Рішення від 02.03.2026 по справі 209/7828/25

Справа № 209/7828/25

Провадження № 2-о/209/18/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Кам'янське

Дніпровський районний суд Кам'янського у складі:

головуючої судді Левицької Н.В.,

присяжних Ковальчук О.П., Коломоєць В.С.

за участі секретаря судового засідання Погрібної О.В.

представника заявника Машошиної А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка подана через представника - адвоката Машошину Альону Олегівну, заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_8; Військова частина НОМЕР_1 ; Відділ державної реєстрації актів у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про оголошення фізичної особи померлою,-

ВСТАНОВИВ:

09.10.2025 до Дніпровського районного суду міста Кам'янського надійшла заява ОСОБА_1 , яка подана через представника - адвоката Машошину Альону Олегівну про оголошення фізичної особи померлою.

Короткий зміст заяви.

У поданій заяві зазначено, що 14 травня 2023 року чоловік заявниці, старший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гранатометник 1-го відділення взводу охорони роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_2 , зник безвісти під час виконання бойового завдання в м. Бахмут, Донецької області. В наказі командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 1604 від 05.09.2025 року зазначено, що «Відповідно до вимог статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 21 листопада 2017 року №608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за №1503/31371 та на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2023 року №1798 «Про призначення службового розслідування» за фактом зникнення безвісти старшого сержанта ОСОБА_3 , комісія зі службових розслідувань у військової частині НОМЕР_1 провела службове розслідування. Під час проведення службового розслідування було встановлено, що 14.05.2023 року, в місті Бахмут, Донецької області, старший сержант ОСОБА_4 виконував бойове завдання згідно бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2023 року №1962/23/505 з оборонного бою. Приблизно о 17.20 годині 14.05.2023 року, противник розпочав штурмові дії позиції на якій знаходився, старший сержант ОСОБА_5 . Після закінчення штурму, була проведена перевірка особового складу під час якої було встановлено, що старший сержант ОСОБА_5 зник безвісти, місце знаходження невідоме, на зв'язок не виходив, серед евакуйованих поранених та загиблих не було.

Таким чином, її чоловік вважається зниклим безвісти вже 2 роки, а саме: з 14.05.2023 року. При цьому, більше 2-х років тому, а саме: з 12.12.2023 року, бойові дії на території, де ймовірно загинув її чоловік, завершені. Ні чоловіка, ні його тіло знайти не вдалось у зв'язку з інтенсивними бойовими діями, які велись у місті Бахмут Бахмутської міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області станом на 14.05.2023 року, а також у зв'язку з фактом триваючої тимчасової окупації зазначеного населеного пункту російською федерацією. Також позивач вказує про те, дщо отримала сповіщення сім'ї від 27.05.2023 року, в якому зазначено про зникнення безвісти її чоловіка ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання. За фактом зникнення і ймовірної його смерті відкрито кримінальне провадження, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.05.2023 року за № 12023041790000362. Станом на 27.08.2025 інформація про місце перебування безвісти зниклого ОСОБА_2 у матеріалах кримінального провадження відсутня.

Відтак заявник покликається на те, що через високу інтенсивність бойових дій, артилерійських та мінометних обстрілів, ведення штурмових дій противником станом на 14.05.2023 року, коли, ймовірно, її чоловік загинув, а також факт закінчення активних бойових дій в місті Бахмут Бахмутської міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області два роки тому, в неї є достатні підстави вважати, що її чоловік загинув внаслідок активних бойових дій, тому просить визнати ОСОБА_2 померлим.

Також зазначає про те, що метою визнання ОСОБА_2 померлим є визначення статусу загиблого військовослужбовця як особи, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях (далі Конвенція), яка набрала чинності 21 жовтня 1950 року, ратифікована Президією Верховної Ради Української PCP від 03 липня 1954 року, тобто отримати статус жертви міжнародного збройного конфлікту; порушення невід'ємного права на життя, передбаченого статтею 27 Конституції України, статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року; встановлення причинно - наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації проти України з метою подальшого отримання допомоги від гуманітарних організацій; віднесення її чоловіка до жертв міжнародного збройного конфлікту, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, що обумовлює виникнення прав та обов'язків, передбачених нормами міжнародного гуманітарного права (що складається з Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року, Додаткових протоколів до них, інших міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та отримання заявником допомоги від гуманітарних організацій (Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Міжнародної Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного півмісяця, Товариства Червоного Хреста України);- виникнення та реалізація особистих та майнових прав Заявниці як дружини загиблого військовослужбовця, зокрема: права на спадщину як спадкоємця першої черги, права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смерті чоловіка Заявниці, права на отримання соціальних виплат, передбачених законодавством тощо.

Згідно вимог прохальної частини заяви ОСОБА_1 просить суд прийняти рішення, яким оголосити померлим фізичну особу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 . Визнати днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського від 14 жовтня 2025 року заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського від 24 жовтня 2025 року прийняти до розгляду та відкрито в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_8; Військова частина НОМЕР_1 ; Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про оголошення фізичної особи померлою. Призначено судове засідання в порядку окремого провадження на 11 листопада 2025 року.

11.11.2025 в судовому засіданні протокольною ухвалою відкладено розгляд справи у зв'язку із неявкою заінтересованих осіб на 25.11.2025.

14.11.2025 через підсистему «Електронний Суд» представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_7 надіслала додаткові пояснення у справі про оголошення фізичної особи померлою. Окрім цього, представник також зазначила, що з матеріалів справи не вбачається наявності відомостей щодо перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , у полоні, а зазначена інформація міститься у ІНФОРМАЦІЯ_6 (АДРЕСА_3), а відтак просила суд витребувати у Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими відомості щодо перебування у полоні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

25.11.2025 у зв'язку із перебуванням судді на листку непрацездатності, справу знято з розгляду та судове засідання у справі призначено на 18.12.2025 року о 11 год. 30 хв.

18.12.2025 у зв'язку із відсутністю електроенергії в приміщенні суду за графіком погодинних відключень ДТЕК, справа знята з розгляду та призначена на 19.01.2026.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського від 19 січня 2026 року клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_7 - ОСОБА_9 про витребування доказів задоволено. Витребувано від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими відомості щодо перебування/не перебування у полоні військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 . У судовому засіданні оголошено перерву до 10 год. 30 хв. 10 лютого 2026 року.

10 лютого 2026 року протокольною ухвалою розгляд справи відкладено на 02.03.2026 з причин не надходження на адресу суду витребуваних судом відомостей від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

16 лютого 2026 року на адресу суду від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими на виконання вимог ухвали суду надійшла запитувана інформація.

Позиція учасників справи.

Представник ОСОБА_1 - адвоката Машошина А.О. у судовому засіданні заяву підтримала та зазначила, що відповідно до наявних у матеріалах справи доказів є достатні підстави вважати, що ОСОБА_2 загинув. Відтак просила заяву задовольнити.

Представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з'явився, при цьому у матеріалах справи наявні заяви, у яких начальник відділу просить розгляд справи проводити без представника відділу. Одночасно звертає увагу на те, що в резолютивній частині рішення суду мають міститися повні відомості про померлого: громадянство, місце народження, місце смерті.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_8 у поданих до суду 14.11.2025 поясненнях зокрема зазначила, що нормами чинного законодавства визначено, що рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців. Виняток встановлений ч. 2 ст. 46 ЦК України, де зазначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.

Покликалася на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений в постанові 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22, у якому Суд наголосила на тому, що конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376. Відтак, з покликанням на висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22 та ч.2 ст. 46 УК України, просила суд при розгляді справи врахувати, що у цій справі потрібно визначити часові характеристики ведення бойових дій в районі зникнення безвісти військовослужбовця та врахувати їх при вирішенні справи.

Також у поданих поясненнях представник ІНФОРМАЦІЯ_7 просила судові засідання провести без їх участі.

Представник Військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Пояснень до суду щодо поданої заяви не подавав.

Суд враховує, що участь у судових засіданнях є правом особи, яка бере участь у справі і ця особа зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки, що закріплено в статті 43 ЦПК України, тому неявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи без їх участі.

Суд заслухавши пояснення представника заявниці, дослідивши матеріали справи та подані письмові докази в їх сукупності, зазначає наступне.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Дніпропетровськ, що підтверджується копію паспорта громадянина України, серії НОМЕР_4 , виданий Дніпровським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 23.01.2001 (а.с. 14).

