02.03.2026 Справа № 756/2922/26
Справа № 756/2922/26
№ 1-кс/756/680/26
02 березня 2026 року місто Київ
Слідча суддя Оболонського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого Оболонського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Оболонської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про арешт майна у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 листопада 2025 року за № 12025100050002743, -
До Оболонського районного суду міста Києва надійшло зазначене клопотання, у якому прокурор просив накласти арешт на майно з забороною права на відчуження та розпорядження майном, а саме на:
- Автомобіль «VOLKSWAGEN POLO» з номерним знаком НОМЕР_1 , VIN-код: НОМЕР_2 (власник: ОСОБА_5 );
- Автомобіль «TESLA MODEL S» з номерним знаком НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 (власник: ОСОБА_6 );
- Автомобіль «FORD EXPLORER» з номерним знаком « НОМЕР_5 », VIN-код: НОМЕР_6 (власник: ОСОБА_6 );
- Квартиру загальною площею 40.6 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2651949080000 (власник: ОСОБА_6 );
- Квартиру загальною площею 115,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 202389480000 (власник: ОСОБА_6 ) та заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), державним виконавцям та приватним виконавцям, Державному підприємству «СЕТАМ» (код ЄДРПОУ 39958500), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження, здійснювати будь-які дії щодо відчуження, продажу та реєстраційні дії щодо відчуження будь-яким способом (в тому числі шляхом продажу, дарування, поділу, виділу, внесення до статутного капіталу, передачі у володіння та користування третім особам, припинення запису про іпотеку або припинення будь-якого іншого обтяження, передачі в іпотеку, будь-якого іншого обтяження стосовно нерухомого майна, скасування записів, поновлення записів, відкриття розділів, продажу з аукціонів, відкритих торгів, здійснювати звернення стягнення на майно, тощо) щодо вищевказаних об'єктів нерухомого майна.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом Оболонського УП ГУНП у місті Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100050002743 від 10.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Статтею 1 Закону України «Про ветеринарну медицину» (далі - Закон) визначено, що державний лікар ветеринарної медицини - лікар ветеринарної медицини, який працює в державних органах чи державних установах ветеринарної медицини.
Державні установи ветеринарної медицини - установи ветеринарної медицини, що здійснюють профілактичні, діагностичні, лікувальні та інші протиепізоотичні заходи, лабораторні дослідження щодо безпечності товарів, науково-дослідні та контрольні роботи, на які покладено контрольно-наглядові функції в галузі ветеринарної медицини, або уповноважені на здійснення таких функцій.
Ветеринарні документи - документи, до яких належать міжнародний ветеринарний сертифікат, ветеринарне свідоцтво, ветеринарна картка, ветеринарна довідка та ветеринарно-санітарний паспорт на тварину, видані державними ветеринарними інспекторами або уповноваженими чи ліцензованими лікарями ветеринарної медицини, що підтверджують ветеринарно-санітарний стан тварини, якість та безпечність продуктів тваринного походження, репродуктивного матеріалу, біологічних продуктів, патологічного матеріалу.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону визначено, що державні ветеринарні інспектори та офіційні ветеринарні лікарі контролюють дотримання вимог щодо ідентифікації, обігу та переміщення тварин, включаючи ветеринарні документи, які вимагаються при переміщенні чи транспортуванні тварин.
Статтею 32 Закону визначено, що під час переміщення за межі України застосовуються міжнародні ветеринарні сертифікати, а також що ветеринарні документи включають ветеринарно-санітарні паспорти на тварин.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 288 від 01.08.2014 затверджено Правила заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку (далі - Правила), які встановлюють форми бланків ветеринарних документів, правила заповнення ветеринарних документів, правила зберігання та списання ветеринарних документів, вимоги до обліку ветеринарних документів.
Пунктом 1.2. Правил визначено, що міжнародні ветеринарні сертифікати, ветеринарні свідоцтва, ветеринарні довідки, ветеринарно-санітарні паспорти на тварин видаються державними інспекторами ветеринарної медицини або уповноваженими лікарями ветеринарної медицини фізичним та юридичним особам.
Згідно пункту 2.1. Правил визначено, що посадова особа при видачі ветеринарного документа засвідчує тільки те, у чому особисто переконана, або те, що підтверджується іншими ветеринарними документами встановленої форми, виданими ветеринарними фахівцями, що мають право на оформлення цих документів.
Абзацом 3 пункту 2.5 Правил визначено, що до ветеринарно-санітарного паспорта на тварину, крім загальних даних про тварину, вносять дані про проведення дегельмінтизації, обов'язкового щеплення від сказу та інших інфекційних хвороб.
Відповідно до пункту 3.4. Правил встановлено, що Підставою для оформлення ветеринарно-санітарного паспорта на тварину є огляд тварини державним інспектором ветеринарної медицини, уповноваженим та/або ліцензованим лікарем ветеринарної медицини та наявність відповідних діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення.
Постановою Кабінету міністрів України № 857 від 21 листопада 2013 р. затверджено Порядок видачі ветеринарних документів. Абзацом 4 пункту 4 вищевказаного порядку визначено, що ветеринарні довідки та ветеринарно-санітарні паспорти на тварин також можуть видаватися ліцензованими лікарями ветеринарної медицини.
Абзацом 6 пункту 6 зазначеного порядку визначено, що під час прийняття рішення про видачу ветеринарного документа для переміщення тварин суб'єкти, зазначені у пункті 4 цього Порядку, перевіряють наявність необхідних ветеринарних обробок, умови карантинування тварин, наявність результатів відповідних досліджень (у разі переміщення у межах України) або експертних висновків (у разі експорту).
На території м. Києва здійснює свою діяльність Об'єднання ветеринарної медицини в м. Києві, яке є державною установою ветеринарної медицини (код ЄДРПОУ: 00699715, адреса: місто Київ, вулиця Волинська, будинок 12), підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в м. Києві і належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба).
В свою чергу, Об'єднанню ветеринарної медицини в м. Києві підпорядковані наступні державні ветеринарні лікарні м. Києва:
- Державна міська лікарня дрібних тварин (адреса місцезнаходження:
м. Київ, вул. Волинська, буд. 12);
- Лікарня ветеринарної медицини Оболонського району (адреса місцезнаходження: м. Київ вул. Кульженків Сім'ї, буд. 3);
- Лікарня ветеринарної медицини Шевченківського району (адреса місцезнаходження: м. Київ вул. вул. Олени Теліги, буд. 9);
- Лікарня ветеринарної медицини Святошинського району (адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Жмеринська, буд. 5);
- Лікарня ветеринарної медицини Солом'янського району (адреса місцезнаходження: м. Київ вул. Добрузька, буд. 8);
- Лікарня ветеринарної медицини Голосіївського району (адреса місцезнаходження: м. Київ вул. Карпатська Січ, буд. 20);
- Лікарня ветеринарної медицини Печерського району (адреса місцезнаходження: м. Київ вул. Сергія Миронова, буд. 2);
- Лікарня ветеринарної медицини Дніпровського району (адреса:
м. Київ вул. Райдужна, буд. 67).
У невстановлений досудовим розслідування дату та час, але не пізніше 10.11.2025 у невстановлених на даний час посадових осіб Об'єднання ветеринарної медицини в м. Києві, посадових осіб лікарень ветеринарної медицини, розташованих на території м. Києва, а також представників акредитованих лабораторій, виник злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди за видання офіційних ветеринарних документів, виданих всупереч встановлених вимог та без проведення усіх необхідних процедур.
З метою реалізації свого злочинного умислу було розроблено злочинний план отримання від власників тварин неправомірної вигоди за видачу офіційних ветеринарних документів з внесеними до них завідомо неправдивими даними щодо дати проведення щеплень, чипування, наявності антитіл у тварин до сказу.
Для перетину кордону з твариною-компаньйоном необхідно дотримуватися вимог країни, до якої планується здійснити виїзд, а також вимог країн, через які буде здійснюватися транспортування тварини. Для оформлення документів, які відповідають європейським вимогам необхідно пройти прийом у лікаря ветеринарної медицини для проходження чипування (ідентифікації) та щеплення проти сказу. Ідентифікація тварин повинна здійснюватися перед вакцинацією проти сказу або в день її проведення.
Після здійснення вакцинації необхідно за офіційним порядком через 30 днів після вакцинації здійснити забір крові у тварини для дослідження на титри антитіл. Вказані процедури можна провести у лікарні ветеринарної медицини, і в тому числі державній, або в акредитованій лабораторії, що відповідає вимогам Наказу Мінагрополітики № 288 від 01.08.2014, де проводять відповідні дослідження.
Відповідно до Наказу від 27.10.2025 № 66-К Об'єднання ветеринарної медицини в м. Києва, на ОСОБА_5 , лікаря ветеринарної медицини першої категорії ДЛВМ Солом'янського району м. Києва відділу профілактично-лікувальної роботи покладено виконання обов'язків завідувача ДЛВМ Шевченківського району м. Києва відділу профілактично-лікувальної роботи.
Згідно посадової інструкції від 03.02.2025 на лікаря ветеринарної медицини державної лікарні ветеринарної медицини Солом'янського району в м. Києва відділу профілактично-лікувальної роботи на ОСОБА_5 покладено наступні обов'язки:
- Здійснювати реалізацію заходів щодо охорони території міста від занесення з території інших держав, областей або з карантинної зони збудників інфекційних хвороб тварин, а також недопущення їх розповсюдження за межі адміністративної території або карантинної зони;
- Здійснювати ветеринарне обслуговування тварин.
- Здійснювати реалізацію заходів щодо додержання ветеринарно-санітарних та санітарних вимог, установлених законодавством.
- Здійснювати профілактику, діагностику інфекційних, інвазійних та незаразних хвороб тварин і їх лікування;
- Здійснювати реалізацію заходів щодо захисту населення від хвороб, спільних для тварин і людей;
- Здійснювати ідентифікацію та реєстрацію тварин;
- За відсутності адміністратора здійснювати розрахунково-касові операції, згідно чинних тарифів.
- Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку і трудової дисципліни, техніки безпеки і протипожежного захисту.
Наказом від 03.11.2025 № 68-К Об'єднання ветеринарної медицини в
м. Києва, ОСОБА_5 , провідного лікаря ветеринарної медицини першої категорії ДЛВМ Солом'янського району м. Києва переведено на посаду завідувача ДЛВМ Шевченківського району м. Києва відділу профілактично-лікувальної роботи.
За таких обставин, ОСОБА_5 є завідувачем та провідним лікарем ветеринарної медицини лікарні ветеринарної медицини Шевченківського району, яка є установою ветеринарної медицини, що здійснює профілактичні, діагностичні, лікувальні та інші протиепізоотичні заходи, лабораторні дослідження щодо безпечності товарів, науково-дослідні та контрольні роботи, на які покладено контрольно-наглядові функції в галузі ветеринарної медицини, або уповноважені на здійснення таких функцій.
Крім цього, згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про ветеринарну медицину» ОСОБА_5 як лікар ветеринарної медицини наділений повноваженнями з контролю дотримання вимог щодо ідентифікації, обігу та переміщення тварин, включаючи видачу офіційних ветеринарних документів, які вимагаються при переміщенні чи транспортуванні тварин.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , відповідно до ч. 3 ст. 18 та прим. 1 до ст. 364 КК України, на момент вчинення кримінального правопорушення являвся службовою особою.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 10.11.2025, ОСОБА_5 , попередньо змовившись з невстановленими на даний час представниками Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів (адреса: м. Київ, вул. Донецька, буд. 30, код ЄДРПОУ: 19024865), які проводять лабораторні випробування сироватки крові тварин на наявність антитіл до вірусу сказу, а також іншими лікарями ветеринарної медицини, маючи корисливий мотив на отримання неправомірної вигоди, вирішив вчиняти умисні корупційні правопорушення.
07.01.2026, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи власником домашньої тварини, та маючи намір оформити офіційні документи, за допомогою яких можливий виїзд за межі території України домашньої тварини, звернулась до ОСОБА_5 , як до офіційного лікаря ветеринарної медицини з проханням оформлення документів, які надають право виїзду за кордон її тварині. В подальшому спілкуванні ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 , що оформлення необхідних документів можливе без відвідування ветеринарної лікарні, з можливістю відправки необхідних документів поштою. Також останній зазначив, що для початку роботи необхідно здійснити передплату на банківську картку та написати йому в мобільному додатку «Telegram» дані, які необхідно внести до документів.
В подальшому, ОСОБА_7 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_5 , у період часу з 09:46 год до 09:59 год. здійснила перекази грошових коштів в якості неправомірної вигоди на картковий рахунок № НОМЕР_7 (№ НОМЕР_8 ) на суму 10 000 гривень та 2 000 гривень.
