Постанова від 02.03.2026 по справі 738/368/26

Справа № 738/368/26

№ провадження 3/738/182/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року місто Мена

Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складі:

судді - Волошиної Н.В.

з участю секретаря судового засідання - Шугалій А.С.

pозглянувши матеpiали пpо пpитягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1

за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення,

В С Т А H О В И В:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №940344 від 12 лютого 2026 року, ОСОБА_1 всупереч ухвали Богунського районного суду м. Житомира від 27 січня 2025 року, повторно, протягом року вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 187 КУпАП, а саме 07 лютого 2026 року о 23.10 год під час перевірки адміністративного нагляду був відсутній за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , чим вчинив порушення правил адміністративного нагляду, за що передбачена відповідальність за частиною 2 статті 187 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.

Частиною 2 статті 187 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до положень статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до пункту 3.6. Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої Наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04 листопада 2003 року N 1303/203, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за N 46/8645, патрульно-постові наряди міліції: під час виконання обов'язків з охорони громадського порядку здійснюють контроль та ведуть спостереження за особами, відносно яких встановлено адміністративний нагляд, якщо вони з'являються в громадських місцях, відвідування яких їм не дозволено, або залишають місце проживання (перебування) в заборонені для цього години. При виявленні таких осіб патрульні (постові) затримують їх і доставляють до чергової частини міськ-, райвідділу з метою оформлення матеріалів про порушення правил адміністративного нагляду.

Права працівників органів внутрішніх справ при здійсненні адміністративного нагляду, передбачені у пункті 5 вищезазначеної інструкції, зокрема, за приписами пункту 5.1., при здійсненні адміністративного нагляду працівники поліції діють відповідно до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

У пункті 5.4. Інструкції зазначено, що контроль за додержанням піднаглядним правил адміністративного нагляду і встановлених судом обмежень дій піднаглядного здійснюється дільничними інспекторами поліції у взаємодії з працівниками карного розшуку, інших служб і підрозділів із суворим дотриманням прав особи на повагу до її приватного та сімейного життя, недоторканості житла і таємниці листування. Будь-яке втручання у право особи може бути здійснене лише на підставі закону та у випадках обґрунтованої необхідності захисту національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни.

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Суд встановив, що ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 27 січня 2025 року стосовно ОСОБА_1 встановлений адміністративний нагляд строком на 1 рік з обмеженнями у вигляді: заборони виходу з будинку (квартири) по місцю постійного проживання в період часу з 22-ї години до 6-ї години ранку наступного дня; заборони виїзду за межі району (міста) без дозволу органу Національної поліції; зобов'язано з'являтися в органи поліції для реєстрації першого, другого, третього та четвертого четверга кожного місяця.

Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 повторно, протягом року порушив правила адміністративного нагляду, а саме 07 лютого 2026 року о 23.10 год під час перевірки адміністративного нагляду був відсутній по АДРЕСА_1 .

Враховуючи викладене, суд встановив, що на час здійснення працівниками поліції контролю за додержанням ОСОБА_1 правил адміністративного нагляду річний строк адміністративного нагляду, встановлений ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 27 січня 2025 року, закінчився. Доказів того, що стосовно ОСОБА_1 було продовжено строк дії адміністративного нагляду до матеріалів про адміністративне правопорушення суду не надано.

Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 187 КУпАП, оскільки до протоколу на доведеність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 187 КУпАП, не додані докази того, що ОСОБА_1 порушив правила адміністративного нагляду.

Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП відсутність події і складу адміністративного правопорушення є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.

За таких обставин, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 187 КУпАП необхідно закрити, згідно з положеннями пункту 1 статті 247 КУпАП - у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 23, ч.2 ст.187, ст. 247, 294 КУпАП, суд -

П О С Т А H О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Н.В. Волошина