Постанова від 27.02.2026 по справі 420/19067/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/19067/25

Перша інстанція суддя Катаєва Е.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковлєва О.В.,

суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- визнання протиправною бездіяльність щодо відмови йому у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

- зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») відомості про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги позивача обґрунтовано тим, що при вирішенні справи судом першої інстанції невірно застосовано до спірних правовідносин положення Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим Постановою КМУ від 16.05.2024 №559. Позивач вважає, що оскільки у позові він просив внести актуальні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») про результати проходження медичного огляду (непридатності його до виконання військового обов'язку та виключення з військового обліку), врахуванню підлягає Закон України №1951-VIII та Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 10.05.2024 №523.

Розгляд апеляційної скарги у справі здійснюється апеляційним судом у змішаній формі відповідно до п.112 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) 05.11.2019 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст.78-а графи І Розкладу хвороб, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.02.2020.

У п.14 тимчасового посвідчення зазначено, що військовозобов'язаного позивача 05.11.2019 виключено з військового обліку військовозобов'язаних, згідно з п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно з витягом з електронного військово-облікового документа «Резерв+», сформованого 28.05.2025, відомості про виключення позивача з військового обліку відсутні.

24.04.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив уточнити дані про його перебування в ІНФОРМАЦІЯ_3 як невійськовозобов'язаного з виключенням з військового обліку шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідь на вказану заяву в матеріалах справи відсутня.

29.05.2025 позивач (через свого представника) звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати інформацію, зокрема щодо підстав не внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») відомостей щодо нього, як невійськовозобов'язаного, визнаного непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

На вказану заяву, листом від 02.06.2025 відповідач повідомив, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Картотека вільних залишків, підкартотека: взяти автоматично на облік відповідно до Постанови КМУ від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації перевірки відомостей призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Також повідомлено, що під час тимчасової окупації міста Херсона та Херсонської області, документи військового обліку були знищені встановленим порядком. В ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні будь-які відомості, що підтверджують виключення ОСОБА_1 з військового обліку. Для вирішення питання виключення з військового обліку запропоновано особисто прибути до районного ТЦКСП за місцем свого проживання (перебування) або до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за місцем взяття на військовий облік.

Позивач, вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, звернувся до суду з позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. При вирішенні справи, з урахуванням приписів Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим Постановою КМУ від 16.05.2024 №559, суд першої інстанції вказав, що у разі виявлення невідповідностей в документах військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей. Разом з тим, суд зауважив, що передбачений Порядком №559 вибір форми та способу звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін. З огляду на зазначене, враховуючи, що некоректні відомості, на які посилається позивач, містяться саме в електронному реєстрі, суд дійшов висновку, що їх виправлення можливе лише шляхом подання заяви через електронний кабінет, а тому, у даному випадку, подання письмової заяви не матиме наслідком внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з чим не погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також є загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (надалі - Закон України №2232-XII).

Згідно ч.ч.1, 2 ст.33 Закону України №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України №2232-XII (в редакції, чинні на момент спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема згідно п.3, визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (надалі - Порядок №1487).

Відповідно до п.3 Порядку №1487 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно з п.22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (надалі - Закон України №1951-VIII).

Відповідно до ст.1 Закону України № 951-VIII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі ст.2 Закону України №1951-VIII основними завданнями Реєстру є, зокрема ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Згідно з ч.ч.8, 9 ст.5 Закону України №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.14 Закону України №1951-VIII ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Згідно з ч.4 ст.14 Закону України №1951-VIII надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.

Відповідно до п.1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (набрала чинності 18.05.2024 та діяла на час звернення позивача із заявою 24.04.2025), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п.3 вказаного Порядку №559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п.4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За аналізом наведених положень, судова колегія доходить висновку, що ведення військового обліку покладається, зокрема, на відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. При цьому, з метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Реєстр), органами ведення якого є, зокрема, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Реєстрі. У разі невідповідності відомостей, зазначених, зокрема у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного відомостям, що містяться у Реєстрі, для внесення відповідних змін особа звертається із заявою до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Тобто, у разі невідповідності відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного відомостям, що містяться у Реєстрі, громадянин України, для внесення відповідних змін, повинен звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі. В свою чергу, орган ведення Реєстру зобов'язаний розглянути таку заяву, перевірити відповідність персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним і привести відомості Реєстру у відповідність з персональними даними призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

Так, згідно обставин даної справи, 24.04.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив уточнити дані про його перебування в ІНФОРМАЦІЯ_3 як невійськовозобов'язаного з виключенням з військового обліку, шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До вказаної заяви позивач надав копії документів які, на його думку, свідчать про необхідність внесення відомостей до Реєстру про виключення його з військового обліку, а саме: відомості з ІКС «Резерв+», копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 12.02.2020, копію довідки МСЕК від 22.08.2022.

За таких обставин відповідач, як орган ведення Реєстру, був зобов'язаний розглянути по суті подану заяву та додані до неї документи у строки, визначені Порядком №559, тобто протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви та, за результатами її розгляду, прийняти відповідне рішення (про внесення змін/виправлення відомостей або про відмову із зазначенням правових підстав), надавши заявнику мотивовану відповідь.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, подану позивачем заяву від 24.04.2025 відповідачем по суті не розглянуто, не зважаючи на те, що вона отримана останнім 28.04.2025. Більш того, на запит представника позивача від 29.05.2025, відповідач листом від 02.06.2025 повідомив лише про те, що для вирішення даного питання ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до РТЦК.

На думку колегії суддів, лист відповідача не можна вважати належним розглядом заяви позивача від 24.04.2025 та запиту його представника від 29.05.2025, оскільки він не містить чітко зазначених підстав, які б явно свідчили про наявність/відсутність підстав щодо внесення/виправлення відомостей до Реєстру щодо особи позивача, що в свою чергу, позбавляє суд надати будь-яку оцінку щодо встановлення правомірності/протиправності у діях ІНФОРМАЦІЯ_3 в контексті обставин даної справи.

На підставі наведеного, оскільки за результатом розгляду заяви позивача від 24.04.2025 та його представника, відповідач не надав оцінки документам, долученим до заяви, не виклав мотивів щодо наявності/відсутності правових підстав для внесення/виправлення відомостей у Реєстрі, з огляду на те, що зміст відповіді зводиться лише до констатації необхідності особистої явки позивача, що саме по собі не може вважатися належним вирішенням питання, порушеного у заяві, судова колегія вбачає в діях ІНФОРМАЦІЯ_3 наявність протиправної бездіяльності.

Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача, на думку суду, є зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.04.2025, з урахуванням доданих до неї документів, про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку, на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.02.2020, з прийняттям відповідного рішення.

Судова колегія не приймає до уваги доводи апеляційної скарги щодо можливості застосування до спірних правовідносин Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ від 10.05.2024 №523, оскільки, по-перше, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на положеннях вказаного Порядку, які на думку апелянта необхідно було б врахувати при вирішення даної справи, а по-друге, питання щодо правових/організаційних засад створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів регулюються Законом України №1951-VIII, який має вищу юридичну силу, та враховувався судом апеляційної інстанції.

Враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права при розгляді даної справи, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення у справі про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року - скасувати, з ухваленням у справі нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 квітня 2025 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 квітня 2025 року, з урахуванням доданих до неї документів, про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку, на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.02.2020, з прийняттям відповідного рішення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати у розмірі 2422(дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.40коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук