Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зміну способу виконання рішення суду
03 березня 2026 року Справа №200/4215/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єв І.Г., розглянувши в порядку письмового звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 по справі № 200/4215/22 позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 41325231, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул. Свободи, 5) про визнання протиправними дій щодо припинення нарахування та виплати страхових виплат з 01.03.2021 року, зобов'язання поновити нарахування страхових виплат та сплатити заборгованість по страховим виплатам з 01.03.2021 року задоволений повністю.
21.01.2023 ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду замінено первинного відповідача у справі № 200/4215/22 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року у справі № 200/4215/22 змінено.
В резолютивній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року у справі № 200/4215/22:
- в абзаці першому слово «повністю» замінено словом «частково»;
- в абзацах другому та третьому слова і цифри «з 01.03.2021 року» замінено словами і цифрами «з 01.05.2021».
В решті рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року у справі № 200/4215/22 залишено без змін.
23.11.2023 оформлено та видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 14.04.2023 у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Буселом Володимиром Олександровичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 21.12.2023 ВП №73647320.
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.05.2025 №0500-0401-5/49310 повідомлено державного виконавця, що рішенням суду зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - Управління) поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.03.2021 та виплатити заборгованість за весь період. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2023 по справі №200/4215/22 здійснено заміну відповідача у справі - Управління на Головне управління. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2023 внесено зміни в рішення суду від 25.10.2022 по справі № 200/4215/22 в резолютивній частині в абзацах другому та третьому цифри «з 01.03.2021» замінено на «з 01.05.2021».
На виконання рішення суду в електронній особовій справі потерпілого в ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» здійснено розрахунок заборгованості по щомісячним страховим виплатам ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387058,84 грн. Виплати поновлено з 01.06.2024 в розмірі 12538,12 грн та проводяться на рахунок, відкритий у банківській установі АТ «Ощадбанк».
Виплату заборгованості ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387058,84 буде проведено з урахуванням норм Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 299.
Додатково повідомляло, з метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених 3 повноважень 30.12.2024 вих №0500-0401-5/125718 та 15.05.2025 вих № 0500- 0401-5/48434 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості зі страхових виплат за рішенням суду ОСОБА_1 15.01.2025 №2800-030402-9/3001 Головним управлінням отримана відповідь від Пенсійного фонду України. Відповідно до вимог частини 2 статті 39 Закону України від 02.06.2016 №1404 «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404) постанова про закінчення виконавчого провадження з означених підстав виноситься в день настання відповідних обставин або коли державному виконавцю стало відомо про ці обставини. Головне управління звертає увагу, що нецільове використання бюджетних коштів, видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку, а також примус посадових осіб суб'єкта владних повноважень до дій всупереч частини 2 статті 19 Конституції України передбачають кримінальну відповідальність.
14.07.2025 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року по адміністративній справі №200/4215/22.
Вищезазначена заява обґрунтована тим, що станом на сьогоднішній день судове рішення не виконано, позивачу не нараховано та невиплачено заборгованість по страховим виплатам. Відповідач - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради не надав жодної інформації про заходи, вжиті для виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, заявник просить суд: встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення у справі № 200/4215/22 від 25.10.2022 року, встановити відповідний строк для цього (15 робочих днів); Постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі № 200/4215/22 та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Розпорядженням керівника апарату суду від 24.12.2025 року №116 зобов'язано до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України здійснити повторний автоматизований розподіл справи № 200/4215/22 у зв'язку з перебуванням судді Давиденко Т.В на лікарняному.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2025 року матеріали справи № 200/4215/22 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єву І.Г.
Ухвалою суду від 25.12.2025 прийнято заяву представника позивача - адвоката Ракова Артема Валентиновича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі №200/4215/22 до провадження судді Аляб'єва І.Г.
Ухвалою суду від 25.12.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22 протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
До суду надійшла заява представника позивача в якій просить відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення суду від 25.10.2022 року у справі № 200/4215/22 та змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 року у справі № 200/4215/22 із зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованості із страхових виплат за період з 1 травня 2021 року по дату поновлення виплати страхових виплат на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.05.2021 року по 31.05.2024 року у розмірі 387 058,84 гривень.
24.02.2026 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду в справі №200/4215/22. В обґрунтування звіту зазначає, що Головним управлінням на виконання рішення суду, ОСОБА_1 поновлено щомісячні страхові виплати з 01.06.2024 у розмірі 12 538,12 грн. Виплати щомісячно включаються до сформованої відомості на зарахування коштів на поточний картковий рахунок, відкритий в АТ «Державний ощадний банк України».
Головним управлінням ОСОБА_1 здійснено розрахунок заборгованості по щомісячним страховим виплат за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387 058,84 грн. Виплата заборгованості щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387 058,84 грн можлива виключно за рахунок коштів Державного бюджету України (частина 2 статті 72, частина 1 статті 73 Закону України № 1058-ІV; статті 23, 116 Бюджетного кодексу України), оскільки використання власних коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок єдиного соціального внеску, на цю мету заборонено.
Тобто щомісячні страхові виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Державного бюджету та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік. Отже, нарахована ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам на виконання рішення суду має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету.
