Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 лютого 2026 року Справа№200/8713/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність і про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 грудня 2015 року по 01 листопада 2017 року.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 01 листопада 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у період проходження служби в органах Національної поліції України відповідач не здійснив нарахування та виплату доплати до грошового забезпечення у розмірі до 50% від грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375, а також а також відповідачем не проводилась індексація грошового забезпечення позивача у період з 01.12.2015 року по 01.11.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року визнано неповажними підстави, вказані представником позивача, у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
У задоволенні заяви у поновлені строку звернення до суду з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності і про зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Позову заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності і про зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
Ухвалою суду від 01.12.2025 року позовну заяву заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність і про зобов'язання вчинити певні дії, в частині вимог за період з 01.08.2022 по 30.05.2023 року - повернуто позивачеві.
Таким чином, позивачу повернуто позов в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01 серпня 2022 р. по 30 травня 2023 року, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 та зобов'язання Головне управління Національної поліції у Донецькій області здійснити відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01 серпня 2022 р. по 30 травня 2023 року у розмірі до 50% від грошового забезпечення, пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням.
В іншій частині позовних вимог ухвалою суду від 01.12.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність і про зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі № 200/8713/25, призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що Механізм та порядок проведення індексації грошових доходів, в тому числі перелік доходів, який підлягає індексації, визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.
Станом на 01.06.2016 року Порядком не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських.
Згідно зі змінами до Порядку, внесеними постановою КМУ від 18.10.2017 № 782, з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації та які одержані в гривнях на території України, і не мають разового характеру.
Таким чином, до листопада 2017 року у Головного управління не було правових підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
У спірний період позивач проходив службу у Головному управлінні Національної поліції у Донецькій області , що не заперечується сторонами.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 19.03.2025 № 144 о/с ОСОБА_1 , відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 19.03.2025 року.
За наслідками розгляду запиту представника позивача відповідачем надано довідку від 29.04.2025 року № 274 щодо нарахування та виплати грошового забезпечення позивача.
Відповідно вказаної довідки відповідачем повідомлено, що грошове забезпечення позивача за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року не підлягало індексації, а проведення індексація розпочато лише 01.11.2017 року.
Не погоджуючись із наведеним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам позивача, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 42 Конституції України, право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі -Закон № 580-VIII), визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з частинами 1, 2, 5 ст. 94 Закону № 580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 до вказаної постанови №1078 внесено зміни та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Таким чином, посилання відповідача на те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 782, є помилковими, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 16.07.2020 року у справі № 2140/1763/18.
Поряд із цим, критерії виплати грошового забезпечення, зокрема, поліцейським Національної поліції, визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за № 669/28799).
Індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 % (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції після 01.01.2016 року).
Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порогу індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (після 01.01.2016), індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Індекс споживчих цін (надалі - ІСЦ) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які придбаває населення для невиробничого споживання. Цей показник розраховується на основі споживчого набору товарів продовольчого та непродовольчого призначення і послуг. Зазначений набір товарів (послуг) є єдиним для всіх регіонів країни та ґрунтується на структурі споживчих грошових витрат домогосподарств міських поселень.
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (зокрема, у газеті Урядовий кур'єр).
Відповідно до пункту 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби) для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, посадова особа митної служби.
У місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соцстрахування, значення ІСЦ приймається за 1 або 100 % (абзац перший пункту 5 Порядку № 1078).
Національна поліція України є новоствореним органом, для всіх її працівників вперше визначено посадові оклади з листопада 2015 року, відтак, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем встановлення посадових окладів - грудень 2015 року.
При цьому суд наголошує, що обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
Суд зауважує, що згідно з матеріалами справи грошове забезпечення позивача за період з 24.07.2017 по 31.10.2017 року не індексувалось, а проведення такої індексації розпочато лише 01.11.2017 року.
Відтак, виходячи з наданих сторонами доказів, з 24.07.2017 року (початку проходження служби позивачем), а не з 07.11.2015 року як визначено позивачем, у відповідача виник обов'язок провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу,.
Окрім того, відповідачем здійснено індексацію 01.11.2017 року.
Таким чином, суд доходить висновку що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправну бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року (включно) та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року (включно).
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 25, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправною бездіяльність і про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року (включно).
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 24.07.2017 року по 31.10.2017 року (включно).
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Повне рішення складене 27 лютого 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч