Рішення від 25.04.2025 по справі 376/1465/24

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/1465/24

Провадження № 2/376/162/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2025 року Сквирський районний суд Київської області в складі:

Головуючого судді: Коваленка О.М.

при секретарі: Таранчук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сквира Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-

Встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування своєї позовної заяви вказав, що 17 травня 2012 року ОСОБА_2 , залишила заповіт, посвідчений виконкомом Буківської сільської ради Білоцерківського району Київської області, за реєстровим номером 83, відповідно до якого заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданого та зареєстрованого Сквирським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.12.2022 року, за актовим записом № 619.

На праві приватної власності ОСОБА_2 мала житловий будинок АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108 та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) вартістю 8 408 грн., пайового фонду майна колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард» с.Кириївка Любарського район Житомирської область, посвідченого Сертифікатом про право власності на майновий пай серія АК № 000144.

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , згідно ст.1223 ЦК України та прийняв спадщину після її смерті шляхом подачі заяви до нотаріальної контори протягом шестимісячного строку, згідно ст.1269 ЦК України, спадкове майно оформити у нотаріуса не може, оскільки у нього відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно. Крім позивача інших спадкоємців не має.

На підставі вищевикладеного позивач звертається з даним позовом та просить суд:

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на: земельну ділянку, площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) вартістю 8 408 грн., пайового фонду майна колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард» с.Кириївка Любарського район Житомирської область, посвідченого Сертифікатом про право власності на майновий пай серія АК № 000144, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просить ухвалити рішення в його відсутності та без застосування фіксації судового засідання, позов підтримує в повному обсязі (а.с.12).

Представник відповідача Сквирської міської ради Левіцька В.П. у судове засідання не з'явилася, через систему «Електронний суд» подала заяву про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.17-19).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого судового засідання на підставі вимог ст. ст.211,247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 ЦПК України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 17 травня 2012 року ОСОБА_2 , залишила заповіт, посвідчений виконкомом Буківської сільської ради Білоцерківського району Київської області, за реєстровим номером 83, відповідно до якого заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108 (а.с.8).

ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , виданого та зареєстрованого Сквирським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.12.2022 року, за актовим записом № 619 ( а.с.7).

На праві приватної власності ОСОБА_2 мала земельну ділянку, площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, що підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108 (а.с.5), яку заповіла позивачу ОСОБА_1 .

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , згідно ст.1223 ЦК України та прийняв спадщину після її смерті шляхом подачі заяви до нотаріальної контори протягом шестимісячного строку, згідно ст.1269 ЦК України, спадкове майно оформити у нотаріуса не може, оскільки у нього відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно. Крім позивача інших спадкоємців не має, що підтверджується Листом завідувача Сквирської державної нотаріальної контори Савченко Марини №58/01-16 від 24.01.2025 року (а.с.16).

Відповідно до ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті.

Позивач ОСОБА_1 також бажає прийняти спадкове майно після смерті ОСОБА_2 у вигляді - житлового будинку АДРЕСА_1 , та майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) вартістю 8 408 грн., пайового фонду майна колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард» с. Кириївка Любарського район Житомирської область, посвідченого Сертифікатом про право власності на майновий пай серія АК № 000144 в порядку спадкування за законом, однак суд вважає за потрібне відмовити позивачу у задоволені вказаних позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючи ознаки позову) є предмет і підстава.

Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Вона опосередковується спірними правовідносинами - суб'єктивним правом і обов'язком відповідача.

Підставу позову складають обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога.

Звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, в тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову як наслідок наявності підстав для захисту порушеного права позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги.

Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 лютого 2024 року у справі № 990/150/23.

Із досліджених матеріалів справи встановлено, що позивачем не надано суду доказів, того, що позивач ОСОБА_1 має право на оформлення спадкового майна після смерті ОСОБА_2 за законом.

Згідно з вимогами ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За змістом ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На зміну суб'єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом в межах певної черги, впливають так і юридичні факти як: зміна черговості на підставі договору або рішення суду (стаття 1259 ЦК України); застосування правил про право представлення (стаття 1266 ЦК України); відмова спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за законом (частина друга статті 1274 ЦК України); спадкова трансмісія (стаття 1276 ЦК України); збереження правового зв'язку при усиновленні (частина третя статті 1260 ЦК України). Зміна суб'єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом, стосується першої-п'ятої черги.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Тому, з огляду на все вищевказане, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , а отже і не має права на спадкове майно, яке не охоплено заповітом складеним померлою ОСОБА_2 17.05.2012 року, позивачем не доведено тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог, тому керуючись засадами справедливості, добросовісності та розумності, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме - визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку, площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Виходячи з викладеного та керуючись ст. 41, ст. 129 Конституції України, ст. ст. 2,4,12,13, 76,81, 247, 258,259,263 - 265,351,352,354 ЦПК України, ст. ст. 1216,1217,1218, 1223, 1261,1268,1269,1297 ЦК України суд,

Вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Сквирської міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку, площею 2.3940 га, яка розташована на території Любарської територіальної громади (колишня територія Авратинської сільської ради Любарського району) Житомирського району Житомирської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер1823180200:09:002:0011, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЖТ № 100108, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині позовних вимого відмовити.

З текстом рішення можливо ознайомитися за адресою: court.gov.ua

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: О.М. Коваленко

Попередній документ
134476674
Наступний документ
134476676
Інформація про рішення:
№ рішення: 134476675
№ справи: 376/1465/24
Дата рішення: 25.04.2025
Дата публікації: 04.03.2026
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Сквирський районний суд Київської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за заповітом
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (25.04.2025)
Дата надходження: 14.05.2024
Предмет позову: про визнання права власності на майно в порядку спадкування
Розклад засідань:
03.07.2024 14:05 Сквирський районний суд Київської області
19.02.2025 09:45 Сквирський районний суд Київської області