Справа № 161/7826/24
Провадження № 3-в/161/8/26
м.Луцьк 20 лютого 2026 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Кихтюк Р.М., розглянувши подання Луцького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01 травня 2024 року відносно ОСОБА_1 , притягнутого адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч. 2 КУпАП до 40 годин громадських робіт,
На розгляд до суду надійшло подання Луцького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01 травня 2024 року відносно ОСОБА_1 .
Подання мотивоване тим, що ОСОБА_1 на обліку Луцькому міському відділі філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області перебуває з 12.08.2024 року.
Зазначає, що під час виконання постанови суду стало відомо, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу по мобілізації до лав Збройних Сил України та 14.01.2025 року зник безвісти.
Вказує, що згідно повідомлення Луцького РУП ГУНП у Волинській області від 29.11.2025 року з метою розшуку ОСОБА_1 заведено ОРС категорії «Розшук» №50/14/486-25 від 28.01.2025 року та оголошено у розшук військовослужбовця, що зник безвісти виконуючи бойове завдання в районі населеного пункту Котлине Покровського району Донецької області. На даний час місцезнаходження розшукуваного невідоме, проводяться оперативно-розшукові заходи по встановленню його місцеперебування.
Враховуючи, що місцезнаходження ОСОБА_1 невідоме, то у відповідності до ст. 321-1 КУпАП вважає, що наявні підстави, які унеможливлюють виконання суду, у зв'язку з чим просить подання задовольнити.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.05.2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 40 годин.
Постанова суду набрала законної сили 14.05.2024 року і направлена до виконання Луцькому міському відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області.
На обліку в Луцькому міському відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області ОСОБА_1 перебуває з 12.08.2024 р.
Відповідно до довідки про проведену бесіду ОСОБА_1 ознайомлений з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт під розписку 15.08.2024 р.
В подальшому, 10.10.2024 року ОСОБА_1 направлено для відбування стягнення в КЗВО «Волинський медичний інститут» Волинської обласної ради, однак до відбування не приступив.
18.03.2025 року стало відомо, що згідно з витягом з наказу командира війсткоової частини НОМЕР_1 №62 від 03.03.2025 року ОСОБА_1 вважаєтьсяч таким, який 14.01.2025 року зник безвісти.
Згідно ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.
Згідно ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок).
Так, згідно розділу 1 Порядку, виконання постанови суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації .
Одночасно розділом V Порядку визначено підстави та порядок зняття порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт, з обліку уповноваженого органу з питань пробації.
Відповідно до п.5.1. Порядку, виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку зокрема з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Відповідно до п.5.2. Порядку, у день отримання документів, вказаних упункті 5.1 цього розділу, посадова особа уповноваженого органу з питань пробації готує довідку про зняття порушника з обліку.
Зняття порушника з обліку здійснюється начальником уповноваженого органу з питань пробації, про що ним накладається письмова резолюція на зазначену довідку.
Згідно п. 5.3 Порядку, про дату та підстави для зняття порушника з обліку робиться відповідний запис у журналі обліку порушників, на титульному аркуші обкладинки його особової справи та в обліковій картці.
У триденний строк уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову,повідомлення про зняття порушника з обліку (додаток 14).
Із системного аналізу вищевказаних норм законодавства, можна зробити висновок, що у випадку наявності підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення, виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку та орган пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку.
Відповідно до ч. 3 ст.321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
В матеріалах особової справи №27/2024 р. знаходиться повідомлення Луцького РУП ГУНП у Волинській області від 29.11.2025 року , з якого слідує, що з метою розшуку ОСОБА_1 заведено ОРС категорії «Розшук» №50/14/486-25 від 28.01.2025 року та оголошено у розшук військовослужбовця, що зник безвісти виконуючи бойове завдання в районі населеного пункту Котлине Покровського району Донецької області. На даний час місцезнаходження розшукуваного невідоме, проводяться оперативно-розшукові заходи по встановленню його місцеперебування.
Враховуючи викладене, з'ясовано, що ОСОБА_1 не відбуває громадські роботи, оскільки зник безвісти, розшукується, реально відбути стягнення у виді громадських робіт не має можливості, тобто існують об'єктивні та істотні обставини, які унеможливлюють виконання постанови суду.
Крім цього, відповідно до п.п. 11, 12 ч.1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» особа, зникла безвісти, - фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук; особа, зникла безвісти за особливих обставин, - особа, зникла безвісти у зв'язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» особа, зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов'язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Права та інтереси особи, зниклої безвісти за особливих обставин, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом, або оголошення її померлою відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 8 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» набуття правового статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, не зменшує обсяг цивільної правоздатності такої особи. За особою, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, була оголошена померлою, але її місцеперебування, місце поховання чи місцезнаходження її останків не було встановлено, проведення розшуку в розумінні цього Закону не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження її останків.
Отже, набуття правового статусу особи зниклої безвісти, не є підставою, що унеможливлює виконання постанови суду, та, як наслідок, припинення виконання стягнення у вигляді громадських робіт за постановою суду.
Таким чином, за таких обставин суд вважає подання передчасним, а тому не вбачає підстав для його задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 304, 321-1, 321-4 КУпАП, суд -
У задоволенні подання Луцького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01 травня 2024 року відносно ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Кихтюк Р.М.