Справа № 752/19073/25
Провадження №: 1-кс/752/6645/25
про тимчасовий доступ
15 вересня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва подане в рамках кримінального провадження № 12025100000000520 від 18.04.2025, клопотання слідчого СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів -
встановив:
до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло вищевказане клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. У клопотанні слідчий зазначає, що просить розглянути подане клопотання без виклику володільця документів, оскільки є достатні підстави вважати, що це призведе до зміни, знищення або спотворення або спотворення документів.
Слідчий суддя розглядає клопотання без виклику осіб, у володінні яких знаходяться вищевказані речі, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
Із матеріалів клопотання вбачається, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100000000520 від 18.04.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 366-2 КК України.
Підставою внесення відомостей стало направлення до слідчого управління ГУНП у м. Києві листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.04.2025 № 42-01/29059-25, яким скеровано матеріали проведеної повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної за 2022 рік, поданої 05.12.2023 ОСОБА_5 , завідувачем сектору державних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_3 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом відображення недостовірних відомостей що перевищує 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації.
Так, згідно описової частини обґрунтованого висновку, затвердженого 04.04.2025 заступником Голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 суб'єкт декларування зазначила відомості, які не відповідають дійсності за наступних обставин: суб'єкт декларування у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначила відомості про квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 104,2 кв. м, реєстраційний номер об?єкта - 1631100480000, яка належить на праві власності ОСОБА_7 та перебувала в користуванні суб'єкта декларування.
Суб'єкт декларування у своїх поясненнях до ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначила, що у неї відсутні об'єкти нерухомості, які використовувались нею у звітному періоді для проживання понад 183 дні. Також зазначила, що договорів оренди у м. Києві не укладала. При цьому, у додаткових поясненнях зазначивши, що зазначеною вище квартирою користувалась у січні та на початку лютого 2022 року, а після початку повномасштабного вторгнення проживала за кордоном, та після повернення (відповідно до відомостей системи «Аркан» ОСОБА_5 повернулась в Україну 23.05.2022) до жовтня 2022 року проживала за адресою: АДРЕСА_3 , з дозволу знайомої - ОСОБА_8 , з жовтня по середину грудня - за адресою: АДРЕСА_4 , з дозволу знайомої ОСОБА_9 , а 31.12.2022 перебувала у м. Івано-Франківську. Договори оренди на вказані квартири не оформлялись, орендна плата не сплачувалась.
Пояснення суб?єкта декларування викликають обґрунтовані сумніви у Національного агентства в їх правдивості, з огляду на таке.
Відповідно до матеріалів проведення повної перевірки НАЗК ОСОБА_5 протягом 2022 року проживала в житлі за адресою: АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 та АДРЕСА_7 . Однак, відповідно до руху коштів особистого рахунку суб'єкта декларування, відкритого в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у звітному періоді систематично протягом усього року: 4-ма з 5-ти здійснених за увесь рік платежів) здійснювала оплату комунальних послуг за квартиру по АДРЕСА_5 ; оплата послуг з надання інтернету (комунікаційних послуг) 6-ма платежами з 7-ми, здійснених за увесь рік; оплата за комунальні платежі паркомісця в розмірі 4335,00 гривень, вказана оплата є єдиною оплатою комунальних послуг за паркомісце, здійсненою протягом 2022 року, та орієнтовно є оплатою комунальних платежів за 7 місяців (по 619,34 грн за місяць). При цьому під час перевірки не встановлено факту сплати суб'єктом декларування комунальних платежів стосовно квартир за вказаними адресами, а також будь-яких оплат їх власникам.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 3 декларації зазначила відомості, які не відповідають дійсності на загальну суму 7620980 грн., чим не дотримала вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Під час проведення перевірки встановлено наступні відомості, а саме: наказом Державного секретаря ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.01.2023 № 141/ос «Про призначення відповідно до воєнного стану ОСОБА_5 » призначено ОСОБА_5 з 01.02.2023 на посаду завідувача сектору державних закупівель Департаменту фінансово-адміністративного менеджменту.
Наказом Державного секретаря ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.09.2023 № 1690/ос «Про звільнення ОСОБА_5 » звільнено ОСОБА_5 14.09.2023 з посади завідувача сектору державних закупівель Департаменту фінансово-адміністративного менеджменту за угодою сторін.
Наказом Державного секретаря ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.09.2023 № 1691/ос «Про призначення відповідно до воєнного стану ОСОБА_5 » призначено ОСОБА_5 з 15.09.2023 на посаду завідувача сектору державних закупівель Департаменту фінансово-адміністративного менеджменту строково, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022.
Відповідно до положень п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_5 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зокрема зазначені у п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначена ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Враховуючи зазначене, ОСОБА_5 є суб'єктом декларування.
Відповідно до Форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка затверджена наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.07.2021 № 449/21, на початку заповнення декларації суб'єкт декларування ознайомлюється з Правилами заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Після ознайомлення проставляється відповідна відмітка.
Після заповнення всіх розділів декларації суб'єкт декларування ознайомлюється із внесеними до неї відомостями та проставляє відповідну позначку про підтвердження правильності даних, після чого подає декларацію шляхом накладення електронного цифрового підпису.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону (у редакції, чинній на дату подання декларації) упродовж 30 днів після подання декларації суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 45 Закону у разі самостійного виявлення суб'єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абзацом першим цієї частини, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб'єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи. Подані суб'єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті Національним агентством під час повної перевірки цієї декларації.
Суб'єкт декларування - ОСОБА_5 при поданні декларації підтвердила достовірність вказаних відомостей, не скористалась правом подати виправлену декларацію, та до початку повної перевірки декларації не направляла листа з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей.
При вирішенні питання стосовно визначення неточних або недостовірних відомостей Національне агентство керується положеннями п. 2 розділу І Порядку та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (відповідно до дати подання ОСОБА_5 декларації, а саме 05.12.2023).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на 05.12.2023 (на дату подання декларації) становив 2684,00 гривні.
За результатами повної перевірки декларації щодо з'ясування достовірності задекларованих відомостей встановлено, що суб'єкт декларування при поданні декларації вказав відомості, що відрізняються від достовірних, на загальну суму 7 628 836,99 грн, що перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями.
При визначенні наявності підстав для притягнення суб'єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 05.12.2023 (на дату подання декларації).
Таким чином, суб'єкт декларування - ОСОБА_5 зазначила відомості, які відрізняються від достовірних, на загальну суму 7 628 836,99 грн, що становить розмір понад 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2022 рік, що містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366-2 Кримінального кодексу України.
Отже, за результатами повної перевірки декларації щодо з'ясування достовірності задекларованих відомостей встановлено, що ОСОБА_5 при поданні декларації вказала відомості, що не відповідають дійсності на загальну суму 7 628 836,99 грн, чим не дотримала вимог пп. 1, 2, 7, 8 ч. 1 ст. 46 Закону.
На даний час ОСОБА_5 перебуває в м. Порту (Португальська Республіка), оскільки працює консульським агентом Консульства України в Порту, що підтверджується відомостями з ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Досудовим розслідуванням було встановлено, що суб'єктом декларування ОСОБА_5 користується наступними мобільними номерами телефонів НОМЕР_2 та НОМЕР_3 .
На даному етапі проведення досудового розслідування необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на документування факту вчинення кримінального правопорушення, встановлення істини у кримінальному провадженні, встановлення місця знаходження абонента, з метою співставлення отриманої інформації з іншими зібраними під час досудового розслідування матеріалами, що можливе шляхом огляду і дослідження документів, володільцем яких є оператор мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою перевірки відомостей наданих суб'єктом декларування та іншими свідками у кримінальному провадженні, для підтвердження чи спростування відомостей щодо місця проживання ОСОБА_5 .
Беручи до уваги те, що роздруківку за вищевказаним номером обслуговує оператор мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), офіс якого знаходиться в АДРЕСА_8 .
Значення для слідства має інформація, яка міститься в роздруківках по вказаному номеру щодо ІМЕІ апаратів мобільного зв'язку, а також інформація щодо прийому та здійснення дзвінків з вказаних апаратів мобільного зв'язку, наданих їм телекомунікаційних послуг, у тому числі напрями пересування погодинно, з прив'язкою до місцевості та базових станцій із зазначенням адрес, щодо абонента НОМЕР_4 за період з 00 год. 30.12.2021 по 00 год. 02.01.2023 включно, з метою встановлення абонентів з якими спілкувалась ОСОБА_5 а також для встановлення місця її знаходження у зазначений період, з метою подальшого співставлення з іншими зібраними під час досудового розслідування матеріалами та перевірки їх на причетність до скоєння даного злочину.
У той же час, зазначена інформація перебуває в електронних документах оператора телекомунікації (мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») та відповідно до положень п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці. У випадку отримання тимчасового доступу до вказаних документів, інформація, яка в них міститься, може бути використана як доказ перебування певної особи у місці вчинення злочину, встановлення кола осіб які причетні до його вчинення та дозволить проводити подальші слідчі дії у кримінальному провадженні. Іншими способами отримати вказану інформацію отримати не представилося можливим.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володіння якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити огляд речей, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчим в клопотанні доведено, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що у клопотанні наведенні достатні підстави вважати, що вказані документи, що знаходяться у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів неможливо.
За таких обставин, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166 КПК України, -
постановив:
клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , слідчим слідчої групи та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №12025100000000520 від 18.04.2025 тимчасовий доступ до речей і документів, а саме інформації та документів (у тому числі електронних), із можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, що знаходяться у володінні оператора телекомунікації (мобільного зв'язку) « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: найменування юридичної особи: ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , зокрема надати копію інформації про зв'язок номеру НОМЕР_4 (абонент А) за період з 00 год. 30.12.2021 по 00 год. 02.01.2023 користування споживачів телекомунікаційних послуг, що перебуває у володінні оператора телекомунікації ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надати можливість ознайомитись та зробити відповідно оформлені копії документів за вказаним номером телефону та періодом часу у форматі Microsoft Excel, в якій обов'язково зазначити: тип, дату, час, тривалість дзвінків, номери учасників з'єднань, ІМЕІ їх мобільних терміналів, азимути ретрансляційних антен та адреси розташування базових станцій з такими відомостями:
-інформація щодо користувачів, що приймали та здійснювали дзвінки з вказаного телефонного номеру та ІМЕІ телефонів в яких вони знаходились на момент здійснення дзвінка;
-адреси розташування та номери базових станцій, які забезпечували зв'язок абонента «А»;
-типи з'єднань (вхідні, вихідні дзвінки, SMS, MMS, GPRS, переадресація, дата, час та тривалість з'єднання, ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання (абонента А) (абонентський, серійний, IMSI номери сім-картки, IMEI, ідентифікаційні ознаки терміналу, з яким відбувся сеанс зв'язку (абонент Б);
-дата, час та тривалість з'єднань, в тому числі з'єднання нульової тривалості (неприйняті дзвінки) абонента «А» за період часу з 00 год. 30.12.2021 по 00 год. 02.01.2023;
-відомостей щодо виходу (виходів) до Всесвітньої мережі «Інтернет» користувачем абонентського номеру НОМЕР_4 із зазначенням відомостей щодо ІР-адрес, портів, дати та часу за період часу з 30.12.2021 по 02.01.2023;
- за наявності конкретної угоди або відповідної реєстрації надати відомості про абонента.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1