Постанова від 27.02.2026 по справі 320/36050/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/36050/24 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача: Беспалова О. О., суддів: Ключковича В. Ю., Епель О. В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційні скарги Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області та Офіційного представника ініціативної групи Чудік Олени Василівни на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 24.07.2024 № 1 «Про відкликання за народної ініціативою депутата Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області ОСОБА_1 ».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року позов задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідачем та третьою особою, подано апеляційні скарги, в яких апелянти просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову якою позов залишити без задоволення.

Свої вимоги апелянти обґрунтовують тим, що процедура відкликання позивача як депутата за народною ініціативою дотримана у повному обсязі. Позивача повідомлялось про громадські слухання та розгляд питання щодо відкликання позивача.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 був обраний депутатом Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області VIII скликання у багатомандатному виборчому окрузі №4 шляхом самовисування у листопаді 2020 року.

Рішеннями 29 черговій сесії Феодосіївської сільської ради від 22.03.2024 № 6 та № 7 ОСОБА_1 обрано секретарем Феодосіївської сільської ради та покладено на нього тимчасове виконання обов'язків Феодосіївського сільського голови. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.06.2024 було внесено відомості про ОСОБА_1 , як керівника Феодосіївської сільської ради та її виконавчого комітету.

До Федосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області надійшли на розгляд документи та підписні листи стосовно відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зокрема стосовно нього, як депутата Федосіївської сільської ради Обухівського району Київської області.

Постановою Федосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 24.07.2024 № 1 депутата Федосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 було відкликано за народною ініціативною та припинено достроково його депутатські повноваження, у зв'язку з таким відкликанням.

Вважаючи вказану постанову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідачем було допущено порушення вимог щодо порядку відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності ухваленого рішення про його відкликання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Відповідно до ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1-3 ст.4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Пунктом 1 ч.1 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.10 наведеного закону у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний:

1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;

2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;

3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;

4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;

5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.

Депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку (ч.2 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

Згідно з ч.1 ст.16 вказаного Закону депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

В силу ч.1 ст.37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Згідно з ч.1-5 ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою виборцями приймається на зборах виборців у кількості не менше:

1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;

2) 100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення та районної у місті ради;

3) 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;

4) 150 осіб для відкликання депутата районної ради;

5) 400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.

Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення організаторами цих зборів повідомляються регіональні та/або місцеві медіа. Представникам медіа гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити:

1) сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб;

2) районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб;

3) обласної, Київської, Севастопольської міської ради - не менше 100 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається дата, місце проведення зборів, кількість їх учасників, інформація про обрання головуючого та секретаря зборів виборців, хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, у тому числі щодо встановленої підстави для відкликання депутата, передбаченої статтею 37 цього Закону, результати голосування, зміст прийнятого рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (копії лицьового та зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, та довідки про місце проживання чи тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

Згідно з ч.1 ст.39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, у якому зазначаються дата, місце проведення зборів, кількість їх учасників, хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення, персональний склад ініціативної групи.

В силу ч.1 ст.40 наведеного Закону ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа.

На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.

Відповідно до п.1 ч.2 наведеної статті з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки, зокрема, у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів.

Частинами 3, 4 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця.

Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.

Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Положеннями ч.1-6 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, документами проведених зборів, передбаченими частинами четвертою і п'ятою статті 38 цього Закону, передаються до територіальної виборчої комісії, що встановила результати відповідних місцевих виборів.

Територіальна виборча комісія після надходження підписних листів та документів проведених зборів здійснює їх аналіз на відповідність їх оформлення вимогам цього Закону, перевіряє дотримання порядку збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, вибірково перевіряє достовірність відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості), за результатом чого приймає рішення, передбачене частиною шостою або сьомою цієї статті, у такі строки:

1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом 10 днів з дня отримання матеріалів;

2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом 20 днів з дня отримання матеріалів;

3) у разі відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради - протягом 30 днів з дня отримання матеріалів.

З метою вибіркової перевірки достовірності відомостей про громадян у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна виборча комісія скеровує запит до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців.

Орган ведення Державного реєстру виборців здійснює відповідну перевірку з використанням відомостей Державного реєстру виборців та інформує територіальну виборчу комісію про результати такої перевірки не пізніш як на п'ятий календарний день з дня отримання запиту виборчої комісії.

