Рішення від 26.02.2026 по справі 500/5546/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5546/25

26 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Щепанюк Ю.Ю.

представника позивача Ярмусь В.Д.

представника відповідача Шутова А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Загір'я" до Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Загір'я" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП «Загір'я» зареєстроване як юридична особа та здійснює діяльність у сфері вирощування та продажу сільськогосподарської продукції на орендованих земельних ділянках. Підприємством за результатами господарської операції купівлі-продажу було виписано покупцю Товариству з обмеженою відповідальністю "Овал" (далі - ТОВ «Овал») податкову накладну за №1 від 09.04.2025, яку направлено для реєстрації у ЄРПН.

Далі позивач отримав електронну квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної на тій підставі, що вона складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонувалося надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Для реєстрації податкової накладної в ЄРПН, на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Підприємство надало контролюючому органу відповідні письмові пояснення, до яких додало копії первинних документів, які, як вважає позивач, у повній мірі підтверджували реальність здійснення господарської операції між ним та ТОВ «Овал», а також містили достатньо відомостей про діяльність Підприємства в цілому. Однак комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, а у подальшому - рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Позивач стверджує, що надав контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції за податковою накладною, реєстрацію якої зупинено, а тому вважає, що така підлягає реєстрації в ЄРПН.

З вказаних підстав позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 30.09.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У відзиві на позов (спільна позиція двох відповідачів) представник відповідачів проти позову заперечує. Посилається на зміст протоколу №1 від 04.02.2020 засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/ РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, яким ПП «Загір'я» віднесено до переліку ризикових платників за критерієм наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником, оскільки встановлено: наявність об'єктивних ознак неможливості вирощення с/г продукції в об'ємах реалізованої; часткова підміна товарних позицій; формування податкового кредиту по нетипових операціях. Після подання платником податків Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку прийнято рішення залишити діючим запис про відповідність ПП "Загір'я" критеріям ризиковості.

Після зупинення реєстрації ПН №5 від 11.04.2025 платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН. Вважає, що правова визначеність переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачена чинним законодавством, а саме пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520), який в свою чергу кореспондує із пунктом 201.16 статті 201 ПК України, пунктом 26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.22.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

Вказує на помилковість твердження позивача про необхідність чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів (за вичерпним переліком) для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючому органу не надано повноважень чинним законодавством щодо визначення таких документів (за вичерпним переліком). Контролюючий орган не має права у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чи то просити платника надати конкретні документи, чи то вказувати надати такі. Перелік таких документів платнику відомий згідно з пунктом 5 Порядку №520.

Щодо документів, які подавалися на розгляд Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області, то представник відповідачів вказує, що позивачем надано Комісії контролюючого органу ряд документів, але Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, зокрема, платнику слід було надати первинні документи щодо придбання товарів, складських документів, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН; статистичну звітність; книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; підтверджуючі документи щодо придбання та/або оренди основних засобів.

Така необхідність витребування додаткових документів викликана через те, що платник податку вказує про наявність у нього на балансі двох тракторів, розкидача мінеральних добрив, оприскувача, навантажувача, катка, комбайна зернозбирального, жниварки для збирання соняшника, жатки, сідельного тягача, а відповідно до листа Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області №3339/5 від 26.05.2025 у Підприємства є лише окремі одиниці техніки з перелічених позивачем. Не надано інвентаризаційних актів, облікових реєстрів, які б підтвердили факт володіння, акти технічного огляду, які підтверджують, що техніка перебуває в робочому стані, свідоцтв про право власності техніки, яке видається на кожну одиницю техніки, яка підлягає реєстрації, тобто позивач не підтвердив наявність у нього сільськогосподарської техніки на праві власності чи користування, що використовувалась при обробці та підготовці ґрунту, посіву та збиранні врожаю, що свідчить про відсутність достатньої с/г техніки необхідної для обробітку с/г угідь у заявлених обсягах.

Згідно з товарно-транспортними накладними (далі - ТТН) пункт навантаження смт. Дружба, Теребовлянського району, Тернопільської області, водночас на розгляд комісії не надано документів щодо зберігання зерна за адресою вказаною у ТТН, тобто документального підтвердження права користування чи володіння складом, з якого відвантажувалось зерно, платник не надав.

Поставка сільськогосподарської продукції кукурудзи 3 класу урожаю 2024 року, відповідно до договору поставки здійснюється на умовах СРТ (доставлено на склад), який знаходиться за адресою: ст. Микулинці-Струсів (елеватор ТОВ «Дружбівський деревообробний завод», Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Дружба, вул. Лесі Українки, 3Ж). Відповідач зауважує на необхідності оформлення складських документів відповідно до Положення про обіг складських документів на зерно, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 27.06.2003 №198.

Надані позивачем ТТН щодо поставки кукурудзи 3 класу врожаю 2024 року містять не повну інформацію, зокрема, відсутні відомості в графі щодо вантажно-розвантажувальних операцій, зокрема, час прибуття/вибуття/простою, масу товарів та не заповнені обов'язкові реквізити, а саме підписи відповідальних осіб у відомостях про параметри транспортного засобу, вантажно-розвантажувальних роботах.

Відповідачі вказують, що у ТТН зазначено відомості про перевізника ПП «АП «Агро-Дружба» та водіїв, які здійснювали перевезення товару ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ). Згідно з даними додатка 1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за березень 2025 року, ПП «АП «Агро-Дружба» (перевізник) не проводило виплат вказаним водіям ні за трудовими, ні за цивільно-правовими угодами. Вважає, що наявність належним чином оформленої ТТН не можна розглядати в даному випадку як беззаперечний доказ підтвердження транспортування с/г продукції від позивача до його контрагента.

Ставить під сумнів представник відповідачів оренду ПП «Загір'я» земельної ділянки площею 1,247 гектарів на підставі договору оренди землі від 21.07.2021, укладеного з орендодавцем ОСОБА_4 , бо позивачем на розгляд Комісії не надано підтвердження здійснення орендної плати. Позивачем на розгляд Комісії не надано статистичну звітність, яка є офіційним документом, що відображає фактичні обсяги господарської діяльності, та відсутність такої статистичної звітності унеможливлює надання належної оцінки обсягу виробництва та реалізації, не надано книгу складського обліку запасів, що підтверджує наявність та рух товарних залишків, необхідних для здійснення операції з постачання продукції; не надано інформацію щодо залишків зерна, що зберігалася з минулих періодів, станом на дату виписки податкових накладних, а надані облікові листи та лімітно-забірні картки, не підписані уповноваженою особою.

ПП «Загір'я» до Повідомлення про надання додаткових пояснень та документів подано витребувані документи не в повному обсязі, необхідному для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної, а саме платником не надано статистичну звітність, книгу складського обліку запасів (інформацію щодо залишків с/г продукції на початок року та на поточну дату), акти звірки взаєморозрахунків, підтверджуючі документи щодо придбання та/або основних засобів (не надано оборотно сальдову відомість по рах.), не надано трудові договори або інші документи, що підтверджують особу водія, який входить до складу екіпажу (з контрагентом ПП «АП «Агро-Дружба» укладено договір оренди транспортного засобу з екіпажем). Щодо взаємовідносин з ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна», ТОВ «Альфа Смарт Агро», ТОВ «Овал» надано акти звіряння розрахунків не підписані уповноваженою особою.

Відповідач 1 вважає, що ним правомірно прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, оскільки позивачем не спростовано сумніву податкового органу щодо відсутності підтвердження реальності здійснення господарської операцій.

Враховуючи викладене, представник відповідачів просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представником відповідачів 01.12.2025 надіслано через систему "Електронний суд" додаткові пояснення по даній справі.

Ухвалою суду від 01.12.2025 продовжено строк розгляду справи на 2 місяці.

Ухвалою суду від 01.12.2025 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 23.12.2025 о 10:00 год.

Представником позивача 22.12.2025 надіслано через систему "Електронний суд" заперечення по даній справі та відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 23.12.2025 відкладено розгляд справи на 27.01.2025 о 10:00 год.

Представником позивача 27.01.2026 надіслано через систему "Електронний суд" пояснення по даній справі.

Ухвалою суду від 27.01.2026, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 26.02.2026 о 10:00 год., у зв'язку із технічними несправностями на сервері ВКЗ.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов, просила у його задоволенні відмовити повністю.

Суд, заслухавши сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.

Приватне підприємство «ЗАГІР'Я» зареєстроване як юридична особа та здійснює діяльність у сфері вирощування сільськогосподарської продукції на орендованих земельних ділянках та її продажу.

ПП «ЗАГІР'Я» за результатами господарської операції купівлі-продажу було виписано на покупця Товариство з обмеженою відповідальністю "ОВАЛ" (код 32537732) податкову накладну за №5 від 11.04.2025 на суму ПДВ у розмірі 262744,62 грн. і була направлена до органів ДПС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки зазначених податкових накладних, Позивачем отримано квитанції Відповідача 1, а саме: - від 24.04.2025, у якій зазначено, що Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 11.04.2025 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=12.6764%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання[1]передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

На виконання вказаних вимог, ПП «ЗАГІР'Я» 03.06.2025 року подано до Відповідача 1 повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена.

В даному повідомленні містились пояснення Позивача за вих. №25/05 від 25.05.2025, щодо проведення господарської операції та долучено копії документів, зазначених в поясненні.

Зокрема, у поясненнях зазначено, що ПП «ЗАГІР'Я» здійснює діяльність у сфері вирощування вирощування зернових культур (окрім рису), бобових культур і насіння олійних культур - КВЕД 01.11, на орендованих земельних ділянках та її продажу, на підтвердження господарської діяльності щодо вирощування зернових культур були надані наступні документи, які підтверджують закупку паливномастильних матеріалів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, оренди землі, наявність власної та орендованої техніки, для обробки грунту, посіву зернових, внесення добрив, та збору врожаю.

Для здійснення діяльності підприємство орендує земельні частки (паї) у фізичних осіб, станом на 01.01.2024 р. ПП «Загіря» укладено з 659 фізичними особами договори оренди земельних паїв, дані договори зареєстровані в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Загальна кількість орендованої землі на 01.01.2024 року становить 1265,7248 га, що підтверджується довідкою № 77 від 16.01.2024 виданою Залозецької ОТГ згідно якою - загальна площа орендованих земель (паїв) 1265.7248 га. в тому числі(за межами населених пунктів): с.Загір'я-1238,5853 га., с.Панасівка-27,1395 га..

Для здійснення своєї господарської діяльності ПП “Загір'я» має достатньо технічних ресурсів .

На балансі Позивача є власна техніка для проведення сільськогосподарських робіт: трактора John Deere 8R340, трактора Белорус-892, розкидач мінеральних добрив AXIS 30.2K, оприскувач самохідний John Deere 4940, навантажувач швидкозмінний ПБМ-800-0, культиватор Вепр-4,2 Н, каток зубчасто-кільчастий ККН-6,7 ПН, комбайн зернозбиральний John Deere S680S STS, жниварка для збирання соняшника ЖНС-9,1, жатка навісна John Deere 630F, сідельний тягач марки VOLVO та інші. А також власні приміщення: будівлі та споруди, серед яких є комори для зберігання зерна, адмінбудинок та інші, що знаходяться за адресою с.Загір'я, вул.Центральна 49 і 84, Тернопільського району, Тернопільської області.

ПП “Загір'я» в 2024 році є платником податку на додану вартість та платником єдиного податку четвертої групи.

Для забезпечення виробничого процесу ПП “Загір'я» закуповує дизельне пальне, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, насіння.

Основними постачальниками товаро-матеріальних цінностей є :

- ТОВ «Сингента» (код ЄДРПОУ 30265338), в якого було закуплено насіння та на поставку тмц заключено договір №202324093 SE від 04.03.2024 року. На поставку товаро-матеріальних цінностей виписано постачальником наступні документи: - видаткова накладна №0089367950 від 11.04.2024 на суму 676317.31 грн. в тому числі ПДВ 83056.51 грн., товаро-транспортна накладна №1201206 від 11.04.2024 року, свідоцтво на гібридне насіння №А00038388-1, сертифікат від 25.09.2023р. №201404; - видаткова накладна №0089362158 від 08.04.2024 на суму 233452,85 в тому числі ПДВ 28669,65 грн., товаротранспортна накладна №1199957 від 08.04.2024р., свідоцтво на гібридне насіння А00038276-1, сертифікат що посвідчує посівні якості насіння від 13.09.2023р. №199836.

Оплата за насіння здійснена згідно наступних платіжних документів: -платіжне доручення № 464 від 04.04.2024 року на суму 94933,87 грн в тому числі пдв; - платіжне доручення № 463 від 04.04.2024 року на суму 193727,33 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 467 від 05.04.2024 року на суму 581383,44 грн в тому числі пдв;

- ТОВ “Кортева Агрісаєнс Україна"(код ЄДРПОУ 31352075), в якого було закуплено насіння кукурудзи і заключено договір купівлі-продажу насіння № 18678 від 03.03.2021 року з додатком №1 від 03.03.2021року, Додаток №3802100813 від 12/26/2023р.; Договір №68755-ФТФ від 27.12.2023 року, додаток №3802100982 від 12/28/2023р. На поставку насіння виписано постачальником наступні документи: - видаткова накладна №3807111040 від 07.03.2024 на суму 45,60 грн в тому числі ПДВ, товаро-транспортна накладна №6826486 від ,7.03.2024, сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння від 24.01.2024 №213276; - видаткова накладна №3807111037 від 07.03.2024 на суму 1416991,50 грн в тому числі ПДВ , товаро-транспортна накладна №6826481 від 07.03.2024, сертифікат що посвідчує посівні якості насіння від 26.12.2023 №210469.

