п.1.1 Положення №530, цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За правилами приписів п.п.2.3 розділу 2 Положення № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці участі у бойових діях у воєнний час.

Таким чином, суд зауважує, що вказаним Положенням №530, на яке посилається позивач, передбачено обчислення вислуги років з розрахунку один місяць служби за три місяці для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також позивач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, поряд з цим, вказаною постановою теж врегульовано порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, відповідно до підпункту 1 пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, що діє після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року), час безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, зараховується на пільгових умовах лише до вислуги років для визначення розміру пенсії.

Враховуючи наведене, Положення №530 та Постанова №393, по-перше, визначають порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по-друге, не передбачають зарахування на пільгових умовах до загального страхового стажу час безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Натомість, позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З урахуванням наведеного правового врегулювання слід дійти висновку, що зарахування до загального страхового стажу строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичній операції та у бойових діях у воєнний час, не передбачено при призначенні пенсії за нормами статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Даною нормою передбачено лише про право таких осіб на дострокове призначення пенсії, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Таким чином, спірні періоди проходження військової служби підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - в календарному обчисленні.

Посилання позивача на висновки Верховного Суду у постановах від 06.06.2018 у справі №348/347/17 та від 30.07.2019 у справі №346/1454/17 суд не приймає до уваги, оскільки ці висновки стосуються розрахунку трудового стажу визначеного Законом України "Про пенсійне забезпечення".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, здійснюючи зарахування стажу позивача діяло згідно законодавства.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позовні вимоги в цій частині (зарахування стажу на пільгових умовах) є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про здійснення з 05.06.2025 перерахунку пенсії у зв'язку з донарахуванням напрацьованого після 31.05.2023 стажу, застосувавши для обчислення розміру пенсії більш високий заробіток, отриманий за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії, то суд зазначає наступне.

Пунктом 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Перерахунок пенсії проводиться зі строків, установлених статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до пункту 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Згідно статті 44 Закону призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Законом передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого частиною четвертою статті 42 Закону, на найбільш вигідних умовах.

Як слідує із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач після продовження пенсії продовжував працювати та станом на 19.06.2025 набув право на проведення перерахунку пенсії із дорахуванням стажу напрацьованого після 31.05.2023.

Позивач 05.06.2025 через ВЕБ портал звертався до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії, проте листом від 19.06.2025 відповідач повідомив позивача, що для проведення індивідуального перерахунку із дорахуванням напрацьованого після 31.05.2023 стажу, йому необхідно звернутися особисто, для написання заяви встановленого взірця до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) територіального органу Пенсійного фонду України із паспортом громадянина України та документом, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або через веб-портал чи портал "Дія".

При цьому, у листі від 19.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області самостійно вказує, що звернення позивача від 05.06.2025 надійшло через ВЕБ портал та зареєстроване 05.06.2025.

Суд зауважує, що особа, яка претендує на перерахунок пенсії, наділена правом звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії разом з доданими до неї документами, скориставшись бланком такої заяви та одним із способів її подання, що визначені Порядком №22-1. Результат розгляду порушеного у зверненні питання щодо перерахунку пенсії, згідно положень цього Порядку, має бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що перераховує пенсію, про перерахунок або відмову в перерахунку із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження, яке за загальним правилом має бути прийнято не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.

Так, Порядком № 22-1 визначено процедуру, яке є способом дій пенсійного органу у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого питання у сфері соціального захисту.

Згідно вимог пунктів 4.3 та 4.7 Порядку № 22-1, результат розгляду заяви про перерахунок пенсії повинен бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що перераховує пенсію, про перерахунок або відмову в перерахунку із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Водночас, розглянувши подану позивачем заяву про перерахунок пенсії, відповідачем роз'яснено позивачу порядок подання заяви про перерахунок пенсії та запропоновано звернутися особисто, для написання заяви встановленого взірця до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) територіального органу Пенсійного фонду України із паспортом громадянина України та документом, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або через веб-портал чи портал "Дія".

Отже відповідачем не розглянуто по суті заяву позивача від 05.06.2025, відповідно, жодного з передбачених Порядком № 22-1 рішень за наслідками розгляду такої заяви не прийнято.

Також ні у відповідях позивачу ні під час розгляду справи відповідачем жодним чином не обґрунтовано які саме документи не було долучено до звернення позивача.

Зокрема, відповідно до пункту 10 розділу IV "Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України", (Постанова правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1):

У разі якщо до заяви про призначення пенсії, житлової субсидії, пільг, страхової виплати та надання соціальної послуги, поданої через вебпортал з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, додані не всі скановані копії необхідних документів, або/та документи потребують дооформлення, орган Пенсійного фонду не пізніше трьох робочих днів надсилає в електронній системі повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково та/або дооформити, строк їх подання.

Натомість, відповідач обмежився лише направленням позивачу листа від 19.06.2026 на його електронну пошту з роз'ясненням положень законодавства та порядку звернення, в якому також підтвердив право позивача на перерахунок пенсії із донарахуванням стажу станом на 19.06.2025.(а.с.39)

При цьому, як уже зазначено судом, відповідачем не вказано ні у зазначеному листі ні під час розгляду справи, в чому полягає порушення позивачем порядку звернення із заявою через ВЕБ портал, чи які документи необхідно подати додатково.

Рішення передбаченого Порядком №22-1 про перерахунок пенсії чи про відмову у такому перерахунку за результатами розгляду заяви та поданих документів відповідачем не приймалось.

При цьому, суд враховує, що відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих особою для перерахунку пенсії повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії). Водночас, у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання і суперечить вищенаведеним нормам.

Також слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено та належними доказами не підтверджено, що позивачем порушено встановлену процедуру при зверненні із заявою про перерахунок пенсії із дорахуванням стажу напрацьованого після 31.05.2023, як і не підтверджено правомірність дій відповідача при її розгляді.

За таких обставин, суд вважає наявними підстави для часткового задоволення позовних вимог у спосіб обраний судом, а саме, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду заяви від 05.06.2025 про перерахунок пенсії, та зобов'язання відповідача повторно розглянути вказану заяву з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні суду.

Отже, позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.06.2025 про перерахунок пенсії із дорахуванням стажу напрацьованого після 31.05.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.06.2025 про перерахунок пенсії із дорахуванням стажу напрацьованого після 31.05.2023, з урахуванням висновків викладених у даному судовому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 03 березня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.