Для фінансування заборгованості страхових виплат за рішеннями суду в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152, за окремою бюджетною програмою для фінансування цих виплат не було передбачено. Оскільки, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 набрало законної сили 28.02.2023, його виконання можливе після виділення відповідного фінансового ресурсу з Державного бюджету України. Водночас, Головне управління звертає увагу Шановного Суду, що судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, обліковуються Головним управлінням в облікових базах «Реєстру судових рішень». На теперішній час бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127.
Відповідно до пункту 5 розділу VІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 після затвердження бюджету Пенсійного фонду передбачено проведення регламентних робіт щодо опрацювання та розподілення виділених асигнувань між територіальними органами Пенсійного фонду України в якості складової частини Плану доходів і видатків на поточний бюджетний рік. Станом на теперішній час означений бюджетний процес триває. Доплата, нарахована за рішенням суду, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу. Видатки здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету та помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, але не перевищують належну до виплати суму, що обліковується в переліку.
Відповідно до статті 116 Бюджетного Кодексу України використання коштів без відповідних бюджетних асигнувань є порушенням бюджетного законодавства та нецільовим використанням бюджетних коштів. Нецільове використання бюджетних коштів, видання нормативноправових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку, а також примус посадових осіб суб'єкта владних повноважень до дій всупереч статті 19 Конституції України передбачають кримінальну відповідальність, а також підпадають під дію Закону України «Про запобігання корупції». Вищеозначене пояснює правову неможливість державного органу/ керівника державного органу самостійно впливати на розподіл обсягів та цільового спрямування бюджетних асигнувань.
Водночас, зі свого боку з урахуванням положень статті 19 Конституції України та пункту 5 статті 382-3 КАС України за ініціативи Головного управління/керівника Головного управління на виконання судового рішення, з метою прискорення розрахунків по боргових зобов'язаннях та виділення коштів на означені цілі, було спрямовано до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, запити від 30.12.2024 №0500-0401-5/125718, від 15.05.2025 №0500-0401-5/48434 та від 12.02.2026 № 0500-0401-5/13984.
В свою чергу Пенсійний фонд України листами від 15.01.2025 №2800-030402- 9/3001 та від 03.06.2025 №2800-030402-9/36561 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у відповідності до норм діючого законодавства. Таким чином, Головне управління здійснило всі дії в межах власної компетенції та чинного законодавства для виконання рішення суду від 25.10.2022 року в адміністративній справі № 200/4215/22.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та надані сторонами клопотання та заперечення, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 в адміністративній справі № 200/4215/22, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.03.2021.
Судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено розрахунок суми заборгованості по страховим виплатам з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387058,84 грн, що підтверджується витягом з комп'ютерної програми ІКІС ПФУ.
Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 в адміністративній справі № 200/4215/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 нараховано заборгованість в сумі 387058,84 грн, проте, до теперішнього часу не виплачена.
У рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.
З матеріалів справи вбачається, що рішення суду в адміністративній справі №200/4215/22 в частині виплати ОСОБА_1 страхових виплат, в розмірі 387058,84 грн, є невиконаним.
Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо відмови у його прийнятті.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 КАС України).
Частиною 5 статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21.12.2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).
Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.
Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/4215/22 здійснювалися запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_1 , проте такі кошти виділені не були.
Наведене свідчить про відсутність коштів у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виплату позивачу заборгованості по страховим виплатам на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22, водночас матеріали справи містять докази щодо вжиття відповідачем певних заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати цієї заборгованості (запити коштів у розпорядника вищого рівня на виконання рішення у справі № 200/4215/22), і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб'єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/4215/22, від накладення штрафу.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22 стосується виплати заборгованості по страховим виплатам, набрало законної сили 28.02.2023. Вказане рішення виконано частково, в частині нарахування заборгованості по страховим виплатам, проте, в частині виплати в розмірі 387 058,84 грн залишається невиконаним.
Згідно з наданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області інформацією сума заборгованості складає 387 058,84 грн.
Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/4215/22.
Зважаючи на тривале (понад два роки) невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22 в частині виплати заборгованості по страховим виплатам, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд доходить висновку про наявність підстав для зміни способу виконання цього рішення в частині в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.03.2021 року та виплатити заборгованість за весь період на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387 058,84 грн.
Суд зазначає, що заборгованість за вказаний період розрахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та підтверджується відповідачем. Вказаний розрахунок позивачем не оспорюється.
Частиною 3 статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Суд зауважує, що частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд додатково може за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Водночас, частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 в адміністративній справі № 200/4215/22, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті зі звільненням керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а також про зміну способу виконання судового рішення в частині виплати заборгованості зі страхових виплат.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.
Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2022 у справі № 200/4215/22 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 41325231, юридична адреса: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул. Свободи, 5) про визнання протиправними дій щодо припинення нарахування та виплати страхових виплат з 01.03.2021 року, зобов'язання поновити нарахування страхових виплат та сплатити заборгованість по страховим виплатам з 01.03.2021 рок, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплати заборгованості зі щомісячних страхових виплат:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) заборгованість зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2021 по 31.05.2024 в сумі 387 058,84 грн.».
Судовий контроль за виконанням рішення суду в справі №200/4215/22 припинити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений та підписаний 03.03.2026.
Суддя І.Г. Аляб'єв