Постанова від 02.03.2026 по справі 160/24756/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/24756/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Центральної адміністрації Дніпровської міської ради

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року (суддя В.М. Олійник) у справі № 160/24756/25 за позовом ОСОБА_1 до Центральної адміністрації Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної адміністрації Дніпровської міської ради, у якому просив:

- визнати протиправною відмову Центральної адміністрації Дніпровської міської ради, яка полягає у не підготовці та ненаданні позивачу довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Додатку 4, Додатку 5, Додатку № 6, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі за грудень 2023 року, а саме на посаді «заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчих органів» або на прирівняної до неї посади, яка відповідає 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4 категорії;

- зобов'язати Центральну адміністрацію Дніпровської міської ради підготувати та надати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Додатку 4, Додатку 5, Додатку 6, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі за грудень 2023 року, а саме на посаді «заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчих органів» або на прирівняної до неї посади, яка відповідає 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4 категорії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що листом голови Центральної адміністрації Дніпровської міської ради №0-11/0-1/09-25 від 12.06.2025 року позивачеві протиправно повідомлено, що стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців становить менше 20 років, що унеможливлює надання позивачу довідок.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року

№229, встановлено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.

Враховуючи наведене, період перебування позивача на різних посадах у виконкомі Кіровської районної у місті Дніпропетровську Раді, тобто час роботи на посадах в органі місцевого самоврядування, підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Суд зауважив, що пунктом 4-2 Порядку №622 у редакції Постанови №823, для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. №57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661) або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Також, суд врахував, що пунктом 6 Порядку №622 з внесеними змінами передбачено наступне: у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Оскільки позивач має страховий стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців більше 20 років, суд дійшов до висновку про протиправність дій Центральної адміністрації Дніпровської міської ради та наявності підстав для оформлення та надання позивачу довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Додатку 4, Додатку 5, Додатку 6, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі за грудень 2023 року, а саме на посаді «заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчих органів» або на прирівняної до неї посади, яка відповідає 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4 категорії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Центральна адміністрація Дніпровської міської ради подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що особи, які працювали в органах місцевого самоврядування після 04.07.2001 року не є державними службовцями та не проходили державну службу. Зауважує, що загальний стаж державної служби позивача становить лише 16 років 11 місяців 3 дні. Звертає увагу, що в штатному розписі відповідача відсутня посада, що була останньою, яку позивач займав на державній службі та прирівняна посада відповідно до наказу Міністерства соціальної політки України від 10.05.2017 №750, а також відсутня прирівняна посада, яка відповідає 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4 категорії. Відтак, скаржник наполягає, що в спірному випадку його дії є правомірними, а тому позов задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідно до трудової книжки позивач працював та проходив службу на наступних посадах:

з 31.03.1978 по 04.05.1978 року - на посаді майстра - будівельника у Совхозі імені Леніна;

з 12.05.1978 по 20.04.1980 року - перебував на військовій службі в рядах Радянської армії;

10.07.1986 року - прийнятий на посаду старшого інженера - будівельника Виконкому Кіровського районного Ради народних депутатів;

06.07.1987 року - переведений на посаду спеціаліста І категорії відділу Виконкому Кіровського районного Ради народних депутатів;

10.03.1994 року - прийняв присягу державного службовця та присвоєно 13 ранг державного службовця 7 категорії;

13.12.2000 року - звільнений за переводом до Управління комунального господарства Виконавчого комітету Кіровської районної ради згідно до ст. 36 п. 5 КЗпП України;

15.12.2000 року - призначений на посаду начальника Управління комунального господарства Виконавчого комітету Кіровської районної ради;

16.05.2002 року - переведений на посаду заступника начальника Управління комунального господарства Виконавчого комітету Кіровської районної ради;

17.10.2002 року - звільнений з займаної посади по переведенню до Кіровського виконкому ст. 36 п. 5 КЗпП України;

18.10.2002 року - призначений на посаду головного спеціаліста виконкому Кіровської районної ради, присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 6 категорії;

04.05.2005 року введений до складу відділу будівництва та архітектури Кіровської районної у місті ради на посаді головного спеціаліста відділу зі збереженням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 6-ї категорії;

На підставі рішення Кіровської районної ради від 08.04.2005 року №2/2-20 назву відділу будівництва та архітектури виконкому Кіровської районної ради перейменовано на відділ будівництва та архітектури Кіровської районної у місті ради;

На підставі рішення Кіровської районної у місті ради від 23.12.2005 року №4/2-25 назву відділу будівництва та архітектури Кіровської районної ради перейменовано на відділ будівництва та архітектури Кіровської районної у місті Дніпропетровську ради;

21.04.2006 року затверджений заступником голови Кіровської районної у місті Дніпропетровську ради з питань діяльності виконавчих органів та присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах І категорії;

01.08.2007 року встановлено з 01.08.2007 року 4 категорію посадових осіб органів місцевого самоврядування та присвоєно 9 ранг в межах 4 категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування;

01.07.2008 року присвоєно черговий 8-й ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4-ї категорії;

18.11.2010 року звільнений з посади заступника голови Кіровського районного у місті Дніпропетровську ради у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету пункту 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі рішення 2 сесії 6-го скликання від 18.11.2010 №4/2.

22 травня 2025 року позивач звернувся до голови Центральної адміністрації Дніпровської міської ради та голови Дніпровської міської ради з заявою, в якій просив оформити та надати довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця відповідно до Додатку 4, Додатку 5, Додатку 6, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі за грудень 2023 року, а саме на посаді «заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчих органів» або на прирівняної до неї посади, яка відповідає 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах відповідної 4 категорії.

Листом начальника відділу трудового архіву Дніпровської міської ради №4/5-611 від 02 червня 2025 року позивачеві повідомлено, що заяву щодо періоду роботи в виконкомі Кіровської районної ради, Управління комунального господарства виконкому Кіровської районної ради перенаправлено за належністю для розгляду до Центральної адміністрації Дніпровської міської ради.

Листом голови Центральної адміністрації Дніпровської міської ради №0-11/0-1/09-25 від 12 червня 2025 року позивачеві повідомлено, що відповідно до наданої трудової книжки до стажу державної служби відповідно до Закону №3723 зараховано наступні періоди:

з 12.05.1978 - 20.04.1980 року служба у лавах радянської армії, яка становить 1 р. 11 міс. 9 днів;

з 10.07.1986 - 03.07.2001 року виконавчий комітет Кіровської районної ради, стаж становить 14 р. 11 міс. 24 дні;

Загальний стаж державної служби становить 16 років 11 місяців 03 дні.

До стажу служби в органах місцевого самоврядування, відповідно до Закону України №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», який набрав чинності 04 липня 2001 року, зараховуються наступні періоди:

з 04.07.2001 - 18.11.2010 року виконавчий комітет Кіровської районної ради (Кіровська районна у місті Дніпропетровську рада), стаж становить 9 років 4 місяців 15 днів.

Відповідно до зазначеної інформації стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців становить менше 20 років, що унеможливлює надання довідок.

Вважаючи протиправною відмову Центральної адміністрації Дніпровської міської ради, яка полягає у не підготовці та ненаданні позивачу довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу».

Так, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Виходячи з аналізу наведених норм, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст.37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 «Про державну службу») зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року (зразкова справа №822/524/18).

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що відповідач встановив наявність у позивача стажу державної служби в розмірі 16 років 11 місяців 03 дні. Разом з тим, відповідач наполягає, що до стажу державної служби позивача не належить період з 04.07.2001 - 18.11.2010 року служби в органах місцевого самоврядування.

Колегія суддів зауважує, що для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІ стаж державної служби обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі Порядок №283).

Подібного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема у постановах від 13.05.2021 у справі № 623/198/17 та від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17.

Відповідно до пункту 2 Порядку №283 (діяв до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889), робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.

Згідно із пунктом 4 цього Порядку, до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відтак, колегія суддів вважає, що період служби позивача в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 - 18.11.2010 року належить до стажу державної служби позивача. За цих обставин, колегія суддів зазначає, що стаж державної служби позивача, з урахуванням періоду 04.07.2001 - 18.11.2010 року, складає більше 20 років станом на 01.05.2016.

Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622.

Відповідно до п.4-2 цього порядку для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Відповідно до п.6 Порядку №622 у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Апеляційний суд відхиляє аргументи скаржника про відсутність в його штатному розписів посади, яку позивач займав на державній службі та щодо прирівняної посади, адже видача довідок в такому випадку здійснюється з урахуванням п.6 Порядку №622. Крім того, такі обставини не можуть не можуть позбавляти позивача права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ через неотримання позивачем необхідних довідок для призначення такої пенсії.

Підсумовуючи, оскільки відповідачем не спростовано протиправність відмови позивачу у видачі довідок через відсутність у позивача стажу державної служби в розмірі 20 років, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Центральної адміністрації Дніпровської міської ради залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року у справі № 160/24756/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 02.03.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров