Ухвала від 16.07.2025 по справі 752/9589/22

Справа № 752/9589/22

Провадження №: 1-кс/752/6117/25

УХВАЛА

16 липня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання заступника начальника відділу СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_8 , про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс», строком на 2 місяці, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

встановив:

До Голосіївського районного суду м. Києва надійшло про відсторонення від посади підозрюваного у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_4 .

Так, обґрунтовуючи вимоги у клопотанні зазначено, що СУ ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021102010000257 від 11.11.2021 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні ним кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , будучи головою правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс» (код ЄДРПОУ 02772037) (надалі - ПрАТ «Київспецтранс»), неналежно виконував та виконує свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого ПрАТ «Київспецтранс» здійснило засмічення земельних ділянок комунальної форми власності, тим самим спричинивши тяжкі наслідки охоронюваним законом державним та громадським.

Так, рішенням виконавчого комітету Київської міської ради трудящих №745 від 10.05.1971 утворено спеціалізоване автогосподарство по санітарній очистці міста Києва «Київспецкомунтранс».

ПрАТ «Київспецтранс» є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Київспецтранс», Відкритого акціонерного товариства «Київспецтранс», Державного комунального підприємства (фірми) по санітарній очистці м. Києва «Київспецтранс», виробничого об'єднання по санітарній очистці міста Києва «Києвспецтранс», спеціалізованого автогосподарства по санітарній очистці міста Києва «Київспецкомунтранс».

Відповідно до пункту 8 статуту ПрАТ «Київспецтранс» затвердженого протоколом №26 позачергових Загальних зборів акціонерів вищевказаного товариства від 28.12.2023 (надалі - Статуту) предметом господарської діяльності товариства, окрім іншого є збирання безпечних відходів, збирання небезпечних відходів, оброблення та видалення безпечних відходів, оброблення та видалення небезпечних відходів, відновлення відсортованих відходів, інша діяльність щодо поводження з відходами.

Пунктом 9.2 Статуту визначено, що ПрАТ «Київспецтранс» є юридичною особою публічного права, господарським товариством відповідно до законодавства України, і здійснює свою діяльність на комерційній основі.

Крім того, акції ПрАТ «Київспецтранс» у розмірі 51 % належить територіальній громаді міста Києва та 46,8 % громадянину України ОСОБА_9 .

Пунктом 22 Статуту визначено, що органами товариства є: загальні збори акціонерів товариства; наглядова рада Товариства; правління товариства.

Згідно з пунктом 48.6 Статуту, голова Правління Товариства обирається Наглядовою радою Товариства, в порядку, передбаченому Законодавством України та Статутом Товариства.

Відповідно до пункту 2 протоколу засідання наглядової ради ПрАТ «Київспецтранс» від 24.04.2015 ОСОБА_4 , обрано головою правління ПрАТ «Київспецтранс».

В подальшому, на підставі наказу №17 від 28.04.2015 «Про прийняття на роботу ОСОБА_4 » ОСОБА_4 приступив до виконання посадових обов'язків Голови Правління ПрАТ «Київспецтранс» з 28.04.2015.

Пунктом 48.7 Статуту визначено, що голова Правління Товариства, серед іншого, виконує такі функції: організовую роботу Правління Товариства; здійснює керівництво Товариством; скликає засідання Правління Товариства та головує на них; забезпечує ведення протоколів засідань Правління Товариства; без довіреності діє від імені Товариства; представляє інтереси Товариства; вчиняє правочини від імені Товариства; видає накази та дає розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками Товариства; керує поточними справами Товариства; забезпечує виконання рішень Загальних зборів акціонерів Товариства, Наглядової ради Товариства, Правління Товариства; приймає рішення щодо вчинення правочинів Товариством правочинів, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, складає 10 (десять) відсотків активів Товариства за даними останньої річної фінансової звітності Товариства; призначає на посаду та звільняє з посади працівників Товариства, затверджує конкретні розміри ставок заробітної плати і посадових окладів працівників Товариства; призначає на посаду та звільняє з посади керівників дочірніх підприємств, філій та представництв Товариства; затверджує штатний розпис філій, представництв та дочірніх підприємств Товариств; підписує договори та контракти з членами Наглядової ради Товариства, якщо інше не буде встановлене рішенням Загальних зборів акціонерів Товариства; розпоряджається коштами та майном Товариства відповідно до Статуту Товариства та законодавства України; відкриває поточний, валютний та інші рахунки в будь-якому банку України та за кордоном для зберігання коштів і здійснення всіх видів розрахунків, кредитних та касових операцій Товариства; підписує доручення та довіреності від Товариства; вживає заходів для заохочення працівників Товариства, накладає стягнення на працівників Товариства у порядку та у випадках передбачених законодавством України; керує роботою структурних підрозділів Товариства.

Таким чином, ОСОБА_4 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями і відповідно ч. 3 ст.18 КК України є службовою особою.

Приписами статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Так, статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно статті 2 Закону України «Про охорону земель» визначено, що об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Статтею 45 Закону України «Про охорону земель» визначено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Приписами статті 5 Закону України «Про відходи» визначено, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку.

Статтею 17 Закону України «Про відходи» окрім іншого, визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів , на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку , не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки , не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах , здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів, відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України , виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Пунктом 2 та 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про управління відходами» визначено, що основними цілями державної політики у сфері запобігання утворенню та управління відходами є захист здоров'я людей, навколишнього природного середовища від негативного впливу відходів та здійснення заходів у сфері управління відходами без загрози здоров'ю людей та спричинення шкоди навколишньому природному середовищу в межах встановлених нормативів шкідливого впливу фізичних факторів.

Приписами частини 2 статті 13 Закону України «Про управління відходами» визначено, що для сприяння відновленню відходів забезпечується їх роздільне збирання. Змішування відходів з іншими відходами чи матеріалами, якщо такі дії ускладнюють операції з відновлення, забороняється.

Частиною 2 статті 17 Закону України «Про управління відходами» окрім іншого, визначено, що суб'єкти господарювання у сфері управління відходами зобов'язані дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені, забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об'єктах оброблення відходів, забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об'єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них.

Крім того, статтею 63 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що на території рекреаційних зон забороняються господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням.

Частиною 3 статті 52 Земельного кодексу України передбачено, що на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено підстави набуття права на землю, зокрема, придбання права на землю громадянами та юридичними особами, що здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 125 Земельного кодексу України проголошено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Приписами статті 164 Земельного кодексу України встановлено, що охорона земель, окрім іншого, включає обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування , захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб, захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів.

Відповідно до ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 10.06.1985 №483/3 «Про відведення земельної ділянки спеціалізованому автогосподарству по санітарній очистці міста «Київспецкомунтранс» виконкому міськради для розміщення полігону по знешкодженню комунально-побутових і будівельних відходів по вул. Червонопрапорній у Московському районі» відведено спеціалізованому автогосподарству по санітарній очистці міста «Київспецкомунтранс» земельну ділянку, площею 35 га, для організації полігону по знешкодженню комунально-побутових і будівельних відходів.

На підставі пункту 1 рішення № 1055 від 30.10.1986 «Про внесення часткових змін до рішення виконкому міськради від 10.06.1985 №483/3» пункт перший рішення виконкому міськради від 10.06.1985 № №483/3 в частині організації полігону по знешкодженню комунально-побутових відходів вважати таким, що втратив чинність. Відповідно до пункту 2 рішення № 1055 від 30.10.1986 «Про внесення часткових зміні до рішення виконкому міськради від 10.06.1985 №483/3» назву рішення виконкому міськради від 10.06.1985 №483/3» викласти в такій редакції: «Про відведення земельної ділянки управлінню по санітарній очистці міста «Київспецтранс» виконкому міськради для розміщення полігону будівельних відходів по вул. Червонопрапорній у Московському районі».

На виконання рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 10.06.1985 №483/3, зі змінами на підставі рішення № 1055 від 30.10.1986, побудовано полігон ВБВ № 6 та введено в експлуатацію карти складування відходів: перша черга - відповідно до акту Державної приймальної комісії про прийняття до експлуатації закінченого будівництвом об'єкту від 30.06.1992; друга черга - відповідно до акту Державної приймальної комісії про прийняття до експлуатації закінченого будівництвом об'єкту від 28.09.1995, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 05.10.1995 №72.

В подальшому, майно територіальної громади (карти складування відходів полігону ВГВ № 6) передано у користування ПрАТ «Київспецтранс» відповідно до рішення Київської міської ради від 27.11.2009 № 717/2786 «Про передачу майна комунальної власності територіальної громади м. Києва у володіння та користування відкритому акціонерному товариству «Київспецтранс», угоди на володіння та користування майном територіальної громади м. Києва від 31.05.2012 № 14 та Додаткової угоди № 6 від 23.05.2019.

Таким чином, ПрАТ «Київспецтранс» користується полігоном великих будівельних відходів № 6, що розташований за адресою: вул. Пирогівський шлях, 94-96, в Голосіївському районі м. Києва, де здійснює діяльність пов'язану з поводженням з відходами.

В подальшому, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не раніше з 01.01.2017 та по теперішній час, ОСОБА_4 будучи службовою особою юридичної особи публічного права, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 52, 63, 116, 124, 125, 164, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», ст.ст. 5, 17 Закону України «Про відходи», ст.ст. 1, 13, 17 Закону України «Про управління відходами», ст. 63 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», статуту ПрАТ «Київспецтранс», не передбачаючи настання негативних наслідків, хоча повинен був та мав можливість їх передбачити, допустив зберігання та складування великогабаритних, будівельних та інших відходів на частині земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:095:0177, площею 1,6 га., вартістю 19 390 744,00 грн. (дев?ятнадцять мільйонів триста дев?яносто тисяч сімсот сорок чотири гривень), яка належить територіальній громаді міста Києва, частині земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:095:1000, площею 3,1 га., вартістю 8 548 814,20 грн. (вісім мільйонів п'ятсот сорок вісім тисяч вісімсот чотирнадцять гривень двадцять копійок), яка належить територіальній громаді міста Києва, засмічення земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:79:096:0018 площею 7,2 га, внаслідок завезення, розміщення та захоронення великогабаритних, будівельних та інших відходів на території земель житлової та громадської території, за адресою: м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 94-96, яка використовується ТОВ «Профпереробка» з порушенням вимого земельного та природоохоронного законодавства України, чим заподіяв шкоду в розмірі 1 141 711 200 грн. (один мільярд сто сорок один мільйон сімсот одинадцять тисяч двісті гривень), 8000000000:79:095:0177 площею 1,6 га, внаслідок завезення, розміщення та захоронення великогабаритних, будівельних та інших відходів на території земель сільськогосподарського призначення, за адресою: м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 94-96, власником якої є територіальна громада м. Києва, чим заподіяв шкоду в розмірі 286 665 600 грн (двісті вісімдесят шість мільйонів шістсот шістдесят п'ять тисяч шістсот гривень), 8000000000:79:095:1000 площею 3,1 га, внаслідок завезення, розміщення та захоронення великогабаритних, будівельних та інших відходів на території земель рекреаційного призначення, за адресою: м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 94-96, власником якої є територіальна громада м. Києва, чим заподіяв шкоду в розмірі 1 025 864 400 грн (один мільярд двадцять п?ять мільйонів вісімсот шістдесят чотири тисячі чотириста гривень), що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам державним та громадським громадським інтересам, а саме територіальній громаді м. Києва та ТОВ «Профпереробка» на загальну суму 2 454 241 200 гривень, що більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

Однак, ОСОБА_4 формально підійшовши до своїх службових обов'язків, поверхнево виконуючи їх, не виконав певний алгоритм дій, передбачених нормативною базою: Закону України «Про відходи», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів», Постанови КМУ №1217 від 2004 року (про порядок видачі дозволів на поводження з відходами), Інструкція щодо контролю та закриття полігонів ТПВ (локальні документи органів місцевого самоврядування чи держекоінспекції), Європейські норми (для громад, що працюють за принципами Угоди про асоціацію з ЄС), а саме: 1. Прийняття рішення про закриття: Ініціатором виступає власник полігону або місцева влада. Проводиться екологічна та технічна оцінка стану полігону. Обґрунтовується необхідність закриття (вичерпання ресурсу, порушення екобезпеки тощо). 2. Розроблення проекту закриття Проектна документація має включати: Інженерно-геологічне обстеження, Гідрологічний аналіз, Схеми рекультивації, Систему дегазації та дренажу, Санітарно-захисні зони. Проект погоджується з: Державною екологічною інспекцією ДСНС (у частині пожежної безпеки) Держгеокадастром (у разі зміни землекористування) 3. Власне закриття полігону. Припинення прийому відходів. Інженерне закриття: ущільнення, пересипка, накриття ізоляційними шарами (ґрунт, глина, геотекстиль). Улаштування систем дегазації та збору фільтрату. Рекультивація: технічна (відновлення рельєфу) та біологічна (озеленення). 4. Постзакриттєвий моніторинг. Власник забезпечує спостереження не менше ніж 30 років: Контроль за станом повітря, вод, ґрунтів. Контроль за осіданням поверхні та дегазацією. Уся інформація надається екологічним службам. 5. Зміна цільового призначення земель (за потреби). Земля може бути переведена в землі рекреаційного призначення або під інші об'єкти з обмеженим використанням (лісопаркова зона, сонячна електростанція тощо)

11.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру, у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним та громадським інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Підозра у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження: Лист Департаменту земельних ресурсів від 23.04.2021; Протокол огляду від 01.09.2023 Протокол огляду від 18.07.2023; Протокол огляду від 22.08.2023; Протокол огляду від 25.05.2023; Висновок експерта № 3392 від 29.08.2023; Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 30.04.2024 Угоди на володіння та користування майном територіальної громади міста Києва; Протокол огляду від 28ю05.2024; Протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 27.09.2024; Статут ПрАТ «Київспецтранс»; Положення про наглядову раду ПрАТ «Київспецтранс»; Рішення про передачу майна комунальної власності № 717/2786; Наказ про призначення колови правління ПрАТ «Київспецтранс»; Договір про надання послуг з розробки документації із землеустрою та матеріали технічної документації із землеустрою; Лист до Національного центру управління та випробувань космічних засобів та матеріали відповіді; Протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 17.03.2025; Протокол допиту свідка ОСОБА_13 , від 20.03.2025; Протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 20.03.2025: Висновком експертів № 3391/3696 за результатами проведення комплексної судової інженерно-екологічної та оціночної-земельної експертизи; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_15 ; Іншими матеріалами досудового розслідування в сукупності.

Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження отримано достатньо доказів, які дають підстави вважати, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді голови правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс» може надати йому можливість: 1) знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 2) незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Враховуючи викладене, беручи до уваги наявність обґрунтованої підозриу вчиненні кримінального правопорушення та наявність підстав для відсторонення підозрюваного від посади, клопочуть про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс», строком на два місяці.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Захисники заперечували.

Щодо повідомленої підозри зазначали, що слідством в повідомленні про підозру процитовано абсолютно всі повноваження Голови правління «Київспецтранс», поряд з тим, не зазначено які саме обов'язки та в якому обсязі він повинен був виконувати у відповідних умовах; чи мав він реальну можливість виконати службові обов'язки в умовах, що склалися; у чому саме виявились допущені особою порушення службових обов'язків і які наслідки вони спричинили; чи перебували службові порушення у причинно-наслідковому зв'язку із наслідками, що настали. Повідомлення про підозру не визначає, які саме обов'язки та в якому саме обсязі та порядку ОСОБА_4 повинен був виконати у відповідних умовах, у чому саме виявилися допущені ОСОБА_4 порушення службових обов'язків, а відтак не може підтверджувати, що його дії (бездіяльність) перебували у причинно-наслідковому зв'язку із наслідками, що ймовірно настали.

Щодо потреб досудового розслідування, які б виправдовували відсторонення від посади та виконання завдання, для виконання якого слідчий, прокурор, звертається із клопотанням, вказували, що сторона обвинувачення у клопотанні зазначає, що «Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження отримано достатньо доказів, які дають підстави вважати, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді голови правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс» може надати йому можливість: 1) знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 2) незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином». При цьому слідчим не зазначається які саме конкретно підстави дають не тільки слідству, а й суду вважати, що ОСОБА_4 може здійснювати дії, про які йдеться та якими доказами вони підтверджуються.

Звертали увагу, що кримінальне провадження № 42021102010000257 внесено до ЄРДР 11.11.2021. Майже 4 роки триває процес розслідування. За цей час призначені та проведені експертизи, отримана інформація на запити органу досудового розслідування, проведено огляди, допитано свідків у кримінальному провадженні. Відповідно, до оголошення повідомлення про підозру протягом 4 років орган досудового розслідування фактично був необмежений у часі збирання доказів. За таких умов будь-які ризики кримінального провадження виглядають більш ніж надуманими, що також підтверджується відсутністю будь-якого їх обґрунтування з боку слідства.

Просили врахувати, що від можливості працювати та отримувати дохід залежить утримання родини ОСОБА_4 . Дружина доходів не має, та разом із неповнолітніми дітьми перебуває на повному утриманні ОСОБА_4 .. Брат ОСОБА_4 - ОСОБА_16 героїчно загинув під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із захистом Батьківщини внаслідок збройної агресії рф, указом Президента України № 551/2022 нагороджений орденом за «мужність ІІІ ступеня». Підозрюваний ОСОБА_4 допомагає в утриманні свого племінника - сина покійного ОСОБА_17 . Батьки ОСОБА_4 є пенсіонерами та перебувають на повному утриманні ОСОБА_18 та постійно проживають із ним. Мати підозрюваного тяжко хвора, має цукровий діабет другого типу важкої форми, декілька перенесених ішемічних інсультів, перебуває у паралізованому стані. Стан здоров'я матері підозрюваного не дозволяє самостійно переміщуватися, обслуговувати себе, вона потребує постійного догляду, який забезпечує її син, що підтверджується виписними епікризами. Родина ОСОБА_4 , зокрема його батьки проживають разом з ним за адресою АДРЕСА_1 . ОСОБА_4 є Головою правління ПрАТ «Київспецтранс» з 2015, тобто більше 10 років. За час його перебування на посаді, зазначене підприємство, починаючи з 2018 по показникам фінансових результатів із збиткового підприємства вийшло на рівень прибуткового, за виключенням лише 2022 року - з початку повномасштабної агресії рф. За час перебування на посаді підприємством було сплачено податкових зобов'язань на суму понад 550 мнл. гривень. За місцем роботи ОСОБА_4 характеризується позитивно. Під час ведення бойових дій на околицях міста Києва очолюване ОСОБА_4 підприємство ПрАТ «Київспецтранс» справно продовжувало виконувати свою функції в забезпеченні санітарної очистки міста Києва. В свою чергу ОСОБА_4 продовжував безперебійно виконувати обов'язки керівника підприємства та сприяв обороні міста. Порял із цим ОСОБА_4 приймав участь у роботі гуманітарного штабу міста Києва.

Окрім того, відсторонення ОСОБА_4 від посади Голоси правління ПрАТ «Київспецтранс» - підприємства, яке відповідним розпорядженнями КМВА № 227 від 20.03.2024, № 267 від 18.05.2023, № 71 від 21.02.2025 визначено підприємством яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальної громади міста Києва у особливий період вкрай негативно вплине на діяльність підприємства.

ОСОБА_4 має бездоганну ділову репутацію, яка підтверджується протягом всього його життя та у різних сферах активності, як таких, що пов'язані з активною громадянською позицією. Зокрема, ще у 2009 ОСОБА_4 нагороджувався за значний та особливий внесок в розвиток ЗСУ, у 2010 відзначений почесним нагрудним знаком начальником Генерального штабу Головнокомандувача ЗСУ, під час війни ОСОБА_4 , а також колектив ПрАТ «Київспецтранс», неодноразово відмічались підрозділами Національних сил оборони, підприємство на постійній основі виділяє грошові кошти для забезпечення підрозділів. На постійній основі ОСОБА_4 відвідує наші підрозділи, що перебувають на лінії зіткнення з противником, численні подяки від Сил оборони додали. ОСОБА_4 приймає активну участь у важливих питаннях, які стосуються життя міста Києва, за що неодноразово відмічений подяками та грамотами різних військових формувань, органів місцевого самоврядування, освітніх, наукових установ, тощо. Також ОСОБА_4 нагороджений подякою за вагомий внесок у справу збереження довкілля, не має судимостей, до кримінальної відповідальності не притягався, повідомлення про підозру у вчиненні інших кримінальних правопорушень відсутні, запобіжні заходи не застосовувались.

Підозрюваний підтримав захисників.

Вирішуючи клопотання, дослідивши додані до нього додатки, якими є копії матеріалів досудового розслідування, надавши оцінку відомостям, що у них містяться, вислухавши доводи прокурора, слідчий суддя дійшов до наступного.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно положень ст. 131, 132 КПК України відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості провадження.

Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження може мати місце лише у разі якщо слідчий, дізнавач, прокурор доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч. 1 ст. 154 КК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відповідно до ч.1 ст. 157 КК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

З матеріалів, доданих до клопотання, слідчим суддею встановлено, що 11.07.2025 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним та громадським інтересам.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, підтверджується підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження: Лист Департаменту земельних ресурсів від 23.04.2021; Протокол огляду від 01.09.2023 Протокол огляду від 18.07.2023; Протокол огляду від 22.08.2023; Протокол огляду від 25.05.2023; Висновок експерта № 3392 від 29.08.2023; Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 30.04.2024 Угоди на володіння та користування майном територіальної громади міста Києва; Протокол огляду від 28ю05.2024; Протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 27.09.2024; Статут ПрАТ «Київспецтранс»; Положення про наглядову раду ПрАТ «Київспецтранс»; Рішення про передачу майна комунальної власності № 717/2786; Наказ про призначення колови правління ПрАТ «Київспецтранс»; Договір про надання послуг з розробки документації із землеустрою та матеріали технічної документації із землеустрою; Лист до Національного центру управління та випробувань космічних засобів та матеріали відповіді; Протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 17.03.2025; Протокол допиту свідка ОСОБА_13 , від 20.03.2025; Протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 20.03.2025: Висновком експертів № 3391/3696 за результатами проведення комплексної судової інженерно-екологічної та оціночної-земельної експертизи; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_15 ; Іншими матеріалами досудового розслідування в сукупності.

Дії, які ставляться у вину підозрюваному ОСОБА_4 підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто є кримінально караними. Окрім того, враховуючи санкцію статті, вимоги ст. 12 КК України, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені нетяжкого злочином, тому згідно із ч.1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути застосовано до нього.

Разом із тим, прокурор не довів, що кримінальне правопорушення, вчинення якого інкримінується підозрюваному, не припинено. Окрім того прокурором не доведено, що ОСОБА_4 продовжує протиправну поведінку. Доводи щодо знищення, сховання або спотворення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та незаконними засобами впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправного перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином є необґрунтованими з, огляду на те, що кримінальне провадження за № 42021102010000257 внесено до ЄРДР 11.11.2021. Досудове розслідування триває більше 3 років та 8 місяців. За цей час призначені та проведені експертизи, отримана інформація на запити органу досудового розслідування, проведено огляди, допитано свідків у кримінальному провадженні (більшість оглядів проведена ще у 2023 році, частина свідків допитана у 2024, частина у 2025, висновки експерта отримані у 2023 році). Також прокурором не зазначено свідків, на яких може незаконними засобами впливати ОСОБА_4 , продовжуючи обіймати вищезазначену посаду.

У той же час, ОСОБА_4 є головою правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс» більше 10 років, має бездоганну ділову репутацію, позитивно характеризується, раніше не судимий, має на утриманні дружину, двох неповнолітніх дітей, батьків пенсійного віку, мати ОСОБА_4 тяжко хвора. ПрАТ «Київспецтранс» - підприємство, яке відповідним розпорядженнями КМВА № 227 від 20.03.2024, № 267 від 18.05.2023, № 71 від 21.02.2025 визначено підприємством яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальної громади міста Києва у особливий період.

Таким чином, відсторонення від посади ОСОБА_4 буде мати негативні наслідки для підозрюваного і його сім'ї яку він забезпечує, а також може негативно вплинути на діяльність підприємства, яке як зазначалось вище є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення територіальної громади міста Києва у особливий період.

На підставі зазначеного вище, відповідно до ч.1 ст. 156 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованим та не підлягає задоволенню, оскільки прокурор не довів наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді, може її використовувати для здійснення тиску на свідків у даному кримінальному провадженні, що може призвести до дачі ними неправдивих показань, відмови від показів чи уникнення явки останніх до органу досудового органу чи суду для дачі показів, та буде мати змогу знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування по вказаному провадженню.

Керуючись вимогами статей 131-132, 154-157, 309, 369-372 КП України, слідчий суддя

постановив:

Відмовити у задоволенні клопотання заступника начальника відділу СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 , погодженому прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_8 , про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови правління Приватного акціонерного товариства «Київспецтранс», строком на 2 місяці, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1