Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 березня 2026 року Справа№200/9677/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
09.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії до 11276 грн.;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 61998,45 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії позивача без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, чим самим зменшивши її основний розмір пенсії. Отже, вказане, на думку позивача, не відповідає чинному законодавству та порушує її право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим вона звернулася до суду із вказаною позовною заявою.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Зобов'язано відповідача подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.
08.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Також надано витребувані документи.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Відповідач зазначає, в матеріалах пенсійної справи відсутні довідки про заробітну плату померлого годувальника. У зв'язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року - 22324,24 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 витребувано у ОСОБА_1 засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України: довідку про заробітну плату в зоні відчуження на підставі якої на її думку має бути здійснено перерахунок та виплата її пенсії з 01.09.2025. Зобов'язано ОСОБА_1 надати витребувану судом довідку у строк до 23.01.2026. Провадження у справі було зупинено до отримання витребуваних доказів.
26.01.2026 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 ОСОБА_1 надано пояснення, у яких позивач зазначає, що 23.01.2026 відповідач листом повідомив, що на теперішній час немає можливості надати копії документів, що містяться в паперовій особовій справі. В матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня довідка про заробітну плату померлого годувальника. Пенсію було призначено за матеріалами електронної пенсійної справи померлого ОСОБА_2 . Також надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.01.2026 № 0500-0202-8/6885.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2026 поновлено провадження у справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2026 витребувано у відповідача електронну пенсійну справу померлого годувальника ОСОБА_2
11.02.2026 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2026 надано витребувані документи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2026 поновлено провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника розраховану відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При призначенні померлому годувальнику ОСОБА_2 , пенсія була обчислена виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження.
В подальшому 01.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії позивача без заробітку, одержаного померлим годувальником ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження.
З метою здійснення перерахунку пенсії на підставі заробітку, одержаного померлим годувальником ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження, позивач 22.10.2025 звернулася до відповідача із відповідною заявою.
Листом відповідача від 20.11.2025 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі заробітку, одержаного померлим годувальником ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження.
Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.91 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
Статтею 10 Закону № 796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).
Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону № 796-XII. Розмір пенсії розраховано з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 22324,24 грн.
Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням заробітку, одержаного померлим годувальником ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження відповідач зазначив, що в матеріалах пенсійної справи відсутні довідки про заробітну плату померлого годувальника.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 витребувано у ОСОБА_1 засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України: довідку про заробітну плату в зоні відчуження на підставі якої на її думку має бути здійснено перерахунок та виплата її пенсії з 01.09.2025.
26.01.2026 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 ОСОБА_1 надано пояснення, у яких позивач зазначає, що 23.01.2026 відповідач листом повідомив, що на теперішній час немає можливості надати копії документів, що містяться в паперовій особовій справі, оскільки відсутній доступ до паперових пенсійних справ. В матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 відсутня довідка про заробітну плату померлого годувальника. Пенсію було призначено за матеріалами електронної пенсійної справи померлого ОСОБА_2 . Також надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.01.2026 № 0500-0202-8/6885.
Суд зауважує, що жодною нормою пенсійного законодавства, зокрема Законом № 796-XII та підзаконними актами, прийнятими на його виконання, не передбачено право органу Пенсійного фонду здійснювати перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з відсутністю доступу до паперових пенсійних справ чи документів, що в них зберігалися.
Відсутність доступу до паперової пенсійної справи або окремих документів не може покладатися на пенсіонера та не є передбаченою законом підставою для зміни порядку обчислення чи зменшення розміру вже призначеної пенсії. Обов'язок щодо збереження пенсійних справ та належного ведення обліку покладається на відповідний орган Пенсійного фонду України.
Крім того, суд зазначає, що відповідач фактично відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з підстави відсутності в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату померлого годувальника, водночас сам же повідомив про відсутність доступу до паперової пенсійної справи, в якій такі документи могли зберігатися.
Тобто відповідач послався на відсутність довідки як на підставу для відмови у перерахунку, однак неможливість отримання або надання відповідних документів зумовлена обставинами, що перебувають у сфері його організаційної діяльності. Така позиція є внутрішньо суперечливою та не може вважатися належним правовим обґрунтуванням відмови у перерахунку пенсії.
Обов'язок щодо забезпечення збереження пенсійних справ, належного ведення обліку та доступу до документів покладається на орган Пенсійного фонду, а негативні наслідки втрати чи недоступності документів не можуть покладатися на пенсіонера. Відтак відмова у перерахунку пенсії з мотивів відсутності довідки за умови відсутності доступу до пенсійної справи є безпідставною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.
При цьому суд зазначає, що померлому годувальнику (чоловіку) позивача - ОСОБА_2 пенсія була призначена та обчислена виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження за період з 01.07.1986 по 31.07.1986, що підтверджується матеріалами справи.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати за відсутності передбачених законом підстав є протиправними, оскільки фактично призвели до зміни порядку обчислення пенсії не з підстав, визначених законодавством, а з мотивів організаційного характеру (відсутність доступу до паперової справи), що не може обмежувати обсяг уже набутого права на пенсійне забезпечення.
Таким чином, з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2025 на підставі заробітної плати, що була врахована при призначені пенсії померлому годувальнику ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження за період з 01.07.1986 по 31.07.1986.
Разом з цим, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача під час перерахунку пенсії визначити середньомісячний заробіток саме у розмірі 61998,45 грн. не підлягає задоволенню, оскільки такі дії належать до дискреційних повноважень відповідача.
При цьому, суд зазначає, що відповідач ще не проводив перерахунок пенсії з 01.09.2025, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави, які б свідчили, що під час проведення такого перерахунку відповідачем буде встановлений інший порядок перерахунку та виплати пенсії, ніж передбачений чинним законодавством.
Відтак, право позивача у цій частині не вважається порушеними, адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі судом не вирішується.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку з 01.09.2025 пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на січень відповідного року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 на підставі заробітної плати, що була врахована при призначені пенсії померлому годувальнику ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження за період з 01.07.1986 по 31.07.1986.
В решті позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич