вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"02" березня 2026 р. Справа№ 910/10495/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Руденко М.А.
Барсук М.А.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" на рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2025 у справі №910/10495/25 (суддя Марченко О.В.) за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "НТ Рентал" про стягнення 192 019,85 грн.
ВСТАНОВИВ наступне.
Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (далі - Підприємстуво) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "НТ Рентал" (далі - Товариство): 127 049,85 грн заборгованості з орендної плати; 24 101,92 грн заборгованості з відшкодування податку за користування земельною ділянкою; 27 520,44 грн пені; 6 675,54 грн втрат від інфляції; 2 860,60 грн 3% річних та 3 811,50 грн штрафу у розмірі 3 % від суми заборгованості з орендної плати, а всього 192 019,85 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди нерухомого майна в частині здійснення орендної плати та відшкодування податку за користування земельною ділянкою.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 12.11.2025 у справі №910/10495/25 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Так, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на відсутність в матеріалах даної справи актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з орендної плати, актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з відшкодування податку за користування земельною ділянкою та рахунків на оплату, оскільки суд позбавлений можливості встановити, в якому місяці і яка сума була нарахована Підприємством за Договором.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Скаржник зазначає про те, що судом неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема, не враховано положення Глави 58 Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до яких наявність актів приймання-передачі робіт (надання послуг) та, зокрема, підписання сторонами Договору зазначених актів або їх направлення Орендарю (Відповідачу) не є обов'язковою умовою для здійснення Відповідачем (Орендарем) оплати за Договором оренди.
Також, апелянт вказує, що умовами Договору також не визначено наявність зазначених актів обов'язковою умовою для підтвердження користування Відповідачем (Орендарем) орендованим Об'єктом та, відповідно, підставою для сплати орендних платежів.
Крім того, за доводами апелянта, позивач був позбавлений можливості надати суду копії актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з орендної плати, актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з відшкодування податку за користування земельною ділянкою та рахунків на оплату, оскільки вони були направлені відповідачу та від нього не повернулися.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - скасуванню, з прийняттям нового - про задоволення позову, з наступних підстав.
18.11.2021 Підприємством (балансоутримувач), Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації; (далі - Департамент); орендодавець) та Товариством (орендар) було укладено Договір, за умовами якого:
- інформація про об'єкт оренди - нерухоме майно: нежитлові приміщення загальною площею 115,30 кв.м (1 та 11 поверхи), що розташовані за адресою: вул. Сержа Лифаря, буд. 15, літ. "Б", м. Київ, та обліковуються на балансі Підприємства (підпункт 4.1 пункту 4 розділу І Договору);
- майно може бути використане за цільовим призначенням на розсуд орендаря, за винятком таких цільових призначень: заклади харчування, кафе, бари, ресторани, які здійснюють продаж товарів підакцизної групи; нічні клуби; ресторани з нічним режимом роботи (після 22 год.); сауни, лазні; організація концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності; готелі, хосгсли, турбази, мотелі, кемпінги, літні будиночки; комп'ютерні клуби та Інтернет-кафе; збір і сортування вторинної сировини (пункт 7 розділу І Договору);
- орендна плата та інші платежі:
місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону - 7 001 грн без податку на додану вартість;
компенсація витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою та витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю - компенсуються орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5 розділу ІІ Договору або в інший, не заборонений законодавством спосіб (пункт 8 розділу І Договору);
- строк Договору: 5 років з дати набрання чинності Договором (пункт 11 розділу І Договору);
- орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункту 4 розділу І Договору, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 розділу І Договору (пункт 1.1 розділу ІІ Договору);
- орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна; акт приймання-передачі підписується орендарем і балансоутримувачем одночасно з підписанням Договору (пункт 2.1 розділу ІІ Договору);
- орендна плата становить суму, визначену у підпункті 8.1 пункту 8 розділу І Договору; нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України; до складу орендної плати не входять витрати зі сплати комунальних послуг, виграти на утримання орендованого майна (послуг з управління об'єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою; орендар несе ці витрати на підставі окремих договорів, укладених безпосередньо з постачальниками комунальних послуг та/або із балансоутримувачем та/або виставлених балансоутримувачем рахунків в порядку, визначеному пунктом 6.5 розділу І Договору; нарахування податку на додану вартість на орендну плату та авансовий внесок орендної плати, визначених у підпункті 8.1 пункту 8 та пункті 9 розділу І Договору, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України; нарахування податку на додану вартість на забезпечувальний депозит, зазначений у пункті 10 розділу І Договору, не здійснюється (пункт 3.1 розділу ІІ Договору);
- орендна плата за січень - грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди; орендна плата за січень - грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року; оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (пункт 3.2 розділу ІІ Договору);
- орендар сплачує орендну плату щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем (пункт 3.3 розділу ІІ Договору);
- орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується балансоутримувачем (пункт 3.7 розділу ІІ Договору);
- на суму заборгованості орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати; крім того, орендар згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) сплачує втрати від інфляції за заборгованістю і 3% річних від простроченої суми заборгованості; у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за ними становить загалом не менше ніж три місяці; орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості; у випадку примусового стягнення орендної плати у порядку, встановленому законодавством України, з орендаря також можуть стягуватись у повному обсязі втрати, пов'язані з таким стягненням та іншими процедурами розірвання договорів [демонтаж, зберігання тощо] (пункт 3.8 розділу ІІ Договору);
- майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна (пункт 4.3 розділу ІІ Договору);
- вартість фактично спожитих комунальних послуг орендар зобов'язаний самостійно сплачувати постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, ґаз, електрична та теплова енергія, вивіз сміття тощо), за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання; вартість витрат на утримання орендованого майна орендар зобов'язаний сплачувати самостійно та/або на підставі окремих договорів, укладених із балансоутримувачем; компенсацію витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою орендар зобов'язаний сплачувати на підставі виставлених балансоутримувачем рахунків (пункт 6.5 розділу ІІ Договору);
- орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі відповідно до Договору (пункт 9.2 розділу ІІ Договору);
- Договір укладено на строк, визначений у пункті 11 розділу І Договору; перебіг строку Договору починається з дня набрання ним чинності; Договір набирає чинності в день його підписання сторонами; строк оренди за Договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення Договору (пункт 12.1 розділу ІІ Договору).
Крім того 18.11.2021 Підприємством і Товариством було підписано акт приймання-передачі нерухомого майна, за яким балансоутримувач передав, а орендар прийняв в орендне користування нежитлові приміщення загальною площею 115,30 кв.м, розташовані у будівлі центрального теплового пункту за адресою: вул. Сержа Лифаря, буд. 15, літ. "Б", м. Київ, що перебувають на балансі Підприємства.
У позовні заяві позивач вказує, що:
- відповідно до оборотно-сальдової відомісті заборгованість відповідача з орендної плати за Договором за період з 01.02.2022 по 30.06.2025 становить 127 049,85 грн з ПДВ; сума заборгованості Товариства з відшкодування податку за користування земельною ділянкою за Договором за період з 18.11.2021 по 30.06.2025 становить 24 101,92 грн з ПДВ.
- акти приймання-передачі робіт (надання послуг) з орендної плати та акти приймання-передачі робіт (надання послуг) з відшкодування податку за користування земельною ділянкою були підписані позивачем, проте відповідачем вказані акти не підписані, оскільки останній не з'являвся в офіс позивача на неодноразові прохання Підприємства, а тому позивач надіслав відповідачу вказані акти, що підтверджується листами від 30.08.2022 №28АУ/06/1у/1/2543 (службовий чек та список від 31.08.2022), від 07.02.2023 №28АУ/06/1у/1/592 (службовий чек та список від 07.02.2023) від 08.03.2023 №28АУ/06/1у/1/1145 (службовий чек та список від 09.03.2023), від 06.04.2023 №28АУ/06/1у/1/1766 (службовий чек та список від 06.04.2023), від 04.05.2023 №28АУ/06/1у/1/2337 (службовий чек та список від 05.05.2023), від 08.06.2023 №28АУ/06/1у/1/2929 (службовий чек та список від 09.06.2023), від 11.07.2023 №28АУ/06/1у/1/3541 (службовий чек та список від 12.07.2023), від 08.08.2023 №28АУ/06/1у/1/3996 (службовий чек та список від 09.08.2023), від 05.09.2023 №28АУ/06/1у/1/4466 (службовий чек та список від 06.09.2023), від 05.10.2023 №28АУ/06/1у/1/5057 (службовий чек та список від 06.10.2023) та від 30.07.2025 №1/28/23.1.2/4470 (службовий чек та список від 31.07.2025).
Місцевим господарським судом встановлено, що на підтвердження позовних вимог Підприємством подано суду листи про підписання актів приймання-передачі робіт (надання послуг) та службові чеки і списки (Акціонерного товариства "Укрпошта"), які були надіслані відповідачу.
У вказаних листах позивачем зазначено перелік актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з орендної плати, актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з відшкодування податку за користування земельною ділянкою та рахунків на оплату, які він просить підписати.
Проте матеріали справи не містять копій вказаних актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з орендної плати, актів приймання-передачі робіт (надання послуг) з відшкодування податку за користування земельною ділянкою та рахунків на оплату, з огляду на що суд позбавлений можливості встановити, в якому місяці і яка сума була нарахована Підприємством за Договором.
Додана позивачем оборотно-сальдова відомість за рахунком №377101 за листопад 2021 року по червень 2025 року не є належним доказом вартості нарахованих позивачем послуг з огляду на відсутність підтверджуючих такі суми документів.
Відтак, судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції необґрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 та ч. 5 ст. 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 797 ЦК України, плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
У п. 3.1 Незмінюваних умов Договору визначено, що орендна плата становить суму, визначену у підпункті 8.1 пункту 8 Змінюваних умов Договору. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Компенсацію витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою Орендар зобов'язаний сплачувати на підставі виставлених Балансоутримувачем рахунків (п.п. 3.1, 6.5 Незмінюваних умов Договору).
Місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону, становить 7 001,00 грн (сім тисяч одна грн 00 коп.), без ПДВ (пп. 8.1 п. 8 Змінюваних умов Договору).
Орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3.2 Незмінюваних умов Договору).
Індекс інфляції за 2021 рік становив 10,00 %, за 2022 рік - 26,60 %, за 2023 рік - 5,10 %, за 2024 рік - 12,00 %.
Орендар сплачує орендну плату на підставі підпункту 8.1. пункту 8 Змінюваних умов Договору та пункту 3.2. Незмінюваних умов Договору. Додатково до орендної плати та авансового внеску орендної плати, зазначених у підпункті 8.1 та пункті 9 Змінюваних умов Договору, нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується Орендарем разом з орендною платою та авансовим внеском (п. 3.4 Незмінюваних умов Договору).
Згідно з п. 3.3. Незмінюваних умов Договору, орендар сплачує орендну плату щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем.
У п. 9.2 Незмінюваних умов Договору міститься запевнення Орендаря, що Орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі відповідно до цього договору.
Протягом строку дії Договору розмір орендної плати неодноразово підлягав коригуванню на підставі відповідних рішень Київської міської ради.
Відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 20.09.2022 № 19/62 орендарі за договорами оренди комунального майна територіальної громади міста Києва звільняються від орендної плати із24.02.2022 відповідно до рішення Київської міської ради від 30.03.2022 № 4551/4592 (зі змінами) без прийняття окремого рішення орендодавця та заяви орендаря.
