Справа № 752/5568/24
Провадження №: 1-кс/752/5967/25
10 липня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 , погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_6 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000078 від 06.02.2024 до шести місяців,
встановив:
До слідчого судді надійшло клопотання про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000078 від 06.02.2024 до 6 місяців, яке обґрунтовується тим, що СУ ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000078 від 06.02.2024, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами першою, третьою, статті 362 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами першою, третьою, статті 362 КК України, ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами першою, третьою, статті 362 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами першою, третьою, статті 362 КК України, а також за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 191 КК України.
Проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні доручено слідчій групі та визначено місцем проведення досудового розслідування Голосіївський район міста Києва, за місцем знаходженням адміністративної будівлі Головного управління Національної поліції у місті Києві, за адресою: вулиця Антоновича, 114, місто Київ.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу «Про призначення» генерального директора ПП «Приватна виробнича фірма «Ацинус» (далі - ПП ПВФ «Ацинус») ОСОБА_11 від 28.12.2018 № 74-к, призначено на посаду лікаря-гастроентеролога ОСОБА_8 , яку остання обіймає по теперішній час.
Крім цього, 02.01.2024 генеральним директором ПП ПВФ «Ацинус» ОСОБА_11 , затверджено посадову Інструкцію лікаря-гастроентеролога лікувального-діагностичного центру ПП ПВФ «Ацинус», з якою ОСОБА_8 ознайомлена.
Крім того, відповідно до наказу «Про призначення» № 9-к від 29.02.2008 генеральним директором Приватного Підприємства «Лікарні Святого Луки» (ЄДРПОУ 32504424) (далі - ПП «Лікарня Святого Луки») ОСОБА_12 призначила на посаду лікаря-хірурга відділення стаціонарного лікування ОСОБА_9 , яку останній обіймає по теперішній час.
Так, 02.01.2024 генеральним директором ПП «Лікарня Святого Луки» ОСОБА_12 затверджено посадову Інструкцію лікаря-хірурга медичного центру ПП «Лікарня Святого Луки», з якою ОСОБА_9 ознайомлений.
Відповідно до наказу «Про призначення» генерального директора Приватного Підприємства «Лікарні Святого Луки» (ЄДРПОУ 32504424) (далі - ПП «Лікарня Святого Луки») ОСОБА_12 , № 31-к від 07.10.2019 ОСОБА_7 , призначено на посаду лікаря-хірурга хірургічного відділення медичного центру, яку останній обіймає по теперішній час.
02.01.2024 генеральним директором ПП «Лікарня Святого Луки» ОСОБА_12 затверджено посадову Інструкцію лікаря-хірурга медичного центру ПП «Лікарня Святого Луки», з якою ОСОБА_7 ознайомлений.
Поряд з цим, відповідно до наказу «Про призначення» генерального директора Приватного Підприємства «Лікарні Святого Луки» (ЄДРПОУ 32504424) (далі - ПП «Лікарня Святого Луки») ОСОБА_12 від 22.04.2010 № 10-к призначено на посаду лікаря-терапевта у медичний центр ОСОБА_10 , яку остання обіймає по теперішній час.
02.01.2024 генеральним директором ПП «Лікарня Святого Луки» ОСОБА_12 , затверджено посадову Інструкцію лікаря-терапевта медичного центру ПП «Лікарня Святого Луки», з якою ОСОБА_13 ознайомлена.
Відповідно до п. 1.1., 1.3. Розділу 1 «Загальні положення» Посадової інструкції, метою діяльності є надання кваліфікованої діагностично-лікувальної, профілактичної та реабілітаційної допомоги населенню в обсязі кваліфікаційної характеристики лікаря за спеціальністю «Лікар-гастроентеролог»; у своїй роботі керується чинним законодавством України про охорону здоров'я, кодексом законів про працю та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, організацію гастроентерологічної допомоги.
Відповідно до п. 2.1., 2.13. Розділу 2 «Завдання та обов'язки» Посадової інструкції, керуватися чинним законодавством України про охорону здоров'я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, організацію кардіологічної служби; вести лікарську документацію.
Відповідно до п. 4.1. Розділу 4 «Відповідальність» Посадової інструкції, лікар-гастроентеролог несе відповідальність за свою діяльність у відповідності до чинного законодавства та нормативно-правових актів, що визначають діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, організацію алергологічної допомоги населенню.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2., 5.3., 5.15 Розділу 5 «Повинен знати» Посадової інструкції, чинне законодавство про охорону здоров?я та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я; організацію служби інтенсивної терапії та реанімації в кардіологічній клініці; основи права в медицині; права, обов'язки та відповідальність лікаря-гастроентеролога, правила оформлення медичної документації.\
Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , в силу своєї фахової освіти були обізнана з Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 411; Законом України «Про захист персональних даних»; Законом України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах»; Порядком ведення Реєстру пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України 30.11.2020 № 2755.
Механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я визначений «Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 411 (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що електронна медична інформаційна система - інформаційно-комунікаційна система, яка забезпечує функціонування електронних кабінетів користувачів, автоматизацію їх роботи, створення, перегляд інформації, обмін інформацією в електронній формі, зокрема із центральною базою даних (у разі підключення).
Відповідно до пункту 5 пункту 2 Порядку передбачено, що електронний кабінет - персоніфікована веб-сторінка або інтерфейс, за допомогою яких користувач відповідно до його прав доступу має можливість створювати, переглядати, обмінюватися інформацією та документами в електронній системі охорони здоров'я.
Згідно із підпунктом 14 пункту 2 Порядку, центральна база даних - інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.
Відповідно до пункту 40 Порядку доступ користувачів до інформації у центральній базі даних здійснюється через електронні кабінети. Електронні кабінети керівників та уповноважених осіб суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я, медичних працівників функціонують в електронних медичних інформаційних системах, оператори яких уклали з адміністратором договір про підключення до центральної бази даних, з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».
Разом з цим, встановлено, що ПП ПВФ «Ацинус» користувалось у період часу з 01.01.2022 по 01.10.2023 медичною інформаційною системою «Регіональна інформаційна медична система «Медстар». Таким чином, ПП ПВФ «Ацинус» отримала доступ до користування автоматизованою системою «Медстар».
Встановлено, що ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді лікаря-гастроентеролога ПП ПВФ «Ацинус» та маючи доступ до електронної медичної інформаційної системи, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки, у період часу з 18.07.2023 по 01.08.2023 внесла до інформаційно-телекомунікаційної системи «Медстар», завідомо недостовірні відомості про надання медичних послуг пацієнтам ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , які фактично не здійснювались.
Унаслідок цих дій до Національної служби здоров'я України подано недостовірну інформацію, що призвело до безпідставного нарахування бюджетних коштів до медичного закладу ПП ПВФ «Ацинус».
Крім того, встановлено, що протягом 2024 року ПП «Лікарня Святого Луки» користувалось інформаційно-телекомунікаційною системою «Health24». Таким чином, ПП «Лікарня Святого Луки» отримала доступ до користування автоматизованою системою «Health24».
Так, ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді лікаря-хірурга ПП «Лікарні Святого Луки» та маючи доступ до електронної медичної інформаційної системи, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки, у період часу з 02.04.2024 по 02.05.2024 вніс до інформаційно-телекомунікаційної системи «Health24», завідомо недостовірні відомості про надання медичних послуг пацієнтам ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , які фактично не здійснювались.
Унаслідок цих дії до Національної служби здоров'я України подано недостовірну інформацію, що призвело до безпідставного нарахування бюджетних коштів до медичного закладу ПП «Лікарні Святого Луки».
Крім цього, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді лікаря-хірурга ПП «Лікарні Святого Луки» та маючи доступ до електронної медичної інформаційної системи, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки, у період часу з 03.04.2024 по 29.04.2024 вніс до інформаційно-телекомунікаційної системи «Health24», завідомо недостовірні відомості про надання медичних послуг пацієнтам ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , які фактично не здійснювались.
Унаслідок цих дій до Національної служби здоров'я України подано недостовірну інформацію, що призвело до безпідставного нарахування бюджетних коштів до медичного закладу ПП «Лікарні Святого Луки».
Крім того, ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді лікаря-терапевта ПП «Лікарні Святого Луки» та маючи доступ до електронної медичної інформаційної системи, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та наслідки, у період часу з 24.04.2024 по 06.05.2024 внесла до інформаційно-телекомунікаційної системи «Health24», завідомо недостовірні відомості про надання медичних послуг пацієнтам ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , які фактично не здійснювались.
Унаслідок цих дій до Національної служби здоров'я України подано недостовірну інформацію, що призвело до безпідставного нарахування бюджетних коштів до медичного закладу ПП «Лікарні Святого Луки».
15.04.2025 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 3 ст. 362 КК України, а саме у несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в автоматизованій системі, вчиненою повторно особою, яка має право доступу до неї.
Підозра ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 в інкримінованих кримінальних правопорушеннях обґрунтовується зібраними доказами, а саме: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення; протоколом проведення обшуку в ПП ПВФ «Ацинус» та ПП «Святого Луки»; протоколами допиту свідків: ОСОБА_49 , ОСОБА_14 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_23 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 ,, ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 та інші; протоколом проведення тимчасового доступу до Національної служби здоров'я України відносно пацієнтів, які отримували послуги стаціонар відповідно до електронної системи охорони здоров'я; протоколом огляду тимчасового доступу до речей і документів у операторів мобільного зв'язку для встановлення місця знаходження пацієнтів у період перебування на стаціонарі; протоколами огляду тимчасового доступу Національної служби здоров'я України; іншими доказами, зібраними під час досудового слідства.
Трьохмісячний строк досудового розслідування в кримінальному провадженні спливає 15.07.2025, проте внаслідок особливої складності кримінального провадження неможливо закінчити досудове розслідування у трьохмісячний строк, оскільки для здійснення повного та всебічного розслідування необхідно: отримати висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи; встановити та допитати свідків за межами Київського гарнізону, яким можуть бути відомі обставин вчинення кримінального правопорушення, відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні; проаналізувати та здійснити огляди речей, вилучених в ході обшуків та отриманих документів в порядку ст. 93 КПК України; встановити всіх учасників вчинення кримінальних правопорушень та вручити їм письмові повідомлення про підозру; у разі необхідності провести інші слідчі (розшукові) дії, які наддадуть змогу органу досудового розслідування всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини вчинення кримінального правопорушення, виявити як ті обставини, що додатково доводять винуватість підозрюваної так і ті які виправдовують, а також обставини що пом'якшують чи обтяжують її подальше покарання; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Крім того, за результатами проведення досудового розслідування та отримання всіх належних й допустимих доказів необхідно вирішити питання щодо остаточної кваліфікації дій підозрюваних, виконати вимоги ст. 290, 291 КПК України, скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування, що може скласти тривалий час з урахуванням значного об'єму зібраних матеріалів та складністю кримінального провадження.
Результати проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій мають важливе значення для проведення якісного досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки фактичні дані, які можуть бути отримані, в сукупності з іншими доказами, забезпечать виконання завдань кримінального провадження, визначених статтею 2 КПК України, в тому числі, щодо забезпечення повного судового розгляду.
Не проведення вищевказаних слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій призведе до неповноти досудового розслідування і до порушення вимог Кримінального процесуального кодексу України, зокрема, прав підозрюваної, передбачених ч. 5 ст. 223 КПК України, вимог п. 1, 2 ч. 1 ст. 91 КПК України, згідно якої під час досудового розслідування підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини), а також винуватість обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення.
Найкоротшим строком, необхідним для виконання вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій у даному кримінальному провадженні є строк, не менше трьох місяців.
Обставинами, що перешкоджали здійснити зазначені слідчі (розшукові) та процесуальні дії раніше, є великий обсяг необхідних слідчих (розшукових) дій та особлива складність кримінального провадження та тяжкість розслідуваного злочину, а також визначення кінцевої правової кваліфікації.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що трьохмісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 15.07.2025, але в зазначений термін вищевказаний перелік слідчих (розшукових) та процесуальних дій виконати не можливо, враховуючи особливу складність кримінального провадження, клопочуть продовжити строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 15.10.2025.
Від підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , надійшло клопотання про проведення засідання без їх участі, проти задоволення клопотання не заперечують.
Прокурор просив задовольнити клопотання.
Захисник не заперечував щодо задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього копії документів, слідчий суддя вважає необхідним задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Слідчий суддя, з метою всебічного, повного та неупередженого розслідування зазначеного кримінального провадження, вважає обґрунтованими доводи прокурора щодо проведення вказаних у клопотанні слідчих та процесуальних дій.
При цьому, враховуючи кількість та складність процесуальних та слідчих дій, які слідчий вважає провести, слідчий суддя вважає, що вимоги слідчого щодо продовження строку досудового розслідування є необґрунтованими, оскільки за результатами проведення слідчих та процесуальних дій необхідно отримати певні документи, готування яких може потребувати значного часу та інших.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Враховуючи конкретні обставини справи, а також те, що строк досудового розслідування спливає 15.07.2025, а завершити досудове розслідування не представляється можливим з об'єктивних причин, у зв'язку із необхідністю проведення слідчих і процесуальних дій, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.
Керуючись статтями 372, 376 КПК України, -
постановив:
клопотання слідчого задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000078 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_7 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України, ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 362 КК України до шести місяців, тобто до 15.10.2025 (включно).
Ухвала набирає законної сили після її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.
Слідчий суддя ОСОБА_1