Того ж дня, ОСОБА_5 зателефонував до ОСОБА_7 та повідомив про те, що надана ним банківська картка заблокована та потрібно звернутись в службу підтримки платіжного терміналу для перенаправлення грошових коштів на картковий рахунок № НОМЕР_9 . В свою чергу ОСОБА_7 , виконуючи вказівки ОСОБА_5 вчинила вищевказані дії.
15.01.2026 ОСОБА_5 підтвердив надходження грошових коштів від ОСОБА_7 на наданий ним картковий рахунок та того ж дня останній було надіслано посилки за допомогою поштового сервісу ТОВ «Нова пошта» від імені ОСОБА_6 та Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів. При отриманні вищевказаних посилок встановлено, що ОСОБА_7 було відправлено шприц із чіпом для ідентифікації тварини, ветеринарно-санітарний паспорт на тварину № НОМЕР_10 (кіт на прізвисько « ОСОБА_8 »), до якого було внесено завідомо неправдивий запис щодо здійснення вакцинування тварини 07.09.2025, а також відбору ОСОБА_5 зразка крові для дослідження на тир антирабічних антитіл 09.10.2025. Крім цього, у даному ветеринарно-санітарному паспорті на тварину зазначено, що уповноваженим лікарем, який видав даний документ є завідувач лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_9 . Також у даному відправленні був наявний ветеринарний сертифікат, складений польською та англійською мовами, для виїзду до Європейського союзу № ІВ327168 з відтисками печаті Відділу прикордонного інспекційного контролю Західного міжрегіонального Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні.
Окрім зазначеного, у відправленні від Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів ОСОБА_7 отримала оригінал документа, а саме: «Результат лабораторного випробування сироватки крові на наявність антитіл до вірусу сказу» № 048518 від 09.01.2026, який виданий представниками Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів (код ЄДРПОУ: 19024865, адреса: місто Київ, вулиця Донецька, будинок 30), в якому також зазначено завідомо неправдиву інформацію про дату здійснення вакцинації домашньої тварини ОСОБА_7 (тип вакцини: Nobivac Rabies, серія: A450A04) - 07.09.2025, а також щодо дати відбору крові для проведення дослідження - 09.10.2025.
За таких обставин, ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, спрямований на вчинення корупційного правопорушення, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими досудовим розслідування представниками Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів та іншими лікарями ветеринарної медицини, отримав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду у сумі 12 000 гривень.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Крім цього, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_5 не зупинився на досягнутому та продовжив вчиняти умисні корупційні правопорушення.
02.02.2026, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи власником домашньої тварини, та маючи намір оформити офіційні документи, за допомогою яких можливий виїзд за межі території України домашньої тварини, звернувся до ОСОБА_5 , як до офіційного лікаря ветеринарної медицини з проханням оформлення документів, які надають право виїзду за кордон її тварині. В подальшому спілкуванні ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_10 , що оформлення необхідних документів можливе протягом 3 місяців, однак видача цих документів можлива у короткий термін, у разі надання додаткових грошових коштів в сумі 12 500 гривень, маючи на увазі неправомірну вигоду.
10.02.2026, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10:14 год., ОСОБА_10 , отримав від ОСОБА_5 вказівку здійснити перерахування грошових коштів в сумі 12 000 грн. на картковий рахунок та в подальшому листуванні в додатку «Whatsapp» отримав від останнього номер картки.
В подальшому, ОСОБА_10 , перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Героїв полку «Азов», буд. 5, виконуючи вказівки ОСОБА_5 ,, об 10:14 год., за допомогою платіжного терміналу, у зв'язку з встановленим лімітом на добу здійснив перерахунок грошових коштів в сумі 5000 грн. на картковий рахунок № НОМЕР_11 , в результаті зарахування яких ОСОБА_5 , перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, отримав в якості неправомірної вигоди за видачу документів всупереч встановленим процедурам, без фактичного здійснення огляду тварини.
За таких обставин, ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, спрямований на вчинення корупційного правопорушення, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи повторно, отримав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у сумі 5000 гривень.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого
ч. 3 ст. 368 КК України.
Вчинене ОСОБА_5 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України є тяжким злочином, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Прокурор ОСОБА_11 у судове засідання не прибув, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі. Просив задовільнити.
Клопотання у відповідності до ч. 2 ст. 172 КПК України розглянуте без виклику особи, у володінні якої знаходяться зазначені речі.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду скарги слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідча суддя дійшла висновку, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження, та полягає у тимчасовому позбавленні права на відчуження, розпорядження та/або користування майном (ч. 1, п. 7 ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 170 КПК України).
Згідно з приписами ч. 1, 2 ст. 170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, та він допускається виключно з метою забезпечення:
- збереження речових доказів;
- спеціальної конфіскації;
- конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
- відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
При вирішенні питання про арешт майна слідча суддя, суд повинен враховувати (ч. 2 ст. 173 КПК України):
- правову підставу для арешту майна;
- розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
- наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Для кожної з правових підстав арешту (мети його накладення) кримінальний процесуальний закон визначає додаткові обставини, які мають враховуватися слідчим суддею, зокрема:
- можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається з метою забезпечення речових доказів);
- наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або цивільного позову);
- можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається з відповідною метою);
- розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (якщо арешт майна накладається з метою забезпечення цивільного позову).
Також на особу, яка подала клопотання про арешт майна, покладено обов'язок довести (ч. 1 ст. 173 КПК України):
- необхідність такого арешту;
- наявність ризику приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження майна.
Враховуючи загальні підстави застосування заходів забезпечення кримінального провадження, передбачені ч. 3 ст. 132 КПК України, арешт майна не допускається, якщо не буде доведено, що:
- існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
- потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
- може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Прокурор зазначив, що ОСОБА_5 є завідувачем та провідним лікарем ветеринарної медицини лікарні ветеринарної медицини Шевченківського району, яка є установою ветеринарної медицини, що здійснює профілактичні, діагностичні, лікувальні та інші протиепізоотичні заходи, лабораторні дослідження щодо безпечності товарів, науково-дослідні та контрольні роботи, на які покладено контрольно-наглядові функції в галузі ветеринарної медицини, або уповноважені на здійснення таких функцій
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 10.11.2025, ОСОБА_5 , попередньо змовившись з невстановленими на даний час представниками Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів (адреса: м. Київ, вул. Донецька, буд. 30, код ЄДРПОУ: 19024865), які проводять лабораторні випробування сироватки крові тварин на наявність антитіл до вірусу сказу, а також іншими лікарями ветеринарної медицини, маючи корисливий мотив на отримання неправомірної вигоди, вирішив вчиняти умисні корупційні правопорушення.
Наведені у клопотанні обставини корелюють обставинам, зазначеним у витязі з ЄРДР, підтверджені наданими прокурором матеріалами у мірі, достатній для вирішення питань, пов'язаних з розглядом клопотання, зокрема, заявою про вчинення кримінального правопорушення, протоколами допиту свідків, протоколами огляду речей та документів, протоколами про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту, протоколом огляду, ідентифікації, вручення коштів, Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 07.02.2026 про дозвіл на проведення обшуку, протоколом обшуку, протоколом допиту підозрюваного, актовим записом про шлюб №1183 тощо.
У своїй сукупності наведені відомості та надані на їх підтвердження матеріали дають вагомі підстави для висновку про обґрунтованість підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Водночас, слід наголосити, що в межах оцінки питань, обумовлених розглядом клопотання, слідча суддя не вирішує питання про наявність усіх елементів складу злочину, винуватість чи невинуватість осіб у його вчиненні.
Прокурор просив накласти арешт на зазначене майно з метою збереження вказаного майна для його можливої подальшої конфіскації та унеможливлення його подальшого перепродажу.
Згідно інформації з реєстру актів цивільного стану встановлено, що між ОСОБА_5 та ОСОБА_12 31.08.2012 укладено шлюб.
ОСОБА_5 належить наступне майно:
- Автомобіль «VOLKSWAGEN POLO» з номерним знаком НОМЕР_1 , VIN-код: НОМЕР_2 (власник: ОСОБА_5 );
- Автомобіль «TESLA MODEL S» з номерним знаком НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 (власник: ОСОБА_6 ), який перереєстрований з ОСОБА_5 17.02.2026;
- Автомобіль «FORD EXPLORER» з номерним знаком « НОМЕР_5 », VIN-код: НОМЕР_6 (власник: ОСОБА_6 );
- Квартира загальною площею 40.6 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2651949080000 (власник: ОСОБА_6 );
- Квартира загальною площею 115,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 202389480000 (власник: ОСОБА_6 ), яка перереєстрована з ОСОБА_5 17.02.2026;
Відповідно до ч. 1 ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Одним з процесуальними джерел доказів є, зокрема, спеціально конфіскація.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Згідно з ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, серед іншого, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення тощо.