Оплата за насіння здійснена згідно наступних платіжних документів: -платіжне доручення №395 від 03.01.2024 року на суму 230000,00 грн в тому числі пдв; - платіжне доручення №419 від 13.02.2024 року на суму 79,80 грн в тому числі пдв; - платіжне доручення №420 від 13.02.2024 року на суму 500000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення №438 від 29.02.2024 року на суму 200000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення №439 від 04.03.2024 року на суму 500000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення №440 від 05.03.2024 року на суму 112619,50 грн в тому числі пдв.

- ТОВ “Агросем" (код ЄДРПОУ 30967207), в якого було закуплено мінеральні добрива, та заключено договір від 12 січня 2024 року № 12.01.24-277/1 та специфікація №1 від 15.01.24 , додаткова угода№12.01.24-277/1 від 12.01.2024р.. На поставку добрив виписано постачальником видаткові накладні: -видаткова накладна №1/02254 від 01.02.2024 року на суму 869035,39 грн. в тому числі ПДВ 144839,23 грн. та ТТН №АГД00316812 від 01.02.024 р.; - видаткова накладна №2/02198 від 02.02.2024 року на суму 869035,39 грн. в тому числі ПДВ 144839,23 грн. та ТТН №АГД00316813 від 02.02.024 р.; - видаткова накладна №1/02207 від 02.02.2024 року на суму 2607106,18 грн. в тому числі ПДВ 434517,70 грн. та ТТН №АГД00316811 від 01.02.024 р., № АГД00316807 від 01.02.2024, № АГД00316805 від 01.02.2024.

Оплата за мінеральні добрива здійснена згідно наступних платіжних документів:

- платіжне доручення № 400 від 15.01.2024 на суму 425098,37 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 416 від 08.02.2024 на суму 1000000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 421 від 13.02.2024 на суму 500000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 424 від 19.02.2024 на суму 500000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 426 від 20.02.2024 на суму 500000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 430 від 26.02.2024 на суму 500000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 421 від 27.02.2024 на суму 500000,00 грн, в тому числі пдв;

- платіжне доручення № 439 від 29.02.2024 на суму 500000,00 грн в тому числі пдв.

- ТОВ «Альфа Смарт Агро» (код ЄДРПОУ 37250244) в якого закуплено засоби захисту рослин та заключено договори № AS/13/04/2022 від 27.04.2022 року з додатковою угодою №AS/13/04/2022 від 27.04.2022, договір поставки №AS/279/02/2023 від 21.02.2023 рокуз додатковою угодою від 21.02.2023 року, договір поставки № AS/7/01/2024 від 02.01.2024 року. На поставку засобів захисту рослин виписано видаткові накладні: - видаткова накладна №8309 від 16.05.2022 року на суму 77256,00 грн в тому числі ПДВ 12876,00 грн.; - видаткова накладна №10762 від 03.06.2022 року на суму 106346,70 грн в тому числі ПДВ 17724,45 грн.;

- видаткова накладна №14475 від 19.08.2022 року на суму 109801,20 грн в тому числі ПДВ 18300,20 грн. ТТН №Р14475 від 19.08.2022року; -видаткова накладна №11286 від 29.05.2023 року на суму 70188,48 грн в тому числі ПДВ 11698,08 грн.; - видаткова накладна №5053 від 22.03.2024 року на суму 499978,68 грн в тому числі ПДВ 83329,78 грн. ТТН №2135 від 22.03.2024 року.

Оплата за засоби захисту рослин здійснена за наступними платіжними документами: -платіжне доручення №136 від 11.05.2022 р. на суму 250000,00 грн. в тому числі пдв; - платіжне доручення №150 від 23.05.2022 р. на суму 237890,00 грн. в тому числі пдв.

- ТОВ «Трейд Агрохім» (код ЄДРПОУ 31276010), в якого закуплено мінеральні добрива та заключено договір купівлі-продажу №4/050123 від 05.01.2023 року, специфікація №2 від 16.01.2023р., специфікація №1 від 05.01.2023р. На поставку мінеральних добрив виписано видаткові накладні: - видаткова накладна №19 від 20.01.2023 року на суму 1487188,57 грн в тому числі ПДВ 247864,76 грн. та ТТН №ТА200123012 від 20.01.2023 року.

Оплата за мінеральні добрива здійснена за наступними платіжними документами: - платіжне доручення № 84 від 17.01.2023 на суму 517300,56 грн. в тому числі пдв; - платіжне доручення № 87 від 20.01.2023 на суму 645000,00 грн.в тому числі пдв; - платіжне доручення № 228 від 20.01.2023 на суму 51888,01 грн.в тому числі пдв;

-платіжне доручення № 229 від 20.01.2023 на суму 273000,00 грн.в тому числі пдв;

- ТОВ “Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 21141124) в якого закуплено пальне в 2024 році та заключено договір № 261 від 02.01.2024 року. На поставку пального виписано видаткові накладні та ттн: -видаткова накладна №1473 від 26.03.2024 на суму 202644,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №240326/24 від 26.03.2024 р.; -видаткова накладна №1798 від 05.04.2024 на суму 329940,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №240405/17 від 05.04.2024 р.; -видаткова накладна №1839 від 08.04.2024 на суму 771264,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №240408/4 від 08.04.2024 р.; -видаткова накладна №3176 від 06.06.2024 на суму 607035,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №240606/2 від 06.06.2024 р.; -видаткова накладна №6309 від 08.10.2024 на суму 342657,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №241008/11 від 08.10.2024 р.; -видаткова накладна №6463 від 14.10.2024 на суму 403596,00 грн. в тому числі пдв; -ТТН №241014/11 від 14.10.2024 р.; -видаткова накладна №7084 від 05.11.2024 на суму 622656,60 грн. в тому числі пдв; -ТТН №241015/15 від 05.11.2024 р.

Оплата за пальне здійснена за наступними платіжними документами: -платіжне доручення № 397 від 08.01.2024 на суму 189600,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 399 від 09.01.2024 на суму 4407,31 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 401 від 16.01.2024 на суму 200000,00 грн., в тому числі пдв; -платіжне доручення № 413 від 31.01.2024 на суму 11592,69 грн., в тому числі пдв; -платіжне доручення № 465 від 05.04.2024 на суму 200000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №470 від 18.04.2024 на суму 300000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №471 від 19.04.2024 на суму 300000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №480 від 03.05.2024 на суму 200000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №484 від 14.05.2024 на суму 200000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №488 від 16.05.2024 на суму 103848,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення №550 від 03.07.2024 на суму 75429,44 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 573 від 05.08.2024 на суму 250000,00 грн., в тому числі пдв; -платіжне доручення № 581 від 06.08.2024 на суму 281605,56 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 696 від 18.10.2024 на суму 500000,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 701 від 30.10.2024 на суму 246253,00 грн. в тому числі пдв; -платіжне доручення № 743 від 12.11.2024 на суму 500000,00 грн.в тому числі пдв; -платіжне доручення № 755 від 20.11.2024 на суму 122656,60 грн. ив тому числі пдв.

