вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"09" лютого 2026 р. Справа№ 925/1134/24
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Руденко М.А.
Барсук М.А.
при секретарі судового засідання Муковоз В.І.,
за участю представників:
від позивача - Скакун Л.В.,
від відповідача - Моцайко В.С.,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 21.01.2025 у справі №925/1134/24 (суддя Довгань К.І., повне рішення складено 03.02.2025) за позовом Відділу комунального господарства Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 716 137,41 грн.
встановив наступне.
Відділ комунального господарства Уманської міської ради звернувся у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут", у якому просить суд:
визнати недійсною додаткову угоду № 1 від 25 січня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 26 лютого 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 30 березня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 28 квітня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 27 серпня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 28 вересня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 7 від 29 серпня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 25 жовтня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 28 жовтня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 30 листопада 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 10 грудня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
визнати недійсною додаткову угоду № 12 від 14 грудня 2021 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №710031000001 від 31 грудня 2020 року.
стягнути з відповідача безпідставно отримані кошти в розмірі 716 137,41 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що додаткові угоди №1-№12, якими збільшувалась ціна за 1 кВт/год електричної енергії суперечать пунктам 1 та 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічну закупівлі". Укладення цих додаткових угод потягло за собою сплату надлишкових коштів за договором у сумі 716 137,41 грн, які підлягають поверненню позивачу.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 21.01.2025 у справі №925/1134/24 позов задоволено частково; визнано недійсними додаткові угоди №2 від 26 лютого 2021 року, № 3 від 30 березня 2021 року, № 4 від 28 квітня 2021 року, № 5 від 27 серпня 2021 року, № 6 від 28 вересня 2021 року, № 7 від 29 серпня 2021 року, № 8 від 25 жовтня 2021 року, № 9 від 28 жовтня 2021 року, № 10 від 30 листопада 2021 року, № 11 від 10 грудня 2021 року, № 12 від 14 грудня 2021 року; стягнуто з відповідача на користь позивача 575 839,62 грн та 41 945,60 грн витрат по сплаті судового збору; в решті позовних вимог відмовлено.
Враховуючи те, що при укладенні спірних додаткових угод сторонами не дотримано вимог закону щодо обґрунтованого збільшення ціни одиниці товару на 10%, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними на підставі частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, як такі, що суперечать пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та принципу максимальної економії бюджетних коштів, який передбачений пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", а сплачені надлишково кошти за договором у сумі 575 839,62 грн, є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому він зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, відповідач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення в частині задоволених вимог та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у вказаній частині.
В апеляційній скарзі апелянт вказує на відсутність підстав для визнання вказаних Додаткових угод недійсними, а також зазначає про неправомірність застосування судом першої інстанції односторонньої реституції.
Представник апелянта - відповідача у справі в судовому засіданні підтримав вимоги за апеляційною скаргою.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
27.11.2020 позивач (замовник) оприлюднив в електронній системі закупівель Prozorro оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю 1 503 360 кВт*год електричної енергії "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 - електрична енергія (Електрична енергія)" з терміном постачання до 31 грудня 2021 року, з очікуваною вартістю 4 254 509,00 грн з ПДВ (ідентифікатор закупівлі № UA-2020-11-27-003119-c; далі - відкриті торги).
Участь у відкритих торгах взяли три учасники з такими ціновими пропозиціями:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" - 2 770 722,55 грн з ПДВ;
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Ернерінг" - 2 796 249,50 грн з ПДВ;
3. Товариство з обмеженою відповідальністю "Електрозбут - 2 916 518,40 грн з ПДВ.
Рішенням позивача від 15.12.2020 відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (Постачальник) було визнано переможцем торгів.
31.12.2020 між позивачем (Споживачем) та відповідачем (Постачальником) був укладений договір № 71031000001 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), за змістом якого визначено, що поставка електричної енергії з 01.01.2021 по 31.12.2021 на суму 2 770 772,55 грн з ПДВ, загальний обсяг постачання - 1 503 360 кВт., ціна за одиницю товару - 1,467708 грн. з ПДВ.
Протягом 2021 року до вказаного Договору вносились зміни шляхом укладання додаткових угод, зокрема: 25.01.2021 №1, від 26.02.2021 №2, від 30.03.2021 №3, від 28.04.2021 № 4, від 27.08.2021 №5, від 28.09.2021 №6, від 29.09.2021 №7, від 25.10.2021 №8, від 28.10.2021 №9, від 30.11.2021 №10, від 10.12.2021 №11 та від 14.12.2021 №12 вносилися зміни в п. 3.4, п.5.1, п.13.6 та п.13.7 до Договору та в п.1 Додаток №2 до Договору "Комерційна пропозиція" в частині збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії та зміни до пунктів Договору, якими не визначається кількості та ціна на електричну енергію.
Тобто, сторонами було підписано 12 додаткових угод якими було змінено ціну електричної енергії в бік збільшення до 4,01257 грн. з ПДВ ( 3,34380 без ПДВ) за 1 кВт/год, загальний обсяг зменшено постачання електричної енергії зменшено до 1 128 630 кВт/год, сума договору становила 2 770 722,55 грн, в т.ч. ПДВ.
Загальне збільшення ціни за одиницю електричної енергії склало 2,544862 грн за 1 кВт/год з ПДВ (2,120718 грн за 1кВт/год без ПДВ), що становить 173,39% від початкової ціни товару, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю.
За умовами п.5.1 Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, якає додатком 2 до цього Договору.
Відповідно пункту 5.2 Договору спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.
Згідно Додатку №2 до Договору "Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет" (далі - "Комерційна пропозиція") ціна (тариф) одиниці спожитої електричної енергії у розрахунковому періоді, яка зазначається у платіжному документі, визначається за формулою: Рфакт = (Ртов + Тпер)*Афакт (грн. за 1кВт*год), де:
Ртов - ціна за одиницю товару 1кВт*год визначається відповідно до домовленостей з урахуванням існуючих цін на ринку електричної енергії.
Тпер - вартість відшкодування тарифу па послугу з передачі електричної енергії оператора системи передачі - НЕК "Укренерго", затверджений Регулятором на відповідний розрахунковий період (місяць) відповідно Закону України "Про ринок електричної енергії". Для споживачів, що приєднанні до мереж оператора системи передачі (далі - ОСП) та сплачується за послугу з передачі напряму в НЕК "Укоенерго" Тпер =0.
Афакт - фактичний обсяг спожитої електичної енергії у розрахунковому періоді.
Ціна за одиницю товару (1 кВт/год) складала 1,467708 грн з ПДВ для даної комерційної пропозиції.
За змістом пункту 13.8 вищевказаного Договору, зміни до цього Договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Виконавець має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Замовника не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Замовника розірвати Договір. Виконавець зобов'язаний повідомити Замовника в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни i про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Товариству, якщо Відділ ЖКГ не приймає нові умови. (п.13.2 Договору).
За умовами п.13.7 Договору у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Виконавець має право письмово звернутись до Замовника з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція кожному окремому випадку, коли бік збільшення, повинна бути обґрунтована i документально підтверджена.
Товариство разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджують збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Товариство пропонує змінити ціну товару.
Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни ( тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення Договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення Виконавця до Замовника щодо збільшення ціни i повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики.
У випадку прийняття рішення Замовником щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення Товариства щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього Договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Товариством не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом.
Так, керуючись положеннями п.2 ч.5 ст.41 Закону №922, сторони уклали Додаткову угоду №1 від 25.01.2021, якою збільшено ціну (тариф) на електричну енергію, а саме: Рфакт = (Ртов + Тпер)*Афакт (грн. за 1кВт*год):
Ртов - ціна за одиницю товару з 1,467708 грн до 1,59202 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Зокрема, з 01.01.2021 набрала чинність Постанова НКРЕКП від 09.12.2020 №2353, якою встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт*год (без ПДВ).
Тпер - вартість відшкодування тарифу за послугу з передачі електричної енергії становила 293,93грн/МВт та/або 0,29393 грн/1кВт*год (без ПДВ) і відповідно 352,72грн/МВт та/або 0,35272 грн/1кВт*год (з ПДВ).
Таким чином, ціна електричної енергії з врахуванням тарифу на послуги оператора системи передачі електричної енергії становила 1,62061 грн за 1 кВт/год. без ПДВ або 1,94474 грн за 1 кВт/год. (з ПДВ).
Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №1 від 25.01.2021 становив 8,47% (між 1,467708 грн та 1,59202 грн за 1 кВт/год. з ПДВ).
Пунктом 6 Додаткової угоди №1 від 25.01.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками сторін. Сторони, керуючись ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України домовились, що всі умови цього Договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2021. Підставою для укладання цієї Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 20.01.2021 №О-57/02 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду січня (11-20 січня) 2021 року (1546,47 грн/МВт*год.) відносно ІІІ декади грудня (21-31 грудня) 2020 року (1425,71 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни склало + 8,47%.
26.02.2021 сторонами укладено Додаткову угоду №2, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 1,59202 грн до 1,75106 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу на послуги оператора системи передачі, між ціною встановленою Договором та Додатковою угодою №2 становив 19,30%, що перевищувало 10% максимального ліміту щодо зміни ціни визначений п.2 ч.5 ст.41 Закону №922.
Пунктом 6 Додаткової угоди № 2 від 26.02.2021 визначено, що ця Додаткова угода, набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками сторін. Сторони домовились, що всі умови цього Договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.02.2021. Підставою для укладання цієї Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 12.02.2021 №О-149 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за І декаду лютого (01-10 лютого) 2021 року (1698,79 грн/МВт*год.) відносно січня (в цілому) 2021 року (1462,52 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 16,15%.
30.03.2021 сторони уклали Додаткову угоду №3, якою збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 1,75106 грн до 1,78573 грн за 1кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №3 від 30.03.2021 становив 21,67% (між 1,467708 грн та 1,78573 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищило 10% максимального ліміту щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №3 від 30.03.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.03.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 26.03.2021 №О-328 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду березня (11-20 березня) 2021 року (1386,86 грн/МВт*год.) відносно І декади березня (01-10 березня) 2021 року (1359,94 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни склало + 1,98%.
28.04.2021 сторони уклали Додаткову угоду №4, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 1,78573 грн до 1,96412 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №4 від 28.04.2021 становив 33,82% (між 1,467708 грн та 1,96412 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищувало 10% максимального ліміту щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №4 від 28.04.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками сторін. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.04.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди була інформаційна довідка щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОУС України, підписана керівником ТОВ "Черкасиенергозбут", яка містила інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду квітня 2021 року (1520,96 грн/МВт*год.) відносно І декади квітня 2021 року (1325,16 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 14,78%.
27.08.2021 сторони уклали Додаткову угоду №5 від 27.08.2021,якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 1,96412 грн до 2,16034 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №5 від 27.08.2021 становить 47,19% (між 1,467708 грн та 2,16034 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищує 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №5 від 27.08.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.08.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 17.08.2021 №О-776 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021 року (2127,10 грн/МВт*год.) відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 року (1055,60 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 101,51%.
28.09.2021 сторони уклали Додаткову угоду № 6 від 28.09.2021, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 2,16034 грн до 2,35455 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою № 6 від 28.09.2021 становив 60,42% (між 1,467708 грн та 2,35455 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищувало 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №6 від 28.09.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.09.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 10.09.2021 №О-897/02 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021 року (2217,07 грн/МВт*год.) відносно ІІІ декади серпня (21.08-31.08) 2021 року (2034,14 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 8,99%.
29.09.2021 сторонами була укладена Додаткова угода № 7, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 2,35455 грн до 2,50194 грн за 1 кВт/год з ПДВ, без включає тариф на послуги оператора системи передачі - 0,29393 грн за 1 кВт/год. без ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №7 від 29.09.2021 становить 70,46% (між 1,467708 грн та 2,50194 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищувало 10% максимального ліміту щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №7 від 29.09.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11.09.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №О-943 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021 року (2208,60 грн/МВт*год.) відносно ІІ декади серпня (11-20 серпня) 2021 року (2078,49 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складає + 6,26%.
25.10.2021 сторони уклали Додаткову угоду № 8, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 2,50194 грн до 2,75188 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, між Договором та Додатковою угодою №8 від 25.10.2021 становить 87,49% (між 1,467708 грн та 2,75188 грн за 1 кВт/год. З ПДВ), що перевищувало 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди № 8 від 25.10.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.10.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 12.10.2021 №О-1022 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021 року (2568,15 грн/МВт*год.) відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 року (2260,88 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складає + 13,59%.
28.10.2021 сторонами було укладено Додаткову угоду №9, якою збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 2,75188 грн до 3,02680 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, між Договором та Додатковою угодою № 9 від 28.10.2021 становив 106,23% (між 1,467708 грн та 3,02680 грн за 1 кВт/год. З ПДВ), що перевищує 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №9 від 28.10.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11.10.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 25.10.2021 №О-1069 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021 року (2841,95 грн/МВт*год.) відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 року (2568,15 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни склало + 10,66%.
30.11.2021 сторонами було укладено Додаткову угоду №10, якою збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 3,02680 грн до 3,32918 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №10 від 30.11.2021 становив 126,83% (між 1,467708 грн та 3,32918 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищувало 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №10 від 30.11.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.11.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 23.11.2021 №О-1179/01 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за І декаду листопада (01-10 листопада) 2021 року (3374,95 грн/МВт*год.) відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 року (2568,15 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни склало +31,42%.
10.12.2021 сторонами укладено Додаткову угоду № 11, якою було збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 3,32918 грн до 3,66177 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, між Договором та Додатковою угодою №11 від 10.12.2021 становив 149,4% (між 1,467708 грн та 3,66177 грн за 1 кВт/год. З ПДВ), що перевищувало 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №11 від 10.12.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 10.11.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 23.11.2021 №О-1179/02 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду листопада (11-20 листопада) 2021 року (3343,41 грн/МВт*год.) відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 року (2841,95 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 17,64%.
14.12.2021 сторонами укладено Додаткову угоду № 12, якою збільшено ціну (тариф) на електричну енергію з 3,66177 грн до 4,01257 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Відсоток збільшення ціни електричної енергії, без врахування тарифу послуг оператора системи передачі, між Договором та Додатковою угодою №12 від 14.12.2021 становив 173,39% (між 1,467708 грн та 4,01257 грн за 1 кВт/год. з ПДВ), що перевищувало 10% максимальний ліміт щодо зміни ціни.
Пунктом 6 Додаткової угоди №12 від 14.12.2021 визначено, що ця Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками. Сторони домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 21.11.2021. Підставою для укладання даної Додаткової угоди був експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 23.11.2021 №О-1179/02 в якому надано інформацію про коливання середньозваженої ціни електроенергії за ІІ декаду листопада (11-20 листопада) 2021 року (3343,41 грн/МВт*год.) відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 року (2841,95 грн/МВт*год.), коливання середньозваженої ціни складало + 17,64%.
Тобто, було змінено ціну товару за одиницю товару в бік збільшення на 173,39% від первинної ціни, визначеної сторонами при укладенні Договору про закупівлю.
Позивачем було оплачено вартість електричої енергії, поставленої за вказаними додатковими угодами, в сумі 716 137,41 грн.
Предметом спору у цій справі є вимоги про визнання недійсними додаткових угод №№1-12 до договору на постачання електричної енергії у зв'язку із порушенням при їх укладенні норм Закону України "Про публічні закупівлі" та стягнення зайво сплачених коштів у сумі 716 137,41 грн.
Судом першої інстанції вказані вимоги задоволено частково.
Вказане рішення суду першої інстанції оскаржується відповідачем в частині задоволених вимог, а тому виходячи з положень ч. 1 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Закон України "Про публічні закупівлі" (далі також Закон № 922-VIII) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" у редакції чинній на момент укладання між сторонами договору визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Правовідносини, які виникли між сторонами у справі за своєю правовою природою є відносинами з поставки товарів, на підставі укладеного між сторонами договору. Зазначені правовідносини урегульовані нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
За загальним правилом істотні умови договору про закупівлю, однією з яких є ціна товару, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (частина п'ята статті 41 Закону № 922-VIII). Однак зазначена норма передбачає випадки, коли допустима зміна істотних умов договору про закупівлю.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ чинній на момент укладення договору про закупівлю та оспорюваних додаткових угод до нього №№ 2-4) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 1530-ІХ чинній на момент укладення додаткових угод №№5-12) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
24 січня 2024 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 922/2321/22, в якій вирішувалось питання про те, чи дозволяють норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю.
У пунктах 88-90 наведеної постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у разі зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Такий правовий висновок неодноразово також був викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11 квітня 2024 року у справі № 922/433/22, від 01 жовтня 2024 року у справі № 918/779/23, від 06 лютого 2025 року у справі № 910/5182/24, від 18 лютого 2025 року у справі № 925/889/23 тощо, де інтерпретовано та застосовано положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII як імперативну норму, яка визначає верхню межу дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 % від ціни товару, погодженої сторонами в договорі про закупівлю.
Отже, згідно з положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) зміна ціни в договорі закупівлі допускається за таких умов:
-збільшення ціни за одиницю товару до 10 %;
-збільшення ціни має бути пропорційне збільшенню ціни цього товару на ринку в разі коливання його ціни на ринку;
-така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
-така зміна може відбуватися не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю;
- обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
До того ж застосована законодавцем при формулюванні цієї норми конструкція "не частіше ніж один раз на 90 днів" фактично надає можливість вносити зміни до ціни товару неодноразово, але лише в межах дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 %.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 1530-ІХ) виснувала наступне.
Зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, в тому числі і у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Зміни та доповнення до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, внесені Законом №1530-IX, стосуються лише встановлення альтернативного варіанту визначення моменту початку обчислення строку для зміни ціни за одиницю товару - 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю або 90 днів з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару та не скасовують встановлену первісною редакцією цього Закону заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Виняток з обмежень, викладений в останньому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII,повинен тлумачитися суто буквально, а тому він стосується лише строків зміни ціни за одиницю товару у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (дотримання умови про зміну лише раз на 90 днів в цьому випадку не діє) і не визначає верхньої межі збільшення (зміни) ціни за одиницю товару.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 з урахуванням наведеного вище аналізу нормативного припису п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі", беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, вважала, що зміна тлумачення цієї норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10% при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.
З огляду на викладене, колегія суддів не приймає доводи скаржника про неясність та неоднозначність змісту п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі".
У абзаці 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Отже, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, які визначені у статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку коливання цін на ринку товару чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору. Для обґрунтування збільшення вартості товару, відповідач повинен належними доказами довести наявність підстав для збільшення ціни товару та для застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Умови внесення змін до договору визначені і у договорі про постачання електричної енергії та у додатках до нього, відповідно до яких зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, визначених згідно зі статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила.
Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" закріплено можливість сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10%, що є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни електричної енергії на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що в період дії договору, його сторони шляхом укладення додаткових угод №2-№12, вносили зміни, збільшуючи вартість електричної енергії з посиланням на коливання цін, при цьому зменшуючи загальний обсяг постачання електричної енергії.
При внесенні змін до договору про закупівлю шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Додатковими угодами №№2-12 сторони зменшували обсяг поставки електричної енергії та збільшували ціну за одиницю товару.
Суд враховує, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі №910/17520/21).
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом № 922-VIII не передбачено форму / вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі № 916/747/24).
З-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 ГПК України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі № 926/3244/22).
Необхідність більшення ціни в оскаржуваних угодах обґрунтовується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати.
Дослідивши зміст експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати України Суд зазначає, що вони не можуть бути доказом на підтвердження коливання ціни товару, оскільки носить лише інформаційний характер та містять середньозважених цін на майданчику ринку "на добу наперед" (РДН) у торговій зоні об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) у відповідні періоди чи дати та не містять будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівняні з моментом укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозицією внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару.
Інформаційні довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, які підписані директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут", повністю дублюють інформацію, яка міститься в експертних висновках Черкаської торгово-промислової палати України за один і той же період.
Будь-яких інших доказів дійсного коливання ціни на електричну енергію в бік її збільшення в період дії договору матеріали справи не містять.
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, які визначені у статті 3 Закону "Про публічні закупівлі".
Статтею 204 Цивільного кодексу України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Частиною 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Водночас, у частині 5 вказаної статті Закону України "Про публічні закупівлі" унормовано можливість збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Судом першої інстанції встановлено, що збільшення ціни після укладення додаткових угод відбулось на 173,39% від ціни, яка визначена у договорі. Внесення таких змін не підтверджено коливанням цін з моменту укладання договору на дату укладення кожної з додаткових угод.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 дійшла висновку, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю і зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Отже, враховуючи те, що при укладенні спірних додаткових угод сторонами не дотримано вимог закону щодо обґрунтованого збільшення ціни одиниці товару, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що спірні додаткові угоди №№2-12 підлягають визнанню недійсними на підставі частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, як така, що суперечить пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та принципу максимальної економії бюджетних коштів, який передбачений пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірних додаткових угод (№№2-12) з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 575 839,62 грн.
Отже, грошові кошти у сумі 575 839,62 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому останній зобов'язаний їх повернути на користь позивача, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на неправомірність застосування судом першої інстанції односторонньої реституції.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
У контексті спірних правовідносин недійсність додаткових угод №№2-12 до Договору означає, що в кожній здійсненій оплаті за Договором частина коштів (у розмірі різниці між первісною ціною Договору та ціною, установленою недійсною додатковою угодою) сплачена Позивачем та отримана Відповідачем безпідставно.
З наведеного слідує, що підстав для застосування двосторонньої реституції не має.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що в оскаржуваній частині рішення місцевого господарського суду прийнято з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки, у задоволенні апеляційної скарги відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача (апелянта).
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Черкаської області від 21.01.2025 у справі №925/1134/24 - без змін.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на її заявника - відповідача у справі.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена: 02.03.2026 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді М.А. Руденко
М.А. Барсук