Ухвала від 03.03.2026 по справі 738/125/26

Справа № 738/125/26

№ провадження 1-в/738/32/2026

Ухвала

іменем України

03 березня 2026 року місто Мена Чернігівської області

Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складi судді ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 ,

за участю: секретаря судового засіданняОСОБА_4 ,

учасників судового розгляду: прокурораОСОБА_5 ,

представника установи виконання покаранняОСОБА_6 ,

захисникаОСОБА_7 ,

засудженогоОСОБА_3 ,

встановив:

1.Суть питання, що вирішується ухвалою.

20 січня 2026 року до Менського районного суду Чернігівської області надійшло подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 . Подання мотивоване тим, що засуджений ОСОБА_3 відбуває покарання у ДУ «Менська виправна колонія (№ 91)» за вироком Оболонського районного суду міста Києва від 29 березня 2021 року за частиною другою статті 156 КК України , початок строку покарання - 29 березня 2021 року, кінець строку - 25 березня 2026 року. На розгляд до Менського районного суду Чернігівської області направлено клопотання засудженого про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання щодо ОСОБА_3 . Заявник, посилаючись на пункт «ґ» статті 3, статті 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», просить встановити адміністративний нагляд відносно засудженого з обмеженнями: заборони виїзду в особистих справах за межі району (міста) без дозволу органу поліції, на обліку в якому він перебуває; реєстрація у відділі поліції один раз на місяць.

2.Виклад позиції учасників судового провадження.

Представник установи виконання покарання підтримав подання та просив його задовольнити.

Прокурор вважає, що подання підлягає задоволенню.

Засуджений заперечував щодо задоволення подання.

Захисник просив задовольнити подання частково, а саме встановити адміністративний нагляд щодо засудженого з обмеженням - реєстрація в органах поліції.

3.Встановлені судом обставини.

ОСОБА_3 засуджений згідно із вироком Оболонського районного суду міста Києва від 29 березня 2021 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 156 КК України до 5 років позбавлення волі. У відповідності до частини п'ятої статті 72 КК України зараховано у строк відбування покарання строк перебування в установах попереднього ув'язнення з розрахунку день на день з 07 квітня 2019 року до 10 квітня 2019 року.

У характеристиці, затвердженій Т.в.о. начальника ДУ «Менська виправна колонія (№ 91)» 13 січня 2026 року вказано, що засуджений ОСОБА_3 має два заохочення, виконує обов'язки робітника дільниці з виготовлення МПП, до роботи відноситься добре, ставлення до кримінального правопорушення: шкоду, що був викритий правоохоронними органами, деякою мірою не усвідомлює наслідки вчиненого правопорушення (вживав алкоголь) вважає, що з ним вчинили не справедливо та вважає себе невинним, заяви щодо визнання вини не надходили.

Згідно із ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 21 січня 2026 року, ОСОБА_3 звільнено умовно-достроково від відбування покарання на не відбутий строк покарання, який станом на 21 січня 2026 року становить 2 місяці 4 дні позбавлення волі.

Згідно із ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 26 лютого 2026 року, ухвала Менського районного суду Чернігівської області від 21 січня 2026 року залишена без змін.

4.Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.

За приписами статті 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органом Національної поліції.

Відповідно до пункту «ґ» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.

Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.

Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «б», «г» і «ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.

Згідно із положеннями частин першої, третьої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Суд вважає, що доводи, якими обґрунтоване подання, знайшли підтвердження під час судового розгляду, а саме: ОСОБА_3 є повнолітньою особою, засудженою до позбавлення волі за злочин, пов'язаний проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи та умовно-достроково звільняється з місця позбавлення волі, під час відбуття покарання не змінив своє ставлення до кримінального правопорушення, вважає, що з ним вчинили несправедливо.

Суд дійшов висновку задовольнити подання, встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_3 на строк до погашення судимості з обмеженнями, визначеними у пунктах в), г) частини першої статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», а саме: заборонити виїзд в особистих справах за межі району (міста) без дозволу уповноваженої посадової особи органу Національної поліції; реєстрація в відділенні поліції за місцем проживання після звільнення один раз на місяць.

На пiдставi викладеного, керуючись статтями 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтями 537, 539 КПК України, суд

постановив:

Подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 - задовольнити.

Встановити щодо ОСОБА_3 , засудженого вироком Оболонського районного суду міста Києва від 29 березня 2021 року, адміністративний нагляд строком до погашення судимості за вироком Оболонського районного суду міста Києва від 29 березня 2021 року з обмеженням у виді: заборони виїзду в особистих справах за межі району (міста) без дозволу уповноваженої посадової особи органу Національної поліції; реєстрації в відділенні поліції за місцем проживання після звільнення один раз на місяць.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення цієї ухвали, тобто з 03 березня 2026 року.

Копію ухвали направити засудженому, до Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» - для виконання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1