Належність автомобіля «VOLKSWAGEN POLO» з номерним знаком НОМЕР_1 , VIN-код: НОМЕР_2 , підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_5 ;
Належність автомобіля «TESLA MODEL S» з номерним знаком НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 , підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183;
Належність автомобіля «FORD EXPLORER» з номерним знаком « НОМЕР_5 », VIN-код: НОМЕР_6 , підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183;
Належність квартири загальної площею 40.6 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2651949080000, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183;
Належність квартири загальної площею 115,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 202389480000, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183.
Як вже зазначила слідча суддя, завданнями арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Зважаючи на обставини кримінального правопорушення, яке розслідується у межах цього кримінального провадження, доводи прокурора про існування такого ризику є цілком обґрунтованими.
Запропонований прокурором спосіб арешту майна шляхом заборони відчуження та розпоряджатися майном (його зберігання в органу досудового розслідування у визначеному законодавством порядку) релевантний потребам сторони обвинувачення у забезпеченні спеціальної конфіскацій.
Викладене переконує слідчу суддю у тому, що мета цього заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді запобігання цьому ризику може бути досягнута.
Критерії розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження є оціночними поняттями. Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що будь-яке втручання у право особи з боку держави має забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.
На переконання слідчого судді, загальні інтереси суспільства у вигляді досягнення завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України (зокрема, захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування тощо), виправдовують ступінь втручання у право власності особи, яке пов'язане з накладенням арешту на належне їй майно.
Враховуючи характер майна, тимчасове позбавлення особи можливості користуватися та розпоряджатися ним, не становитиме надмірного втручання та суттєвих негативних наслідків для неї.
Наведене у клопотанні майно належать до переліку майна, на яке згідно з приписами ч. 10 ст. 170 КПК України може бути накладений арешт.
Слідча суддя наголошує, що накладення арешту на майно не є припиненням права власності на нього або невідворотним позбавленням такого права. Хоча власник і обмежується у реалізації всіх правомочностей щодо відповідного майна, проте таке обмеження має тимчасовий характер.
Тимчасовий характер арешту майна обумовлений наявністю правового механізму, передбаченого ст. 174 КПК України, за яким арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
За таких обставин клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 372, 376 КПК України, слідча суддя, -
1.Клопотання слідчого Оболонського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Оболонської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про арешт майна у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10 листопада 2025 року за № 12025100050002743 - задовольнити.
2.Накласти арешт з метою забезпечення спеціальної конфіскації шляхом заборони відчуження та розпорядження на майно, а саме:
- Автомобіль «VOLKSWAGEN POLO» з номерним знаком НОМЕР_1 , VIN-код: НОМЕР_2 , належність автомобіля підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_5 ;
- Автомобіль «TESLA MODEL S» з номерним знаком НОМЕР_3 , VIN-код: НОМЕР_4 , належність підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183;
- Автомобіль «FORD EXPLORER» з номерним знаком « НОМЕР_5 », VIN-код: НОМЕР_6 , належність підтверджується реєстраційною карткою ТЗ, відповідно до якої власником є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183;
- Квартиру загальною площею 40.6 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2651949080000, власником якої є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183.
- Квартиру загальною площею 115,3 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 202389480000 власником якої є ОСОБА_6 , яка є офіційною дружиною ОСОБА_5 , відповідно до актового запису про шлюб №1183.
3. Заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), державним виконавцям та приватним виконавцям, Державному підприємству «СЕТАМ» (код ЄДРПОУ 39958500), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження, здійснювати будь-які дії щодо відчуження, продажу та реєстраційні дії щодо відчуження будь-яким способом (в тому числі шляхом продажу, дарування, поділу, виділу, внесення до статутного капіталу, передачі у володіння та користування третім особам, припинення запису про іпотеку або припинення будь-якого іншого обтяження, передачі в іпотеку, будь-якого іншого обтяження стосовно нерухомого майна, скасування записів, поновлення записів, відкриття розділів, продажу з аукціонів, відкритих торгів, здійснювати звернення стягнення на майно, тощо) щодо вищевказаних об'єктів нерухомого майна.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчої судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідча суддя ОСОБА_1