Рішення від 02.03.2026 по справі 500/5091/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5091/25

02 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 26.06.2025 №0703619-2409-1918-UA26040270000047749.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 26.06.2025 №0703619-2409-1918-UA26040270000047749 ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18100300" за 2024 рік в сумі 13898,25 грн, на нежитлову будівлю площею 652,50 кв. м по АДРЕСА_1 .

Зазначає, що згідно додатку 2 до рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 №2327 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" для пенсіонерів (за віком) встановлено пільгу при сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо усіх об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані на території Рогатинської міської ради, у розмірі 100% суми податкового зобов'язання.

Вказує, що згідно посвідчення № НОМЕР_1 , виданого Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 24.10.2013, а тому має пільгу у розмірі 100% суми податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18100300" за 2024 рік, щодо об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані на території Рогатинської міської ради.

Також зазначає, що при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна, які розташовані на території Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району підлягало застосуванню саме вищевказане рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 №2327, оскільки Рішення Рогатинської міської ради від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки", яким планувалось застосування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін починаючи з 01.01.2024, було опубліковано на офіційному сайті Рогатинської міської ради лише 30 травня 2024 року, тобто після 25 липня року, що передувало бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін.

Ухвалою судді від 12.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

30.09.2025 до суду від Головного управління ДПС у Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що рішенням Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, пільги для фізичних та юридичних осіб на території Рогатинської міської територіальної громади. Також відповідно до п. 3 даного рішення Рогатинська міська рада вирішила вважати такими, що втратять чинність з 01.01.2024 рішення міської ради від 13.07.2021 №2327 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" та від 28.06.2022 №5013 "Про внесення змін до рішення 12 сесії міської ради № 2327 від 13 липня 2021 року "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

Зазначає, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 є зареєстрована фізичною особою-підприємцем, дата запису 30.10.2024, види діяльності:

10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (основний);

10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання;

47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах;

46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами;

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Вказує, що основними умовами, які дають підстави платнику податку не враховувати належні йому об'єкти нерухомого майна у складі об'єктів оподаткування по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на підставі підпункту "є" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України, є:

будівля промисловості має відповідати (бути класифікована) групі "Будівлі промисловості та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд 018-2000;

будівля промисловості має використовуватися суб'єктом господарювання протягом звітного (податкового) періоду за призначенням у господарській діяльності;

основний вид діяльності суб'єкта господарювання згідно з реєстраційними даними має бути класифікований у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010;

будівля промисловості (у т.ч. її частина) протягом звітного (податкового) періоду не має бути здана в оренду, лізинг, позичку іншим суб'єктам господарювання.

Зазначає, що сама по собі специфіка об'єкта оподаткування - наявність спеціального статусу будівлі, а саме статусу будівлі промисловості не може бути достатньою підставою для звільнення від оподаткування.

06.10.2025 до суду від представника позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій останній вказує, що як слідує із відзиву, відповідачем визнається та обставина, що об'єкти нерухомості, на які ним нараховно податкові зобов'язання відноситься до класу Будівлі промислові та склади" (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, однак не визнається наявність у позивача пільги, встановленої підпунктом "є" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України.

З даного приводу зазначає, що ОСОБА_1 зареєстрована суб'єктом господарювання, основна діяльність якого класифікується у секції B КВЕД ДК 009:2010. Належна ОСОБА_1 нежитлова будівля в оренду, лізинг чи позичку не здається.

Враховуючи наведені обставини, на переконання позивача, вказана нежитлова будівля, не є об'єктом оподаткування, згідно пп. "є" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України.

Також вказує, що у позовній заяві зверталась увага, що рішення рогатинської міської ради від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки", яким планувалось застосування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін починаючи з 01.01.2024, було опубліковано на офіційному сайті Рогатинської міської ради лише 30 травня 2024 року, тобто після 25 липня року, що передувало бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін, що виключало можливість застосування цього рішення при визначенні податкових зобов'язань за 2024 рік.

Ухвалою суду від 18.02.2026 витребувано у Рогатинської міської ради Івано-Франківської області інформацію з підтверджуючими документами: коли, і у який спосіб було оприлюднено рішення від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

На виконання вимог вказаної ухвали 23.02.2026 на адресу суду від Рогатинської міської ради Івано-Франківської області надійшло клопотання (інформація), в якому зазначено, що рішення сесії від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" було опубліковано на офіційному сайті Рогатинської міської ради, відповідно до вимог ст.46 та 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - 05.07.2023.

Вказано, що твердження позивача про дати опублікування є хибними та відповідають лише початковій даті створення папки для "публікації", яка періодично наповнювалась, та не можуть розцінюватись як дата "опублікування" рішення. Надано копію скріну з офіційної сторінки.

25.02.2026 до суду від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких останній вказує, що перейшовши за вказаним посиланням, і далі - у каталог рішення міської ради 2021-23 Р.Р./рішення міської ради 2023 рік, було виявлено архів файлів з назвою "38 сесія (29.06.2023).zip", при натисненні на який було завантажено архів файлів з назвою "18cba4b327d43bf".

Однак при спробі видобути стиснуті файли з цього архіву, у тому числі рішення від 29.06.2023 №6602, яке мало би знаходитись у цьому архіві, операційна система не змогла відкрити цю папку у зв'язку із тим, що "стиснута ZIP-папка 18cba4b327d43bf неприпустима".

Таким чином, ознайомлення з рішенням Рогатинської міської ради від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" у спосіб та за адресою в мережі Інтернет, які повідомлені Рогатинською міською радою, є неможливим.

Наведене, на переконання представника позивача, свідчить про те, що вказане рішення міської ради не може вважатись таким, що опубліковано відповідно до вимог Закону.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є платником податків за основним місцем обліку - Головне управління ДПС у Тернопільській області, Тернопільська ОДПІ (м. Тернопіль), адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 є власницею нежитлової будівлі, яка розташована за адресою Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р., м. Рогатин, вулиця Стуса, будинок 10, яка складається з адмінбудинку, позначеного під літерою А, загальною площею 483,0 (чотириста вісімдесят три цілих) кв.м., прохідної, позначеної за планом під літерою Б, загальною площею 39,9 (тридцять дев'ять цілих дев'ять десятих) кв.м., котельні, позначеної за планом під літерою В, загальною площею 61,3 (шістдесят одна ціла три десятих) кв.м., майстерні, позначеної за планом під літерою Г, загальною площею 25,7 (двадцять п'ять цілих сім десятих) кв.м., насосної, позначеної за планом під літерою Д, загальною площею 42,6 (сорок дві цілих шість десятих) кв.м., резервуарного парку, позначеного за планом під літерою Ж, воріт (метал), позначених за планом під №l, загальною площею 16,7 (шістнадцять цілих сім десятих) кв.м., огорожі (металева сітка), позначеної за планом під №2, загальною площею 379,0 (триста сімдесят дев'ять) кв.м., огорожі (бетон), позначеної за планом під №3, загальною площею 650,3 (шістсот п'ятдесят цілих три десятих) кв.м., воріт (метал), позначених за планом під №4, загальною площею 13,4 (тринадцять цілих чотири десятих) кв.м., воріт (метал), позначених за планом під №5, загальною площею 9,5 (дев'ять цілих п'ять десятих) кв.м.

Податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 26.06.2025 №0703619-2409-1918-UA26040270000047749 ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18100300" за 2024 рік в сумі 13898,25 грн, на нежитлову будівлю площею 652,50 кв. м по АДРЕСА_1 .

При визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна, які розташовані на території Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району, контролюючим органом застосовані ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно Додатку 1 до рішення Рогатинської міської ради від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

Проте, позивач вважаючи, що при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна, які розташовані на території Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району підлягало застосуванню саме рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 №2327 з урахуванням пільги у розмірі 100% суми податкового зобов'язання звернулася до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно зі статтею 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 Податково кодексу України, від 02.12.2010 № 2755-VI, далі - ПК України).

01.01.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII, яким запроваджено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п.п.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 67 Конституції України щодо обов'язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

В силу вимог підпункту 14.1.129-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України об'єкти нежитлової нерухомості це будівлі, їх складові частини, що не є об'єктами житлової нерухомості. До об'єктів нежитлової нерухомості відносяться:

а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

ґ) будівлі промислові та склади;

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

є) інші будівлі.

Підпунктом 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Порядок оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено статтею 266 ПК України.

За змістом підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Приписами підпункту 266.2.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункти 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

Отже, аналіз наведених правових норм дає підстави вважати, що власники нежитлової нерухомості, яка за своїми окремими характеристиками і площею підпадає під об'єкт оподаткування, є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Згідно підпунктами 12.4.1 та 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Згідно із підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, сільська, селищна, міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів (пп.12.3.5 п.12.3 ст.12 ПК України).

