Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
02 березня 2026 року Справа № 520/12209/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Плюс" (просп. Московський, б. 259,м. Харків,61044,) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Плюс", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 00001303307, № 00001323307 від 18.09.2019 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 адміністративний позов - залишено без задоволення.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2020 Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Плюс" задоволено.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року по справі № 520/12209/19 скасовано.
Прийнято постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Плюс" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення № 00001303307, № 00001323307 від 18.09.2019 року.
Постановою Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 02.04.2025 Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області задоволено частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2020 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою суду справу прийнято до розгляду в порядку загального провадження.
Судове засідання призначено на 02 березня 2026 року.
Позивач в судове засідання не з'явився.
Згідно довідки відділення поштового зв'язку, яка долучена до судової кореспонденції, що повернулася до суду вбачається, що повістки не вручено позивачу за закінченням терміну зберігання.
Таким чином, з урахуванням пунктів 94-109 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою КМУ № 270 від 05.03.2009 вбачається, що позивач, повідомлений відділенням поштового зв'язку про надходження на його ім'я поштового відправлення, яке містило ухвалу суду, та необхідність особисто отримати поштове відправлення у відділенні зв'язку, не прибув для його отримання протягом визначеного Правилами терміну.
Іншої адреси, на яку має бути направлена судова кореспонденція, суду не надано.
Таким чином суд вважає, що позивач є належно повідомлений про розгляд справи, та суд може розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Представником відповідача надано до суду заяву, згідно якої просить проводити розгляд справи без його участі.
Згідно ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що перевіркою питань щодо повноти сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. встановлено, що - на порушення вимог пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., податок на доходи фізичних осіб за березень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2016 року - 19.04.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за квітень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2016 року - 16.05.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за травень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за травень 2016 року - 21.06.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за червень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2016 року - 20.07.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за липень 2016 року під час зарахування на картки засуджених доходу у вигляді заробітної плати за липень 2016 року - 26.07.2016 року, 17.08.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за серпень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2016 року - 19.08.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за вересень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2016 року - 28.09.2016 року, 13.10.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за жовтень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2016 року - 18.11.2016 року, податок на доходи фізичних осіб за листопад 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2016 року - 14.12.2016 року, податок на доходи
фізичних осіб за грудень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2016 року - 19.01.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за січень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2017 року - 20.02.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за лютий 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2017 року - 20.03.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за березень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2017 року - 20.04.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за квітень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2017 року - 22.05.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за травень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за травень 2017 року - 12.06.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за червень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2017 року - 13.07.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за липень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за липень 2017 року - 14.07.2017 року, 21.08.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за серпень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2017 року - 20.09.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за вересень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2017 року - 20.10.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за
жовтень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2017 року - 15.11.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за листопад 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2017 року - 15.12.2017 року, податок на доходи фізичних осіб за грудень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2017 року - 19.01.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за січень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2018 року - 20.02.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за лютий 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2018 року - 19.03.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за березень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2018 року - 19.04.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за квітень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2018 року - 18.05.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за травень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за травень 2018 року - 20.06.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за червень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2018 року - 19.07.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за липень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за липень 2018 року - 20.08.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за серпень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2018 року - 20.09.2018 року, податок на доходи
фізичних осіб за вересень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2018 року - 22.10.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за жовтень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2018 року - 19.11.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за листопад 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2018 року - 18.12.2018 року, податок на доходи фізичних осіб за грудень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2018 року - 21.01.2019 року, податок на доходи фізичних осіб за січень 2019 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2019 року - 20.02.2019 року, податок на доходи фізичних осіб за лютий 2019 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2019 року - 20.03.2019 року, підприємством до бюджету не перераховано.
Відповідно до пп..168.1.2. п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Згідно із пп. 168.1.4. п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (2016 рік), протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (2017, 2018 рік).
Підпунктом «а» пункту 176.2. статті 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ із змінами та доповненнями, визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення таких правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, у тому числі податку на доходи фізичних осіб податковим агентом.
Відповідно до п. 102.1. ст. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим
органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Згідно із пп. 102.2.1 п. 102.2. ст.. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано.
Надання податкової декларації, якою визначається податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, не передбачено.
Перевіркою встановлено, що станом на 31.03.2019 року, з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., підприємством під час виплати доходу у вигляді заробітної плати не перераховано до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 146862,91 грн.
Заробітна плата сплачувалась грошовими коштами, готівкою з каси підприємства.
Порушення щодо повноти сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у вигляді заробітної плати встановлені на підставі головних книг підприємства по рахунках 661, 6411, відомостей з нарахування та виплати заробітної плати працівникам, ІКП платника податку за платежем податок на доходи фізичних осіб за 2016, 2017, 2018, 2019 роки.
Перевіркою встановлено, що підприємством не перенесено залишок за рахунком 6411 з грудня 2017 року в січень 2018 року (за грудень 2017 року по рахунку 6411 станом на 31.12.2017 року сальдо на кінець періоду становить К-т 111989,03 грн., за січень 2018 року станом на 01.01.2018 року сальдо на початок періоду - нульове), також встановлено розбіжності між рахунком 66 (розрахунки по виплаті заробітної плати) та відомостями з виплати заробітної плати, касою підприємства (відповідно до рахунку 66 з серпня 2018 року лічиться заборгованість із виплати заробітної плати, відповідно до каси підприємства, відомостей з виплати заробітної плати - заборгованості із виплати заробітної плати не має)
Перевіркою дотримання питання щодо повноти сплати військового збору, встановлених термінів сплати (перерахування) військового збору, з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., встановлено, що на порушення ст.16 1 Підрозділу 10 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. «Інші перехідні положення», на порушення вимог пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., підприємством військовий збір за березень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2016 року - 19.04.2016 року, військовий збір за квітень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2016 року - 16.05.2016 року, військовий збір за травень 2016 року під час виплати
доходу у вигляді заробітної плати за травень 2016 року - 21.06.2016 року, військовий збір за червень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2016 року - 20.07.2016 року, військовий збір за липень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за липень 2016 року - 26.07.2016 року, 17.08.2016 року, військовий збір за серпень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2016 року - 19.08.2016 року, військовий збір за вересень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2016 року - 28.09.2016 року, 13.10.2016 року, військовий збір за жовтень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2016 року - 18.11.2016 року, військовий збір за листопад 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2016 року - 14.12.2016 року, військовий збір за грудень 2016 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2016 року - 19.01.2017 року, військовий збір за січень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2017 року - 20.02.2017 року, військовий збір за лютий 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2017 року - 20.03.2017 року, військовий збір за березень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2017 року - 20.04.2017 року, військовий збір за квітень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2017 року - 22.05.2017 року, військовий збір за травень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за травень 2017 року - 12.06.2017 року, військовий збір за
червень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2017 року - 13.07.2017 року, військовий збір за липень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за липень 2017 року - 14.07.2017 року, 21.08.2017 року, військовий збір за серпень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2017 року - 20.09.2017 року, військовий збір за вересень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2017 року - 20.10.2017 року, військовий збір за жовтень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2017 року - 15.11.2017 року, військовий збір за листопад 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2017 року - 15.12.2017 року, військовий збір за грудень 2017 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2017 року - 19.01.2018 року, військовий збір за
січень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2018 року - 20.02.2018 року, військовий збір за лютий 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2018 року - 19.03.2018 року, військовий збір за березень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за березень 2018 року - 19.04.2018 року, військовий збір за квітень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за квітень 2018 року - 18.05.2018 року, військовий збір за травень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за травень 2018 року - 20.06.2018 року, військовий збір за червень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за червень 2018 року - 19.07.2018 року, військовий збір за липень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за липень 2018 року - 20.08.2018 року, військовий збір за серпень 2018 року
під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за серпень 2018 року - 20.09.2018 року, військовий збір за вересень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за вересень 2018 року - 22.10.2018 року, військовий збір за жовтень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за жовтень 2018 року - 19.11.2018 року, військовий збір за листопад 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за листопад 2018 року - 18.12.2018 року, військовий збір за грудень 2018 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за грудень 2018 року - 21.01.2019 року, військовий збір за січень 2019 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за січень 2019 року - 20.02.2019 року, військовий збір за лютий 2019 року під час виплати доходу у вигляді заробітної плати за лютий 2019 року - 20.03.2019 року, підприємством до бюджету перераховано не своєчасно та не у повному обсязі.
Ст. 16 1. Підрозділу 10 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. «Інші перехідні положення» встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Відповідно до ст.16 1 Підрозділу 10 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р. «Інші перехідні положення», платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу, платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу. Підпунктом «а» пункту 176.2. статті 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ із змінами та доповненнями, визначено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до пп..168.1.2. п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Згідно із пп. 168.1.4. п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (2016 рік), протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (2017, 2018, 2019 рік).
Відповідно до п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення таких правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, у тому числі податку на доходи фізичних осіб податковим агентом (військового збору).
Відповідно до п. 102.1. ст.. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим
органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Згідно із пп. 102.2.1 п. 102.2. ст.. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано.
Надання податкової декларації, якою визначається податкове зобов'язання з військового збору, не передбачено.
Перевіркою встановлено, що станом на 31.03.2019 року, з урахуванням вимог ст. 102 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р., підприємством під час виплати доходу у вигляді заробітної плати не перераховано до бюджету військового збору у сумі 38759,01 грн.
Заробітна плата сплачувалась грошовими коштами, готівкою з каси підприємства. Порушення порядку перерахування до бюджету сум військового збору та дотримання встановлених строків сплати (перерахування) військового збору під час виплати заробітної плати працівникам підприємства встановлені на підставі головних книг підприємства по рахунках 661, 642, банківських виписок щодо перерахування військового збору до бюджету, каси підприємства, відомостей з нарахування та виплати заробітної плати працівникам, ІКП платника податку за платежем військовий збір за 2016, 2017, 2018, 2019 роки.
Перевіркою встановлено, що підприємством не перенесено залишок за рахунком 642 з грудня 2017 року в січень 2018 року (за грудень 2017 року по рахунку 642 станом на 31.12.2017 року сальдо на кінець періоду становить К-т 38134,87 грн., за січень 2018 року станом на 01.01.2018 року сальдо на початок періоду - нульове), також встановлено розбіжності між рахунком 66 (розрахунки по виплаті заробітної плати) та відомостями з виплати заробітної плати, касою підприємства (відповідно до рахунку 66 з серпня 2018 року лічиться заборгованість із виплати заробітної плати, відповідно до каси підприємства, відомостей з виплати заробітної плати - заборгованості із виплати заробітної плати не має)
Посилання Позивача на порушення процедури складання податкових повідомлень-рішень є безпідставними та не обґрунтованими.
Згідно зі статтею 58 Податкового кодексу України саме контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно зі статтею 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відтак, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Плюс" (просп. Московський, б. 259,м. Харків,61044,) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.