Постанова від 02.03.2026 по справі 440/12319/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 р. Справа № 440/12319/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2025, головуючий суддя І інстанції: М.В. Довгопол, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 24.04.25 по справі № 440/12319/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії та бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови їй у призначенні, перерахунку та виплаті пенсії з 09.11.2023 у розмірі 30% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФП80166/11911 від 10.08.2024;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо виключення зі складу пенсійної виплати та відмови включити до складу пенсійної виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713);

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області у нездійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2024 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, від якого залежить підвищення пенсії відповідно до статті 47 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), як особі, яка зазнала репресій і в подальшому була реабілітована;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області у нездійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) у зв'язку зі зміною (збільшенням) основного розміру її пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 09.11.2023 у розмірі 30% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФП80166/11911 від 10.08.2024 відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), положень статті 47 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №713, положень Постанови №185 та з вирахуванням проведених виплат.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2024 № ФП80166/11911, виданої на ім'я ОСОБА_2 .

Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2024 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, від якого залежить підвищення пенсії відповідно до статті 47 Закону №2262-ХІІ, як особі, яка зазнала репресій і в подальшому була реабілітована.

Зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 09.11.2023 у розмірі 30 % грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2024 №ФП80166/11911, виданої на ім'я ОСОБА_2 , відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови №704, положень статті 47 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосуванням норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо виключення зі складу пенсійної виплати та відмови включити до складу пенсійної виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої на підставі Постанови №413 та про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області у нездійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2024 на підставі Постанови №185 у зв'язку зі зміною (збільшенням) основного розміру її пенсії та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо виключення зі складу пенсійної виплати та відмови включити до складу пенсійної виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої на підставі Постанови №713 позивачка зазначила, що хоча пенсія позивача перераховувалась, проте такий перерахунок проведений не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, а у зв'язку з виконанням судових рішень, право на отримання якої у особи винило задовго до 01.03.2018. Вказала, що за наслідками рішення по справі №440/1908/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив та направив до відповідача довідку у правильному розмірі для здійснення саме призначення, а не перерахування.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області у нездійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2024 на підставі Постанови №185 у зв'язку зі зміною (збільшенням) основного розміру пенсії, апелянт зазначила, що вона не може вважатися вимогою на майбутнє, оскільки такі дії відповідача по перерахунку пенсії повинні бути здійснені за імперативним зобов'язанням ще станом на 01.03.2024, тобто у минулому (про що суд першої інстанції взагалі не зауважив), проте відповідачем перерахунок саме за таким рішенням суду першої інстанції у справі №440/12319/24 буде здійснений без перерахунку суми індексації з 01.03.2024 від нового (збільшеного) основного розміру пенсії, оскільки таким рішенням у цій справі ГУ ПФУ в Полтавській області не зобов'язано до вчинення саме таких дій, що призведе до нового звернення до суду за захистом прав.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість судового рішення, просив апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 в частині відмови - залишити без змін.

Зазначив, що Постановою №713 установлено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ.

Відповідач, зазначив, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалась) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата , встановлена абзацами 1 та 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. До призначеної пенсії в разі втрати годувальника з 09.11.2023 встановлено доплату 2000 гривень.

Крім цього, вказав, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №440/2451/24 проведено перерахунок пенсії з 09.11.2023. Виплату пенсії, перераховану на виконання рішення суду розпочато з 01.06.2024 в розмірі 11400,04 грн. Оскільки розмір пенсії перераховувався після 1 березня 2018 року та після такого перерахунку основний розмір пенсії збільшився на понад 2000 грн, то для встановлення позивачці щомісячної доплати відповідно до Постанови №713 підстави відсутні.

Головним управлінням наразі не проведено перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.08.2024 №ФП80166/1191, тому відсутні підстави вважати, що під час такого перерахунку не буде враховано індексацію пенсії на підставі Постанови №185, тому , на думку відповідача, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ФП80166/11911 від 10.08.2024 з урахуванням положень Постанови №185 є передчасними.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 308 , п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у ній доказами та в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які апелянти посилаються в апеляційних скаргах, дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

ОСОБА_1 з 09.11.2023 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Полтавській області про призначення пенсії за пенсійною справою - 1601021087 від 09.11.2023 у розмірі 30 % грошового забезпечення (а.с.31).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі №440/2451/24 , що набрало законної сили 04.05.2024, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 09.11.2023 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, встановлених довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.11.2023 №ФП78732/11726; зобов'язано ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням проведених виплат з 09.11.2023 відповідно до нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.11.2023 №ФП78732/11726 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у порядку, визначеному Постановою №704.

На виконання зазначеного судового рішення у справі №440/2451/24 ГУ ПФУ в Полтавській області 06.05.2024 здійснило перерахунок пенсії позивачки з 09.11.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до якого основний розмір пенсії 30% грошового забезпечення - 9620,73 грн, діти війни (за рішенням суду) (з 01 по 31) - 1013,50 грн, підсумок пенсії з надбавками склав 10634,23 грн.

Крім того, ОСОБА_1 , з урахуванням судового рішення у справі №440/2451/24, з 01 березня 2024 року проведено перерахунок пенсії, відповідно до якого основний розмір пенсії 30% грошового забезпечення - 9620,73 грн, індексація базового ОСНП 2024 (9620,73*0,0796) - 765,81 грн, діти війни (за рішенням суду) (з 01 по 30) - 1013,50 грн, підсумок пенсії позивачки з надбавками склав 11400,04 грн (а.с.35).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі №440/1908/24, що набрало законної сили 07.08.2024, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за нормами чинними на 01.01.2023; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 , та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за класну кваліфікацію та щомісячної премії, обчислені з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання судового у справі №440/1908/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано на ім'я позивачки довідку від 10.08.2024 №ФП80166/11911 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 в загальній сумі 40746,90 грн.

10.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату їй пенсії по втраті годувальника (у тому числі і заборгованість у її виплаті) з 09.11.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ФП80166/11911 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 . При здійсненні перерахунку основного розміру пенсії виплачувати та виплатити заборгованість, яка склалася у тому числі і з вини посадових осіб ГУ ПФУ в Полтавській області, враховуючи: 1) вимоги Постанови №713 щодо виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн; 2) проіндексовану з урахуванням коефіцієнту індексації - 1,0796, суму основного розміру пенсії з 01.03.2024 на підставі Постанови №185; 3) підвищення пенсії з 01.01.2024 у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність), тобто 1180,50 грн, відповідно до статті 47 Закону №2262-ХІІ, як особі, яка зазнала репресій і в подальшому була реабілітована.

ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 18.09.2024 №16616-15393/Д-02/8-1600/24 повідомило позивачці про відсутність підстав для перерахунку її пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення №ФП80166/11911 від 10.08.2024, оскільки жодних зобов'язань рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі №440/1908/24 на ГУ ПФУ в Полтавській області не покладено. Повідомлено, що їй до призначеної пенсії в разі втрати годувальника з 09.11.2023 встановлено доплату в розмірі 2000 грн. Також вказало, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суд від 03.04.2024 у справі №440/2451/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 09.11.2023. Оскільки розмір її пенсії перераховувався після 1 березня 2018 року та після такого перерахунку основний розмір її пенсії збільшився понад 2000 гривень, то для поновлення щомісячної доплати згідно з Постановою №713 підстави відсутні.

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Відмовляючи частково у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, беручи до уваги правовий висновок Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи 400/6254/24, констатував, що припинення відповідачем виплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн за Постановою №713 після перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.11.2023 № ФП78732/11726 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з 01.01.2023, за умови, що основний розмір пенсії після перерахунку збільшився на понад 2000 грн (що засвідчено листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.09.2024), є правомірним.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області щодо нездійсненні перерахунку пенсії позивачки з 01.03.2024 на підставі Постанови №185, то суд першої інстанції зазначив, що такі вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки ГУ ПФУ в Полтавській області наразі не проведено перерахунок її пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2024 №ФП80166/11911 і відсутні підстави вважати, що під час такого перерахунку орган Пенсійного фонду не врахує індексацію пенсії на підставі Постанови №185.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову № 713.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо виключення зі складу пенсійної виплати та відмови включити до складу пенсійної виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої на підставі Постанови №713, колегія суддів зазначає наступне.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову № 713.

За змістом пункту 1 Постанови №713 з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Зі змісту вказаних вище норм вбачається, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, підлягають перерахунку якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а також у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , з 09.11.2023 отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-XI, що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Полтавській області за пенсійною справою 1601021087 від 09.11.2023.

З листа ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.09.2024 слідує, що позивачці до призначеної пенсії в разі втрати годувальника з 09.11.2023 було встановлено доплату в розмірі 2000 грн, проте після перерахунку її пенсії на виконання рішення суду від 03.04.2024 у справі №440/2451/24 позивачці було припинено вказану виплату з 01.06.2024.

Здійснивши аналіз пункту 1 Постанови № 713 у сукупності з приписами статті 63 Закону №2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у рішенні від 16.12.2024 у справі № 400/6254/24 дійшов таких висновків:

-з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

-доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 1 березня 2018 року;

-метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

-виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону №2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

-якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 1 березня 2018року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;

-водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

За висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеним у рішенні від 16.12.2024 у справі №400/6254/24 зазначено, що у зв'язку з тим, що положення Постанови №713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мав наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Крім цього, колегія суддів зазначає, що за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової, у рішенні від 16.12.2024 Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 , є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки (п. 77).

Під час судового розгляду встановлено, що перерахунок пенсії позивача проведений з 09.11.2023 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі №440/2451/24.

Колегія суддів вказує, що вказаний перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду у справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону №2262-XII.

Колегія суддів зазначає, що не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду, про що стверджує позивач в апеляційній скарзі. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року в розумінні Постанови №713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців .

Отже, твердження апелянта про те, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання рішення суду є відновленням його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1 березня 2018 року, і не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії - помилкове, оскільки у цій справі перерахунок пенсії позивачки проведений саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік (незалежно від того, на виконання рішення суду чи на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу). Тому відсутні підстави для виплати позивачці щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої Постановою № 713, адже пенсія позивачки при її перерахунку збільшилася за рахунок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо виключення зі складу пенсійної виплати та відмови включити до складу пенсійної виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої на підставі Постанови №713 та похідні позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області у нездійсненні перерахунку пенсії з 01.03.2024 на підставі Постанови №185 у зв'язку зі зміною (збільшенням) основного розміру пенсії позивачки, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист (ч. 1 ст. 5 КАС України)

Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Тобто, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

У зв'язку з наведеним. колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ГУ ПФУ в Полтавській області наразі не проведено перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.08.2024 №ФП80166/11911 , тому відсутні підстави вважати, що під час такого перерахунку орган Пенсійного фонду не врахує індексацію пенсії на підставі Постанови №185. Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ФП80166/11911 від 10.08.2024 з урахуванням положень Постанови №185 є передчасними та задоволенню не підлягають.

Ухвалюючи це судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України (п. 58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 311, 315, 316, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 440/12319/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін