Ухвала від 02.03.2026 по справі 369/1521/26

Справа № 369/1521/26

Провадження №1-кп/369/1516/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2026 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3

за участю представника потерпілого ОСОБА_4

за участю захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6

за участю обвинуваченого ОСОБА_7

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Кременець Тернопільської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -

встановив:

Згідно пред'явленого обвинувачення, ОСОБА_7 з 25.04.2014 здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець за видом економічної діяльності - 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (основний).

ОСОБА_7 на підставі рішення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії при Всеукраїнській громадській організації «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» від 25.04.2014 видано кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду серії АТ № 002510 за спеціалізацією «Технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд».

Відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11 липня 2007 року № 903 (далі - Порядок), технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства Архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п.2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт.

Відповідно до п.5 вказаного Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, проводять перевірку відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації, виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Відповідно до п. 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.

Згідно з п. 31 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі - Загальні умови), підрядник, зокрема, зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації; передати замовнику у порядку, передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об'єкт будівництва); забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання договору підряду; своєчасно усувати недоліки робіт, допущені з його вини; виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені договором підряду, Цивільним і Господарським кодексами України, цими Загальними умовами та іншими актами законодавства.

Відповідно до п. п. 76, 82 Загальних умов, роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та договору підряду. Сторона, яка відповідно до договору підряду забезпечує постачання матеріальних ресурсів для виконання робіт, у разі виявлення невідповідності таких ресурсів встановленим вимогам, зобов'язана негайно провести їх заміну. Роботи, виконані з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають установленим вимогам, замовником не оплачуються.

Згідно з п. п. 88, 91 Загальних умов, приймання-передача закінчених робіт (об'єкта будівництва) проводиться у порядку, встановленому цими Загальними умовами, іншими нормативними актами та договором підряду; передача виконаних робіт (об'єкта будівництва) підрядником і приймання їх замовником оформлюється актом про виконані роботи.

Згідно з п. п. 93, 94 Загальних умов укладення договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі - Загальні умови), у разі виявлення в процесі приймання-передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) недоліків, допущених з вини підрядника, він у визначений замовником строк зобов'язаний усунути їх і повторно повідомити замовника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва), а також, якщо виявлені недоліки не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою, замовник має право відмовитися від прийняття таких робіт (об'єкта будівництва).

Відповідно п. 28 зазначених Загальних умов укладання договорів підряду замовник має право делегувати в установленому законом порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, з визначенням у договорі підряду їх повноважень. Делегування замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт.

Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об'єктах архітектури, не допускається.

Після одержання повідомлення підрядника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) замовник зобов'язаний негайно розпочати їх приймання (п. 89 Загальних умов укладення договорів підряду).

Відповідно до п.п. 98, 99 зазначених Загальних умов укладання договорів підряду в капітальному будівництві оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду. Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання. Розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи. Порядок подання підрядником документів про обсяги і вартість виконаних робіт, проведення перевірки їх достовірності, підписання та оплати замовником визначається у договорі підряду.

Вказаними нормами повинні керуватися всі суб'єкти господарювання, котрі здійснюють на території України господарську діяльність, пов'язану із створення об'єкта архітектури, та замовники даних робіт, в тому числі і на замовлення підприємств, установ, органів та організацій державної і комунальної форм власності та за бюджетні кошти.

Згідно з п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених даних в актах виконаних робіт несуть особи, які склали та підписали ці документи.

09.10.2017 за результатами проведеної публічної закупівлі, між Підрядником - ТОВ «Будівельна компанія «Форум», в собі головного інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності від 01.09.2017, з однієї сторони, та Чабанівська селищна рада Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівський район Київської області) в особі голови ОСОБА_9 , який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - Замовник, з другої сторони, укладено договір підряду № 09/10-01 (далі - Договір).

Відповідно до п.2.1. Договору, у порядку і на умовах, визначених цим Договором, Підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами, на власний ризик виконати і здати Замовнику об?єкт: Будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Фастівського району Київської області (UA-2017-08-17-000778-b)», відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та в затверджений цим Договором термін, а Замовник зобов'язується надати Підряднику проектно-кошторисну документацію, забезпечити фінансування згідно договору, прийняти закінчений (виконаний) об?єкт і повністю оплатити вартість виконаних робіт та матеріалів.

Згідно з п.п. 2.2.-2.5 Договору, Підрядник під час підписання цього договору підтверджує, що він ознайомлений з усіма вихідними даними, результатами досліджень, обстежень, вишукувань, проектною документацією стадії «Проекту» та/або «Робоча документація» по об'єкту та вважає їх достатнім для належного виконання робіт за цим договором.

Після отримання згаданої вище документації Підрядник приступає до виконання робіт. Про початок роботи складається відповідний акт, який підписується сторонами.

Склад і обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені проектною документацією.

Відповідно до п.п. 3.1. Договору, загальна вартість доручених робіт за цим договором встановлюється згідно з договірною ціною і становить 157 117 467,60 грн (Сто п'ятдесят сім мільйонів сто сімнадцять тисяч чотириста шістдесят сім гривень 60 коп.), у тому числі ПДВ - 26 186 244,60грн.

Згідно п.3.2.-3.3. Договору визначено, що остаточна вартість робіт, яку має сплатити Замовник на користь Підрядника, визначається на підставі актів, підписаних Сторонами.

Матеріальні ресурси, отримані як зворотні суми під час будівництва, повертаються Замовнику з урахування їх обґрунтованої вартості.

Пунктом 3.4.-3.4.1. Договору визначено, Замовник зобов'язується проінформувати за рахунок власних та залучених коштів 100% вартості Робіт плану фінансування, який є невід'ємною частиною.

Підрядник зобов'язується у разі затримки фінансування будівництва об'єкту продовжити виконання будівельно-монтажних робіт власними силами та за власні кошти в розмірі 10 000 000,00 (десять мільйонів гривень) ПДВ 20% в тому числі.

Згідно з п.п. 3.5. Договору, сторони погодили, що фінансування проводиться поетапно, з врахуванням планово-бюджетних показників Замовника.

Пунктом 3.8. Договору визначено, що розрахунки між Сторонами здійснюється шляхом перерахування безготівкових сум грошових коштів на поточні рахунки, якщо інше не передбачено календарним графіком виконання робіт.

Згідно з п.п. 3.8.1. Договору, Авансування робіт на підставі письмових заявок на авансування, які складаються Підрядником у розмірі, що не перевищує 30 (тридцяти) % від плану фінансування робіт на поточний рік. Сплата Авансу здійснюється протягом 7 (семи) банківських днів від дати отримання Замовником належного оформлення Заявки, та за умови відсутності зауважень щодо такої заяви.

Відповідно до п.п. 3.8.3.-3.8.4. Договору, Підрядник не пізніше 5 (п'яти) банківських днів з дня перерахування йому грошових коштів, зобов'язаний надати Замовнику Звіт про цільове використання отриманих коштів у формі та порядку, визначених цим Договору.

Підрядник зобов'язаний використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу.

Пунктом 3.8.5. Замовник проводить оплату виконаних Підрядником робіт за їх поетапним завершенням згідно з календарним планом, але не пізніше десяти банківських днів після прийняття обсягу виконаних робіт (підписання акту приймання).

Розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом десяти банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі робіт на свій реєстраційний рахунок, крім випадків, які можуть виникнути не з вини Замовника, а у зв?язку із затримкою проплати платіжних доручень органами Державної казначейської служби України згідно черговості, визначеної постановою КМУ від 09.06.2021 N?590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану».

Згідно з п.п. 5.1.- 5.2. Договору, строки виконання робіт визначаються Сторонами у Календарному графіку виконання робіт, що є невід'ємною частиною договору підряду.

Строки виконання робіт можуть переглядатися Сторонами тільки за їх взаємною згодою шляхом підписання уповноваженими представниками відповідних додаткових угод до Договору підряду.

Згідно з п.п.-5.3.-5.4. Договору, Замовник через уповноважених ним осіб, здійснює контроль, нагляд за строками та якістю виконання робіт, які проводяться поетапно відповідно до календарного плану та проектної документації.

Згідно з п. 6.2 Договору, Підрядник не пізніше 5 (п?ятого) числа звітного місяця надає Акти для узгодження обсягів фактично виконаних Робіт уповноваженими представниками Організації, що здійснює технічний нагляд та уповноваженими представниками Замовника на Об?єкті.

Акти вважаються переданими Замовнику належним чином, якщо на супровідному листі, до якого додано Акти, є підпис уповноваженої Замовником особи про їх отримання.

Акти вважаються узгодженими з технічним наглядом за умови наявності його підпису та печатки («Обсяги, склад та якість робіт перевірено»).

Підрядник не пізніше 10 (десятого) числа звітного місяця, після узгодження з технічним наглядом надає Замовнику Акти, а Замовник в свою чергу зобов?язаний протягом 10 (десяти) робочих днів розглянути та у випадку відсутності обгрунтованих заперечень їх підписати або надати свої обгрунтовані заперечення.

Підрядник надає Замовнику Акти в паперовому вигляді не менш ніж у 3 (трьох) примірниках, крім того в електронному вигляді, шляхом направлення на адресу електронної пошти Замовника.

Відповідно до п. 7.2.1 Договору, Підрядник зобов'язаний прийняти за актом або накладною від Замовника комплект документів необхідних для початку виконання робіт, яка затверджена проектно-кошторисною документацією.

Пунктом 9.1.Підрядник гарантує Замовнику та або будь-якому законному власнику якості закінчених робіт, їх відповідності проектно-кошторисній документації.

З метою контролю за відповідністю будівельних робіт проектній документації, Замовник забезпечує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду будівництва шляхом укладення договору з відповідальним розробником проектної документації.

Авторський нагляд під час будівництва об?єктів здійснюється в порядку, встановленому законодавством.

Для здійснення авторського та технічного нагляду і контролю за виконанням робіт Підрядник зобов'язаний на вимогу Замовника чи осіб, які відповідно до договорів здійснюють авторський нагляд, надавати необхідну інформацію та документи.

13.04.2018 року в цілях оперативної організації та контролю якості, відповідності виконання будівельно-монтажних робіт, використання будівельних матеріалів згідно проектно-кошторисної документації і державних будівельних норм України, та перевірки відповідності об'ємів фактично виконаних робіт актам виконаних робіт Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівський район Київської області) в особі заступника селищного голови ОСОБА_10 (Замовник), укладено договір технічного нагляду за виконанням робіт №13/03-01 (далі Договір №13/03-01 від 13.04.2018) з фізичною особою підприємцем ОСОБА_7 (Виконавець), сертифікат серії АТ № 002510 від 25.04.2014, яким останнього призначено відповідальним за ведення технічного нагляду по об?єкту:

- Будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Фастівського району Київської області (далі - Об'єкт).

Відповідно до п. 2.2. Договору №13/03-01 від 13.04.2018, Замовник доручає, а Виконавець забезпечує виконання робіт з технічного нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта, які виконується відповідно до договору від 09.10.2017 року № 09/10-01, укладеного між Чабанівською селищною радою та Підрядником - ТОВ «Будівельна компанія «Форум». Роботи виконуються в обсязі, визначеному цим Договором та Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об?єкта архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903.