Відповідно до пункту 12.5 статті 12 ПК України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Статтею 3 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Отже, встановлення місцевих податків віднесено до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень. Рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке приймається на підставі, за правилами й на виконання відповідних приписів Податкового кодексу України та оприлюднюється у встановленому цим Кодексом порядку. Вказані рішення не належать до регуляторних актів в розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим дія цього Закону на них не поширюється. Прийняті на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування (сільської, селищної, міської ради) рішення про встановлення/зміну місцевих податків та зборів набувають статусу нормативно-правового акта (набирають чинності) після їх офіційного оприлюднення в установленому законом порядку з дня офіційного оприлюднення, якщо таке мало місце до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період), і якщо орган місцевого самоврядування, який прийняв таке рішення, не встановив пізнішу, ніж дата офіційного оприлюднення, дату набрання чинності рішенням. Якщо рішення міської ради про встановлення/зміну місцевих податків було прийнято після 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень, в якому будуть діяти нові правила та ставки, та не було оприлюднено до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому підлягає застосуванню відповідний податок, таке рішення застосовується з початку наступного бюджетного періоду за тим, у якому планувалося запровадити відповідний податок.

Як встановлено судом, Рогатинською міською радою Івано-Франківської області 13.07.2021 було прийнято рішення №2337 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

Згідно додатку 2 до вказаного для пенсіонерів (за віком) встановлено пільгу при сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо усіх об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані на території Рогатинської міської ради, у розмірі 100% суми податкового зобов'язання.

Згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 24.10.2013, а тому мала пільгу у розмірі 100% суми податкового зобов'язання за платежем "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості 18100300", щодо об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані на території Рогатинської міської ради, в період дії рішення Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 13.07.2021 №2337.

Поряд з цим, 29.06.2023 рішенням Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, пільги для фізичних та юридичних осіб на території Рогатинської міської територіальної громади.

Відповідно до п. 3 даного рішення Рогатинська міська рада вирішила вважати такими, що втратять чинність з 01.01.2024 рішення міської ради від 13.07.2021 №2327 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" та від 28.06.2022 №5013 "Про внесення змін до рішення 12 сесії міської ради № 2327 від 13 липня 2021 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

При цьому пільги для пенсіонерів за віком при сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо усіх об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані на території Рогатинської міської ради рішенням Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 29.06.2023 №6602 не передбачено.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна, які розташовані на території Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району підлягало застосуванню саме вищевказане рішення Рогатинської міської ради від 13.07.2021 №2327, оскільки рішення Рогатинської міської ради від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки", яким планувалось застосування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін починаючи з 01.01.2024, було опубліковано на офіційному сайті Рогатинської міської ради лише 30 травня 2024 року, тобто після 25 липня року, що передувало бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін.

Щодо наведеного суд зазначає наступне.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, судом ухвалою від 18.02.2026 витребувано у Рогатинської міської ради Івано-Франківської області інформацію з підтверджуючими документами: коли, і у який спосіб було оприлюднено рішення від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".

На виконання вимог вказаної ухвали 23.02.2026 на адресу суду від Рогатинської міської ради Івано-Франківської області надійшла інфомація, в якому зазначено, що рішення сесії від 29.06.2023 №6602 "Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" було опубліковано на офіційному сайті Рогатинської міської ради, відповідно до вимог ст.46 та 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 05.07.2023.

Наведене також підтверджується копією скріну із офіційного сайту Рогатинської міської ради, з панелі адміністратора сайту ради, який додано до інформації.

Вказано, що твердження позивача про дати опублікування є хибними та відповідають лише початковій даті створення папки для "публікації", яка періодично наповнювалась, та не можуть розцінюватись як дата "опублікування" рішення.

Наведене спростовує твердження позивача про те, що рішення ради від 29.06.2023 №6602, щодо встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2024 рік, було опубліковано радою лише 30 травня 2024 року, тобто після 25 липня року, що передувало бюджетному періоду.

Також суд критично оцінює посилання представником позивача на неможливість відкриття архіву з вказаним рішенням, який скачаний із сайту ради (стиснута папка неприпустима), оскільки вказане є технічним недоліком та не спростовує встановлених судом обставин щодо належного оприлюднення рішення ради у встановлені строки.

Отже, при визначенні податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна, які розташовані на території Рогатинської територіальної громади Івано-Франківського району контролюючим органом правомірно застосовано ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлені рішенням Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 29.06.2023 №6602.

Інші доводи не спростовують вказаних висновків суду.

У зв'язку із наведеним, в суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 26.06.2025 №0703619-2409-1918-UA26040270000047749.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем не доведено належними доказами відсутність у нього обов'язку сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначений спірним податковим повідомленням-рішенням.

В свою чергу, відповідачем було доведено належними доказами правомірність прийнятого податкового повідомлення - рішення.

З огляду на встановлені обставини справи та досліджені докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 02 березня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46003, код ЄДРПОУ 44143637).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.