Рішення від 02.03.2026 по справі 240/23218/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/23218/25

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" (далі - Позивач, Товариство, ТОВ "Талант-Клуб КО") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Житомирській області), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Головного управління ДПС у Житомирській області рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9473 від 25.09.2025;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позову вказує, що 13.05.2025 відповідачем було прийнято рішення про невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4357, підставою вказано код "07" - відсутність відомостей про сплату сум єдиного внеску та/або недостатня кількість трудових ресурсів для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у ПН/РК. Позивач у позові зазначає, що ним було подано повідомлення про надання інформації та копії документів, які відображали відомості про сплату єдиного внеску та інформацію щодо трудових ресурсів, однак 25.09.2025 відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, у якому підставою для визнання платника таким, що відповідає критерію ризикового, вказано пункт "03" - постачання товарів за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт, тощо, відображених у ПН/РК, відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. Звертаючись до суду з позовом позивач вважає, що оскаржуване рішення було прийнято безпідставно, оскільки вказана у ньому інформація спростовується документами, що подавались разом з повідомленням від 19.09.2025. Просить позов задовольнити.

Суддя своєю ухвалою від 07.10.2025 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 22.10.2025. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що за результатами проведеного моніторингу даних ЄРПН та аналізу інформаційних баз даних, у зв'язку з отриманням інформації у процесі поточної діяльності, встановлено ймовірно здійснення ризикових фінансово-господарських операцій ТОВ «ТАЛАНТ-КЛУБ КО», що відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, а саме: відсутність відомостей щодо сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення господарської інформації) - для виробників товарів/постачальників послуг.

Позивач скориставшись своїм правом, подав на розгляд Комісії ГУ ДПС у Житомирській області (далі - Комісія) повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №1 від 19.09.2025. Відповідно за результатами розгляду вищевказаного повідомлення позивача, Комісією було прийнято оскаржуване рішення №9473 від 25.09.2025 про відповідність ТОВ «ТАЛАНТ-КЛУБ КО» критеріям ризиковості платника податку, а саме такий код податкової інформації: код 03. При цьому вiдсутнє придбання послуг iз оренди об'єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг iз оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг iз оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо. У витязі з протоколу Комісії ГУ ДПС №162/06-30-18-02-03 від 25.09.2025 зазначено, що позивач відповідає критеріям ризиковості платника податку на додану вартість з наступних підстав: відсутність відомостей щодо сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення господарської інформації) - для виробників товарів/постачальників послуг (згідно відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору (4 ДФ) за березень 2025 року - 1 особа). Відповідач акцентує увагу суду, що відповідно до результатів проведеного моніторингу даних ЄРПН та аналізу інформаційних баз даних, виявлено, що у ТОВ «ТАЛАНТ-КЛУБ КО» відсутні необхідні матеріальні ресурси (земельні ділянки) для вирощування сільськогосподарських культур в обсягах, відображених у податкових накладних/ розрахунків коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої сільськогосподарської звітності, а також відповідно до показників середньої урожайності сільськогосподарських культур по суб'єктам господарювання Житомирської області у 2024 році (опубліковано на офіційному сайті Міністерствааграрної політики України), а тому платником податку ймовірно завищено обсяг виробництва (валовий збір) сої при задекларованих посівних площах земельних ділянок за 2024 рік. Також, відповідно до поданої до контролюючих органів звітності, у позивача відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо. Крім того, платником податку не надано та/або надано в неповному обсязі копії документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: договори з додатками до них, розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. На переконання відповідача, контролюючий орган не міг прийняти іншого рішення. Просить відмовити у задоволенні позову.

У період із 22.12.2025 по 05.01.2026 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці, а із 09.02.2026 по 13.02.2026 на онлайн-навчанні в Національній школі суддів України.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" із 10.01.2008 зареєстроване як юридична особа. Видами діяльності Товариства згідно КВЕД є:

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний);

01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів

01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур

01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників

З матеріалів справи вбачається, що 13.05.2025 Комісією ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ГУ ДПС), прийнято рішення №4357 про включення ТОВ "Талант-Клуб КО" до переліку ризикових платників податків. Підстава: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, код 07 "відсутність відомостей щодо сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення господарської операції) - для виробників товарів / постачальників послуг". (т. 1 а.с. 31)

Встановлено, що 19.05.2025 Товариство надіслало до ГУ ДПС в Житомирській області повідомлення №1 про надання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, до якого додано 100 документів, серед яких: договори з актами здавання - приймання, рахунки на оплату, платіжні інструкції, видаткові накладні, звіти за формою 29сг, звіти за формою 4сг, звіти за формою 37 сг, повідомлення за формою 20 ОПП, податкові накладні, ТТН (т. 1 а.с. 35, т. 1 а.с. 37-136).