Виконавець здійснює технічний нагляд за виконанням робіт з будівництва Об?єкта з метою здійснення стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за відповідністю виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів, та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельним нормам і правилам, технічним умовам та іншим нормативним документам, відповідністю обсягів та якості будівельно-монтажних робіт, наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються при виконанні робіт з будівництва Об?єкта, технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних виконаних результати лабораторних випробувань тощо, виконання Підрядником вказівок та приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта згідно з Договором, передбачає виконання інженером технічного нагляду таких функцій:

2.2.1 проведення перевірки:

2.2.1.1 наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються при будівництві Об?єкта - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

2.2.1.2 відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;

2.2.1.3 відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації, актам виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-2В та довідкам про вартість виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-3 відповідно до договору від 09.10.2017 року N? 09/10-01;

2.2.1.4 виконання Підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду виконанням робіт з будівництва Об?єкта державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

Відповідно до п. 2.3. Договору №13/03-01 від 13.04.2018, Інженер технічного нагляду має право вимагати від Підрядника:

2.3.1 виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної таіншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

2.3.2 зупинення робіт у разі застосування Підрядником матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

Відповідно до п. 2.4. Договору №13/03-01 від 13.04.2018, у разі виявлення інженером технічного нагляду при виконанні функцій, вказаних у цьому пункті, відхилень від проектних рішень, допущених при виконанні робіт з будівництва Об?єкта та відмови Підрядника їх усунути, інженер технічного нагляду повідомляє про це Замовника і відповідну інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Згідно п. 6.1. Договору №13/03-01 від 13.04.2018, у випадку порушення Стороною умов Договору вона несе відповідальність згідно з вимогами чинного законодавства та умовами Договору. Порушенням Договору є невиконання або неналежне виконання Стороною свого зобов'язання.

Відповідно до п. 6.5. Договору №13/03-01 від 13.04.2018, у разі притягнення Замовника до відповідальності контролюючими або наглядовими органами унаслідок неякісного виконання договірних зобов?язань Виконавцем по технічному нагляду за виконанням робіт з будівництва Об?єкта, Виконавець несе відповідальність у розмірі збитків, визначених в матеріалах перевірок контролюючих або наглядових органів по об?єкту технічного нагляд, які поніс/понесе Замовник, в тому числі внаслідок невідповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт по Об?єкту, проектно-кошторисній документації, актам виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-2В та довідкам про вартість виконаних Підрядником будівельних робіт за формою КБ-3 відповідно до Договору підряду 09.10.2017 р. № 09/10-01.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, на підставі ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 6 Порядку, п. 28 Загальних умов ОСОБА_7 як особа, що здійснює технічний нагляд під час здійснення ТОВ «Будівельна компанія «Форум» робіт з будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Фастівського району Київської області, наділяється повноваженнями щодо безпосередньої організації роботи підрядника ТОВ «Будівельна компанія «Форум» (організаційно-розпорядчі обов'язки), та опосередкованого вирішення фактичної та юридичної долі майна, що використовує підрядник (адміністративно-господарські обов'язки). З цього випливає, що інженер технічного нагляду ОСОБА_7 є особою, яка виконує зазначені організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки.

При цьому ОСОБА_7 діяв на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера нагляду серії АТ № 002510 від 25.04.2014 та на підставі договору по наданню послуг з технічного нагляду за виконанням робіт на об?єкті №13/03-01 від 13.03.2018, був наділений органом місцевого самоврядування спеціальним повноваженням на здійснення технічного нагляду, під час якого наділявся передбаченими Порядком повноваженнями, що полягали у здійсненні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у тому числі контролі за відповідністю обсягу та якості фактично виконаних робіт проектно-кошторисній документації, а також правом вимагати від виконавця виконувати роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, зупиняти роботи у випадку виявлення відхилень від проектних рішень та зобов'язувати виконавця усунути виявлені недоліки.

Таким чином, ОСОБА_7 нагляду за виконанням робіт на об?єкті, за спеціальним повноваженням повноважною службовою особою органу місцевого самоврядування тимчасово покладено виконання повноважень, що полягають у здійсненні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, під час виконання повноважень за вказаними договором мав статус службової особи.

У період з грудня 2019 року по грудень 2020 року, ТОВ «Будівельна компанія «Форум» виконувала роботи передбачені проектно-кошторисною документацією.