Рішенням Київської міської ради від 14.12.2023 № 7531/7572 встановлено, що з 01.01.2024 до 31.12.2024 розмір орендної плати за користування комунальним майном територіальної громади міста Києва становить 50 % від визначеної у договорах оренди комунального майна територіальної громади міста Києва.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 05.12.2024 № 424/10232, з 01.01.2025 до 31.12.2025 розмір орендної плати за користування комунальним майном територіальної громади міста Києва становить 75 % від визначеної у договорах оренди комунального майна територіальної громади міста Києва.
Згідно з рішенням Київської міської ради від 30.01.2025 № 21/10488 (опубліковане 07.04.2025) з 01.03.2025 до 31.12.2025 розмір орендної плати за користування комунальним майном територіальної громади міста Києва становить 50 % від визначеної у договорах оренди комунального майна територіальної громади міста Києва.
Також підлягав коригуванню розмір компенсації Орендарем (Відповідачем) витрат Балансоутримувача (Позивача) за користування земельною ділянкою.
Рішенням Київської міської ради від 13.09.2022 № 5450/5491 встановлено з 01.03.2022 по 31.05.2022 ставку земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено у розмірі 0 відсотка від їх нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до положень пп. 69.14. підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України, за період з 01.01.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 було встановлено порядок визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а також делеговано повноваження затвердження переліку таких територій Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (Наказ № 309), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 було затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (Перелік).
Відповідно до Переліку, територія міста Києва у період з 24.02.2022 по 30.04.2022 включалася до територій активних бойових дій.
Згідно з роз'ясненням, розміщеним на офіційному вебсайті Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/print-677608.html), для цілей справляння плати за землю у 2022 році Наказ № 309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не враховуються.
Зважаючи на викладене вище, Балансоутримувачем (Позивачем) проводилось коригування сум орендних платежів, зокрема, шляхом оформлення відповідних коригувальних актів.
Згідно з доданою до позовної заяви оборотно-сальдовою відомістю, заборгованість Відповідача з орендної плати за Договором за період з 01.02.2022 по 30.06.2025 становить 127 049,85 грн, з ПДВ.
Відповідно до умов пп. 3.1, 6.5 Незмінюваних умов Договору, Позивачем було визначено розмір відшкодування податку за користування земельною ділянкою.
Сума заборгованості Відповідача з відшкодування податку за користування земельною ділянкою за Договором за період з 18.11.2021 по 30.06.2025 становить 24 101,92 грн, з ПДВ.
Предметом доказування у даній справі є наявність порушення зобов'язання відповідача з оплати за користування орендованим майном.
Оплата за користування орендованим майном здійснюється відповідно до умов договору оренди. Розмір та порядок формування орендної плати, порядок оплати визначені умовами Договору. Деталізований перелік сум орендних платежів, що підлягає оплаті за Договором, наведений у оборотно - сальдовій відомості по рахунку № 377101 за листопад 2021 р. - червень 2025 р.
Докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування, Позивачем суду надані.
Об'єкт оренди передано орендарю за Актом приймання - передачі нерухомого майна, доданого до позовної заяви.
Наявність додаткових документів (актів тощо) відповідно до вимог законодавства та Договору не є обов'язковою умовою для визначення розміру орендної плати та, відповідно, виникнення обов'язку з оплати за Договором.
Відповідно до умов Договору та вимог чинного законодавства, Відповідач зобов'язаний щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем сплачувати орендну плату у розмірі, визначеному пп. 8.1 Змінюваних умов Договору, з урахуванням ПДВ.
Отже, Відповідач повинен самостійно сплачувати орендну плату у строки та у розмірах, визначених Договором. Підставою для сплати вартості оренди є факт передачі майна в оренду (підтверджується Актом), строки та порядок оплати визначено умовами договору.
Умовами Договору та вимогами чинного законодавства не вимагається наявність підписаних актів приймання-передачі робіт (надання послуг).
Компенсацію витрат Позивача за користування земельною ділянкою Відповідач зобов'язаний сплачувати на підставі виставлених Позивачем рахунків (п. 6.5 Незмінюваних умов Договору).
Відповідно до положень Глави 58 Цивільного кодексу України договір найму (оренди) не є договором про надання послуг, тож як наслідок, зважаючи на специфіку правовідносин, незмінність об'єкту оренди, періодичність оплати та розмір відповідних платежів, визначених виключно умовами Договору, потреба щомісячного засвідчення актом надання послуг відсутня та, відповідно, не передбачена умовами Договору.
Чинне законодавство про оренду не вимагає щомісячного підтвердження факту користування майном актами здачі-прийняття робіт (надання послуг), які притаманні здебільшого договорам підряду та/або договорам про надання послуг (ст.ст. 882, 901 ЦК України), проте користуючись свободою договору, передбаченою приписами ст. 627 ЦК України, сторони договору оренди не позбавлені права підтверджувати надання послуг з оренди шляхом підписання сторонами відповідних актів.
Як вбачається із наданих Позивачем листів, відповідні Акти та рахунки на оплату були направлені Відповідачу. Відповіді, заперечення, примірники Актів і рахунків від Відповідача до Позивача не надходили.
Відповідно до п. 3.7 Незмінюваних умов Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Балансоутримувачем.
За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором (п. 11.1 Незмінюваних умов Договору).
Стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду (п. 11.4 Незмінюваних умов Договору).
Відповідач не виконав свого обов'язку з оплати орендних платежів та податку на землю, що обумовлено умовами договору.
За розрахунками позивача, за період з 01.02.2022 по 30.06.2025 розмір заборгованості з оплати орендних платежів становить 127 049,85 грн.
Сума заборгованості Відповідача з відшкодування податку за користування земельною ділянкою за Договором за період з 18.11.2021 по 30.06.2025 становить 24 101,92 грн.
Наявність та обсяг заборгованості відповідача за договором оренди та настання строку виконання обов'язку щодо сплати не були спростовані відповідачем.
Враховуючи наведене, Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з оплати орендних платежів сумі 127 049,85 грн та заборгованості з відшкодування податку за користування земельною ділянкою в сумі 24 101,92 грн.
Положеннями ст. 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За змістом ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Вимогами ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.
Згідно з положеннями п. 3.8 Незмінюваних умов Договору, на суму заборгованості Орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати. Крім того, орендар згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України сплачує інфляційні витрати по заборгованості та 3 % річних від простроченої суми заборгованості. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за ними становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 3 % від суми заборгованості.
Враховуючи те, що відповідач прострочив виконання грошового зобов'язання за договором, колегія суддів дійшла висновку про задоволення вимог про стягнення з відповідача на користь позивача 27 520,44 грн пені, 6 675,54 грн втрат від інфляції, 2 860,60 грн 3% річних та 3 811,50 грн штрафу, розрахунок яких перевірений судом.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого господарського суду, колегія суддів дійшла висновку про те, що господарським судом не було всебічно, повно та об'єктивно розглянуто в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, що призвело до невірних висновків в частині відмови у задоволенні позову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - скасуванню, з прийняттям нового - про задоволення позову.
При цьому, з урахуванням задоволення позовних вимог та вимог апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" на рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2025 у справі №910/10495/25 задовольнити повністю.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2025 у справі №910/10495/25 про відмову у задоволенні позову скасувати.
3. Прийняти нове рішення по справі №910/10495/25, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НТ Рентал" на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" 127 049,85 грн заборгованості з орендної плати, 24 101,92 грн заборгованості з відшкодування податку за користування земельною ділянкою, 27 520,44 грн пені, 6 675,54 грн втрат від інфляції, 2 860,60 грн 3% річних, 3 811,50 грн штрафу та 2 422, 40 грн судового збору.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НТ Рентал" на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" 3 456,36 грн судового збору за подання апеляційної скарги.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НТ Рентал" на користь Державного бюджету України 177, 24 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги.
7. Доручити Господарському суду міста Києва видати відповідні накази.
8. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку з урахуванням вимог п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена: 02.03.2026 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді М.А. Руденко
М.А. Барсук