До повідомлення було додано також інформацію №19/09-25 від 19 вересня 2025 року (т. 1 а.с. 137-145 ) у якій Товариство повідомляє про наявну матеріальну базу, з посиланням на договори та інші первинні документи; щодо наявності земельних ділянок; щодо використання найманої праці та придбання супутніх послуг (обробка земельних ділянок, посів та обмолот кукурудзи); щодо придбання насіння, мінеральних добрив, засобів захисту рослин; щодо реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва; щодо наявності трудових ресурсів та придбання допоміжних послуг (обробка, посів, обмолот, транспортування, дискування).

Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, за результатом розгляду отриманих від Товариства документів та інформації, 25 вересня 2025 року прийнято Рішення №9473 про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку (т. 1 а.с. 33-34). Підстава: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, код 03: постачання товарів / послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній / розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо.

У Рішенні №9473 від 25.09.2025 вказано:

інформація, за якою встановлена відповідність платника критеріям ризиковості платника податку: тип операції: постачання; період здійснення господарської операції: з 14.11.2024 по 13.05.2025; код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 46.21; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції: 35461258;

ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: договір з додатками до нього, рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт,послуг), розрахунковий документ, банківська виписка з особових рахунків.

У витязі з протоколу Комісії ГУ ДПС №162/06-30-18-02-03 від 25.09.2025 зазначено, що за результатами проведеного моніторингу даних ЄРПН та аналізу інформаційних баз даних, у зв'язку з отриманням інформації у процесі поточної діяльності, виявлено, що у ТОВ «ТАЛАНТ-КЛУБ КО» відсутні необхідні матеріальні ресурси (земельні ділянки) для вирощування сільськогосподарських культур в обсягах, відображених у податкових накладних/ розрахунків коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої сільськогосподарської звітності, а також відповідно до показників середньої урожайності сільськогосподарських культур по суб'єктам господарювання Житомирської області у 2024 році (опубліковано на офіційному сайті Міністерства аграрної політики України), а тому платником податку ймовірно завищено обсяг виробництва (валовий збір) сої при задекларованих посівних площах земельних ділянок за 2024 рік (т. 2 а.с. 190-191).

Вважаючи рішення від 25.09.2025 протиправним, Товариство звернулось до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 61.2 ст. 61 ПК України, податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у ст. 41 цього Кодексу (контролюючі органи та органи стягнення), в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Статтею 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

За визначенням, наведеним у п. 71.1 ст. 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статтями 72,73 ПК України.

Відповідно до ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до п. п. 20.1.45 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Таким чином, контролюючий орган здійснює моніторинг податкових, накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в його інформаційних ресурсах, виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з п. п. б п. 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 вказаного Кодексу.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначено такі критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Кодексу.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Кодексу.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 25 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Системний аналіз вищевикладених законодавчих приписів свідчить про те, що законодавцем установлено певну послідовність дій щодо прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Зокрема, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Як встановлено судом, оскаржуване рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку контролюючим органом прийнято на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

У формі спірного рішення указано про необхідність зазначення пункту критерію ризиковості платника податку, а у разі відповідності суб'єкта п.8 критеріїв ризиковості необхідно також зазначити, яка саме інформація слугувала підставою для висновків про відповідність платника податку критеріям ризиковості.

Відтак, комісія контролюючого органу має обґрунтувати свій висновок і надати належні та допустимі докази в підтвердження цих даних при прийнятті рішення, обґрунтованого тим, що в контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій.

Наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 № 17 затверджено Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (далі - Довідник кодів).

З матеріалів справи вбачається, що після отримання рішення №4357 від 13.05.2025 у якому вказано код податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 07 - відсутність відомостей щодо сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення господарської операції) - для виробників товарів / постачальників послуг, Товариством було подано до Головного управління ДПС у Житомирській області повідомлення від 19.05.2025 №1 з додатками.

Судом досліджено надані до суду копії документів, які було додано Товариством до повідомлення від 19.09.2025 та встановлено наступне:

- 01.01.2025 між ТОВ "Прайм Агро" (орендар) та Товариством (суборендар) було укладено договір суборенди нежитлового приміщення №01/01-8 за умовами якого Товариство приймає у строкове користування приміщення арочного складу загальною площею 236 кв.м. (т. 1 а.с. 149-152). Прийняття у користування приміщення та оплата за таке користування підтверджується наданими актами та платіжною інструкцією (т. 1 а.с. 153-159);

- 11.04.2025 між ТОВ "Райки-Агроплюс" (орендодавець) та Товариством (орендар) укладено договір110425-2 оренди нежитлового приміщення (офісу). Прийняття у користування приміщення та оплата за таке користування підтверджується наданими актами та платіжною інструкцією (т. 1 а.с. 161-162, 163-187);

- 11.04.2025 між ТОВ "Райки-Агроплюс" (орендодавець) та Товариством (орендар) укладено договір №110425-1 оренди приміщення, предметом якого є склад площею 485,6кв.м. (т. 1 а.с. 188-189). Прийняття у користування приміщення та оплата за таке користування підтверджується наданими актами та платіжною інструкцією (т. 1 а.с. 190-213);

- 24.02.2025 між Товариством (замовник) та ТОВ "Прайм Агро" (виконавець) було укладено договір про надання сільськогосподарських послуг №24/02-3 за умовами якого виконавець зобов'язується у 2025 році за заявкою замовника надати послуги, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції (дискування земельної ділянки площею 235 га) (т. 2 а.с. 76-78). Вид послуг та їх оплата вказані у калькуляції, актах, а оплата - у платіжних інструкціях (т. 2 а.с. 79-82);

- 15.03.2023 між Товариством (замовник) та СТОВ "Нива - 2012 Агро" (виконавець) було укладено Договір №2 про надання сільськогосподарських послуг (т. 2 а.с. 83-86), за умовами якого, виконавець з використанням своєї сільськогосподарської техніки надає послуги по обробітку земельної ділянки перед засіванням кукурудзяних та соняшникових культур, по внесенню добрив та засобів захисту рослин, засівання та подальша обробка земельної ділянки. Вид послуг вказано у спеціфікації, виконання - у актах надання послуг, а оплата - у платіжній інструкції (т. 2 а.с. 87-89);

- 09.10.2023 між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та Товариством (замовник) було укладено Договір №09/10/23 про надання сільськогосподарських послуг, у додатковій угоді якого вказано вид сільськогосподарських послуг - обмолот кукурудзи (т. 2 а.с. 90-95);

- 23.01.2025 між ФОП ОСОБА_2 (перевізник) та Товариством (замовник) було укладено Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом (т. 2 а.с. 99-100, 101-102);

- 16.05.2022 між Товариством (покупець) та Фермерським господарством "Пролісок Калинівщини" (постачальник) укладено Договір купівлі-продажу насіння №16-05/22, товаром згідно якого є кукурудза (т. 2 а.с. 103-104). Транспортування товару - ТТН (т.2 а.с. 106-107), оплата (т. 2 а.с. 108);

- 15.06.2023 між ТОВ "Торговий дім "Агрохім" (постачальник) та Товариством (покупець) укладено договір постачання №ВЦР202/2023 за умовами якого, товаром є насіння с/г культур, мінеральні добрива, засоби захисту рослин (т. 2 а.с. 109-117). До договору додано видаткові накладні (т. 2 а.с. 118-122) та платіжну інструкцію (т. 2 а.ч. 123);

- 03.05.2023 між ТОВ "Органік Грейн" (постачальник) та Товариством (покупець) було укладено договір поставки №03.05.23-316/1, за умовами якого постачальник зобов'язується передати (поставити) у власність покупця продукцію виробничо-технічного призначення (т. 2 а.с. 124-128); у видатковій накладній вказано карбамід 46% у кількості 6т;

- 26.04.2022 між ТОВ "Українська агропромислова група" (постачальник) та Товариством (покупець) укладено договір поставки товару №1411 (т. 2 а.с. 131-132). У видатковій накладній вказано карбамід у кількості 22,34т;

- 31.07.2024 між ТОВ "Тесслагруп" (покупець) та Товариством (постачальник) укладено договір постачання (т. 2 а.с. 140 - 144), у додатковій угоді до якого вказано товар: кукурудза 3 класу у кількості 215,780 т.. До договору додано видаткову накладну та ТТН.

Інформація про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів захисту рослин міститься в Актах (т. 2 а.с. 137-139 ).

Окрім того, платником податків було додано до повідомлення від 19.05.2025: Заявуформи №20-ОПП, у якій відображено право оренди на приміщення, орендовані у ТОВ "Райки-Агроплюс" (т. 1 а.с. 215-217) та квитанція про направлення; податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи; відомості про наявність земельних ділянок, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; звіт про посівні площі с/г культур за 2023 рік, 2024 рік, 2025 рік форми 4-сг; звіт про збирання врожаю с/г культур на 01.12.2023 форми 37-сг; звіти про валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду у 2023 році, у 2024 році форми 29-сг.

За результатом розгляду поданих Товариством документів, Комісія ГУ ДПС у Житомирській області приймає рішення №9473 від 25.09.2025 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

В рішенні №9473 від 25.09.2025 зазначено код податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:

03 - постачання товарів / послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній / розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо

У графі "Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" оскаржуваного рішення від 25.09.2025 вказано:

- тип операції придбання/постачання: постачання;

- період здійснення господарської операції - з 14.11.2024 по 13.05.2025;

- код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова:

- код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції, визначеної як ризикова: 46.21;

- податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 35461258;

- дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 13.05.2025.

Окрім того, у формі оскаржуваного рішення №9473 від 25.09.2025 вказано: "Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку" Документи: договір з додатками до нього, рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), розрахунковий документ, банківська виписка з особових рахунків.

Суд звертає увагу на відсутність конкретизації, яка саме операція мається на увазі, при цьому інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризикованості платника податку, стосується лише операції з постачання, вчиненої у період здійснення господарської діяльності з 14.11.2024 по 13.05.2025.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до індивідуального акту як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, а суб'єкт владних повноважень контролюючий орган повинен навести у рішенні конкретні підстави (фактичні і юридичні), а також переконливі і зрозумілі мотиви його прийняття.

Однак, оскаржене рішення не містить належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, в рішенні не зазначена конкретна інформація, яка слугувала підставою для прийняття рішення, з посиланнями на відповідні документи, не приведено конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.

Судом при дослідженні витягу з протоколу Комісії ГУ ДПС №162/06-30-18-02-03 від 25.09.2025 встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення податковим органом здійснювався аналіз інформації даних ЄРПН та інформаційних баз.

При цьому, відповідач не обґрунтував, чому подані Товариством до повідомлення від 19.09.2025 документи не були взяті до уваги на підтвердження невідповідності платника податку критерію ризиковості платника податку, а також не вказав, які саме документи, достатні для прийняття комісією рішення про виключення позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, той мав надати на розгляд комісії, але не надав.

З огляду на вказане, оскаржуване рішення податкового органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Порядку №1165 в межах спірних правовідносин не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує їх неоднозначне трактування та впливає, в свою чергу, на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Отже, передбачений Порядком №1165 обов'язок щодо розшифрування, яка саме податкова інформація стала фактичною підставою для прийняття відповідних рішень, відповідачем у даному випадку виконано не було.

У свою чергу, такий обов'язок контролюючого органу щодо розшифрування податкової інформації, кореспондується з правом платника податку подати перелік документів задля виключення його з переліку ризикових платників податків, яке передбачено п. 6 Порядку № 1165.

Пунктом 6 Порядку № 1165 визначено, що у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податки за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 6 додатка 1, то в такому рішенні зазначається, зокрема, актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Крім того, відповідачем не надано до суду результатів проведених перевірок поданих платником податку та копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.

Окрім того, у витягу з протоколу комісії від 25.09.2025 відсутня інформація про аналіз наданих Товариством документів та підстави для їх неврахування при прийнятті оскаржуваного рішення.

Вказане свідчить про недоведеність відповідачем додержання процедури розгляду матеріалів, передбаченої пунктами 44, 46 Порядку № 1165.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача положень пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням підприємства до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку є невмотивованими, необґрунтованими, непідтвердженими належними доказами, а тому є протиправними та підлягає скасуванню, а ТОВ "Талант - Клуб КО" підлягає виключенню з переліку ризикових платників податку на додану вартість.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи встановлені судом обставини, що підтверджуються належними доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" (вул. Центральна, 33, с. Райки, Бердичівський район, Житомирська область,13333, ЄДРПОУ: 35461258) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 44096781) про визнання протиправним та скасування рішення.

Визнати протиправним та скасувати прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9473 від 25.09.2025.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Талант-Клуб КО" документально підтверджені судові витрати у сумі 3028 ( три тисячі двадцять вісім ) гривень 00копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

02.03.26