Так, на виконання умов Договору підряду №09/10-01 від 09.10.2017 року, директор ТОВ «Будівельна компанія «Форум» ОСОБА_8 , в серпні 2020 року, більш точної дати, часу та місці в ході проведення досудового розслідування не встановлено, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та протиправно, з метою заволодіння чужими коштами, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій, а також розуміючи суспільну небезпечність наслідків від своїх дій у вигляді спричинення матеріальних збитків бюджету Чабанівської селищної ради Київської області та бажаючи настання цих наслідків, шляхом внесення неправдивих відомостей щодо вартості безпідставно внесених позицій на суму 2 474 322,58 грн., достовірно розуміючи цей факт, склав, підписав та завірив печаткою «ТОВ «Будівельна компанія «Форум» (код: 33296987), а також надав для підписання особі, що здійснювала технічний нагляд, а саме фізичній особі підприємцю ОСОБА_7 офіційний документ - акт №15/1 форми № КБ-2в від 12.08.2020 «Приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020», який в цей же день був підписаний ОСОБА_7 та скріплений ним печаткою, після чого переданий на підпис заступнику селищного голови Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівський район Київської області) ОСОБА_11 , який у свою чергу, будучи необізнаним що вищевказаний офіційний документ містить недостовірні відомості, також підписав його, чим було надано даному документу усіх необхідних реквізитів, тобто надано статус офіційного документу, який відповідно до п.п. 3.2-3.4 Договору, є підставою для проведення розрахунків за фактично виконані будівельні роботи.

Водночас, на виконання умов Договору підряду №09/10-01 від 09.10.2017 року, директор ТОВ «Будівельна компанія «Форум» ОСОБА_8 , в серпні 2020 року, більш точної дати, часу та місці в ході проведення досудового розслідування не встановлено, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та протиправно, з метою заволодіння чужими коштами, розуміючи суспільну небезпечність своїх дій, а також розуміючи суспільну небезпечність наслідків від своїх дій у вигляді спричинення матеріальних збитків бюджету Чабанівської селищної ради Київської області та бажаючи настання цих наслідків, шляхом внесення неправдивих відомостей щодо вартості безпідставно внесених позицій на суму 2 474 322,58 грн., достовірно розуміючи цей факт, склав, підписав та завірив печаткою «ТОВ «Будівельна компанія «Форум» (код: 33296987), після чого переданий на підпис заступнику селищного голови Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівський район Київської області) ОСОБА_11 , який у свою чергу, будучи необізнаним що вищевказаний офіційний документ містить недостовірні відомості, також підписав його, чим було надано даному документу усіх необхідних реквізитів, тобто надано статус офіційного документу, який відповідно до п.п. 3.2-3.4 Договору, є підставою для проведення розрахунків за фактично виконані будівельні роботи.

На підставі вищевказаних офіційних документів, що містили недостовірні відомості у частині обсягу виконаних робіт, а саме акту №15/1 форми № КБ-2в від 12.08.2020 та Довідки № КБ-3 «Про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» від 12.08.2020 Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області (нині Фастівський район Київської області) 12.08.2020 згідно з платіжним дорученням № 532 від 12.08.2020 на банківський рахунок ТОВ «Будівельна компанія «Форум» № НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», перераховано грошові кошти у розмірі

9 836 052,00 грн. за виконання робіт по актам №15/1, №15/2, №15/3 форми

№ КБ-2в від 12.08.2020, з яких згідно з висновком судової експертизи зайво незаконно перераховано за виконання робіт по акту №15/1 форми № КБ-2в від 12.08.2020 на суму - 2 474 322,58 грн, а саме:

№ п/п згідноНазва позиції Обгрунтування Одиниця виміру Кількість по акту Кількість відповідно до договірної ціни (кошторисної документації)Ціна за одиницю, грн.Відмінність (5-6) -7, грн

12345678

75Блоки дверні алюміневіC 123-208 Варіант 1м294011450,521076348,88

83Гідроізоляція технонікольC111-1564 Варіант 1м23450074,59257335,50

98Ceresit CT 54 (БАЗА)+ колор C111-ФФ-3 л8990198,90178811,10

117Плити бетонні тротуарні фігурні (ФЕМ) без фаскиC1426-11789 Варіант 1м220200272,00549440,00

Прямі витрати, грн.2 061 935, 48

Вартість з ПДВ2 474 322,58

Таким чином, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_7 , який діючи на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера технічного нагляду серії АТ № 002510 від 25.04.2014 та на підставі договору наданню послуг з технічного нагляду за виконанням робіт на об?єкті №13/03-01 від 13.03.2018, тимчасово обіймаючи посаду, пов'язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто будучи службовою особою згідно зі ст. 18 КК України, своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, 12.08.2020 не перевірив належним чином достовірність усіх внесених в Акті даних відповідно до узгодженої договірної ціни (кошторису) ТОВ «Будівельна компанія «Форум» за договором підряду №09/10-01 від 09.10.2017 року щодо проведення робіт з «Будівництва середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 24 класи (720 учнів) по вул. Юності, 5 в смт. Чабани Київської області», не вимагав від підрядника виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної документаціі?, у зв'язку з чим погодив безпідставно внесені позиції до Акту №15/1 форми № КБ-2в від 12.08.2020 «Приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020», які в подальшому були безпідставно оплачені Замовником за рахунок бюджетних коштів, внаслідок чого бюджету Чабанівської селищної ради завданий збиток у розмірі 2 474 322,58 грн., що згідно з п. 4 примітки до ст. 364 КК є тяжкими наслідками, оскільки перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян у більше ніж у двісті п'ятдесят разів.

Органом досудового розслідування дії ОСОБА_7 кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

У підготовчому судовому засіданні захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 заявили клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого та закриття провадження відносно нього у зв'язку із закінченням строків давності.

Обвинувачений ОСОБА_7 підтримав клопотання захисників, просив звільнити його від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження відносно нього у зв'язку із закінченням строків давності.

Прокурор не заперечував з приводу заявленого клопотання.

Представник потерпілого поклався на розсуд суду.

Судом роз'яснено ОСОБА_7 наслідки звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши клопотання, суд вважає необхідним задовольнити заявлене клопотання з наступних підстав.

Згідно з п.2 ч.3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 4 КК України кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння. Часом вчинення кримінального правопорушення визнається час вчинення особою передбаченої законом про кримінальну відповідальність дії або бездіяльності.

Згідно зі ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Аналогічне положення містить ч. 1 ст. 285 КПК України, відповідно до якої особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 04 червня 2020 року (справа №127/26665/16-к; провадження № 51-1066км20), положеннями ч. 4 ст. 286 КПК визначено, що в разі, якщо під час судового розгляду сторона у кримінальному провадженні звернеться до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Ця норма, як і положення ст. 49 КК України є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов'язок розглянути відповідне питання.

Частиною 3 ст. 288 КПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 367 КК України, є нетяжким злочином, за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Прокурор вказує, що строки давності не переривались у зв'язку із вчинення обвинуваченим нового злочину.

Виходячи з фактичних обставин справи, так як вони викладені в обвинувальному акті, подія кримінального правопорушення мала місце 12.08.2020, відтак на даний час сплинув передбачений п.3 ч.1 ст. 49 КК України строк притягнення особи до кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим, суд, за наявності згоди обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстав, визначених ст. 49 КК України, приходить до висновку про необхідність звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Як визначено п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Процесуальні витрати по кримінальному провадженню відсутні.

Цивільний позов по кримінальному провадженню відсутні.

Речові докази по кримінальному провадженню відсутні.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 15, 44, 49, 367 КК України, ст. ст. 284, 285, 286, 288, 314, 369-372 КПК України, -

ухвалив:

Клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_7 обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_7 обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом 7 днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_1