Вирок від 03.03.2026 по справі 243/546/26

Номер провадження 1-кп/243/479/2026

Номер справи 243/546/26

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 року місто Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12025052510001378 від 06 листопада 2025 на підставі обвинувального акту відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця с.Усть-Лабінська Усть-Лабінського району Краснодарського краю РФ, громадянина України, який має вищу освіту, одруженого, пенсіонера, раніше не судимого, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.369 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на теперішній час.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 №389-VIII (далі Закон №389-VIII) визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Згідно зі ст.1 Закону №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до частин першої, другої статті 3 Закону №389-VIII військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Заходи правового режиму воєнного стану визначені статтею 8 Закону №389-VIII.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених Указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема:

4) примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка;

6) встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;

7) перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;

13) забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону №389-VIII у місцевостях, де ведуться бойові дії, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану покладається безпосередньо на військове командування та військові адміністрації (у разі їх утворення).

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №389-VIII за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території (стаття 17 Закону №389-VIII).

Так, Приписами «Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1455 від 29.12.2021, передбачено:

Частина 4 - встановлення особливого режиму здійснюється військовим командуванням на підставі указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Частина 5 - особливий режим встановлюється шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення), яким призначається комендант, а також визначаються завдання коменданта, повноваження щодо забезпечення єдиного управління визначеними силами та засобами Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДПС, ДМС, ДСНС, військових адміністрацій (у разі їх утворення) та координації їх дій під час здійснення заходів особливого режиму; інші питання, необхідні для забезпечення особливого режиму.

Пунктом 2 частини 20 - Заходи з контролю в'їзду/виїзду поза межами блокпостів включають: виявлення порушення встановленого порядку переміщення осіб, транспортних засобів, вантажів (товарів) на територію, де встановлено особливий режим; затримання осіб, транспортних засобів, вантажу (товару), проведення їх огляду та передачу їх уповноваженим представникам правоохоронних органів.

Розпорядженням Донецької обласної військової адміністрації від 28.10.2025 № 726/5-25 відповідно до указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», керуючись частинами 4, 7 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статтями 6, 25, 39, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Порядком встановлення обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями) під час воєнного стану заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 № 1528, наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, враховуючи погодження військового командування (лист командування угруповання військ (сил) « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Збройних Сил України від 17.10.2025), з метою забезпечення громадської безпеки та порядку на території Донецької області, - заборонено торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів), з 00-00 год. до 24-00 год. в межах Донецької області на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, активних бойових дій, в тому числі на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, тимчасово окупованих територіях, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій України, на період воєнного стану.

Для забезпечення громадської безпеки і порядку на території Донецької області винесено накази Командувача оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця» №16од від 09.07.2022 відповідно до якого з 11 липня 2022 заборонено на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів) та №50од від 09.08.2022, відповідно до якого з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.

Відповідно до наказу № 16од «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» з метою забезпечення громадської безпеки і порядку з 11 липня 2022 на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану заборонена торгівля алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів).

Пунктом 1 Наказу № 50од з 11 серпня 2022 встановлений особливий режим в'їзду та виїзду, а також руху транспортних засобів на території Донецької області на період дії воєнного стану.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Наказу № 50од з 11 серпня 2022 року заборонено в'їзд та переміщення територією Донецької області транспортних засобів, які здійснюють перевезення (з метою реалізації) алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування.

Відповідно до пункту 3 Наказу № 50од начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до призначення і специфіки діяльності, старшому оперативної групи оперативно-стратегічного угруповання військ з питань застосування Національної поліції України у межах відповідальності спільно з начальником Донецької обласної військової адміністрації доручено:

1)забезпечити розробку проєктів відповідних наказів та інструкцій з питань запровадження особливого режиму в'їзду та виїзду, руху транспортних засобів;

5) організувати заходи щодо контролю за виконанням пункту 1 цього наказу та ввести патрулювання в районах відповідальності.

На виконання п.3 Наказу № 50од начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) наказом від 11.08.2022 № 28 затверджено Порядок введення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів.

Пунктом 1 Порядку 28 визначено систему проїзду транспортних засобів (спеціальної техніки) в умовах воєнного стану та комендантської години через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та наряди поліції.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 28 працівники поліції здійснюють вилучення алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів України, та дезінфекційних засобів), заборона на реалізацію яких на час воєнного стану запроваджена відповідним наказом військового командування, відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.8 Закону України «Про Національну поліцію» під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до п.24 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.

Відповідно до п.27 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб).

Відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на вій території України або в окремій місцевості.

Відповідно до наказу начальника Національної поліції України ГУНП в Донецькій області № 507о/с від 25.10.2024 лейтенанта поліції ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції.

Відповідно до наказу начальника Національної поліції України ГУНП в Донецькій області № 494о/с від 18.10.2024 старшого сержанта поліції ОСОБА_6 призначено на посаду поліцейського сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції.

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст.ст.1-3 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1-2, 13, 15, 17, 18, 23 Закону України «Про Національну поліцію» є працівниками Національної поліції України, тобто є працівниками правоохоронного органу, службовими особами, що постійно здійснюють функції представників центрального органу виконавчої влади, обіймаючи постійно посаду, пов'язану з виконанням владних функцій.

Згідно зі ст.62 Закону України «Про Національну поліцію» під час виконання покладених на поліцію повноважень ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є представниками держави, а їх законні вимоги є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Тобто, інспектор сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ОСОБА_5 та поліцейський сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ОСОБА_6 є особами, які постійно виконують функції представника влади, а тому відповідно до ч.3 ст.18, п.1 примітки до ст.364 КК України є службовими особами.

У відповідності до ст.19 Конституції України, ст.ст.1-2, 18, 23 Закону України «Про Національну поліцію» інспектор сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ОСОБА_5 та поліцейський сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції ОСОБА_6 мають наступні права та обов'язки, зокрема: забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидія злочинності; здійснення превентивної та профілактичної діяльності, спрямованої на запобігання вчиненню правопорушень; вжиття заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; у випадках, визначених законом, здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення, прийняття рішень про застосування адміністративних стягнень та забезпечення їх виконання; участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості; забезпечення виконання покладених завдань та здійснення інших повноважень відповідно до Закону; зобов'язання професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

У відповідності до п.п. 1.1, 1.2, 1.3, 1.7 функціональних обов'язків інспектора сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції лейтенанта поліції ОСОБА_5 , які затверджені начальником ВП № 4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області від 23.06.2025 № 7016/205/01-2025, та поліцейського сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , які затверджені начальником ВП № 4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області від 23.06.2025 № 7017/205/01-2025, поліцейські під час несення служби здійснюють превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляють причини та умови, що призводять до вчинення адміністративних правопорушень, уживають, у межах компетенції, заходи для їх усунення; уживають заходи для виявлення адміністративних правопорушень; припиняють виявлені адміністративні правопорушення; у випадках, визначених законом, складають протоколи про адміністративні правопорушення, здійснюють провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймають рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечують їх виконання; здійснюють перевірку осіб, транспортних засобів, документів тощо за наявними базами МВС та Національної поліції на предмет перебування їх у розшуку, зокрема, під час документування правопорушення.

Відповідно до розрахунку несення служби особового складу ВП № 4 Краматорського РУП по забезпеченню публічної безпеки і порядку та перепускного режиму на блокпостах на 06 листопада 2025 інспектора сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції лейтенанта поліції ОСОБА_5 та поліцейського сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_6 залучено в наряд СРПП для несення служби по забезпеченню публічної безпеки і порядку на території Краматорського району, Черкаська територіальна громада, що обслуговується ВП № 4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області із визначеним часом несення 06 листопада 2025 з 08-00 год. до 20-00 год.

Так, 06 листопада 2025 приблизно о 12-15 год. під час патрулювання Черкаської ТГ Краматорського району працівниками сектору реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського району Донецької області було зупинено автомобіль марки Renault Clio, номерний знак НОМЕР_2 , сірого кольору, за кермом якого перебував ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Керуючись п.1 ч.1 ст.35 та ч.ч.1, 2 ст.32 ЗУ «Про Національну поліцію» після добровільної зупинки зазначеного автомобіля на узбіччі дороги біля будинку № 101 по вул.Центральна с.Майдан, Черкаська ТГ, Краматорського району Донецької області ОСОБА_4 працівники СРПП ВП № 4 Краматорського РУП ОСОБА_5 та ОСОБА_6 здійснили перевірку документів та перевірку транспортного засобу на наявність заборонених предметів. Під час перевірки встановлено, що останній перевозив в багажному відділенні свого автомобіля алкогольну продукцію у великій кількості, чим порушив вимоги Наказу командувача оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця» від 09.08.2022 № 50од «Про встановлення на території Донецької області особливого режиму в'їзду і виїзду, руху транспортних засобів», про що ОСОБА_4 було повідомлено та попереджено про необхідність вилучення алкогольної продукції.

Після цього, 06.11.2025 приблизно о 12-21 год. ОСОБА_4 , перебуваючи на узбіччі дороги біля буд.101 по вул.Центральна с.Майдан, Черкаська ТГ, Краматорського району Донецької області, розуміючи обсяг службових повноважень працівників поліції - інспектора сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції лейтенанта поліції ОСОБА_5 та поліцейського сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , діючи умисно, реалізуючи свій раптово виниклий злочинний намір, направлений на пропозицію надання неправомірної вигоди працівнику поліції, розуміючи протиправний характер своїх дій, усно висловив інспектору сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції лейтенанта поліції ОСОБА_5 та поліцейському сектора реагування патрульної поліції відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , які відповідно до примітки ст.364 КК України є службовими особами, пропозицію надання неправомірної вигоди у виді грошових коштів у сумі 5000 гривень за невчинення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , як службовими особами органу Національної поліції, в інтересах ОСОБА_4 дій з використанням наданого ОСОБА_5 та ОСОБА_6 службового становища, а саме: невиконання працівниками поліції своїх службових обов'язків, передбачених ч.4 ст.8, п.24 ч.1 ст.23, ч.2 ст.24, ч.4 ст.37 Закону України «Про Національну поліцію» щодо припинення дій ОСОБА_4 та невилучення перевозимої ОСОБА_4 алкогольної продукції.

