Постанова від 02.03.2026 по справі 420/23715/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/23715/25

Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина Т.М. Дата і місце ухвалення: 09.12.2025р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного оформлення документів та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежного оформлення документів після доопрацювання та не направлення пакету документів до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, необхідних для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з отриманням ним травми 11.09.2022р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслати заяву про усунення недоліків з додатками від 30.05.2025р. та документи, які були повернуті на доопрацювання щодо ОСОБА_1 , про призначення одноразової грошової допомоги з зв'язку із отриманням ІІ групи інвалідності, до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він під час проходження військової служби 11.09.2022р. отримав важку травму внаслідок нещасного випадку, яка призвела до встановлення йому ІІ групи інвалідності. Зазначений факт надає йому право на гарантовану державою одноразову грошову допомогу згідно зі статтею 16 Закону України №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На звернення ОСОБА_1 щодо отримання одноразової грошової допомоги ІНФОРМАЦІЯ_3 11.10.2024р. надано копію витягу протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.09.2024р., у якому вказано про необхідність долучення документу, що свідчить про причини та обставини травми, зокрема про те, що вона не пов'язана із вчиненням особою кримінального, адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень. З посиланням на акт огляду медико-соціальною експертною комісією, позивач стверджував, що компетентним органом вже підтверджено, що подія мала місце в умовах, які не виключають її зв'язку з військовою службою. У зазначеному документі чітко вказано, що травма отримана внаслідок нещасного випадку, пов'язаного з проходженням військової служби. При цьому, не вказано на наявність причинного зв'язку між подією та вживанням алкоголю. Більше того, ОСОБА_1 за період проходження військової служби не притягувався до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, що також підтверджує відсутність фактів порушень порядку несення служби або інших дій, які могли б стати підставою для визнання травми такою, що не пов'язана з військовою службою. ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975, після доопрацювання документів, поданих уповноваженим органом щодо призначення одноразової грошової допомоги, такі документи не надіслав на розгляд до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. Вимога відповідача щодо необхідності подачі нового пакету документів не відповідає положенням Наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014р. Невиконання ІНФОРМАЦІЯ_3 покладеного на нього чинним законодавством обов'язку щодо належного оформлення та направлення пакету документів до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, має наслідком позбавлення ОСОБА_1 можливості своєчасного отримання гарантованої державної виплати.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 09.12.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.

Також, апелянт просить стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (за рахунок його бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 50 000,00 грн. Зазначає, що докази понесення витрат на оплату послуг адвоката ним будуть подані у встановлений законом строк.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням позивача на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 , як орган, який здійснює оформлення документів для призначення ОГД, не виконав покладеного на нього абзацом другим пункту 4.9 Розділу IV Положення №530 обов'язку щодо надання заявнику допомоги у розшуку відсутніх документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги. Зазначене безумовно свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Також, апелянт посилається на те, що у нього відсутня можливість надання документу, що свідчить про причини та обставини травми, зокрема про те, що вона не пов'язана із вчиненням особою кримінального, адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень. Зазначене зумовлено грубою бездіяльністю військової частини НОМЕР_1 , яка проявилася в неналежному документальному оформленні матеріалів щодо нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 11.09.2022р. У заяві про усунення недоліків позивачем зазначено причини неможливості надання витребуваних документів з військової частини НОМЕР_1 та висловлено ІНФОРМАЦІЯ_5 клопотання щодо надіслання заяви про усунення недоліків з наявними матеріалами до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. Таких дій відповідач не вчинив, зазначаючи про те, що законодавством не передбачено доопрацювання документів та про необхідність подачі нового пакету документів, що не узгоджується з положеннями Постанови КМУ №975.

Посилається апелянт і на те, що суд неправомірно переклав на позивача обов'язок щодо отримання службового документа (довідки про обставини травми), який мав забезпечити відповідач. Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України керівник ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем проживання цих осіб.

