Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну сторони виконавчого провадження
02 березня 2026 року Справа №200/5946/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації про заміну сторони
за позовом ОСОБА_1
ОСОБА_2
до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації
Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:
- визнання протиправними дій управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації щодо припинення ОСОБА_1 , та членам його сім'ї - ОСОБА_2 , виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 , та членам його сім'ї - ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року.
10 вересня 2025 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято рішення, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 (позивач-1), ОСОБА_2 (позивач-2) до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач-2) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправними дії управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації щодо припинення ОСОБА_1 та членам його сім'ї - ОСОБА_2 виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року.
Зобов'язано управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 та членам його сім'ї - ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2025 року.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року повернуто заявникові апеляційну скаргу на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2025 року у справі № 200/5946/25.
18 грудня 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2025 року видано виконавчий лист.
20 лютого 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду від управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (надалі - заявник) надійшла заява про заміну сторони, в якій заявник просить здійснити заміну боржника у справі № 200/5946/25 з управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
В обґрунтування заяви вказано, що наразі уповноваженим органом управління в системі надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам є Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який станом на 02 березня 2026 року продовжує діяти в Україні.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.
Згідно з п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.
При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи:
- на час існування небезпеки для учасників справи, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у письмовому провадженні.
Судом установлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» Пенсійний фонд України забезпечує з 1 липня 2025 року призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою. Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам згідно з Переліком видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765, входить до видів державної соціальної допомоги, виплату яких з 01.07.2025 здійснює Пенсійний фонд України.
Отже, заміна сторони в даній справі зумовлена прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 765, згідно якої Пенсійний фонд України забезпечує з 01 липня 2025 призначення та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб.
Таким чином, пенсійний орган компетенційно набув статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені за управлінням соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації в частині прав та обов'язків щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
За наведених обставин та вказаного правового регулювання, є наявними ознаки публічного правонаступництва, оскільки одночасно із передачею пенсійним органам функцій щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відбулось передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) та прийняття такої компетенції іншим органом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 травня 2024 року у справі №380/8812/22.
Отже, управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації припинило свої повноваження щодо виплати та призначення (з 01.07.2025) допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, і такі повноваження передано Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Встановивши зазначені обставини, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набрання судовим рішенням законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством встановлено головну умову, за якої тягар боржника може бути перекладено на іншу особу - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Згідно з положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Відтак, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 10 вересня 2020 року у справі № 420/5772/18, від 10 жовтня 2020 року у справі №804/958/17, від 03 грудня 2020 року у справі № 805/2173/16-а, від 30 грудня 2020 року у справі 805/4361/17-а.
Станом на час розгляду заяви про заміну сторони судом встановлено, що позивачу 18 грудня 2025 року у справі № 200/5946/25 видано виконавчий лист.
Заявником не надано докази перебування виконавчого листа № 200/5946/25 на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби України.
Водночас, судом на підставі наявної інформації з Автоматизованої системи виконавчого провадження розміщеного на сайті Міністерства юстиції України встановлено, що 06 січня 2026 року відділом примусового виконання рішень УЗПВР у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження ВП № 79914630 в якому стягувачем визначено - ОСОБА_1 , а боржником - управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, яке станом на час розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження відкрите і знаходиться на примусовому виконанні.
Частиною 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Для правонаступників усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про задоволення заяви управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 200/5946/25.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Задовольнити заяву управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 200/5946/25 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Замінити сторону виконавчого провадження - боржника з управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03191934) на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, код ЄДРПОУ 13322403) у виконавчому провадженні № 79914630.
Повний текст ухвали складено та підписано 02 березня 2026 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Л.Б. Голубова