Рішення від 02.03.2026 по справі 460/24329/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Рівне№460/24329/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

30.12.2025 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання недійсною інформації, яка міститься в Реєстрі «Оберіг» про придатність до військової служби на підставі довідки ВЛК від 11.11.2025, визнання протиправними дій щодо внесення до Реєстру «Оберіг» інформації про придатність до військової служби на підставі довідки ВЛК від 11.11.2025, зобов'язання внести зміни до персональних та службових даних, які містяться в Реєстрі «Оберіг», а саме виключити інформацію про придатність до військової служби на підставі довідки ВЛК від 11.11.2025.

Ухвалою від 02.01.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі №460/24329/25 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Згідно з позовною заявою та відповіддю на відзив, вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що 11.11.2025, використовуючи мобільний застосунок «Резерв», який відображає дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», він дізнався про внесення щодо нього відомостей про проходження військово- лікарської комісії та визначення його «придатним» до військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вважає, внесенні дані до Реєстру «Оберіг» протиправними та такими, що порушують його права.

Згідно з відзивом на позов ІНФОРМАЦІЯ_3 позовні вимоги не визнає. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що довідка військово-лікарської комісії щодо ОСОБА_1 №2025-1111-1520-5556-3 від 11.11.2025 була передана шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України» до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Вказана довідка оформлена військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 і наразі є чинною, а відтак підстави для внесення змін відсутні.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

За даними військово-облікового документа, сформованого в системі «Резерв +», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 і наразі має категорію обліку: «невійськовозобов'язаний», підставою зняття чи виключення вказано: «військовослужбовці». Тут же міститься запис про постанову ВЛК: «придатний», дату ВЛК: «11.11.2025».

Вказаний запис зроблено на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленої довідкою військово-лікарської комісії №2025-1111-1520-5556-3 від 11.11.2025.

Вказана постанова, наряду з діями Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 , оскаржена ОСОБА_1 до суду.

Ухвалою суду від 05.12.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №460/22029/25. Ухвалою від 02.01.2026 залучено ІНФОРМАЦІЯ_8 як співвідповідача у справу, а ухвалою від 15.01.2026 - залучено Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_9 як співвідповідача у справу №460/22029/25.

Наразі рішення у справі №460/22029/25 судом не ухвалено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами частини восьмої статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно із частинами першою, третьою та четвертою статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою №1487 від 30.12.2022 затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів.

Пунктом 2 такого Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військово-зобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Також пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частини восьмої та дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, за якою призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно з частиною першою статті 14-1 Закону №1951-VIII електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (пункт 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII).

Відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 14 Закону №1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з абзацом 8 частини третьої статті 14 Закону №1951-VIII органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК . У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до абзацу 11 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення, паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров'я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров'я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.

Як встановлено судом, постановою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , що оформлена довідкою військово-лікарської комісії №2025-1111-1520-5556-3 від 11.11.2025, зафіксовано, що молодший сержант (запасу) ОСОБА_1 пройшов медичний огляд в рамках обстеження призовників під час набору на військову службу та визнаний таким, що «Придатний до військової служби».

Зазначена постанова не була оскаржена до військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 , 16 Регіональної військово-лікарської комісії та Центральної військово-лікарської комісії.

Що стосується судового оскарження дій та рішень відповідача в межах справи №460/22029/25, то наразі рішення суду в такій справі ще не ухвалене.

Відтак, постанова військово-лікарської комісії, оформлена довідкою військово-лікарської комісії №2025-1111-1520-5556-3 від 11.11.2025, є чинною, ніким не скасована, і її дію ніхто не зупиняв.

Відповідно, наразі відсутні будь-які правові підстави для того, щоб визнавати недійсною інформацію, яка міститься в Реєстрі «Оберіг» про придатність ОСОБА_1 до військової служби на підставі довідки ВЛК від 11.11.2025.

В межах розгляду даної справи судом не встановлено жодних дій відповідача, які б порушували права, чи охоронювані законом інтереси позивача.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 02 березня 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Суддя Н.В. Друзенко