Всі податкові накладні від наших постачальників в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровані без будь-яких зауважень.

На пальне, яке закуповується для виконання сільськогосподарських робіт підприємство ПП “Загір'я» має ліцензію на право зберігання пального, реєстраційний №19070414202000708 з терміном дії до 15 жовтня 2025 року.

Посів кукурудзи на площі 205 га під урожай 2024 року підтверджено Актами списання насіння та садівного матеріалу: - акт № -000000003 від 15 квітня 2024 року ; -акт № -000000004 від 15 квітня 2024 року ;

Внесення мінеральних добрив і засобів захисту рослин підтверджено Актами про використання засобів хімічного захисту та Актами про використання мінеральних, органічних та бактеріальних добрив: - акт про використання мінеральних, органічних та бактеріальних добрив №-000000015 від 11.05.2024 року; -акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000017 від 31.05.2024 року; - акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000009 від 16.05.2024 року; - акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000012 від 15.05.2024 року; - акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000003 від 30.04.2024 року; - акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000001 від 23.04.2024 року; -акт про використання мінеральних, органічних та бактеріальних добрив №-000000006 від 15.04.2024 року.

Сілськогосподарські роботи, які проводились під час посіву, підживлення, захисту та збору зернових підтверджуються зведеними листами машиніста-тракториста та лімітно-забірними відомостями на отримання пального для заправки техніки: - обліковий лист №-000000015 за жовтень 2024 року-виконано обмолот кукурудзи врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-0000236 на одержання ПММ за жовтень 2024 року; - обліковий лист №-000000023 за травень 2024 року-внесено мінеральні добрива під посів кукурудзи врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-0000247 на одержання ПММ за жовтень 2024 року; - обліковий лист №-000000009 за травень 2024 року-внесено засоби захисту рослин під посів кукурудзи врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-0000061 на одержання ПММ за травень 2024 року; - обліковий лист №-000000006 за квітень 2024 року- внесено засоби захисту рослин під урожай 2024 року; -лімітно-забірна карта №ЗЛ-0000063 на одержання ПММ за квітень 2024 року; -обліковий лист №-000000007 за квітень 2024 року-виконано внесення мінеральних добрив під кукурудзу врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-0000079 на одержання ПММ за квітень 2024 року; обліковий лист №-000000005 за квітень 2024 року- здійснено посів кукурудзи врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-00000078 на одержання ПММ за квітень 2024 року; - обліковий лист №-000000004 за квітень 2024 року- здійснено культивацію під посів кукурудзи врожаю 2024 року; - лімітно-забірна карта №ЗЛ-00000017 на одержання ПММ за квітень 2024 року.

Валовий збір та середня врожайність на 1га сільськогосподарських культур по підприємству у 2024 році становить: - Пшениця озима-80 га, валовий збір 5629,6 ц, середня врожайність 70,37 ц/га; - Ячмінь озимий-69 га, валовий збір 3014,6 ц, середня врожайність 43,69 ц/га; - Пшениця яра-106 га, валовий збір 4879,2 ц, середня врожайність 46,03 ц/га; - Ріпак озимий-347 га, валовий збір 15077,6 ц, середня врожайність 43,45 ц/га; - Ячмінь ярий-162 га, валовий збір 8250,6 ц, середня врожайність 50,93 ц/га; - Кукурудза-205 га, валовий збір 28905,00 ц, середня врожайність 141 цга; - Соя-164 га, валовий збір 6888 ц, середня врожайність 42 ц/ га; -Соняшник-20 га, валовий збір 800 ц, середня врожайність 40 ц/га.

В підтвердження своєї господарської діяльності ПП “Загір'я» надано річні статистичні звіти за наступними формами: - 4сг(річна) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур (за 2024 рік), в якому відображено наступні посіви 2024 року: -Пшениця озима-80 га; -Пшениця яра - 106 га; -Ячмінь озимий-69 га; -Ячмінь ярий-162 га; -Кукурудза-205 га; -Соя-164 га; -Ріпак озимий-347 га; - Соняшник-20 га.

ПП “Загір'я» здійснює реалізацію вирощеної власної сільськогосподарської продукції. Оплата поставленої продукції та придбаних товарів, послуг здійснюється в безготівковій формі.

Інформація про формування податкових зобов'язань та формування податкового кредиту відповідно до господарської діяльності відображена в щомісячних Податкових деклараціях з податку на додану вартість.

У ПП “Загір'я» станом на 1 вересня 2024 року середньорічна кількість найманих працівників становить 12 працівників - адмінперсонал, трактористи-машиністи та різноробочі, що підтверджено довідкою №10 від 11.09.2024 року. Посадові оклади визначено штатним розписом.

Після збору врожаю, кукурудзи врожаю 2024р., ПП «Загір'я» реалізував покупцю ТОВ "Овал" (код ЄДРПОУ 32537732), на загальну суму 27 496 272,86грн. в тому числі ПДВ 14%, з яким заключено три договори поставки кукурудзи, а саме: - договір поставки від 20.03.2025 року №26-ТР-2025-К, - договір поставки від 09.04.2025 року №30-ТР-2025-К, - договір поставки від 11.04.2025 року №31-ТР-2025-К .

Так між ПП «Загір'я» та ТОВ "Овал" (код ЄДРПОУ 32537732) укладено договір поставки №30-ТР-2025-К від 09.04.2025 року із змінами та доповненнями зазначеними у додатковій угоді №1 від 09.04.2025, додатковій угоді №2 від 10.04.2025, додатковій угоді №3 від 11.04.2025.

Відповідно до п.1.1 Договору постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором поставити та передати у власність Покупця кукурудзу 3- кл., врожаю 2024р. насипом, а Покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти Товар та оплатити його вартість.

Згідно п .2.2 Договору загальна вартість Товару по цьому Договору без ПДВ складає 8 640 000,00 грн., ПДВ 1 209 600,00 грн. всього з ПДВ скаладає 9 849 600,00 грн. +/ 5 % залежно від кількості поставленого Товару, та може бути змінена за взаємною письмовою згодою Сторін шляхом укладення відповідної додаткової угоди до цього Договору.

Відповідно до п. 3.1 Договору Покупець здійснює оплату вартості поставленої партії Товару на підставі отриманих від Постачальника документів, щляхом переказу грошових коштів на поточний рахунок Постачальника. Умови оплати: згідно п. 3.1.1.

Покупець оплачує Постачальнику 86 % процентів партії Товару протягом 3 банківських днів з дати отримання наступних документів: - рахунку-фактури Постачальника, із зазначенням кількості товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, всього до сплат, а рахунку повинні бути зазначені банківські реквізити, вказані в цьому Договорі, або оригіналу або належним чином оформленої копії видаткової видаткової накладної на Товар на повну суму вартості його товару. 14 % решти суми оплачується Покупцем після надання податкової накладної, складеної в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством України та за умови надання Покупцю оригіналу видаткової накладної.

На виконання договору поставки №30-ТР-2025-К від 09.04.2025 року покупцем ТОВ "Овал" на рахунок Позивача проведено оплату в сумі 7 650 000 (сім мільйонів шістсот п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп. що підтверджується платіжними доручення № 30949190 від 09.04.2025 року на суму 5000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949191 від 09.04.2025 року на суму 2500000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949194 від 09.04.2025 року на суму 150000,00 грн в тому числі пдв. Дана оплата була першою подією в податковому обліку, а тому було виписано податкову накладну №1 від 09.04.2025 та подана для реєстрації до контролюючого органу в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Після отримання Позивачем коштів, Покупцю ТОВ «ОВАЛ» відвантажено (відпущено) кукурудзу врожаю 2024 року за наступними видатковими накладними:

-видаткова накладна №-000000004 від 09.04.2025 року на загальну суму 3618609,89грн., в тому числі ПДВ 444390,69 грн., де кількість продукції становить 370,820 тон., та товаро-транспортні накладні: - ТТН №64 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,94 тон; - ТТН №65 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,78 тон; - ТТН №66 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,74 тон; - ТТН №67 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,78 тон; - ТТН №68 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,60 тон; - ТТН №69 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,62 тон; - ТТН №70 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,80 тон; - ТТН №71 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,78 тон; - ТТН №72 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,46 тон; - ТТН №73 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,76 тон; - ТТН №74 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,96 тон; - ТТН №75 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,62 тон; - ТТН №76 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,88 тон; - ТТН №77 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 15,00 тон; - ТТН №78 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,88 тон; - ТТН №79 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон; - ТТН №80 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон; - ТТН №81 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,76 тон; - ТТН №82 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон; - ТТН №83 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,70 тон; - ТТН №84 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,90 тон; - ТТН №85 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,88 тон; - ТТН №86 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,84 тон; - ТТН №87 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 16,42 тон; - ТТН №88 від 09.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон.

-видаткова накладна №-000000005 від 10.04.2025 року на загальну суму 2884973,38 грн., в тому числі ПДВ 354294,98 грн., де кількість продукції становить 295,640 тон., та товаро-транспортні накладні: - ТТН №89 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,64 тон; - ТТН №90 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,84 тон; - ТТН №91 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,58 тон; - ТТН №92 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,70 тон; - ТТН №93 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон; - ТТН №94 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,88 тон; - ТТН №95 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,82 тон; - ТТН №96 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,74 тон; - ТТН №97 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,54 тон; - ТТН №98 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,78 тон; - ТТН №99 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,66 тон; - ТТН №100 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,82 тон; - ТТН №101 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,64 тон; - ТТН №102 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,60 тон; - ТТН №103 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,66 тон; - ТТН №104 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон; - ТТН №105 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,86 тон; - ТТН №106 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,70 тон; - ТТН №107 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 16,14 тон; - ТТН №108 від 10.04.2025 на кількість кукурудзи 14,68 тон.

-видаткова накладна №-000000006 від 11.04.2025 року на загальну суму 3285908,64 грн., в тому числі ПДВ 403532,64 грн., де кількість продукції становить 337,120 тон., та товаро-транспортні накладні: - ТТН №109 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,56 тон; - ТТН №110 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,70 тон; - ТТН №111 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 15,02 тон; - ТТН №112 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 16,42 тон; - ТТН №113 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,66 тон; - ТТН №114 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,56 тон; - ТТН №115 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,44 тон; - ТТН №116 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 15,26 тон; - ТТН №117 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,58 тон; - ТТН №118 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,44 тон; - ТТН №119 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,40 тон; - ТТН №120 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,72 тон; - ТТН №121 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,40 тон; - ТТН №122 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,52 тон; - ТТН №123 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,66 тон; - ТТН №124 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,54 тон; - ТТН №125 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,54 тон; - ТТН №126 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,50 тон; - ТТН №127 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,42 тон; - ТТН №128 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,40 тон; - ТТН №129 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,50 тон; - ТТН №130 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,50 тон; - ТТН №131 від 11.04.2025 на кількість кукурудзи 14,34 тон.

Відповідно до видаткової накладної №-000000006 від 11.04.2025 року на загальну суму 3285908,64 грн. на виконання договору поставки №30- ТР-2025-К від 09.04.2025 року Покупцю 11.04.2025 було відвантажено кукурудзи більше ніж проведено оплати, а тому на різниці відвантажної с/г продукці за фактом першої події було виписано податкову накладну. Дана відгрузка була першою подією в податковому обліку, а тому згідно видаткової накладної №-000000006 від 11.04.2025 року було виписано податкову накладну №5 від 11.04.2025 та подана для реєстрації до контролюючого органу в Єдиному реєстрі податкових накладних;

Також додатково Покупцем оплачено за кукурудзу згідно договору №30- ТР-2025-К від 09.04.2025 року в сумі 937 273,60 грн. отримано за наступними платіжними документами: -платіжне доручення № 30949197 від 11.04.2025 року на суму 500000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949201 від 14.04.2025 року на суму 437273,60 грн в тому числі пдв.

Оплату за кукурудзу згідно договору №26-ТР-2025-К від 20.03.2025 року в сумі 8 600 000,00 грн. отримано за наступними платіжними документами: -платіжне доручення № 30949129 від 24.03.2025 року на суму 1000000,00 грн в тому числі пдв; - платіжне доручення № 30949132 від 24.03.2025 року на суму 2000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949134 від 25.03.2025 року на суму 2000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949137 від 27.03.2025 року на суму 2000000,00 грн в тому числі пдв;-платіжне доручення № 30949146 від 28.03.2025 року на суму 1000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949155 від 31.03.2025 року на суму 600000,00 грн в тому числі пдв;

Оплату за кукурудзу згідно договору №31-ТР-2025-К від 11.04.2025 року в сумі 6526726,40 грн. отримано за наступними платіжними документами: -платіжне доручення № 30949202 від 14.04.2025 року на суму 1526726,40 грн в тому числі пдв; - платіжне доручення № 30949210 від 15.04.2025 року на суму 2000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949214 від 16.04.2025 року на суму 1000000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949222 від 17.04.2025 року на суму 100000,00 грн в тому числі пдв; -платіжне доручення № 30949221 від 17.04.2025 року на суму 1000000,00 грн в тому числі пдв.

Однак за всі податкові накладні не зареєстровані по причині блокування. Оплата за продукцію проведена не повністю по причині не реєстрації податкових накладних.

Інформація про формування податкових зобов'язань та формування податкового кредиту відповідно до господарської діяльності відображена в щомісячних Податкових деклараціях з податку на додану вартість.

У ПП “Загір'я» станом на 1 вересня 2024 року середньорічна кількість найманих працівників становить 12 працівників -адмінперсонал, трактористи-машиністи та різноробочі, що підтверджено довідкою №10 від 11.09.2024 року. Посадові оклади визначено штатним розписом.

За результатами розгляду поданих документів, 23.06.2025 Відповідачем 1 надано Позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду поданого повідомлення, 23.06.2025р. Позивач направив повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлення №1, а саме: за вих. № 23/06 від 23.06.2025р. Позивачем надано додаткові документи та пояснення, якими підтверджується правомірність та достовірність проведених операцій та реальність здійснення господарських операцій по вирощуванню сільськогосподарських культур:

- Акти звірки з контрагентами;

- Статистичну звітність форма №21-заг «Звіт про реалізацію продукції сільського господарства» за січень-серпень 2024 року;

- Статистичну звітність форма 4сг(річна) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур (за 2024 р.).

Статистичну звітність, яка відображає господарську діяльність по вирощуванню сільськогосподарських культур, а також по іі реалізації в 2024 році вже надано в повідомленні про надання пояснень та копій документів щодо накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а також надавались наявна та орендована техніка у Позивача.

Оскільки в Повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не вказано яку саме статистичну звітність потрібно надати, то це спричинило стан правової невизначеності та позбавило можливості надати необхідний для реєстрації податкових накладних (в розумінні підприємства) пакет документів.

Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податків на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в аналогічній справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між платником та його контрагентом.

Отже, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів.

В противному випадку... невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21, від 18.05.2022 у справі № 440/170/20, від 16 вересня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 380/7736/21, адміністративне провадження № К/990/1138/22 (ЄДРСРУ № 106291158).

Однак, за результатом розгляду поданих Позивачем пояснень та документів Головним управлінням ДПС в Тернопільській області прийнято рішення №13042879/41209752 від 03.07.2025 року, Відповідачів, щодо відмови у реєстрації податкової накладної №5 від 11.04.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови в рішеннях визначено: - "ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку", рядку в додатковій інформації (зазначити конкретні документи) - вказано «Платником не надано статистичну звітність; - книгу складського обліку; інформацію щодо залишків с/г продукції на початок року та на поточну дату; акти звірки взаєморозрахунків; - підтверджуючі документи щодо придбання та / або основних засобів; трудовий договір або інші документи, які підтверджують залучення водія; наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п. 8 Критеріїв».

Щодо процедури оскарження цього рішення в адміністративному порядку, то матеріали адміністративної справи жодних відомостей про використання такої платником податків не містять.

Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 11.04.2025 ЄРПН протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує такі нормативно-правові акти.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У підпункті 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Як передбачено пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

За змістом пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів, визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 (тут і далі - в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних).

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції. У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзаци сьомий-восьмий пункту 6 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, передбачених Додатком 1 до Порядку № 1165, встановлено наступний критерій: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За встановлених судом обставин у справі, що розглядається, подана на реєстрацію ПП «Загір'я» податкова накладна була зупинена з підстав відповідності платника податків пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стосовно віднесення позивача до переліку ризикових платників податків, то таке рішення прийняте відповідно до протоколу №1 від 04.02.2020 засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/ РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації за критерієм наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. За змістом цього протоколу ГУ ДПС у Тернопільській області встановлено щодо ПП «Загір'я»: наявність об'єктивних ознак неможливості вирощення с/г продукції в об'ємах реалізованої; часткова підміна товарних позицій; формування податкового кредиту по нетипових операціях. Відповідно до цього ж протоколу Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено, що ПП «Загіря» відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, бо «за даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено невідповідність обсягів постачання товарів/послуг та обсягів придбання». Відомостей про те, що таке рішення оскаржувалося, матеріали справи не містять, наявність такого рішення позивачем не заперечується.

Також судом встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №5від 114.2025 ПП «Загір'я» запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них);

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08.03.2023, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08.03.2023 також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 сформулював такий правовий висновок: якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

У цій справі податковий орган, враховуючи, що є чинним рішення про відповідність ПП «Загір'я» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, зупинив реєстрацію ПН і в квитанції сформулював вимогу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладних, вказавши усі документи, визначені пунктом 5 Порядку №520.

Суд вважає, що контролюючий орган зазначив достатній та зрозумілий перелік документів, які необхідно подати платнику податків після зупинення реєстрації ПН, для подальшого прийняття рішення про можливість реєстрації спірної ПН.

ПП «Загір'я» надало відповідачу 1 пояснення та документи, які детально розписані вище, та зводяться до того, що у позивача наявні матеріальні та трудові ресурси для вирощення продукції у тій кількості, яку позивач продає та на операцію поставки якої виписана спірна ПН по факту оплати за таку продукцію.

При цьому Підприємство вказує, що орендує земельні частки (паї) загальною площею 1265,7248 га. Проте суд зауважує, що згідно з довідкою Залозецької селищної ради №77 від 26.01.2024 (том 1 а.с.23 зворот) частина з них 219,4635 га - це пасовища, а площа ріллі становить 1046,2616 га, а окрім кукурудзи позивач вирощував, як він вказує у поясненнях, ще й пшеницю озиму 80 га, ячмінь озимий 69 га, пшеницю яру 106 га, ріпак озимий 347 га, ячмінь ярий 162 га, кукурудза 205 га, сою 164 га, соняшник 20 га, що в підсумку займає 1153 га ріллі.

За показниками ПП «Загір'я» середня врожайність на 1 га сільськогосподарських культур по Підприємству у 2024 році становить: пшениця озима 70,37 ц/га; ячмінь озимий 43,69 ц/га; пшениця яра 46,03 ц/га; ріпак озимий 43,45 ц/га; ячмінь ярий 50,93 ц/га; кукурудза 141 ц/га; соя 164 га 42 ц/га; соняшник 40 ц/га.

Валовий збір Підприємства у 2024 році складає: пшениця озима 5629,6 ц, ячмінь озимий 3014,6 ц, пшениця яра 4879,2 ц, ріпак озимий 15077,6 ц, ячмінь ярий 8250,6 ц, кукурудза 28 905,00 ц, соя 6 888 ц, соняшник 800 ц.

При цьому для обробітку та вирощення такої кількості урожаю позивач вказує, що має достатньо технічних ресурсів, а саме: трактор John Deere 8R340, трактор Белорус-892, розкидач мінеральних добрив AXIS 30.2K, оприскувач самохідний John Deere 4940, навантажувач швидкозмінний ПБМ-800-0, культиватор Вепр-4,2 Н, каток зубчасто-кільчастий ККН-6,7 ПН, комбайн зернозбиральний John Deere S680S STS, жниварка для збирання соняшника ЖНС-9,1, жатка навісна John Deere 630F, сідельний тягач марки VOLVO.

Також зазначає, що має достатньо трудових ресурсів, про що долучає список працівників станом на 11.09.2024, відповідно до якого на Підприємстві працює: директор, головний бухгалтер, 2 тракториста-машиніста с/г виробництва, 2 оператора машинного доїння, тваринник з годівлі, 2 тваринника, 2 слюсара-ремонтника, підсобний робітник. Фактично більшість професій працівників позивача стосуються галузі тваринництва.

Щодо нерухомого майна, то ПП «Загіря» вважає, що має у власності достатньо нерухомого майна для зберігання вирощених сільськогосподарських культур, бо у його власності перебувають будівлі та споруди, серед яких є комори для зберігання зерна, адмінбудинок та інші, що знаходяться за адресою: вул. Центральна 49 і 84 у селі Загір'я Тернопільського району Тернопільської області.

Матеріали справи містять витяг з Державного реєстру речових прав станом на 03.04.2023, відповідно до якого ПП «Загіря» є власником адмінбудинку площею 303,5 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , та закінченого будівництвом об'єкта - будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , що складається з таких об'єктів: ветаптека 322,3 кв.м, корівник 1898,6 кв.м, молокоблок 294,9 кв.м, корівник 1905,1 кв.м, корівник 185403 кв.м, кормоцех 753,7 кв.м., телятник 1285,1 кв.м, свинарник 814,3 кв.м, комора 489,1 кв.м, комора 469,0 кв.м, комора 254,7 кв.м, вага 54,0 кв.м, добудова до комори 173,2 кв.м, піднавіс на тоці 358,6 кв.м, будинок тваринника 497,0 кв.м, прибудова 41.6 кв.м, прибудова 26,0 кв.м, приміщення монтажної і устаткування 113,0 кв.м, свинарник 1006,4 кв.м, прибудова 19,5 кв.м, конюшня 366,5 кв.м, піднавіс 190,0 кв.м, корівник (кошара) 361,0 кв.м, сінажна яма 408,2 кв.м.

Також позивач додає докази придбання у 2024 році та попередніх роках дизельного пального, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння. Такі ТМЦ закуплялися не лише для вирощування кукурудзи, а й інших сільськогосподарських культур та ведення загалом господарської діяльності Підприємством.

В цілому наведені документи свідчать, що ПП «Загіря» мало можливість на орендованих земельних ділянках (ріллі) засівати та вирощувати сільськогосподарські культури. Водночас контролюючий орган поставив під сумнів господарську операцію за спірною податковою накладною за результатами розгляду поданих документів через наявність щодо ПП «Загір'я» рішення про його відповідність пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, прийняття якого обумовлене, серед іншого, наявність об'єктивних ознак неможливості вирощення с/г продукції в об'ємах реалізованої, і недостатності поданих платником документів після зупинення реєстрації ПН №1 від 09.04.2025, щоб цю обставину спростувати.

Через це відповідачем 1 направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якому зазначено про необхідність подання первинних документів щодо придбання товарів, складських документів, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. Додатково надати: статистичну звітність; книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; підтверджуючі документи щодо придбання та/або оренди основних засобів. Станом на дату подання для реєстрації податкової накладної, наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за пунктом 8 Критеріїв

Суд погоджується з тим, що Підприємство у 2024 році мало можливість засіяти сільськогосподарські культури (кукурудзу), бо придбавало насіння, пальне, міндобрива, проте вважає обґрунтованими сумніви контролюючого органу щодо наявності станом на квітень 2025 року на зберіганні у ПП «Загір'я» тої кількості кукурудзи, яку воно реалізувало ТОВ «Овал», - 2 807,8 тон згідно з усіма видатковими накладними. При цьому загальна кількість продукції по наданих суду та відповідачу 1 додаткових угодах до договорів поставки ТОВ «Овал», яка підлягала продажу, складала лише 2 212,160 т.

Суд зауважує, що відповідач 1 у Повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією чітко визначив платнику податків за результатами розгляду первинних пояснень та документів перелік додаткових документів, які необхідно було подати, серед яких, книги складського обліку запасів; підтверджуючі документи щодо придбання та/або оренди основних засобів.

Для зберігання 2 807,8 тон (або 28 078,0 ц) кукурудзи, а окрім неї Підприємство у 2024 році зібрало урожай таких с/г культур: пшениця озима 5629,6 ц, ячмінь озимий 3014,6 ц, пшениця яра 4879,2 ц, ріпак озимий 15077,6 ц, ячмінь ярий 8250,6 ц, соя 6 888 ц, соняшник 800 ц (і надало судові рішення по відмові зареєструвати ПН по реалізації у 2024 році лише ріпаку у липні 2024 року), позивач мав мати відповідні зернові склади (ангари) або у власності, або орендувати. Задля встановлення обставин наявності на момент реалізації ТОВ «Овал» кукурудзи в кількості 2 807,8 тон контролюючий орган витребовував у платника податків відповідні документи.

При цьому суд критично оцінює пояснення позивача про те, що Підприємство має у власності комори для зберігання зерна, через те, що по-перше, у власності позивача хоч і перебувають три комори площею 489,1 кв.м, 469,0 кв.м, 254,7 кв.м, за адресою: вулиця Центральна 84, село Загір'я, Тернопільський район, Тернопільська область, проте зважаючи на весь обсяг зібраного урожаю с/г культур у 2024 році, на який вказує позивач, таких приміщень явно недостатньо, а по-друге, відповідно до усіх 21 ТТН від 14.04.2025 в межах спірної поставки, а також інших ТТН щодо постачання кукурудзи урожаю 2024 року покупцю ТОВ «Овал» пункт навантаження продукції вказаний за адресою: вулиця Лесі Українки, 13/1, селище Дружба, Тернопільський район, що йде в розріз з поясненнями представника позивача про зберігання товару у коморах у селі Загір'я Тернопільського району. При цьому відсутні докази оренди складів позивачем у селищі Дружба Тернопільського району.

ПП «Загір'я» ні контролюючому органу, ні суду не надало жодних доказів щодо наявності на залишку та зберіганні у нього такого обсягу продукції (кукурудзи), який воно реалізувало ТОВ «Овал» і отримало оплату зокрема по спірній ПН. Жодні докази не вказують на вирощення того обсягу продукції, яку позивач реалізував ТОВ «Овал». При цьому статистична звітність за формою 4сг(річна) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур за 2024 року не є достатнім доказом кількості вирощеної продукції Підприємством.

Суд погоджується з тим, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Водночас з огляду на те, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної є віднесення позивача до ризикових платників податків за пунктом 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (прийняття якого обумовлене, серед іншого, наявність об'єктивних ознак неможливості вирощення с/г продукції в об'ємах реалізованої) і контролюючий орган поставив під сумнів кількість зібраного урожаю кукурудзи ПП «Загір'я» у 2024 році 2 807,8 тон та наявність такої кількості кукурудзи станом на квітень 2025 року на зберіганні у позивача при відсутності для цього умов - зернових складів власних чи орендованих, то, на переконання суду, висвітлення цих питань має значення для з'ясування дійсних обставин спірних правовідносин, тобто підлягає вирішенню в межах розгляду питання наявності підстав для реєстрації відповідної податкової накладної навіть якщо вона виписана по першій події - надходження коштів від покупця, проте виписана на конкретний обсяг продукції, що мав бути в наявності у продавця.

При розгляді справи суд враховує висновки Верховного Суду у справі № 400/5939/24, викладені у постанові від 08.09.2025 з аналогічним предметом оскарження. За обставин справи № 400/5939/24, контролюючий орган, серед іншого, наполягав на тому, що платник податків не міг використовувати земельні ділянки для вирощення с/г продукції, яку реалізовував по спірних податкових накладних. Верховний Суд, задовольняючи касаційну скаргу контролюючого органу, зазначив, що у разі сумніву відповідача щодо використання позивачем у 2023 році земель у Донецькій та Харківській областях для вирощування соняшника, то висвітлення вказаних питань судом має значення для з'ясування дійсних обставин спірних правовідносин та встановлення їх впливає на правильність вирішення спору, тобто наявності підстав для реєстрації податкової накладної, складеної на операцію поставки соняшника.

Верховний Суд у цій постанові зауважив, що вимоги КАС України зобов'язують суд при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника податків негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

При цьому у цій же постанові Верховний Суд також зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Проте з огляду на доводи відповідача про неможливість вирощення сільськогосподарських культур на земельних ділянках, які орендував позивач, оцінку яким не надали суду попередніх інстанцій, Верховний Суд зазначив, що «такий підхід побудований на поверхневому дослідженню матеріалів справи» і «суд касаційної інстанції не може не погодитись, що висвітлення вказаних питань має значення для з'ясування дійсних обставин спірних правовідносин».

Повертаючись до матеріалів цієї справи, суд зазначає, що разом з Повідомленням про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Підприємством надано додаткові документи: акти звірки з контрагентами; статистичну звітність форма №21-заг «Звіт про реалізацію продукції сільського господарства» за січень-серпень 2024 року; статистичну звітність форма 4сг(річна) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур (за 2024 р.), проте не надано інших доказів та відомостей: книгу складського обліку чи інших первинних та бухгалтерських документів з фактичною інформацією щодо залишків с/г продукції на 31.12.2024 та на дату її реалізації у тій кількості, яку реалізовано, підтверджуючих документів щодо придбання та / або оренди основних засобів, які б спростували сумніви контролюючого органу стосовно наявності зернових складів для зберігання кукурудзи у кількості 2 807,8 тон.

А тому з огляду на відсутність суттєвих належних та допустимих доказів, які засвідчили б фактичну наявність станом на квітень 2025 року у ПП «Загір'я» кукурудзи у кількості 2 807,8 тон, Комісією ГУ ДПС в Тернопільській області правомірно прийнято оскаржуване рішення №13042879/41209752 від 03.07.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 11.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідач 1 правильно зазначив, що підставою для такої відмови є ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а в рядку «додаткова інформація» конкретизував документи, які не надав платник, зокрема, книгу складського обліку; інформацію щодо залишків с/г продукції на початок року та на поточну дату; підтверджуючі документи щодо придбання та / або оренди основних засобів.

Будь-яких доводів, які б стосувались наявності у позивача у власності чи оренді за адресою, за якою проводилася поставка кукурудзи від позивача до покупця ТОВ «Овал» (пункт навантаження згідно з відомостями ТТН: вулиця Лесі Українки, 13/1, селище Дружба, Тернопільський район) по договору поставки, оплату по якому отримав позивач, та наявності на кінець звітного 2024 року та на квітень 2025 року кукурудзи урожаю 2024 року у кількості 2 807,8 тон, на поставку якої позивач і отримав передоплату, впродовж розгляду справи ПП «Загір'я» не наводилось, а відповідних доказів суду не надано.

Отож, надання лише документів, які засвідчують придбання насіння, міндобрив, палива (при тому, що такі ТМЦ використовуються і для посіву інших с/г культур, які позивач вказує, що вирощував у 2024 році), не вказують на те, що позивач у 2024 році зібрав такі високі урожаї кукурудзи у кількості 2 807,8 тон (середня врожайність 141 ц/га), мав зернові склади для його зберігання до квітня 2025 року та фактично мав у наявності ту кількість кукурудзи, яку реалізував покупцю ТОВ «Овал», від якого отримав передоплату на її поставку.

Суд ще раз зауважує, що враховує висновку Верховного Суду, що предметом розгляду є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, проте і на цій стадії платник податків має надати докази фактичної (фізичної) наявності продукції, яку реалізує і по якій отримує передоплату, виписуючи податкову накладну.

Верховний Суд у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24 зауважив на таке: «Поряд з цим слід враховувати, що за правилами, що набрали чинності з 08 березня 2023 року, податковий орган наділений повноваженнями за наслідками аналізу наданих в порядку, передбаченому пунктом 4 Порядку № 520, пояснень і документів, повідомити такого платника податків про необхідність подання додаткових пояснень і документів, конкретизувавши їх перелік у Повідомленні. Отримавши таке Повідомлення, добросовісний платник податків на виконання запровадженого законодавцем з 08 березня 2023 року алгоритму взаємодії між контролюючим органом та платником податків для вирішення питання про реєстрацію ПН в ЄРПН або подає такі додаткові документи, або надає додаткові пояснення із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування. В свою чергу, ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції».

У цій справі позивач надав лише частину документів, які витребовував контролюючий орган.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість спірного рішення про відмову у реєстрації ПН, так як контролюючим органом було повідомлено позивача про необхідність подання конкретних документів, необхідних для реєстрації ПН, однак позивач не надав таких у повному обсязі, ані контролюючому органу, ані суду. Ненадання позивачем (надання в неповному обсязі) копії документів відповідно до пункту 5 Порядку № 520 є підставою для контролюючого органу прийняти рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 13.02.2024 у справі справа № 240/5563/23.

За обставин, встановлених у цій справі, суд приходить до висновку, що Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних правомірно прийнято рішення №13042879/41209752 від 03.07.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 11.04.2025, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою у позові відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємства «Загір'я» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 03 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Загір'я" (місцезнаходження/місце проживання: с. Загір'я,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,47211, код ЄДРПОУ/РНОКПП 41209752);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46003, код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637).

- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ 43005393).

Головуючий суддя Подлісна І.М.