З метою вибіркової перевірки достовірності підписів громадян України у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна виборча комісія скеровує запит до відповідного територіального органу поліції.

Територіальний орган поліції здійснює відповідну перевірку шляхом вибіркового опитування громадян, відомості стосовно яких містяться у підписних листах, та інформує територіальну виборчу комісію про результати такої перевірки не пізніш як на п'ятий календарний день з дня отримання запиту виборчої комісії.

При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:

1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;

2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;

3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;

4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;

5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:

1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;

2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;

3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;

4) які не відповідають встановленій формі.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія приймає рішення про підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, в якому зазначаються підстави неврахування підписів окремих виборців та підписних листів (за наявності), а також загальна кількість підписів, зібрана на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради.

Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії, від місцевої організації якої обрано відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Отже, законодавство визначає чітку, послідовну та зрозумілу процедуру відкликання депутата сільської ради за народною ініціативою.

При цьому, гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про його відкликання визначені у ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідно до якої про дату, час і місце проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, організатори таких зборів письмово повідомляють депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання.

Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори виборців депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.

Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.

Депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об'єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз'яснення своєї позиції медіа.

Депутат має право звернутися до місцевої ради з усною або письмовою заявою з приводу обставин, що стали підставою для порушення питання про його відкликання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на сумлінне виконання ним обов'язків депутата місцевої ради. Позивач зазначив, що він не був проінформований про дату, час і місце проведення зборів виборців, на яких розглядалось питання про його відкликання за народною ініціативою, не був проінформованим відповідачем щодо дотримання ним повідомлення про проведення відповідних зборів виборців, не отримав доступу до запитуваних документів, на підставі яких приймалось спірне рішення. ОСОБА_1 також звертає увагу на можливе недотримання ініціативною групою встановлених строків в частині подачі до відповідача підписних листів, протоколу зборів та повідомлення про проведення зборів виборців, а саме проведення зборів виборців без відповідного погодження місцевої ради в умовах воєнного стану є неправомірним, що свідчить про неправомірність наслідків таких зборів.

Як вбачається з матеріалів справи 27.03.2024 року ОСОБА_2 звернулась до місцевих медіа з повідомленням про проведення зборів щодо відкликання депутата місцевої ради О. П. Гладуша.

28.03.2024 Обухівською районною державною адміністрацією погоджено ОСОБА_3 проведення мирного зібрання з приводу відкликання депутатів місцевої ради, в тому числі і позивача, яке відбудеться 30 березня 2024 року о 10:00 за адресою: Київська обл., Обухівський район, с. Лісники, пров. Шкільний, 22.

28:03.2024 року ОСОБА_4 подано до виконкому Феодосіївської сільради на ім'я ОСОБА_1 повідомлення про проведення зборів 30.03.2024 року з приводу його відкликання. Виконком Феодосіївської сільради є основним місцем роботи позивача як в.о. голови виконкому Феодосіївської сільради, а також с виконавчим органом місцевої ради, депутатом якої є позивач.

Крім того, 28.03.2024 копія повідомлення з відміткою про подання направлена на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 яку позивач зазначає як свою у позовній заяві.

30.03.2024 року відбулися збори виборців про внесення пропозиції щодо відкликання депутата округу №4 Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 за народною ініціативою, хід яких зафіксовано у протоколі від 30.03.2024.

З вказаного протоколу вбачається, що у зборах прийняли участь 54 зареєстрованих учасників. Під час розгляду порядку денного заслухали жителя с. Лісники ОСОБА_5 , яка навела підстави, передбачені ст.37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» для відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 , а саме:

- в порушення ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не звітував перед виборцями від початку своєї каденції з 2020 року;

- не виконував вимогу п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради та доручень виборців;

- має порушення вимог п.5 ч.1 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - регулярно вести прийом виборців, інших громадян 07 лютого та 14 березня був відсутній на прийомі за графіком, про що виборцями складено відповідний акт;

- порушив вимоги п. 1, 3 ст 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яким становлено обов'язок депутата брати участь у громадських слуханнях питань, що стосуються його виборчого округу. Однак ОСОБА_1 не брав участі у громадських слуханнях, що відбувались у с. Лісники 19.04.2022 року «Щодо внесення змін до генерального плану с. Лісники Київська обл., Обухівський район, з розробленням плану зонування територій», 31.10.2023 року Щодо внесення змін до генерального плану с. Лісники Київська обл., Обухівський район, з розробленням плану зонування територій», 23.02.2024 «Детальний план території орієнтовною площею 0,9 га для розміщення укриття/сховища по АДРЕСА_1 ».

З вказаного протоколу також вбачається, що позивач на збори не з'явився.

В подальшому, учасники зборів виборців одноголосно проголосували «ЗА»: на підтримку позиції щодо відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 ; про затвердження персонального складу ініціативної групи; про призначення офіційного представника ініціативної групи; про прийняття форми підписного листа для збирання підписів. Також, члени ініціативної групи та офіційний представник написали відповідні заяви про їх згоду на входження до ініціативної групи та згоду бути офіційним представником.

02.04.2024 року представник ініціативної групи Чудік Олена направила на електронну адресу Феодосіївської сільради звернення, в якому просила проінформувати ОСОБА_1 про прийняте рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання. При цьому па той момент ОСОБА_1 перебував на посаді секретаря ради та в.о. голови виконкому.

05.04.2024 року офіційний представник ініціативної групи О.В. Чудік подала голові Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Пархоменку С.В. повідомлення від 01.04.2024 року.

Також в цей день надано про неможливість вручення повідомлення від 01.04.2024 року у зв'язку із відсутністю представників Феодосіївської СТВК на місці.

02.04.2024 року представником ОСОБА_6 направлено повідомлення цінним листом з описом вкладення №0863201065516 від 02.04.2024 року. 12.04.2024 року представником ініціативної групи О.В. Чудік подано голові СТВК ОСОБА_7 та члену СТВК ОСОБА_8 , лист та документи на виконання частини першої статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

В тому числі подано: 1) оригінал протоколу зборів виборців про внесення пропозиції щодо відкликання депутата з додатками: бланки із зареєстрованими на зборах мешканцями, заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної труни на входження до її складу із ксерокопіями першої та другої сторінко паспорт) громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до законодавства (11 заяв копії паспортів), заява про згоду визначено особи були представником ініціативної групи (1 заява + копія паспорта), бланк затвердженого підписного листа, копії двох актів про відсутність депутата на місці згідно з графіком прийому громадян, що вказаний на сайті громади, роздруковані додатки до протоколів громадських слухань, що засвідчують, що депутат був відсутній на них; 2) оригінали підписних листів з підписами виборців з кількістю зібраних підписів 163.

Після отримання відповідей від 22.07.2024 №124/11-03 Відділу ведення державного реєстру виборців Обухівської РВА Київської області та від 19.07.2024 №4/751 відділу поліції №1 Обухівського управління поліції ГУ НП в Київській області за результатами перевірки достовірності відомостей про громадян у підписних листах та вибіркової перевірки достовірності підписів громадян України у підписних листах, 24.07.2024 відбулось засідання Феодосіївської СТВК, хід якого відображено у протоколі №3 від 27.07.2024, в якому зафіксовано, що ОСОБА_1 був запрошений на засідання, як депутат Феодосіївської сільської ради, питання про відкликання якого розглядається на засіданні комісії.

Протоколом №3 засідання Феодосіївської СТВК затверджено підсумки збору підписів па підтримку пропозиції про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою (пункт 3 порядку денного) та прийнято рішення про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою (пункт 4 порядку денного).

Відповідно до вказаного протоколу, підстави для відкликання були оголошені на зборах, які відбулись 30.03.2024. Пропозиція про відкликання депутата за народною ініціативою внесена з дотриманням вимог ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», процедура збирання підписів проведена у відповідності до вимог ст.40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». За результатами аналізу підписних листів комісією виявлено 15 невідповідності, що є підставою для їх виключення із загального числа зібраних підписів. Відповідають вимогам 148 підписів. Комісія не виявила підписних листів, які заповнені з порушеннями, зазначеними в ч.4 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» і не мають враховуватись при підрахунку кількості голосів виборців, відданих за відкликання кандидата.

Комісією встановлено, що на місцевих виборах за позивача, обраного шляхом самовисування, подано 54 голоси. Кількість зібраних підписів 148 перевищує кількість поданих на виборах голосів.

За таких обставин, Феодосіївська СТВК одноголосно проголосувала за відкликння за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 ;

- припинити достроково повноваження депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 у зв'язку із відкликанням його за народною ініціативою;

- доручити голові Комісії поінформувати Федосіївську сільську раду Обухівського району Київської області про прийняте рішення;

- звернутися до Центральної виборчої комісії щодо призначення проміжних виборів в багатомандатному окрузі №4 Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області.

За наведених обставин та аналізу наявних в матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, судом встановлено, що процедура відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 була дотримана.

Збори виборців 30.03.2024 проведені із дотриманням положень законодавства, за наявності відповідного дозволу, за участю кількості виборців, достатньої для вирішення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.

Позивач зазначає, що його не було повідомлено письмово про дату, час і місце проведення зборів виборців, однак вказані твердження спростовуються скріншотом з поштового клієнта ОСОБА_1 ..

Таким чином, визначені ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» гарантії депутата місцевої ради під час проведення процедури його відкликання за народною ініціативою були дотримані.

Обставини щодо звернення представника позивача із заявою (клопотанням) від 23.07.2024 до Феодосіївської СТВК щодо надання адвокату можливості ознайомитися з документами проведених зборів та підписних листів, яке надійшло до відповідача 24.07.2024 , жодним чином не свідчать про недотримання визначених ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» гарантій, які передбачають саме повідомлення його про проведення зборів виборців, гарантований виступ на зборах до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції, що в повному обсязі було дотримано.

Крім того, законом не встановлено обов'язок невідкладного розгляду відповідачем такої заяви (клопотання) яка оформлена у формі звернення, а не у формі адвокатського запиту, порядок розгляду якого регулюється ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Натомість, норми Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не передбачають обов'язкової участі депутата (його представника) в засіданні ТВК, на якому розглядається питання про його відкликання за народною ініціативою.

Передбачені положеннями ст.38-41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» строки проведення зборів виборців, повідомлення Феодосіївської СТВК про ці збори, збирання підписів та їх передачі до Феодосіївської СТВК для прийняття рішення про відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 були дотримані, що встановлено судом на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Колегія суддів також враховує позицію Верховного Суду у даній категорії справ, викладену в постанові від 29.12.2020 у справі №819/151/18, відповідно до якої окремі допущенні порушення Тернопільською МВК при перевірці підписних листів не спростовують наявності однозначного волевиявлення достатньої кількості виборців, вираженого у таких підписних листах та матеріалах ініціативної групи надісланих до цього відповідача для прийняття рішення. Процедурні порушення не можуть бути перешкодою для реалізації права громадян на відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та підставою для скасування рішення МВК.

Отже, можливі допущені порушення в процедурі відкликання депутата за народною ініціативою, за відсутності сумнівів щодо однозначного волевиявлення достатньої кількості виборців на відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, не можуть бути перешкодою для реалізації відповідного права громадян і бути підставою для скасування спірного рішення відповідача.

Крім того, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції застосував положення законодавства та загалом досліджував процедуру відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_1 ініційованого місцевою організацією політичної партії, що застосовується до депутатів відповідних політичних партій.

Натомість, позивач є самовисуванцем, та процедура його відкликання за народною ініціативою є відмінною від процедури відкликання за народною ініціативою депутата відповідної політичної партії, яка передбачає проведення зборів (конференції) місцевої організації партії та здійснення розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради вищим керівним органом політичної партії.

З огляду на викладені обставини, з урахування наведених норм права, колегія суддів доходить висновку щодо правомірності та законності оскаржуваного рішення відповідача, натомість доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню внаслідок їх необґрунтованості, а тому суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 93-IV після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, документами проведених зборів, передбаченими частинами четвертою і п'ятою статті 38 цього Закону, передаються до територіальної виборчої комісії, що встановила результати відповідних місцевих виборів.

Правовими положеннями ч.5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, висновків Верховного Суду, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про допущення відповідачем протиправних дій щодо довільного визначення розміру премії позивача у спірній довідці, що порушило право останнього на належний розмір пенсійного забезпечення, а отже суд вбачає підстави для задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області та Офіційного представника ініціативної групи Чудік Олени Василівни на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року скасувати та прийняти нову постанову якою позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя В. Ю. Ключкович

СуддяО. В. Епель

(Повний текст постанови складено 27.02.2026)