Заявниця, ОСОБА_1 перебуває у законному шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, серія НОМЕР_5 від 23.10.2015, виданого повторно Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) (а.с. 15 зворот).

Відповідно до копії витягу із Наказу командира військової частини НОМЕР_6 (по строковій частині) від 13.03.2023 №78, згідно п. 7 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 04 березня 2023 року, старший сержант ОСОБА_2 , розвідник розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 призначено гранатометником відділення охорони взводу охорони роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 103061А, шпк «солдат» та вважати таким, що з 13 березня 2023 року прийняв справи та посаду та приступив до виконання службових обов'язків за посадою (а.с. 20).

Згідно копії Наказу командира військової частини НОМЕР_6 (з адміністративно-господарської діяльності) від 06.06.2023 №1798, про призначення службового розслідування, наказано комісії з розслідувань у військовій частині НОМЕР_1 провести службове розслідування за фактом зникнення безвісти старшого сержанта ОСОБА_6 під час виконання бойового завдання 14 травня 2023 року (а.с. 21).

Згідно копії доповіді про подію та витягу з журналу №11 від 26.05.2023 ведення бойових дій у військовій частині НОМЕР_1 міститься інформація, що старший сержант ОСОБА_2 безвісти зниклий з 14 травня 2023 року (а.с. 22 та зворот).

Згідно обставин та фактів матеріалів службового розслідування, зокрема Акту службового розслідування ВЧ НОМЕР_1 вбачається, що старший сержант ОСОБА_2 зник безвісти 14.05.2023 року в місті Бахмут, Донецької області, під час виконання бойового завдання пов?язаного із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується: витягом з бойового наказу військової частини НОМЕР_7 від 11.05.2023 року №1962/23 505, витягом з журналу ведення бойових дій військової частини НОМЕР_2 , поясненнями стрільця взводу охорони роти забезпечення боєприпасами військової частини НОМЕР_2 , молодшого сержанта ОСОБА_7 та поясненнями навідника взводу охорони роти забезпечення боєприпасами військової частини НОМЕР_2 - солдата ОСОБА_8 (а.с.23-29 зворот).

Згідно копії Наказу командира військової частини НОМЕР_6 (з основної діяльності) від 05.09.2023 №1604, про результати службового розслідування вбачається, що під час службового розслідування було встановлено, що 14.05.2023 року, в місті Бахмут, Донецької області, старший сержант ОСОБА_2 виконував бойове завдання згідно бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2023 року №1962/23/505 з оборонного бою (а.с. 19).

Також у вказаному наказі зазначено, що приблизно о 17.20 годині 14.05.2023 року, противник розпочав штурмові дії позиції на якій знаходився, старший сержант ОСОБА_2 . Після закінчення штурму, була проведена перевірка особового складу під час якої було встановлено, що старший сержант ОСОБА_2 зник безвісти, місце знаходження невідоме, на зв'язок не виходив, серед евакуйованих поранених та загиблих не було. Під час виконання бойового завдання та на час зникнення безвісти перебував в засобах індивідуального захисту - бронежилет та каска.

За результатами службового розслідування, наказано: 1) Службове розслідування вважати завершеним. 2) Вважати старшого сержанта ОСОБА_2 , таким, що зник безвісти 14.04.2023 року в місті Бахмут, Донецької області, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. 3) Начальнику групи цивільно - військового співробітництва військової частини НОМЕР_1 . 3.1) Відповідно до вимог Закону України «Про правовий статус осіб зниклих безвісти» підготувати та направити до органів Національної поліції України заяви про розшук, старшого сержанта ОСОБА_2 . У заяві про розшук зниклих безвісти зазначити інформацію, що може сприяти його розшуку. 3.2) Відповідно до вимог наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу в системі Збройних Сил України» від 15.09.2022 року №280, повідомити письмово та керівника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки через засоби зв'язку за місцем проживання сім'ї (близьких родичів) військовослужбовця, дату і причину, а також обставини зникнення безвісти старшого сержанта ОСОБА_2 , про дату, причину та обставини зникнення безвісти військовослужбовця. 4) Командиру військової частини НОМЕР_2 , включити старшого сержанта ОСОБА_2 , до наказу про виплату додаткової грошової винагороди за квітень 2023 року відповідно до абзацу 2 пункту 10 розділу XXXIV Наказу Міністра Оборони України №260 у розрахунку 100 000 грн на квітень місяць, пропорційної кількості днів його зникнення безвісти. 5) Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 ».

Сповіщенням сім'ї від 23 травня 2023 року за №2779, ОСОБА_1 сповіщено про те, що її чоловік, старший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зник безвісті 14 травня 2023 року під час виконання бойового завдання в м.Бахмут Донецької області внаслідок бойових дій (а.с.3 зворот).

29 травня 2023 року ВП № 1 Кам'янського РУП в Дніпропетровській області внесено відомості до ЄРДР за № 12023041790000362 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (а.с.30).

У відповіді Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 16.02.2026 № 222/4570, яка надана на ухвалу суду стосовно надання відомостей щодо перебування/не перебування у полоні військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вказано, що інформаційна система з питань поводження з військовополоненими використовується Координаційним штабом та іншими уповноваженими органами для пошуку та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, а також цивільних осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії.

В інформаційній системі з питань поводження з військовополоненими містяться відомості про зазначену особу. Водночас, до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими не надходили повідомлення від Міжнародного Комітету Червоного Хреста або зі сторони російської федерації про перебування вказаної особи у полоні, стану її здоров'я та місця утримання (а.с. 172).

Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви, з яких виходить суд при ухваленні рішення.

Частиною першою статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з'ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п.3 ч.2 ст.293 ЦПК України).

Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).

Водночас, законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.

У ч.1 ст.46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

У ч.2 ст.46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч.ч.2, 3 ст.46 ЦК України).

Район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).

Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102- IX, на всій території нашої держави з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який на теперішній час продовжено.

Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.

Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

Тлумачення частини першої та другої статті 46 ЦК України свідчить, що цивільним законодавством передбачалося декілька підстав для оголошення фізичної особи померлою: по-перше, тривала безвісна відсутність, тобто якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років; по-друге, особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом шести місяців; по-третє, за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру фізична особа може бути оголошена судом померлою протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; по-четверте, якщо особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, в такому випадку вона може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.

При цьому, суду надано право оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Особливістю категорії справ щодо оголошення особи померлою є те, що суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі №177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі №607/159/23.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі №337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі №753/8033/22, Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема, письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року у справі №607/1612/23 (провадження №61-6323св23).

Згідно правової позиції Верховного Суду України, висловленої в постанові Великої Палати від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 «З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи» (п. 123).

«Шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість» (п. 81).

«З урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій. У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв'язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо докази, як-от: відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності» (п. 99-100).

«Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо» (п. 73).

«Не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другої статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною» (п. 97).

«Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту» (п. 98).

«Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди» (п. 94).

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, (в подальшому - затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).

У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, у зв'язку з чим суди можуть використовувати дані з відповідного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про оголошення її чоловіка старшого сержанта ОСОБА_2 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , який 14.05.2023 зник безвісті при виконанні бойового завдання в м.Бахмут Донецької області, в зоні ведення бойових дій під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф - померлим.

За правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підтвердження вимог заяви про оголошення ОСОБА_2 померлим, заявницею було надано сповіщення сім'ї за №2779 від 27.05.2023, яким її сповіщено про те, що її чоловік старший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зник безвісті 14 травня 2023 року під час виконання бойового завдання в м.Бахмут Донецької області внаслідок бойових дій.

Також матеріалами службового розслідування підтверджується, що старший сержант ОСОБА_2 зник безвісти 14.05.2023 року в місті Бахмут, Донецької області, під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Згідно витягу із Наказу командира військової частини НОМЕР_6 (з основної діяльності) від 05.09.2023 №1604, за результати службового розслідування за фактом зникнення старшого сержанта ОСОБА_2 службове розслідування завершено. Встановлено, що приблизно о 17.20 годині 14.05.2023 року, противник розпочав штурмові дії позиції на якій знаходився, старший сержант ОСОБА_2 . Після закінчення штурму, була проведена перевірка особового складу під час якої було встановлено, що старший сержант ОСОБА_2 зник безвісті. Зникнення безвісті сталося під час виконання бойового завдання, згідно бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 13.04.2023 року №1962/23/505 з оборонного бою.

Згідно витягу з ЄРДР за кримінальним провадженням № 12023041790000362 від 29.05.2023, про зникнення безвісти старшого сержанта ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бахмут Донецької області.

Окрім цього, із відповіді Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 16.02.2026 № 222/4570 встановлено, що Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими не надходили повідомлення від Міжнародного Комітету Червоного Хреста або зі сторони російської федерації про перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у полоні, стану його здоров'я та місця утримання.

Відтак, з досліджених у судовому засіданні судом доказів, слід дійти висновку, що старший сержант ОСОБА_2 , якого востаннє бачили разом з іншими військовослужбовцями, виконував бойове завдання ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Бахмут, Донецької області, пов'язане із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що загрожувало життю та здоров'ю, і може давати підстави припускати загибель ОСОБА_2 в бою у вказаному районі воєнних (бойових) дій. Це прямо підпадає під дію частини другої статті 46 ЦК України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (в подальшому - затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376) м.Бахмут Бахмутської міської територіальної громади з 12 грудня 2023 року знаходиться в окупації і там припинені бойові дії.

За таких обставин, відлік шестимісячного строку для оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим розпочався з 12 грудня 2023 року, а з відповідною заявою ОСОБА_1 звернулась до суду 09 жовтня 2025 року, тобто з додержанням вимог ст.46 ЦК України щодо строків звернення, надала відповідні докази, які відповідають вимогам ЦПК України.

Суд також бере до уваги те, що станом на момент подання заяви до суду та з моменту визнання особи безвісти зниклої, а саме 14 травня 2023 року, та завершення бойових дій на окупованій території спливло понад 2 роки. Відомості, які б містили інформацію про відоме місце перебування старшого сержанта ОСОБА_2 , у тому числі про те, що останній на даний час протиправно позбавлений волі та перебуває у полоні відсутні.

ОСОБА_2 зник безвісти за обставин, що загрожували йому смертю та дають обґрунтовані підстави припустити про ймовірну його загибель під час безпосередньої участі в бойових діях та виконанні бойового завдання із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бахмут Донецької області.

Згідно з частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Одним з обов'язкових реквізитів такого актового запису про смерть, а також свідоцтва про смерть є дата смерті.

Як зазначено судом, порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України. Частина третя статті 46 ЦК України, фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи тривалий час відсутності будь-якої інформації щодо місця знаходження військовослужбовця, відсутність тіла, а також те, що військовослужбовець ОСОБА_2 зник за обставин, що загрожували йому смертю, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим від дня його вірогідної смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання бойового завдання в м. Бахмут Донецької області.

При цьому, судом враховано, що заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини-матеріально-правовий зв'язок або за відсутності такого зв'язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.

Оголошення ОСОБА_1 померлим необхідне заявниці для реалізації спадкових прав та інших соціальних прав, пов'язаних із статусом члена сім'ї загиблого військовослужбовця, а відтак наведені нею обставини та мета, з якою їй необхідно оголосити чоловіка померлим, свідчать про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, такого матеріально-правового зв'язку.

Разом з цим, відповідно до статті 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. Державна реєстрація смерті особи, оголошеної судом померлою, проводиться за рішенням суду, надісланим судом відділу державної реєстрації актів цивільного стану, після набрання ним законної сили або за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, чи спадкоємців померлого.

Водночас, суд роз'яснює, що відповідно до норм ч. 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Керуючись ст.ст.10-13, 81, 89, 211, 247, 259, 263-265, 268, 293, 294, 305 -309, 354 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , яка подана через представника - адвоката Машошину Альону Олегівну задовольнити.

Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця м. Дніпропетровськ, паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Дніпровським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області 23.01.2001, РНОКПП НОМЕР_3 , померлим від дня його вірогідної смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання бойового завдання в м. Бахмут, Донецької області, Україна.

Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті - місто Бахмут, Донецької області, Україна.

Роз'яснити, що у разі, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення його померлим, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду або через Дніпровський районний суд міста Кам'янського шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості щодо сторін у справі (учасники процесу):

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ).

Заінтересовані особи:

ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10);

Військова частина НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_9 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 );

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 33247395, м. Кам'янське, просп. Василя Стуса, буд. 2а).

Повний текст рішення складено 03 березня 2026 року.

Суддя Наталія ЛЕВИЦЬКА

Присяжні Олена КОВАЛЬЧУК

Вікторія КОЛОМОЄЦЬ