Відповідно до положень статті 337 КПК України судовий розгляд проводиться стосовно ОСОБА_4 лише в межах висунутого обвинувачення, викладеного у обвинувальному акті від 19 січня 2026 року.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину в інкримінованому кримінальному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст.369 КК України, визнав повністю та пояснив, що 06.11.2025 року їхав за кермом автомобіля Renault Clio, номерний знак НОМЕР_2 . У с.Майдан був зупинений поліцейськими, які під час огляду транспортного засобу виявили алкогольну продукцію. Щоб уникнути вилучення цієї продукції поліцейськими запропонував 5000 гривень, щоб нічого не було. При цьому вони були у формі, розумів, що це поліцейські при виконанні. У вчиненому розкаюється.

Приймаючи до уваги, що обвинуваченим не оспорюються викладені в обвинувальному акті обставини скоєння злочину, враховуючи, що учасники судового провадження проти цього не заперечують, та немає сумнівів у тому, що вони правильно розуміють зміст цих обставин і роз'яснення суду щодо позбавлення у даному випадку права їх оскарження у апеляційному порядку, добровільності такої позиції, суд у відповідності до положень частини третьої статті 349 КПК України визнає недоцільним дослідження зазначених обставин у кримінальному провадженні, тому вважає необхідним обмежитись допитом обвинуваченого та дослідженням наданих стороною обвинувачення відомостей про речові докази, даних щодо особи обвинуваченого та досудової доповіді.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини у кримінальному провадженні, суд вважає встановленим, що ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 369 КК України, - пропозиція службовій особі надати їй неправомірну вигоду за невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища.

Відповідно до вимог статей 50, 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для виправлення та попередження вчинення нових злочинів. Це покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності й індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості кримінального правопорушення, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу винного, обставини, що впливають на покарання, ставлення винної особи до своїх дій, інші обставини справи, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру й тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та наділяють суд правом вибору щодо розміру призначеного покарання, завданням якого є виправлення та попередження нових злочинів. Ця функція за своєю правовою природою є дискреційною, оскільки потребує врахування та оцінки вищезазначених обставин, що впливають на покарання, а її реалізація становить правозастосовну інтелектуально-вольову діяльність суду, в рамках якої і приймається рішення про можливість виправлення засудженого.

Дискреційні повноваження суду визнаються і Європейським судом з прав людини, який у своїх рішеннях (справа “Довженко проти України») зазначає лише про необхідність визначення законності, обсягу, способів і меж застосування свободи оцінювання представниками судових органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права. Це забезпечується, зокрема, відповідним обґрунтуванням обраного рішення в процесуальному документі суду тощо.

При визначенні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_4 у відповідності до ст. 65 КК України суд приймає до уваги конкретні обставини вчиненого обвинуваченою, ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення (вчинений злочин віднесений до категорії нетяжких злочинів), сукупність усіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, характер, ступінь його суспільної небезпеки, відомості про особу обвинуваченої (раніше не судимий, є пенсіонером за віком, за медичною допомогою до психіатра та нарколога не звертався, за місцем мешкання характеризується позитивно).

Обставиною, що пом'якшує покарання обвинуваченого ОСОБА_4 , відповідно до ст. 66 КК України, судом визнається щире каяття.

Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 , відповідно до ст. 67 КК України судом не встановлено.

Згідно досудової доповіді органу пробації від 26.02.2026 ризик повторного кримінального правопорушення оцінюється як середній, ризик небезпеки оцінюється як середній. Орган пробації вважає за можливе виправлення особи без ізоляції від суспільства.

Аналізуючи викладене, суд приходить до переконання, що виправлення ОСОБА_4 буде досягнуто при призначенні йому покарання у виді штрафу у межах санкції ч.1 ст. 369 КК України, оскільки вважає, що саме таке покарання буде необхідним і достатнім для попередження вчинення ним нових злочинів.

Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувались.

Долю речових доказів вирішити у відповідності до положень ст.100 КПК України.

Процесуальні витрати відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 374, 468-472 Кримінального процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.369 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 1 (одна) тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. на користь держави.

Речовий доказ у відповідності до положень ст.100 КПК України, а саме диск для лазерних систем зчитування, що зберігається в матеріалах кримінального провадження, залишити в матеріалах кримінального провадження.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Слов?янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а обвинуваченим в той же строк з моменту вручення копії вироку.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Суддя ОСОБА_1