Постанова від 02.03.2026 по справі 160/19139/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/19139/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Білак С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року в адміністративній справі №160/19139/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у обчисленні пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати визначеної статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 29.01.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження її розміру.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року позовні вимоги задоволено частково, суд:

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати, визначеної статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 29.01.2024;

- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 по справі №160/7812/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за частиною третьою ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» з 29.01.2024. 20.05.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці". Листом від 16.06.2025 №27137-19055/M-01/8-0400/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовлено у проведенні перерахунку відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відповідно до статті 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Проте апелянт зазначає, що ключовим правовим питанням, яке було предметом розгляду судової справи №160/7812/24 - це право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно, питання щодо обчислення розміру пенсії (наявність чи відсутність у Позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами статті 8 Закону № 345 судом першої інстанції у справі №160/7812/24 не розглядалось. Таким чином, апелянт вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло в межах та спосіб, передбачений законодавством.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено:

-визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.02.2024 №046150014421 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 29.01.2024;

-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи на посаді учня підземного прохідника з 26.01.2004 по 22.07.2004, період роботи на посаді підземного прохідника з 23.07.2004 по 26.01.2024 з урахуванням періоду проходження військової служби з 01.03.2022 по 29.01.2024;

-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.01.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі №160/7812/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення; рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 залишено без змін.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 набрало законної сили 10.04.2025.

Вирішуючи питання щодо зарахування до пільгового стажу відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV періодів роботи ОСОБА_1 з 26.01.2004 по 22.07.2004, з 23.07.2004 по 26.01.2024 з урахуванням періоду проходження військової служби з 01.03.2022 по 29.01.2024, суди у справі №160/7812/24 виходили з того, позивач працював у ВАТ «Кривбасзалізрудкром шахто-будівельне управління №7», дільниця ГКР №8 на різних посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах: з 26.01.2004 по 22.07.2004 (5 місяців 27 днів) працював учнем підземного прохідника; з 23.07.2004 по 28.02.2022 (17 років 7 місяців 6 днів) працював підземним прохідником. Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємств. Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.01.2024 № 79, видану АТ «Кривбасзалізрудкром», за період з 26.01.2004 по 22.07.2004 працював учнем підземного прохідника та з 23.07.2024 працює підземним прохідником; в усіх зазначених періодах характер виконуваних робіт - безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах по видобутку руди, провідні професії, що передбачено частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV (підтверджено безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах у шахті у ці періоди).

На виконання вказаного рішення відповідачем з 29.01.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

20.05.2025 позивач звернувся до відповідача з питанням розрахунку пенсії на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до вимог статті 8 Закону №345-VI.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.06.2025 №27137-19055/М-01/8-0400/25 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 виконано в межах встановлених судом зобов'язань. На виконання рішення суду позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 29.01.2024. Зазначеним судовим рішенням не зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проводити розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону №345-VI.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії, звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки позивач відпрацював на підземних роботах у шахті за Списком №1 понад 15 років, то він має право на обчислення його пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону №345-VI, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям. Водночас, відповідачем при призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах і обчисленні її розміру, не застосовано ці норми, що є порушенням прав позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом. Доводи відповідача стосовно того, що ним виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 і цим рішенням не вказано про урахування положень статті 8 Закону №345-VI є безпідставними, оскільки предметом спору у цій справі є не виконання судового рішення, а розмір пенсії позивача, який обчислений відповідачем на виконання рішення суду. Суд першої інстанції зауважив, що позивач не повинен був звертатись до відповідачів з окремою заявою відповідно до пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), оскільки його право на обчислення призначеної пенсії з урахуванням особливостей, передбачених №345-VI та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, чинним законодавством не ставиться в залежність від подання такої заяви, а випливає безпосередньо з приписів зазначених правових норм, які пенсійний орган повинен був застосувати при обчисленні пенсії позивача. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем протиправно не застосовано при обчисленні розміру пенсії за віком позивачу обов'язкові для виконання приписи статті 8 Закону №345-VI та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.

Колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 29.01.2024.

Відповідач на виконання вказаного судового рішення призначив позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1, однак обчислив розмір пенсії позивача без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», посилаючись на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24 таких зобов'язань не містить.

Колегія суддів звертає увагу, що відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 у справі №160/7812/24, яке набрало законної сили 10.04.2025 встановлено, що позивач з 26.01.2004 по 22.07.2004 (5 місяців 27 днів) працював учнем підземного прохідника; з 23.07.2004 по 28.02.2022 (17 років 7 місяців 6 днів) працював підземним прохідником.

Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.01.2024 № 79, видану АТ «Кривбасзалізрудкром», за період з 26.01.2004 по 22.07.2004 працював учнем підземного прохідника та з 23.07.2024 працює підземним прохідником; в усіх зазначених періодах характер виконуваних робіт - безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах по видобутку руди, провідні професії, що передбачено частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV (підтверджено безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах у шахті у ці періоди).

З матеріалів справи випливає, що страховий стаж позивача склав 44 роки 0 місяців 13 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 18 років 0 місяців 0 днів; роботи підземні, провідні професії (20) 20 років 2 місяці 5 днів.

З огляду на встановлені обставини є підстави для віднесення позивача до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №345-VI.

Отже, оскільки позивач відпрацював на підземних роботах у шахті за Списком №1 понад 15 років, то він має право на обчислення його пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону №345-VI, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем протиправно не застосовано при обчисленні розміру пенсії за віком позивачу обов'язкові для виконання приписи статті 8 Закону №345-VI та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.

Як наслідок судом першої інстанції правильно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати, визначеної статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 29.01.2024.

Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Інші доводи суду першої інстанції не покладені в основу незгоди з рішенням суду першої інстанції, що викладені в апеляційній скарзі, а тому суд апеляційної інстанції не надає їм правову оцінку.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року в адміністративній справі №160/19139/25 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року в адміністративній справі №160/19139/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова

суддя С.В. Білак