П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
27 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/3078/22
Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 02.04.2025
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, треті особи Веселинівська гуманітарна гімназія ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Вознесенська окружна прокуратура, Служба освітнього омбудсмена про визнання протиправним та скасування рішення, -
10.06.2022 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, треті особи Веселинівська гуманітарна гімназія ім. Б.М. Мозолевського, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Вознесенська окружна прокуратура, Служба освітнього омбудсмена про визнання протиправним та скасування рішення від 26.05.2022 №2 «Про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області».
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем із порушенням процедури встановленої законом, що впливає на конституційне право на освіту мешканців с.Веселинове Миколаївської області.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 позов задоволений, оскільки відповідач прийняв оскаржуване рішення всупереч нормам встановлених діючим законодавством, протиправно не проведено громадських слухань, не враховано намір мешканців громади, що суттєво вплинуло на освітні права дітей, які там навчались.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апелянт зазначає, що суд першої інстанції дійшов до безпідставного висновку про протиправність оскаржуваного рішення, оскільки спірне рішення про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області прийнято відповідачем з дотриманням чинного законодавства та інтересів мешканців територіальної громади.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Веселинівська гуманітарна гімназія ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області є комунальною організацією (установа, заклад) та займається наступним видом діяльності за КВЕД: 85.31 Загальна середня освіта. Засновником вказаної юридичної особи є Веселинівська селищна рада Вознесенського району Миколаївської області.
Рішенням Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, відповідно до ст.143 Конституції України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абз.1 ч. 2 ст.25 та ч.2 ст.66 Закону України «Про освіту», ст.31, 32, 35, 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», рішення Веселинівської селищної ради від 22.07.2021 «Про затвердження плану трансформації закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2022 роки», з метою приведення типів закладів загальної середньої освіти у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення здобуття початкової, базової середньої освіти, створення належних умов функціонування галузі освіти та надання освітніх послуг на території Веселинівської селищної ради, враховуючи соціально-економічну та демографічну ситуацію територіальної громади, введення воєнного стану в Україні, ліквідовано Веселинівську гуманітарну гімназію імені Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області.
Не погоджуючись з рішення про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України передбачено, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Згідно з ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Конституційним Судом України у рішенні від 01.04.2010 у справі №1-6/2010 зазначено, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення (надалі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до положень ст.32 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних і комунальних закладах освіти, створення необхідних умов для виховання дітей та молоді, розвитку їхніх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних закладів освіти, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких громадських об'єднань, молодіжних центрів;
Згідно з ч.1 ст.17 Закону №280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (надалі - Закон 2145-VIII) державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з ст.13 Закону №2145-VIII для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій. Органи місцевого самоврядування різних адміністративно-територіальних одиниць мають право прийняти з урахуванням потреб і пропозицій територіальних громад спільне рішення про організацію здобуття початкової, базової та профільної середньої освіти в закладі освіти (його філії) та забезпечення підвезення здобувачів освіти до нього і у зворотному напрямку.
Відповідно до ст.22 Закону №2145-VIII юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Освітня діяльність вважається основним видом діяльності, якщо надходження на цей вид діяльності та/або від цього виду діяльності перевищують половину загальних надходжень цієї юридичної особи (фізичної особи - підприємця). Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний. Статус, організаційно-правова форма, тип закладу освіти визначаються засновником і зазначаються в установчих документах закладу освіти. Заклади освіти діють на підставі власних установчих документів, що затверджуються їх засновниками відповідно до законодавства.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону №2145-VIII система управління закладами освіти визначається законом та установчими документами. Установчі документи закладу освіти повинні передбачати розмежування компетенції засновника (засновників), інших органів управління закладу освіти та його структурних підрозділів відповідно до законодавства.
У ст.66 Закону №2145-VIII закріплені повноваження органів місцевого самоврядування, а саме міські ради, зокрема, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Так, правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначено Законом України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX, в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення (надалі - Закон №463-IX), відповідно до положень статті 1 якого заклад загальної середньої освіти - юридична особа, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, що провадиться на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти; засновник закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Відповідно до ч.1 ст.56 Закону №463-IX Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, селищні, сільські ради здійснюють повноваження у сфері загальної середньої освіти, що визначені цим Законом та Законом України «Про освіту», а також інші повноваження відповідно до Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів.
Органи місцевого самоврядування ст.53 Закону №463-IX віднесені до органів управління у сфері загальної середньої освіти. Основними завданнями органів управління у сфері загальної середньої освіти визначено: забезпечення безоплатного здобуття особами повної загальної середньої освіти; прогнозування потреб населення у загальній середній освіті, планування та забезпечення відповідно до компетенції розвитку системи повної загальної середньої освіти та мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти; забезпечення рівного доступу до повної загальної середньої освіти, прав учасників освітнього процесу, підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників; забезпечення якості повної загальної середньої освіти.
Відповідно до положень ст.32 Закону № 463-IX рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники). Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства. Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради. Розвиток мережі комунальних ліцеїв планують та забезпечують Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та міські ради (міст з населенням більше 50 тисяч).
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація спеціальних закладів загальної середньої освіти допускаються лише після погодження проєкту відповідного рішення засновника центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Пунктом 30 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Таким чином, рішення про ліквідацію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у управлінні якої перебуває відповідний навчальний заклад.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Веселинівська гуманітарна гімназія ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області є комунальною організацією (установа, заклад) та займається наступним видом діяльності за КВЕД: 85.31 Загальна середня освіта. Засновником вказаної юридичної особи є Веселинівська селищна рада Вознесенського району Миколаївської області.
Таким чином, до повноважень саме Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, як органу місцевого самоврядування - власника та засновника навчального закладу, віднесено вирішення питання щодо ліквідації Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області.
Положеннями ч.ч.1-3 ст.59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.п.4 і 16 ст.26, п.п.1, 29 і 31 ст.43 та ст.ст.55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Відповідно до ст. 8 Закону №280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.
Згідно зі ст.13 Закону №280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики визначає Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996 (надалі - Порядок №996).
Відповідно до п.3 Порядку №996 консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.
Результати проведення консультацій з громадськістю враховуються органом виконавчої влади під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі (п.4 Порядку №996).
Згідно з п.12 Порядку №996 в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проєктів нормативно-правових актів, які, зокрема: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проєкти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами.
Суспільство є окремим суб'єктом публічно-правових відносин, яке може мати власні (публічні) інтереси, що є відмінними від інтересів конкретної (приватної) особи та інтересів держави. При цьому, Основним Законом України передбачено, що суспільні (публічні) інтереси підлягають самостійному захисту, а також обов'язковому врахуванню при прийнятті найважливіших рішень на рівні держави або відповідної територіальної громади.
Суспільний (публічний) інтерес є оціночним поняттям, що охоплює широке і водночас чітко не визначене коло законних та таких, що ґрунтуються на моральних засадах, інтересів, які складають певну сукупність приватних інтересів або важливі для значної кількості фізичних і юридичних осіб потреби та відповідно до законодавчо встановленої компетенції забезпечуються суб'єктами владних повноважень (суб'єктами публічної адміністрації); це поняття не піддається однозначній кваліфікації (визначенню).
Таким чином, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що проведення консультацій з громадськістю є обов'язковою складовою процедури при розгляді питань, які стосуються конституційних прав та свобод громадян, зокрема, права на освіту.
Понад це, питання щодо ліквідації навчального закладу становить суспільний інтерес, а оскаржуване рішення впливає на права мешканців Веселинівської територіальної громади, через що обов'язковим є врахування думки територіальної громади при прийнятті рішення щодо ліквідації Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області, з метою врахування інтересів територіальної громади.
Вказане також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 14.08.2018 у справі №359/6814/17, від 13.05.2020 у справі №324/1296/16-а, від 30.12.2020 у справі №2140/1580/18, від 02.02.2021 у справі №620/3135/19.
Згідно п.20 Порядку №996 за результатами публічного громадського обговорення, електронних консультацій з громадськістю органи виконавчої влади готують звіт, в якому зазначається: найменування органу виконавчої влади, який проводив обговорення; зміст питання або назва проєкту акта, що виносилися на обговорення; інформацію про осіб, що взяли участь в обговоренні; інформацію про пропозиції, що надійшли до органу виконавчої влади за результатами обговорення, із зазначенням автора кожної пропозиції; інформацію про врахування пропозицій та зауважень громадськості з обов'язковим обґрунтуванням прийнятого рішення та причин неврахування пропозицій та зауважень; інформацію про рішення, прийняті за результатами обговорення.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2021 відповідачем на своєму офіційному веб-сайті розміщено інформаційне повідомленні про проведення громадського обговорення з обговорення проєктів рішень на виконання Плану трансформації закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2023р.р. У повідомленні зазначено, що громадське обговорення відбудуться з 01.10.2021 по 01.11.2021; серед проєктів рішень: «Про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області». /а.с.158-161/
Разом з тим, матеріали справи не містять та відповідачем до суду не надано будь-яких розпорядчих актів про призначення громадських слухань з обговорення проєктів рішень на виконання Плану трансформації закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2023р.р. та результатів їх проведення, що свідчить про порушення відповідачем порядку встановленої вимоги законодавства щодо проведення громадських слухань з питання реалізації мешканцями територіальної громади права на освіту, зокрема, щодо ліквідації навчального закладу.
Колегія суддів вважає за потрібне звернути увагу, що вимога закону, яка полягає у обов'язковості проведення громадських слухань при вирішенні питань, що стосуються конституційних прав, не може обмежуватись формальним проведенням громадських обговорень, як формою безпосередньої участі громадськості у вирішенні питання діяльності навчального закладу.
Так, рішенням Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 22.07.2021 №9 затверджено План трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2022 роки, яким передбачено, зокрема, прийняття до 01.07.2022 рішення про ліквідацію Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області. /т.3 а.с.140-141/
Розпорядженням Веселинівського селищного голови від 12.11.2021 №182р, на виконання рішення від 22.07.2021 №9 «Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2022 роки», з метою ознайомлення учасників освітнього процесу закладів освіти комунальної власності з проєктами рішень, що виносяться на розгляд Веселинівської селищної ради у 2022 році, затверджено графік зустрічей з учасниками освітнього процесу закладів освіти Веселинівської селищної ради. /т.3 а.с.128/
Отже, рішення селищної ради від 22.07.2021 №9 фактично свідчить про вже заплановану ліквідацію спірного закладу освіти, а розпорядження селищного голови від 22.07.2021 №9 прийнято лише з метою ознайомлення учасників освітнього процесу закладів освіти комунальної власності з проєктами рішень, що виносяться на розгляд селищної ради у 2022 році, а не з метою проведення громадських слухань згідно вимог ст.13 Закону №280/97-ВР та Порядку №996.
Згідно протоколу загальногімназійних батьківських зборів Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області від 16.11.2021, на порядку денному стояло питання обговорення плану трансформації закладів загальної середньої освіти Веселинівської селищної ради на 2021-2022 роки, що був прийнятий згідно рішення Веселинівської селищної ради від 22.07.2021, і передбачав в подальшому ліквідацію гімназії як наслідок трансформації. На зборах були присутні селищний голова, начальник управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Веселинівської селищної ради, секретар селищної ради та працівники управління освіти. Фактично за змістом протоколу, обговорення проєкту оскаржуваного рішення в частині ліквідації Веселинівської гуманітарної гімназії імені Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області не було. /т.1 а.с.162-170/
Більше того, 30.11.2021 учнями та батьками Веселинівської гуманітарної гімназії ім. Бориса Мозолевського направлено Веселинівському селищному голові колективне звернення проти ліквідації вказаного закладу освіти за підписом 440 осіб. /а.с.12-65/
В даному зверненні викладено прохання реорганізувати замість ліквідації Веселинівську гуманітарну гімназію імені Бориса Мозолевського Веселинівської селищної ради Миколаївської області, а також включити до робочої групи з вивчення проблеми та розробки плану, напрацювання проєктів рішень, які стосуватимуться Веселинівської гуманітарної гімназії імені Бориса Мозолевського, представників педагогічного колективу та директора закладу, ініціативну групу з батьків, інших жителів громади, яких може стосуватися дане питання. А також прохання провести належним чином громадські слухання та врахувати думки, й пропозиції, внесені за результатами громадських слухань, зважаючи на те, що майже ніхто не був обізнаний про те, що на сайті селищної ради були розміщені матеріали для обговорення, через що у відведений строк не надійшло пропозицій та зауважень.
Доказів розгляду відповідачем вказаного колективного звернення матеріали справи не містять та відповідачем до суду не надано.
Як зазначено у ст.3 Конвенції про права дитини, схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 №44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Виходячи з наведеного, оскаржуване рішення не відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, згідно з якими рішення суб'єкта владних повноважень має бути прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно і розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Таким чином, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, розглянув справу з дотриманням норм матеріального, процесуального права, а тому в порядку ст.316 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року залишити без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Веселинівську селищну раду Вознесенського району Миколаївської області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв