Справа № 4816/40/26
02 березня 2026 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Джепи В.Г., прокурора Чухно А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу № 008/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 01.01.2026 року - головний спеціаліст відділу документообігу та організаційного забезпечення(канцелярія суду) Зарічного районного суду м.Суми ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, з мотивів зазначених в своєму письмовому клопотанні поданому через канцелярію суду, просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю складу правопорушення або у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Прокурор вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та просив притягнути останню до адміністративної відповідальності.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані докази, з'ясувавши думку прокурора, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом правопорушень є особи, які, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію про отримані доходи або придбання майна.
У відповідності до наказу Зарічного районного суду м.Суми від 03.10.2022 №125-к/к/тр «Про призначення Владислава Антонова», ОСОБА_1 призначено на посаду державної служби категорії «В»-головного спеціаліста відділу документообігу та організаційного забезпечення(канцелярія суду) Зарічного районного суду м. Суми з 04.10.2022 (а.с. 21).
Відповідно до наказу Зарічного районного суду м.Суми від 29.01.2025 №24-к/к/тр «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу документообігу та організаційного забезпечення(канцелярія суду) Зарічного районного суду м. Суми з 29.01.2025 (а.с. 22).
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
12.10.2023 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
Таким чином ОСОБА_1 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2025 по 29.01.2025) не пізніше 28.02.2025 року.
З витягу послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 29.01.2025 по 07.03.2025 рік вбачається, що останній протягом зазначеного періоду вперше здійснив вхід до реєстру лише 06.03.2025 року та цього ж дня о 21-37 годині подав декларацію( при звільненні)(а.с. 36-37).
Відповідно до листа Національного Агенства від 07.05.2025 №70-09/39424-25 в період неподання декларації ОСОБА_1 збоїв та технічних несправностей у роботі Реєстру не має.( а.с.39)
Посилання ОСОБА_1 про те, що в нього були перебої з електропостачанням та нестабільним інтернет-зв'язком у м. Суми суд вважає такими, що не заслуговують на увагу, так як ОСОБА_1 , маючі рівні можливості з іншими суб'єктами декларування( які за таких же умов подали декларацію своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями в будь-який із днів місяця до 28.02.2025.
Щодо посилань ОСОБА_1 про сплив шестимісячного строку притягнення до відповідальності, визначеного ст. 38 КУпАП, оскільки на його погляд днем виявлення правопорушення є 07.03.2025 року, офіційна реєстрація повідомлення/акта Зарічним районним судом м.Суми враховуючи наступне.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Дійсно відповідно до змісту повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 01.10.2025 Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України повідомлено про встановлення факту несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави в тому числі і ОСОБА_1 . Вказаний документ містить вхідний № 74828-2025 від 07.10.2025 (а.с.17).
Так, фактичним моментом виявлення правопорушення слід вважати час надання інформації на запит органів, що протидіють корупції, тобто цей строк пов'язується з часом повідомлення про певні факти, які у своїй сукупності свідчать про вчинення особою адміністративного корупційного правопорушення.
За таких обставин, на момент розгляду справи та прийняття судом рішення строки притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, в розумінні ч. 4 ст. 38 КУпАП, не сплили, через що підстави застосування відповідного строку, як на тому наголошував захист, відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, а тому вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу вмінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідає тяжкості та наслідкам скоєного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (Отримувач платежу: ГУК Сум.обл/Сумський р/21081100 Код отримувача: 37970404 Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат) Рахунок отримувача: UA228999980313080106000018355 Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок за наступними реквізитами: Отримувач платежу: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106 Код отримувача: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код бюджетної класифікації: 22030106 Призначення платежу: «Судовий збір за рішенням суду по справі ( № справи).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно із ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя Л.М. Гончаренко