Рішення від 12.02.2026 по справі 909/1167/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1167/25

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,

Секретар судового засідання Матенчук О. М.,

за участю прокурора - Криклія Л. В.,

представника Івано-Франківської обласної державної адміністрації - Ігнатенка О. Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: першого заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури, вул. Грюнвальдська, буд.11, м. Івано-Франківськ, 76604, в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. М. Грушевського, буд.21, м. Івано-Франківськ, 76004,

до відповідача: Пасічнянської сільської ради, вул. Софії Галечко, буд. 127, с. Пасічна, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78432, про витребування у власність держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації з незаконного володіння Пасічнянської сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019, площею 1,1491 га та стягнення судового збору,

встановив, що прокурор в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Пасічнянської сільської ради про витребування у власність держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації з незаконного володіння земельної ділянки з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019, площею 1.1491 га та стягнення судового збору.

В обґрунтування позову прокурор вказав на те, що спірна земельна ділянка набута відповідачем без дотримання правових підстав, накладається на землі лісогосподарського призначення відповідно до викопіювання з Планово - картографічних матеріалів лісовпорядкування (Пасічняньське лісництво), а відтак, підлягає витребуванню із чужого незаконного володіння на підставі ст. 387 ЦК України.

В підтвердження викладеного долучив копії: наказу №37-ОТГ від 08.12.2020, акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08.12.2020 із додатком №1, інформацій з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №444074826 від 18.09.2025, №444772576 від 23.09.2025, листів №12-726ВИХ-25 від 01.09.2025, №19082/39.7.1-2025 від 12.09.2025, №12-725ВИХ-25 від 01.09.2025, "21984/0/2-25 від 03.09.2025, №12-724ВИХ-25 від 01.09.2025, №5936/9827/6-25/01-056 від 23.09.2025, розпорядження №238 від 05.04.1996 з додатками №1, 2, зведених відомостей надання земель Надвірнянському держлісгоспу по Надвірнянському району, наказів №108 від 11.01.2023, №280 від 11.01.2023, №1892 від 18.10.2024, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) №1 від 2023-2024, відомостей з публічної кадастрової карти, відомостей геопорталу Ліси України, протоколу від 30.11.2008, листа №12-782ВИХ-25 від 23.09.2025, витягу №НВ-9979001312025 від 23.09.2025, витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.08.2025, дозволу на розголошення відомостей досудового розслідування №12-1404-24 від 01.09.2025, викопіювання планшет №1, квитанцій №4592069, 4592070, 4592071, платіжної інструкції №1617 від 22.09.2025.

За наслідками розгляду позову, суд у складі судді Т. В. Стефанів відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 29.10.2025.

17.10.2025, Івано-Франківська обласна державна адміністрація надіслала додаткові пояснення, вимоги прокурора підтримала, вказала на те, що розпорядником не приймалося рішення щодо вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019 із постійного користування державного лісогосподарського підприємства, у зв'язку з чим така земельна ділянка зберігає статус земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДСГП «Ліси України», а тому з метою ефективного захисту прав держави як власника, підлягає витребуванню у державну власність.

26.11.2025, суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 22.12.2025.

У зв'язку із призначенням судді Т. В. Стефанів на посаду судді Центрального апеляційного господарського суду, розпорядженням № 16 від 09.01.2026, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №909/1167/25, за наслідками якого вказану справу передано на розгляд судді І. М. Скапровській (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2026).

Суд прийняв справу №909/1167/25 до розгляду та призначив судове засідання на 12.02.2026.

Відповідач правом на надання відзиву на позов не скористався, в судові засідання не з'являвся, викладеного позивачем не спростував, про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату судових засідань повідомлений належним чином ухвалами суду від 01.10.2025, 29.10.2025, 26.11.2025, 16.01.2026, що підтверджується довідками про доставку електронних листів від 02.10.2025, 03.11.2025, 28.11.2025, 20.01.2026 до електронного кабінету відповідача.

Згідно ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Суд, враховуючи приписи ст.165, 178 ГПК України, зокрема право суду розглянути справу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк, за наявними в ній матеріалами, розглянув матеріали справи та вважає, що позов слід задоволити.

При цьому суд врахував наступне.

Предметом позову є витребування у власність держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації з незаконного володіння Пасічнянської сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019, площею 1,1491 га.

Підставою позову є безпідставне вибуття землі з державної власності у комунальну.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 31 ЛК України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

Ч. 5 ст. 122 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами 3, 4 і 8 цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом (ч.1 ст. 117 ЗК України).

Згідно зі ст. 117 ЗК України, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

За приписами ч. 2 ст.117 ЗК України, до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

Ч. 1 ст. 57 ЗК України обумовлено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Ч. 1, 9 ст. 149 ЗК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), вказано, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для не лісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та суб'єктів господарювання залізничного транспорту загального користування у зв'язку з їх реорганізацією шляхом злиття під час утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" і земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти газотранспортної системи, що передаються суб'єкту господарювання у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Отже, повноваження щодо зміни цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення, що перебуває у державній власності та вилучення лісів для не лісогосподарських потреб, станом на момент виникнення спірних правовідносин, належало до компетенції Кабінету Міністрів України.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч. 2 ст. 152 ЗК України).

Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).

З матеріалів справи суд встановив те, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019, яка зареєстрована 15.11.2019, передана Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області відповідачу у комунальну власність (наказ №37-ОТГ від 08.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", акт від 08.12.2020 приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність), право власності за Пасічнянською сільською радою зареєстровано 11.01.2021 (інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 444074826 від 18.09.2025).

Як стверджує прокурор і не заперечив відповідач, земельна ділянка з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019 відноситься до земель лісогосподарського призначення (Пасічнянське лісництво, Планшет № 1 квартал 1 виділ 13 Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування), що надані, в силу розпорядження Івано -Франківської обласної державної адміністрації за №238 від 05.04.1996, в постійне користування для ведення лісового господарства державним і лісогосподарським підприємствам.

Секретаріат Кабінету Міністрів України, на запит прокурора про те чи надавалась Кабміном добровільна відмова, згода на вилучення, припинення права постійного користування ДП "Надвірнянське лісове господарство", відведення або зміну цільового призначення у комунальну чи приватну власність або будь-яким фізичним чи юридичним особам, зокрема, земельної ділянки з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019 (запит за №12-725ВИХ-25 від 01.09.2025), повідомив про те, що рішень про добровільну відмову, згоду на вилучення, припинення права постійного користування, відведення або зміну цільового призначення земельних ділянок із зазначеними у запиті кадастровими номерами не приймалося (відповідь за вих. №21984/0/2-25 від 03.09.2025).

З урахуванням викладеного, відсутності заперечень відповідача, щодо викладених прокурором обставин, вимог ст. 79 ГПК України, якою обумовлено те, що наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування, позов є обґрунтованим.

Відповідно до статей 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судовий збір, згідно з ст. 129 ГПК України, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 86, 129, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Витребувати у власність держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76015) з незаконного володіння Пасічнянської сільської ради (вул. Софії Галечко, буд. 127, с. Пасічна, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78432) - земельну ділянку з кадастровим номером 2624055300:01:001:0019, площею 1,1491 га.

Стягнути з Пасічнянської сільської ради (код ЄДРПОУ 04354686, вул. Софії Галечко, буд. 127, с. Пасічна, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78432) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530489, рахунок (IBAN) UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача МФО 820172) - 2422, 40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) - судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02.03.2026.

Суддя І. М. Скапровська