Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 лютого 2026 року Справа №200/15775/21
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Незалежності, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши матеріали справи №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі №200/15771/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у не перерахуванні ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області" від 19.08.2021 №33/25-2635. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у справі № 200/15775/21 повернуто заявникові.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі №200/15771/21 набрало законної сили 18 серпня 2022 року.
26 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі № 200/15775/21.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23 листопада 2022 року за вих.№17058-15207/Л-02/8-0500/22 повідомлено позивача про те, що проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку складає 12 775,67 грн. Доплата до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Ухвалою суду від 10 квітня 2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою, звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн.
Вказана ухвала про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою, звіт про виконання рішення відповідачем та позивачем не оскаржувалася.
09 травня 2023 року до суду надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 24.05.2025 р. встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн.до 01 вересня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн.до 01 вересня 2023 року.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Ознайомившись із поданим звітом про виконання рішення суду, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі №200/15771/21 набрало законної сили 18 серпня 2022 року.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року по справі № 200/15775/21.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23 листопада 2022 року за вих.№17058-15207/Л-02/8-0500/22 повідомлено позивача про те, що проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року. Розмір пенсії після перерахунку складає 12 775,67 грн. Доплата до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
З наданого протоколу про перерахунок пенсії вбачається, що 1 листопада 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 розмір якої становить 12 775,67грн.
Відповідно до розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розмір доплати за судовим рішенням за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальному розмірі становить 237 504 грн 67 коп.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області неодноразово зверталося до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, Фінансово-економічного департаменту щодо вирішення питання виділення коштів на виконання рішення суду в сумі 237 504,67 грн.
Пенсійним фондом України повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що бюджет Пенсійного фонду України на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, використано в повному обсязі.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1).
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 23 березня 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 14 275,67грн.
Тобто, рішення суду від 26 січня 2022 по справі №200/15775/21 виконано частково.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
здійснило ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення; нарахувало доплату до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Ухвалою суду від 10.04.2023 р. зроблено висновок про здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення та нарахування доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Однак, рішення суду залишається невиконаним в частині виплати доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 07 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Європейський суд з прав людини у справах “Кечко проти України», “Ромашов проти України», “Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У звіті щодо виконання рішення суду відповідач зазначив, що фактична невиплата нарахованих 237 504,67грн. зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.
Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 та від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19.
Враховуючи те, що відповідачем рішення суду залишається невиконаним в частині виплати доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн., а саме проягом двох місяців з моменту отримання даної ухвали.
Враховуючи, що судом ухвалою суду від 10.04.2024. зроблено висновок про здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 19.08.2021 №33/25-2635 про розмір грошового забезпечення та нарахування доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн., одночасно встановлено новий строк для подання звіту в частині виплати заборгованості, суд доходить до висновку щодо ненакладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн. - відмовити
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання судового рішення від 26 січня 2022 року у адміністративній справі №200/15775/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 1 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у загальній сумі 237 504,67грн. протягом двох місяців з моменту отримання даної ухвали із зазначенням відповідачем у звіті актуальної інформації про вжиття заходів про виконання рішення у даній частині.
Ухвала набирає законної сили після її підписання. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов