Постанова від 27.02.2026 по справі 420/36021/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/36021/24

Перша інстанція суддя Харченко Ю.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковлєва О.В.,

суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити пенсії дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), а саме:

- визнання протиправним та скасування наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №10-ос від 11.01.2024, в частині встановлення головному спеціалісту відділу інструментально-лабораторного контролю - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) розміру надбавки за вислугу років державної служби на 2024 рік, а саме у період з 01.01.2024 по 03.10.2024, на рівні 30% місячного посадового окладу;

- зобов'язання Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років державної служби, з 01.01.2024 по 03.10.2024, відповідно до ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а саме: на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, стаж державної служби якого становить понад 25 років, але не більше 50% посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно наказу №216-ос від 25.06.2024;

- зобов'язати Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити перерахунок середньої заробітної плати та виплату різниці вихідної допомоги при звільненні, у розмірі двох середньомісячних заробітних плат, на підставі наказу №391-ос від 01.10.2024, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) надати оновлені розрахункові листи про суми, донараховані та які мають бути виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 позов задоволено, а саме:

- визнано протиправним та скасовано наказ Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №10-ос від 11.01.2024, у частині встановлення головному спеціалісту відділу інструментально-лабораторного контролю - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області) ОСОБА_1 розміру надбавки за вислугу років державної служби на 2024 рік, а саме у період з 01.01.2024 по 03.10.2024, на рівні 30% місячного посадового окладу;

- зобов'язано Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2024 по 03.10.2024, відповідно до ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а саме: на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, стаж державної служби якого становить понад 25 років, але не більше 50% посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язано Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно наказу №216-ос від 25.06.2024;

- зобов'язано Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) здійснити ОСОБА_1 перерахунок середньої заробітної плати та виплату різниці вихідної допомоги при звільненні, у розмірі двох середньомісячних заробітних плат на підставі наказу №391-ос від 01.10.2024, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язано Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) надати ОСОБА_1 оновлені розрахункові листи про суми, донараховані та які мають бути виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) з урахуванням раніше виплачених сум;

- встановлено Державній екологічній інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) 30 - денний строк для подання звіту про виконання рішення суду з дня набрання законної сили судовим рішенням суду у справі №420/36021/24.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги відповідача обґрунтовано тим, що у 2024 році оплата праці державних службовців державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 23.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» з урахуванням п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік», зокрема надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30% посадового окладу. Апелянт зазначає, що введені Законом України «Про державний бюджет на 2024 рік» з 01.01.2024 особливості обчислення надбавки за вислугу років є частиною реформи оплати праці державних службовців, відповідно до якої чинне законодавство повинно забезпечити, в тому числі, зниження надбавки за вислугу років з 50 відсотків до 30 відсотків, оскільки, запровадження такої реформи передбачало зростання посадових окладів державних службовців, з яких розраховуються інші надбавки та стимулюючі виплати. Крім того, інспекція зазначає, що позивач своєчасно отримував розрахункові листи, що містили детальну інформацію про його заробітну плату, у тому числі суму надбавки за вислугу років (у розмірі 30%), а тому звернення до суду з позовом у даній справі свідчить про зловживання процесуальним правом з його боку.

Розгляд апеляційної скарги у справі здійснюється апеляційним судом у змішаній формі відповідно до п.112 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 22.12.2020 ОСОБА_1 працював у Державній екологічній інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) на різних посадах, зокрема, з 13.07.2021 по 03.10.2024 - на посаді головного спеціаліста відділу інструментально-лабораторного контролю - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області).

Згідно наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №10-ос від 11.01.2024, з 01.01.2024 працівникам Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), з 01.01.2024 встановлено надбавку за вислугу років згідно додатку.

Відповідно до витягу з додатку до наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №10-ос від 11.01.2024, п.71 - ОСОБА_1 (головний спеціаліст) встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30% від посадового окладу.

Стаж державної служби позивача станом на 01.01.2024 становить 29 років 0 місяців 26 днів, що підтверджується витягом з додатку до наказу №10-ос від 11.01.2024.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №216-ос від 25.06.2024 позивачу надано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Наказом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №391-ос від 01.10.2024, на підставі п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 звільнено з 03.10.2024.

Вказаним наказом також визначено провести остаточний розрахунок та виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.

Згідно довідки Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 03.10.2024 №4280/11-24/06/2-34, стаж державної служби позивача складав на дату звільнення (03.10.2024) становив 29 років 09 місяців 28 днів, надбавка за вислугу років з 01.01.2024 - 30% від посадового окладу.

11.10.2024 року позивач звернувся до Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) із заявою про надання відповідних роз'яснень з питання про наявність правових підстав для зменшення надбавки за вислугу років на державній службі з 50% до 30%.

На вказану заяву, листом від 17.10.2024 №4541/10-11/06/2-34 Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) повідомила позивача, що п.71 таблиці додатку 2 до наказу від 11.01.2024 №10-ос йому встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30%.

Позивач, вважаючи протиправними дії щодо встановлення йому надбавки за вислугу років державної служби на 2024 рік, на рівні 30% місячного посадового окладу, замість 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, стаж державної служби якого становить понад 25 років, але не більше 50% посадового окладу, та, як наслідок врахування її під час розрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та вихідної допомоги при звільненні, звернувся до суду з даним позовом.

Крім того, позивач також просив зобов'язати відповідача надати йому оновлені розрахункові листи про суми, які мають бути виплачені працівникові при звільненні, з урахуванням донарахованих сум на виконання рішення у даній справі, та встановити звіт за виконанням рішення суду.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про задоволення позовних вимог, виходячи з того, що в спірних правовідносинах застосуванню підлягає норма спеціального нормативно-правового акту, а саме ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а не п.12 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», яким звужується обсяг прав та гарантій державних службовців, визначених чинним законодавством, а тому наказ №10-ос від 11.01.2024 є протиправним. Разом з тим, враховуючи, що вихідна допомога при звільненні виплачується у розмірі двох середньомісячних заробітних плат (ч.4 ст.87 Закону України «Про державну службу»), середній заробіток для надання матеріальної (грошової) допомоги здійснюється виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання матеріальної (грошової) допомоги, суд першої інстанції вказав, що такі виплати підлягають перерахунку з урахуванням надбавки за вислугу років на рівні 3% від посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу. Також, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення вимог в частині щодо надання позивачу оновлених розрахункових листів як такої, що має похідний характер. За результатами розгляду справи, суд першої інстанції вважав за необхідне вжити заходи судового контролю у даній справі шляхом зобов'язання відповідача надати в 30 денний строк з дня набрання законної сили рішення, звіт про його виконання.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки судове рішення не оскаржується в частині подання звіту про виконання судового рішення у даній справі, перевірка законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в цій частині апеляційним судом не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Так, принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (надалі - Закон України №889-VIII).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.50 Закону України №889-VIII визначено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення).

Згідно ч.1 ст.52 Закону України №889-VIII (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Разом з тим, 09.11.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет на 2024 рік», згідно положень якого передбачено встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям не більше 30 відсотків посадового окладу, що менше ніж передбачено спеціальним Законом України «Про державну службу».

Згідно з розділом «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.

При цьому, абз.2 п.12 розділу «Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Згідно з пунктом 13 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовуються для державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби. Оплата праці таких державних службовців здійснюється відповідно до умов, встановлених на 2023 рік, при цьому стимулюючі виплати можуть бути нараховані в граничному розмірі до 50 відсотків посадового окладу на місяць.

Отже, у 2024 році оплата праці державних службовців державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» з урахуванням п.12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Таким чином, з аналізу вищевикладених норм вбачається, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» запроваджено норму, яка не відповідає положенню ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а саме зменшує максимальну межу розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 50 відсотків до 30 відсотків, та зменшує розмір самої надбавки з 3 до 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.

Національне агентство України з питань державної служби (надалі - НАДС України) підготувало Роз'яснення від 10.01.2024 №176 щодо умов оплати праці державних службовців державних органів, які провели класифікацію посад державної служби.

У вказаному роз'ясненні була надана вказівка про те, яким чином має відбуватися встановлення надбавки за вислугу років, передбаченої п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», а саме: службі управління персоналом державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, необхідно підготувати проєкт наказу про встановлення надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, перерахованому відповідно до абз.2 п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем на виконання положень п.12 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прийнято наказ від 11.01.2024 №10-ос, яким працівникам Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) з 01.01.2024 встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30% та згідно витягу з додатку до вказаного наказу, а саме п.71 - ОСОБА_1 (головний спеціаліст) встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 30%.

Отже, відповідачем, на підставі наказу від 11.01.2024 №10-ос з 01.01.2024 зменшено позивачу розмір надбавки за вислугу років державної служби за 2024 рік з 50% до 30%.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, судова колегія враховує, що ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, надаючи тлумачення статті 58 Конституції України у Рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України зазначив, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (абзаци перший і другий пункту 2 мотивувальної частини Рішення).

Крім того, у своїх рішеннях Конституційний Суд України постійно наголошує на тому, що ключовим у питанні розуміння гарантованого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права є принцип юридичної (правової) визначеності, який вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності норм права, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності (абзац шостий пп.2.1 п.2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2017 № 2-р/2017).

Складовими принципу верховенства права є, зокрема, правова передбачуваність та правова визначеність, які необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (абз.3 п.4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005).

Отже, державні установи повинні бути послідовними щодо прийнятих ними нормативних актів, а також дотримуватися розумної рівноваги між передбачуваністю (довірою, законними очікуваннями, впевненістю) особи і тими інтересами, заради забезпечення яких у регулювання вносяться зміни. Повага до такої впевненості, як зазначав Європейський суд з прав людини, має бути мірою правового захисту у внутрішньому праві проти свавільного втручання державних органів у гарантовані права (пункт 156 Рішення у справі «Kopecky проти Словаччини» від 28.09.2004, заява № 44912/98).

Одним із механізмів запобігання свавільному втручанню держави та її органів у реалізацію прав і свобод людини є закріплений у ч.3 ст.22 Конституції України принцип недопустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних.

Таким чином, надання нормативно-правовому акту ретроактивної дії не порушуватиме принципи незворотності дії в часі та правової визначеності, якщо ці зміни не погіршують правове становище особи: не встановлюють чи не посилюють юридичну відповідальність, не скасовують і не обмежують чинні права і свободи.

При розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.

У даному випадку, за умов спірних правовідносин, спеціальним нормативно-правовим актом є Закон України «Про державну службу», а не закон про затвердження бюджету України на відповідний рік.

У рішенні від 28.08.2020 №10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить ст.6, ч.2 ст.19, ст.130 Конституції України.

На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у спірних правовідносинах до застосування підлягає норма спеціального нормативно-правового акту, а саме ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а не п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», яким звужується обсяг прав та гарантій державних службовців, визначених чинним законодавством.

З огляду на викладене вище, відповідач, прийнявши спірний наказ, яким, зокрема позивачу з 01.01.2024 встановлено розмір надбавки за вислугу років державної служби за 2024 рік у розмірі 30%, порушив право останнього на належний рівень оплати праці державних службовців, гарантований ст.ст.46, 50 та 52 Закону України «Про державну службу», а саме гарантоване державою право державних службовців на отримання надбавки за вислугу років на державній службі відповідно до ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу» розмірі - 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу, у зв'язку з чим наказ від 11.01.2024 №10-ос в частині встановлення позивачу розміру надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2024 на рівні 30% посадового окладу є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.54 Закону України №889-VIII , державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (далі - матеріальна допомога) та її розмір визначає Порядок надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 №500 (надалі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати, на підставі особистої заяви у порядку, затвердженому керівником державної служби.

Порядку обчислення середньої заробітної плати затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (надалі - Порядок №100, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки (п.2 розділу ІІ Порядку №100).

Згідно п.3 розділу ІІІ Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.

Згідно ч.1 ст.87 Закону України №889-VIII підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є, зокрема, скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

У разі звільнення з державної служби на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті державному службовцю виплачується вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат (п.4 ст.87 Закону України №889-VIII).

Так, відповідно до обставин даної справи, наказом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №216-ос від 25.06.2024 позивачу надано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Наказом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) №391-ос від 01.10.2024, на підставі п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» позивач звільнений з 03.10.2024 та визначено виплатити йому вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.

Таким чином, оскільки розмір матеріальної (грошової) допомоги та вихідної допомоги при звільненні обчислюються виходячи з середньої заробітної плати, яка в свою чергу враховує всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством, судова колегія зазначає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та виплата вихідної допомоги при звільненні, виплачені позивачу, підлягають перерахунку з урахуванням розміру надбавки за вислугу років, визначеної у відповідності до ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст.ст.30, 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

Роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Відомості про оплату праці працівника надаються будь-яким органам чи особам лише у випадках, передбачених законодавством, або за згодою чи на вимогу працівника.

На підставі зазначеного, суд першої інстанції вірно вказав про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 оновлені розрахункові листи про суми, донараховані та які мають бути виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) з урахуванням раніше виплачених сум.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що позивач своєчасно отримував розрахункові листи, які містили детальну інформацію про його заробітну плату, у тому числі суму надбавки за вислугу років (у розмірі 30%), а тому звернення до суду з позовом у даній справі свідчить про зловживання процесуальним правом з його боку, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки ухвалою суду від 30.12.2024 (а.с.25-29) позивачу було поновлено строк звернення до суду з позовною заявою, з огляду на те, що копію наказу №10-ос від 11.01.2024 про встановлення надбавки за вислугу років державної служби на 2024 рік позивач отримав з листом відповідача від 17.10.2024, а з позовом звернувся 20.11.2024, тобто в межах тримісячного строку, визначеного ст.233 КЗпП України.

До цього, слід зауважити, що розрахункові листи, які позивач отримував щомісячно, не містять відомостей про надбавку за вислугу років у відсотковому виразі, а доказів щодо ознайомлення позивача з наказом від 11.01.2024 №10-ос (в частині встановлення розміру надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2024 на рівні 30% посадового окладу), окрім як 17.10.2024, до суду не надано.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог порушень матеріального і процесуального права не допущено, а наведені в скарзі відповідача доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст.308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду 09 травня 2025 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук