Справа № 560/11892/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Блонський В.К.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
02 березня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Шидловського В.Б. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" до Головного управління ДПС в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 44070171) №12408315/05394995 від 24.01.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 08.06.2024, складеної Приватним акціонерним товариством “Теофіпольський цукровий завод» (код ЄДРПОУ 05394995);
- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 08.06.2024, складену Приватним акціонерним товариством “Теофіпольський цукровий завод» (код ЄДРПОУ 05394995).
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що ним сформовано та подано на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну. За результатами обробки податкової накладної, її реєстрацію зупинено та запропоновано подати докази, які підтверджують здійснення господарської операції. На вимогу контролюючого органу товариство направило до Головного управління ДПС у Хмельницькій області повідомлення із копіями документів, які підтверджують реальність господарської операції, проте рішенням відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної. На думку позивача, спірне рішення прийняте з порушенням норм законодавства, а тому підлягають скасуванню.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Зазначає, що пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), не встановлено обов'язок фіскального органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520). Зазначають, що податкова накладна складається безпосередньо на підставі первинних документів, які супроводжують певну господарську операцію, та фіксують факт першої події відповідно до статей 187 та 201.1 ПК України, однак позивачем було надано первинні документи, які поставили під сумнів господарську операцію, відображену у податкових накладних. Просить у задоволенні позову відмовити.
24.02.2026 року від представника Приватного акціонерного товариства "Теофіпольського цукрового заводу" надійшов відзив на апеляційну скаргу. У поданому відзиві представник позивача просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" є юридичною особою приватного права, зареєстрованою 02.12.1996, є платником ПДВ. Основним видом діяльності за КВЕД є 10.81 - виробництво цукру.
02.01.2019 між ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод» (Постачальник) та ТОВ “Україна 2001» (Покупець) укладено Договір поставки ЗАГ/01/К.
Згідно з п.1.1. договору Постачальник зобов'язується поставити Покупцю товар, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар на умовах даного договору.
Згідно з п.1.3 договору асортимент товару: мінеральні добрива, засоби захисту рослин та інша хімічна продукція; біодобрива; насіння сільськогосподарських культур (цукрових буряків, кукурудзи, пшениці, ячменю, жита, сої, соняшнику, ріпаку, бобових тощо); сільськогосподарська продукція (пшениця, жито, ячмінь, кукурудза, соя, гречка, бобові, цукрові буряки, соняшник, ріпак тощо); меляса бурякова, цукор білий кристалічний, жом сухий, гранульований, мокрий; інший товар згідно видаткових накладних.
Згідно з п.2.1. договору кількість товару по цьому договору не обмежуються та визначається згідно видаткових накладних. Згідно п.2.2. договору найменування, асортимент (вид) товару вказується у видаткових накладних на кожну конкретну партію товару та засвідчують факт передачі-приймання товару. Видаткові накладні, додатки, специфікації, акти прийому-передачі є невід'ємними частинами даного договору.
Згідно з п. 3.1. договору загальна сума даного договору не обмежується та визначається як сума усіх накладних по даному договору. Сторони прийшли до згоди, що ціна товару, вказана у даному договорі, актах прийому-передачі, специфікаціях, додатках, накладних, рахунках-фактурах є звичайною ціною у розумінні Податкового кодексу України. Ціна за одиницю товару зазначається у накладних до даного договору та/або рахунках по даному договору. Підписання видаткової накладної або оплата рахунку-фактури свідчить про погодження покупця з ціною партії товару. Сторони за взаємною згодою мають право коригувати ціну партій товару.
Згідно п.3.2. договору покупець зобов'язується оплатити товар (партію товару) постачальнику на протязі 180 банківських днів з моменту отримання конкретної партії товару. Оплата товару здійснюється покупцем у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів у національній валюті на розрахунковий рахунок постачальника. У випадку виставлення постачальником рахунку-фактури на оплату конкретної партії товару, Покупець здійснює перерахування коштів згідно даного рахунку-фактури. Сторони домовилися, що по даному договору допускається оплата в готівковій формі відповідно до вимог діючого законодавства. Сторони також дійшли згоди, що оплата за товар по даному договору може бути повністю або частково проведена шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.
На виконання вищевказаних умов договору:
- 08.06.2024 Постачальник поставив Покупцю Товар (Квантум Діафан АС Tion 3-18-18) у кількості 34 241 кг. на суму 2383173,60 гривень з урахуванням ПДВ.
- 09.07-12.07.2024 Покупець оплатив партію Товару.
На підтвердження вищезазначеної господарської операції позивачем надано до суду: договір поставки №ЗАГ/01/К від 02.01.2019; заявка від 08.06.2024 на отримання партії товару; видаткова накладна №488 від 08.06.2024 на поставку 34 241 кг Товару на суму 2 383 173,60 гривень з урахуванням ПДВ; довіреність №410 від 08.06.2023; платіжна інструкція № 75410 від 09.07.2024; платіжна інструкція № 75600 від 12.07.2024; ОСВ по рахунку 361 та картка рахунку 361; ОСВ по рахунку 281 та картка рахунку 281; товарно-транспортні накладні №1906 від 19.06.2024, №1806/2 від 18.06.2024, №1806/1 від 18.06.2024, №1506/5 від 15.06.2024, №1506/4 від 15.06.2024, №1506/3 від 15.06.2024, №1506/2 від 15.06.2024, №1506/1 від 15.06.2024, №1306/4 від 13.06.2024, №1306/3 від 13.06.2024, №1306/2 від 13.06.2024, №1306/1 від 13.06.2024, №1106 від 11.06.2024, №0906 від 09.06.2024, №0806 від 08.06.2024; Повідомлення Форма 20 ОПП від 06.08.2020 про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України позивач “згідно правила першої події» сформував та направив засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №9 від 08.06.2024 на суму 2 383 173,60 гривень (в т.ч. ПДВ 397 195,60 гривень).
Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.07.2024 № 9180708946 реєстрацію податкової накладної зупинено та зазначено, що “Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 08.06.2024 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.3637%, "Рпоточ"=0 Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та визначено примірний перелік документів, що складається із:
- копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивачем подано до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 20.01.2025 року №906 та копії додатків у кількості 22 додатків, що складаються із копій: Договір поставки №ЗАГ/01/К від 02.01.2019 покупець ТОВ “Україна 2001», постачальник ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», товар (мінеральні добрива, ЗЗР та інша хімічна продукція). Заявка на отримання товару.; Договір поставки № 366-ГО-24 від 30.01.2024, постачальник ТОВ “Захід Агробізнес», покупець ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод» , ЗЗР, міндобрива насіння с/г продукції. Специфікація; Договір відповідального зберігання № 1 від 31.01.2024, поклажодавець ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», зберігач ТОВ “Захід Агробізнес». Акт приймання-передачі № 1 від 30.01.2024. Акт приймання-передачі №2 від 19.03.2024; Договір оренди землі від 19.04.2012, орендодавець Теофіпольська районна державна адміністрація, яка знаходиться на території Новоставецької сільської ради; Додакова угода; Додаткова угода № 1/193 від 02.10.2023; Витяг з Державного реєстру речових прав; ВН № 488 від 08.06.2024 покупець ТОВ “Україна 2001», постачальник ПАТ "Теофіпольський цукровий завод", Квантум Діафан АС Тіоn 3-18-18, 34241 кг, сума 2383173,60 грн. Довіреність № 410 від 08.06.2024; ТТН № 1906 від 19.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_1 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Колка, відділок № 6 - ТТН № 1806/2 від 18.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_2 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Шепетівський р-н, с. Нове Села, відділок № 27; ТТН № 1806/1 від 18.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_3 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Ямпіль, відділок № 12; ТТН № 1506/5 від 15.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_4 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницька обл, Красилівський р-н, с. Криворудка, відділок № 14; ТТН № 1506/4 від 15.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_5 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Тернопільська обл, Кременецький р-н, с. Родошівка, відділок № 10; ТТН № 1506/3 від 15.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_6 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Теофіпольський р-н, с. Кузьминці, відділок № 24; ТТН № 1506/2 від 15.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_7 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Теофіпольський р-н, с.Лідиківка, відділок № 22; ТТН № 1506/1 від 15.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_8 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Михиринці, відділок № 5; ТТН № 1306/4 від 13.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_9 , пунктнавантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Тернопільський р-н, с. Базаринці, відділок № 28; ТТН № 1306/3 від 13.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_10 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Воронівці, відділок № 9; ТТН № 1306/2 від 13.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_11 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Гаврилівка, відділок № 3; ТТН № 1306/1 від 13.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_12 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницький р-н, с. Корчівка, відділок № 16; ТТН № 1106 від 11.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_3 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницька обл, Шепетівський р-н, с. Ямпіль, відділок № 12; ТТН № 0906 від 09.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_13 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницька обл, Шепетівський р-н, с. Довгалівка, відділок № 29; ТТН № 0806 від 08.06.2024, автомобільний перевізник, замовник, вантажоодержувач ТОВ “Україна 2001», вантажовідправник ТОВ “Теофіпольський цукровий завод», водій ОСОБА_14 , пункт навантаження: смт. Теофіполь, Хмельницька обл, пункт розвантаження: Хмельницька обл, Білогірський р-н, с. Залужжя, відділок № 13; Накази по ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод»; ВН від 31.01.2024, постачальник ТОВ “Захід Агробізнес» ( Квантум Діафан АС Тіоn 3-18-18). Рахунок на оплату; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за 31.01.2024-10.10.2024; Оборотно-сальдова відомість по рах. 631 за 31.01.2024-01.11.2024; Акт приймання-передачі №1 від 31.01.2024, №2 від 19.03.2024, №3 від 26.03.2024; ТТН від 19.03.2024, автомобільний перевізник ТОВ Бігер», замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, вул.. неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева,12; ТТН від 19.03.2024, автомобільний перевізник ТОВ Віком, замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева,12; ТТН від 19.03.2024, автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_15 , замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, вул. Станційна, 15В неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева, 12; Акт приймання-передачі № 3 від 26.03.2024; ТТН від 26.03.2024, автомобільний перевізник ТОВ Віком, замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, вул. Станційна,15В неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева, 12; ТТН від 26.03.2024, автомобільний перевізник ТОВ ТК Телепорт, замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, вул. Станційна,15В неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева, 12; ТТН від 26.03.2024, автомобільний перевізник ТОВ "Урформтрейд", замовник ТОВ Науково-виробнича компанія “Квадрат», вантажовідправник ТОВ “Захід Агробізнес», вантажоодержувач ПрАТ “Теофіпольський цукровий завод», пункт навантаження: Харківська обл., с. Занки, вул. Станційна, 15В неякісна копія, пункт розвантаження: Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, смт. Теофіполь, вул. Жовтнева, 12; Акт надання послуг № 232 від 31.01.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за січень 2024 року, сума 16,13 грн.; Акт надання послуг № 907 від 29.02.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за лютий 2024 року, сума 500 грн.; Акт надання послуг № 2291 від 31.03.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за березень 2024 року, сума 500 грн.; Акт надання послуг № 5147 від 30.04.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за квітень 2024 року, сума 500 грн.; Акт надання послуг № 7383 від 31.05.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за травень 2024 року, сума 500 грн.; Акт надання послуг № 9051 від 30.06.2024, виконавець ТОВ “Захід Агробізнес», послуги відповідального зберігання за червень 2024 року, сума 500 грн.; Рахунок на оплату; Картка рах. 631 за 1 півріччя 2024 року; Відомість зарахувань з/п; Постанова про видачу ліцензії №714 від 25.04.2023 з виробництва електричної енергії; Постанова про видачу ліцензії №638 від 11.04.2023 з постачання електричної енергії. Розпорядження; Ліцензія на право зберігання пального; Дозвіл на викиди забруднюючих речовин; Державний акт на право постійного користування землею. Витяг з Державного земельного кадастру; Дозвіл № 0136.17.68, № 0133.17.68, № 0135.17.68 Державної Служби України з питань праці Управління Держпраці у Хмельницькій області на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; Повідомлення про об'єкти оподаткування; Свідоцтво про право власності на нерухоме майно; Технічний паспорт на тепловоз; Оборотно-сальдова відомість по рах. 631 за квітень 2023 року - вересень 2023 року; Оборотно-сальдова відомість, картка рахунку 361 за 01.06.2024-12.07.2024 по контрагенту ТОВ “Україна 2001»; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за червень 2024 року; Пояснення; ПІ № 75410 від 09.07.2024 сума 1500000 грн, № 75600 від 12.07.2024 сума 913269,60 грн. платник ТОВ “Україна 2001»; ПІ одержувач - постачальники товарі, послуг Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто надіслані до контролюючого органу пакети документів та прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.01.2025 № 12408315/05394995 на підставі абз. 3 п. 10 Порядку №520, з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В додатковій інформації зазначено, що платником надані Акти приймання - передачі №1 від 31.01.2024, №2 від 19.03.2024, №3 від 26.03.2024 добрив від зберігача ТОВ “Захід Агробізнес», де зазначено місце складання - м. Рівне, при цьому для підтвердження перевезення добрив до м. Теофіполь надані товарно - транспортні накладні, де замовником є ТОВ “Науково - виробнича компанія “Квадрат», а місце навантаження: Харківська обл., с. Занки. ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" ризиковий платник.
24.01.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Головного управління ДПС у Хмельницькій області було прийнято рішення №12408315/05394995 про відмову в реєстрації ПН №9 від 08.06.2024 в ЄРПН у зв'язку із "наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства". Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): "Платником надані Акти приймання - передачі №1 від 31.01.2024, №2 від 19.03.2024, №3 від 26.03.2024 добрив від зберігача ТОВ “Захід Агробізнес», де зазначено місце складання - м. Рівне, при цьому для підтвердження перевезення добрив до м. Теофіполь надані товарно - транспортні накладні, де замовником є ТОВ “Науково - виробнича компанія “Квадрат», а місце навантаження: Харківська обл., с. Занки. Крім того, ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" ризиковий платник.".
Позивач, вважає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним та таким, що порушує його права, внаслідок чого звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Згідно з отриманими платником податків квитанціями, реєстрація податкової накладної №9 від 08.06.2024 зупинена у зв'язку із їх відповідністю п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Додаток 1 до Порядку №1165 містить перелік Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, віднесення до пункту 8 Критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Отже, виходячи з аналізу зазначених норм права при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в ЄРПН, податковий орган проводить моніторинг відповідності/невідповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції.
При цьому, форма рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі пункту 8 Критеріїв.
Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Відповідно до квитанцій про зупинення реєстрації в ЄРПН запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відтак, пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 44 Порядку №1165, Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи.
Позивачем були надані пояснення та копії ряду первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджується контролюючим органом.
Колегія суддів також вказує, що зупинення реєстрації податкових накладних без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, не дало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів, а тому враховуючи норми статті 77 КАС України позивач скористався наданим йому правом довести належними і допустимими доказам заявлені ним позовні вимоги у суді.
Вказана правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 25.06.2019 по справі №1940/1950/18.
Отже, відповідачем Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не наведено обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Колегія суддів враховує, що згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 по справі №560/21703/23 задоволено позов ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" визнано протиправним та скасовано рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано виключити ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника ПДВ. Вищезазначене рішення суду залишено без змін згідно Постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2024.
Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків рішення суду було виконано 09.05.2024 виключено позивача з переліку ризикових платників податку, але в цей же день контролюючим органом було прийнято нове рішення про відповідність ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" критеріям ризиковості.
Отже, в рамках справи №560/21703/23 позивачем спростовано його відповідність критеріям ризиковості в період складання спірної ПН.
Крім того, Згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 по справі №560/14883/24 (залишено без змін згідно Постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2025) задоволено позов ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" - визнано протиправним та скасовано останнє прийняте рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано виключити ПАТ "Теофіпольський цукровий завод" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника ПДВ.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Проте, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №9 від 08.06.2024 були достатніми та були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної, комісія обмежилась лише формальними підставами для відмови у реєстрації податкових накладних.
Таким чином, рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12408315/05394995 від 24.01.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення щодо позовної вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 08.06.2024, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктами 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №9 від 08.06.2024 в ЄРПН, у зв'язку з чим колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Шидловський В.Б. Сапальова Т.В.