Обґрунтовуючи свої посилання на порушення судом першої інстанції норм процесуального права апелянт зазначає про невиконання ІНФОРМАЦІЯ_3 покладених на нього процесуальних обов'язків та нехтування його правами, зокрема, неподання відзиву на позовну заяву, відсутність клопотань про продовження строку на подання відзиву, інформації та документів, витребуваних судом, без поважних причин, що є проявом недобросовісної процесуальної поведінки, яка межує з відвертим ігноруванням вимог суду. З урахуванням вищенаведеного, така бездіяльність відповідача мала бути розцінена судом як фактичне визнання позовних вимог, відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, що давало підстави для задоволення позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 14.04.2024р.

11.09.2022р. внаслідок нещасного випадку позивачем було отримано травму.

Згідно довідки серії 12 ААГ №950175 до акту огляду медико соціальною експертною комісією(копію долучено), ОСОБА_1 має 2 групу інвалідності, яку одержав внаслідок травми в результаті нещасного випадку, пов'язаного з проходженням військової служби.

Також, згідно довідки серії 12 ААА №057885 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках ступінь втрати працездатності позивача становить 70%.

З метою реалізації права на гарантовану державою одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 16 Закону України №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», заяву позивача та відповідний пакет документів було передано на розгляд до Міністерства оборони України.

Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги за компенсаційних сум від 20.09.2024р. №21/д, солдату у відставці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), якого 17.03.2023р. звільнено з військової служби та 24.04.2023р. під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, подані документи повернуто на доопрацювання.

Зокрема, зазначено, що поданий пакет документів не відповідає вимогам п.21 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013р. №975, оскільки заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини травми, зокрема про те, що вона не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Листом від 04.11.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 про повернення Міністерством документів щодо призначення ОГД на доопрацювання. Зазначив про необхідність організації усунення недоліків поданих документів та повторного надіслання доопрацьованого пакету документів до ІНФОРМАЦІЯ_7 для їх подальшого направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду та прийняття рішення.

30.05.2025р. ОСОБА_1 подав до ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву, адресовану Міністерству оборони України (в особі комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги за компенсаційних сум) про усунення недоліків поданих документів.

У вказаній заяві позивач просив надіслати її разом із доданими документами до Міністерства для її розгляду по суті та прийняття рішення щодо призначення ОГД.

Листом від 05.06.2025р. ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив ОСОБА_1 , що у зв'язку з прийняттям комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги за компенсаційних сум рішення (протокол від 20.09.2024р. №21/д) про повернення на доопрацювання документів щодо призначення ОГД ОСОБА_1 , після усунення недоліків, вказаних у протоколі, необхідно повторно оформити документи з новою заявою на призначення ОГД та надіслати їх через районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки до ІНФОРМАЦІЯ_7 для подальшого їх направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду та прийняття рішення. А відтак, подану заяву про усунення недоліків буде перенаправлено за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_7 для приєднання до пакету документів.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо неналежного оформлення документів після доопрацювання та не направлення пакету документів до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, необхідних для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням травми 11.09.2022р., ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що позивачем не надано суду доказів щодо усунення недоліків пакету документів, поданого до Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, який було повернуто згідно витягу з протоколу від 20.09.2024р. №21/д на доопрацювання. За наведених обставин, за висновками суду, у діях ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутня протиправна бездіяльність.

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до статті 41 Закону №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно із частиною першою статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №) дія цього Закону, серед іншого, поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Статтею 16 Закону №2011-ХІІ регламентовано питання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Так, відповідно до ч.1 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п.4 частини другої статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Частиною 3 статті 16 Закону №2011-XII визначено, що військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Згідно ч.2, ч.3 ст.16-3 Закону №2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.8 ст.16-3 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Частиною 10 статті 16-3 Закону №2011-XII передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Згідно п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду/оцінювання, зміни групи інвалідності чи причинного зв'язку - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи/довідці медико-соціальної експертної комісії про повторне встановлення інвалідності або відомості з електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до п.17 Порядку №975 у разі встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від групи інвалідності та її причинного зв'язку: військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або особі, звільненій з військової служби, інвалідність якої встановлено не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, у розмірі, зокрема, 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Згідно п.21 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);

документа, виданого контролюючим органом, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку або запис у паспорті, - копію паспорта громадянина України у формі книжечки, в якому проставлено відмітку про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, чи паспорта у формі картки із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії).

Пунктом 23 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014р. №530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Пунктом 1.1 Положення №530 передбачено, що цим Положенням, серед іншого, визначається Порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.

Відповідно до п.4.7 Положення №530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України керівник обласного ТЦКСП за місцем проживання цих осіб.

Згідно п.4.9 Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.

Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.

Отримані документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони і Генерального штабу відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яка в своїй діяльності керується наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року №564.

Відповідно до п.4.10 Порядку №530 заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та ТЦКСП), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

З аналізу вказаних норм у їх сукупності слідує, що прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, повернення документів на доопрацювання, зокрема, у разі коли документи подано не в повному обсязі, знаходиться поза компетенцією ІНФОРМАЦІЯ_7 , на якого покладено обов'язок з проведення відповідних процедурних дій з оформлення відповідних документів, зокрема складання висновку та доповіді щодо виплати одноразової грошової допомоги та направлення їх разом з поданими особою документами до Департаменту соціального забезпечення.

Приписи чинного законодавства не наділяють обласні ТЦК та СП повноваженнями приймати рішення за результатами розгляду заяви заявника та надавати оцінку поданим ним документів в частині підтвердження/не підтвердження обставин наявності у заявника права на отримання одноразової грошової допомоги.

Колегія суддів зазначає, що лише головний розпорядник коштів - Міністерство оборони України має виключне право приймати рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги або відмови у її призначенні, повернення документів на доопрацювання.

За наведених обставин, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що так як ОСОБА_1 не надано доказів щодо усунення недоліків пакету документів, поданого до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, який було повернуто згідно витягу з протоколу від 20.09.2024р. №21/д на доопрацювання, тому у спірних правовідносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача.

Як слідує з матеріалів справи, пакет документів щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги ІНФОРМАЦІЯ_3 з відповідним висновком було надіслано до Міністерства оборони України, яке відповідний пакет документів повернуло на доопрацювання у зв'язку з відсутністю всіх документів, передбачених п.21 Порядку №975, зокрема, документу, що свідчить про причини та обставини травми, зокрема про те, що вона не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження (витяг з протоколу від 20.09.2024р. №21/д).

У такому випадку, на думку колегії суддів, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний у межах своїх повноважень оформити та належним чином підготувати відповідні документи та направити їх до Департаменту соціального забезпечення для прийняття остаточного рішення, а також надати заявнику допомогу у розшуку відсутніх документів, якщо такі документи необхідні для прийняття рішення.

Однак, всупереч вимогам Постанови КМУ №975 та Наказу МОУ №530 ІНФОРМАЦІЯ_4 не здійснив належного оформлення документів, не надав ОСОБА_1 допомоги у витребуванні відсутніх документів та не передав, за заявою позивача від 30.05.2025р. доопрацьовані ним документи до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це триваюча пасивна поведінка органу влади або посадової особи, що полягає у невиконанні дій, які вони зобов'язані були вчинити на підставі закону.

Колегія суддів вважає обґрунтованими посилання апелянта, що у спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_4 допустив протиправну бездіяльність, зокрема, не виконав покладених на нього Порядком №530 обов'язків щодо допомоги позивачу в оформленні, у т.ч. розшуку документів, та подання їх на розгляд до Міністерства. Такими діяннями відповідач не сприяє реалізації позивачу гарантованого державою права на отримання одноразової грошової допомоги.

При вирішенні спору суд першої інстанції не правильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відмову в їх задоволенні.

Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що постановлене Одеським окружним адміністративним судом рішення від 09.12.2025р. підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення позову ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач, як особа з інвалідністю 2 групи, звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку з чим він не поніс витрати на оплату судового збору, які за правилами ст.139 КАС України підлягали б відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Доказів понесення витрат на правничу допомогу станом на дату прийняття рішення за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 не надав.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2025 року скасувати.

Ухвалити по справі нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення документів для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII, після їх доопрацювання та направлення пакету документів до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для їх розгляду та прийняття рішення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслати заяву ОСОБА_1 від 30.05.2025р. про усунення недоліків з додатками та документи, які були повернуті на доопрацювання щодо ОСОБА_1 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 березня 2026 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук