02 березня 2026 року м. РівнеСправа №460/12205/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:
ОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), у якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про позивача, а саме: відомостей про непридатність позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; відомостей про відсутність порушень позивачем правил військового обліку;
зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про позивача, а саме: відомості про непридатність позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; відомості про відсутність порушень позивачем правил військового обліку.
Позов подано адвокатом Канарським Володимиром Сергійовичем, який діє на підставі ордера на надання правничої допомоги серія АМ № 1139336 від 03.07.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.04.2022 військовозобов'язаний ОСОБА_1 пройшов медичний огляд та на підставі статті 10 «а» Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою ВЛК від 20.04.2022 № 10/1 та карткою обстеження та медичного огляду № 10/1. 20.04.2022 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку на підставі довідки ВЛК від 20.04.2022 № 10/1, про що у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 зроблено відповідну відмітку начальником Сарненського РТЦКСП. Однак, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та даних, які відображаються в додатку «Резерв +», зазначено, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку. Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 07.07.2025 № 2830 підставою подання ОСОБА_1 у розшук є той факт, що останній підлягає призову на військову службу та 14.10.2024 не прибув за повісткою для уточнення облікових даних. При цьому, протокол про адміністративне правопорушення не складався. Позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних відносно ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку, про придатність ОСОБА_1 та його перебування на військовому обліку. 09.07.2025 представником позивача адвокатом Канарським В.С. направлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 звернення щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку та про відсутність порушень правил військового обліку. Однак, станом на дату звернення до суду з цим позовом відповідач не надав відповіді на зазначене звернення. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не внесено таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ухвалою від 23.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву, а позивачем - відповіді на відзив.
Ухвала суду доставлена до електронного кабінету відповідача в підсистемі “Електронний суд» 24.07.2025.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав. Клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву із зазначенням причин від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Встановлені судом обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , взятий на військовий облік військовозобов'язаних 2 відділом Сарненського РТЦКСП 12.11.2015; військове звання молодший лейтенант; склад офіцерський; профіль командний; військово-облікова спеціальність 702300 (а.с.20).
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду Рокитнівської районної поліклініки №10/1 від 20.04.2022 проведено медичний огляд молодшого лейтенанта ОСОБА_1 . Дані щодо перебування на диспансерному обліку з приводу хронічних захворювань, відомості про перебування на обліку: психоневрологічний, наркологічний, протитуберкульозний, дерматовенерологічний диспансери - не значиться. Результати медичного обстеження спеціалістами: терапевт, хірург, офтальмолог, ЛОР, дерматовенеролог, психіатр, стоматолог, ендокринолог, травматолог - "придатний"; невропатолог - "непридатний".
Постанова комісії: "На підставі статті 10а Розкладу хвороб непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку" (а.с. 22-23).
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.04.2022 №10/1 молодший лейтенант ОСОБА_1 на підставі статті 10а Розкладу хвороб непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с. 24).
Інші медичні документи про стан здоров'я позивача у справі відсутні, на їх наявність представник позивача не вказує.
У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданому 03.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 вчинено записи:
в графі «7. Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» запис «Непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку»;
в графі «8. Призовною комісією при ІІ відділі Сарненського РТЦКСП» - «виключений з військового обліку військовозобов'язаних»;
в графі «9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - «-»;
в розділі «13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК» в графі «Знято з військового обліку»: «Виключений з військового обліку військовозобов'язаних 20.04.2022». Запис скріплений підписом начальника ІІ відділу Сарненського РТЦКСП та печаткою Сарненського РТЦКСП;
в графі «14.» - «20.04.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних в ІІ відділі Сарненського РТЦКСП». Підстава для виключення з військового обліку «ст. 10а Наказу МО №402 від 2008 р.». Запис вчинений 03.05.2022, скріплений підписом начальника ІІ відділу Сарненського РТЦКСП та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 20-21).
Згідно з військово-обліковим документом, сформованим в застосунку “Резерв+» 03.07.2025 (а.с. 25-33), ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 як військовозобов'язаний. Відомості в графі “Підстава зняття/виключення» відсутні. Відсутні також відомості в графах «Дата ВЛК», «Номер протоколу ВЛК» та «Постанова ВЛК». В графі «Дата взяття на облік» зазначено «22.02.2023».
Крім того, у військово-обліковому документі, сформованому в застосунку “Резерв+» 03.07.2025, наявна відмітка про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Також до мобільного застосунку “Резерв+» позивачу надійшло повідомлення такого змісту: “Вас розшукує ТЦК від 28.11.2024» (а.с. 34-35).
В червні 2025 року адвокат ОСОБА_2 в інтересах громадянина ОСОБА_1 звернувся до другого відділу Сарненського РТЦКСП щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних.
Листом від 27.06.2025 №2677 відповідач повідомив адвоката Покотинського М.А., що в ході звірки облікових даних було встановлено, що свідоцтво про хворобу відносно офіцера запасу ОСОБА_1 не оформлялось, що встановлює факт його безпідставного виключення з військового обліку офіцерів запасу. З метою усунення недоліків та помилок, допущених посадовими особами другого відділу Сарненського РТЦКСП при виключенні офіцерів запасу з військового обліку молодшого лейтенанта ОСОБА_1 було поставлено на військовий облік, відповідно до бази ЄДРВ він не був виключеним з військового обліку. Відповідні матеріали особової справи щодо виключення з військового обліку офіцерів запасу молодшого лейтенанта ОСОБА_1 направлялися до Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони західного регіону вих. №1645 від 20.07.2023. Тимчасове посвідчення за №7 від 03.05.2022 містить не підтверджену інформацію та підлягає вилученню. З метою усунення виявлених розбіжностей в ході оновлення даних через електронний кабінет «Резерв +» ОСОБА_1 необхідно з'явитися до другого відділу Сарненського РТЦКСП для проведення повної звірки (а.с. 36-37).
03.07.2025 адвокат ОСОБА_3 звернувся до другого відділу Сарненського РТЦКСП та до Сарненського РТЦКСП з адвокатським запитом, у якому просив надати інформацію та документи щодо ОСОБА_1 , а саме: чи було встановлено/виявлено уповноваженими особами Сарненського РТЦКСП чи 2 відділу Сарненського РТЦКСП будь-які порушення правил військового обліку зі сторони ОСОБА_1 ; чи складалися (виносилися) уповноваженими особами Сарненського РТЦКСП чи 2 відділу Сарненського РТЦКСП будь-які протоколи або постанови по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та або ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 ; чи надсилалися/направлялися уповноваженими особами Сарненського РТЦКСП чи 2 відділу Сарненського РТЦКСП будь-які звернення до органів Національної поліції України про доставлення або розшук відносно ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 38-40).
Листом від 07.07.2025 №2830 начальник другого відділу Сарненського РТЦКСП на адвокатський запит повідомив адвоката ОСОБА_3 , що військовозобов'язаний гр. ОСОБА_1 , 1993 р.н., перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в другому відділі Сарненського РТЦКСП та згідно з інформацією з ЄДРПВР АІТС «Оберіг» підлягає призову на військову службу та являється порушником правил військового обліку, оскільки 14.10.2024 на 11:00 год. гр. ОСОБА_1 не з'явився за повісткою по №281194 до другого відділу Сарненського РТЦКСП для уточнення облікових даних, яка була надіслана через відділення «Укрпошта» за адресою проживання останнього, що є порушенням вимог частини 1 пункту 2 «Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних-Додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 та частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз. 1 ч.1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тому автоматично базою СДРПВР АІТС «Оберіг» з 21.10.2024 гр. ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку із статусом «Активний», до адміністративної відповідальності за дане правопорушення останній не притягувався. На основі вищевикладеного ОСОБА_1 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних та притягнення до адміністративної відповідальності (а.с. 41).
09.07.2025 адвокат ОСОБА_3 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з адвокатським запитом, у якому просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; відомості про відсутність порушень ОСОБА_1 правил військового обліку (а.с. 42-48).
Відомості щодо наданої на адвокатський запит відповіді в матеріалах справи відсутні.
Вважаючи протиправною поведінку ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність позивача до військової служби та виключення його з військового обліку, а також відомостей про відсутність порушень позивачем правил військового обліку, представник позивача звернувся з позовом до адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку встановленим судом обставинам справи та спірним правовідносинам, суд враховує такі релевантні джерела права.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався, воєнний стан діє на даний час.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України оголошено проведення загальної мобілізації.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2232-XII).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ).
Статтею 33 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч. 1).
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч. 3).
Суд встановив, що 03.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 (а.с. 20-21), згідно з яким військове звання позивача «молодший лейтенант», склад «офіцерський», профіль «командний». В розділі «13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК» в графі «Взято на військовий облік» міститься відмітка - штемпель з написом «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 12.11.2015» скріплений підписом.
Згідно з карткою обстеження та медичного огляду від 20.04.2022 №10/1 молодший лейтенант ОСОБА_1 військову службу в ЗСУ не проходив (а.с. 22-23).
За змістом військово-облікового документу, сформованого в застосунку “Резерв+» 03.07.2025 (а.с. 25-33), ОСОБА_1 у 2015 році здобув вищу освіту у Львівській комерційній академії за освітнім рівнем «магістр», спеціальність «банківська справа», про що 27.06.2015 йому було видано диплом серії НОМЕР_2 .
Відповідно до статті 11 Закону №2232-ХІІ військова підготовка громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу проводиться у вищих військових навчальних закладах та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (ч. 1).
Військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу на добровільних засадах проходять громадяни України, які мають або здобувають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, придатні до військової служби за станом здоров'я та пройшли професійно-психологічний відбір, а в обов'язковому порядку - громадяни України, які здобувають вищу освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями, придатні до військової служби за станом здоров'я та пройшли професійно-психологічний відбір (ч. 2).
Громадянам України, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу, присвоюється відповідне первинне військове звання офіцера запасу. У разі потреби вони за наказом Міністерства оборони України підлягають призову для проходження військової служби осіб офіцерського складу (ч. 5).
Відповідно до ч. 1-4 статті 27 Закону №2232-ХІІ у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Запас військовозобов'язаних поділяється на першу і другу категорії.
До запасу першої категорії належать військовозобов'язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
До запасу другої категорії належать військовозобов'язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
Таким чином, оскільки згідно з матеріалами справи позивач має вищу освіту не нижче бакалавра, йому присвоєне військове звання молодшого офіцерського складу, а військову службу він не проходив, то відповідно до проаналізованих вище правових норм суд доходить висновку, що на час взяття його на облік як військовозобов'язаного (12.11.205) позивач перебував у статусі офіцера запасу другої категорії.
Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Відповідно до п. 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно з п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначає стаття 37 Закону №2232-ХІІ, згідно з п. 2 ч. 1 якого взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, зокрема, на військовий облік військовозобов'язаних:
які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;
призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу;
жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
які є кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, зокрема, з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;
які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
які зараховані до військового оперативного резерву;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Згідно з ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
З наведеного слід дійти висновку, що законодавець розмежовує поняття “зняття з військового обліку» та “виключення з військового обліку», при цьому при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік, в той час, як виключення з військового обліку не передбачає можливостей повторного взяття його на такий облік.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 03.05.2022 до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 03.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 20-21), внесено запис про те, що позивач непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 з 20.04.2022 та не підлягає повторному медичному пересвідченню на підставі ст. 10а наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 20.04.2022 №10/1 молодший лейтенант ОСОБА_1 на підставі статті 10а Розкладу хвороб непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку (а.с. 24).
Саме наявністю вказаних документів обґрунтовуються позовні вимоги.
Суд враховує, що відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу I Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний та воєнний час.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Станом на час вирішення спору положення вказаного пункту змін не зазнали.
Таким чином, постанова ВЛК (ЛЛК) може бути оформлена як свідоцтвом про хворобу, так і довідкою військово-лікарської комісії.
Пунктом 3.1 глави 3 «Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період» розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) передбачено, що після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Відповідно до пунктів 20.1, 20.2 глави 20 «Постанови ВЛК» розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Згідно з п. 20.3 глави 20 розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема:
б) "Непридатний", зокрема, до військової служби з виключенням з військового обліку.
Станом на час вирішення спору положення вказаного пункту не зазнали змін.
Відповідно до п. 22.5 глави 22 «Оформлення постанов ВЛК» розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час обстеження позивача ВЛК) свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Своєю чергою пункт 3.8 глави 3 розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу (абз. 1).
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів (абз. 6).
Відповідно до п. 22.7 глави 22 розділу IІ Положення №402 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на всіх військовослужбовців та військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (крім випадків, передбачених пунктом 18.8 глави 18 розділу II цього Положення).
Аналіз вищевикладених норм дає підстави для висновку, що чинне законодавство як на час обстеження позивача ВЛК (20.04.2022), так і нас час виникнення спірних правовідносин (липень 2025 року) передбачає оформлення постанов ВЛК у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, - у формі свідоцтва про хворобу.
Разом з тим, за обставинами справи, що розглядається, постанова ВЛК про непридатність позивача до військової служби із виключенням з військового обліку від 20.04.2022 (у період дії правового режиму воєнного стану) оформлена у формі довідки військово-лікарської комісії №10/1, що не відповідає вимогам Положення №402 як станом на час обстеження позивача ВЛК, так і нас час виникнення спірних правовідносин.
При цьому, в матеріалах справи відсутнє свідоцтво про хворобу, видане на ім'я позивача як офіцера запасу, із постановою ВЛК про його непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку, як того вимагають норми Положення №402 у воєнний час. Відсутні також і відомості про те, що означена постанова ВЛК направлялася на перевірку до ВЛК обласного ТЦКСП.
Таким чином, визначена чинним законодавством України процедура виключення позивача з військового обліку була порушена.
Про обумовлені обставини, які вказують на безпідставність виключення позивача з військового обліку офіцерів запасу, зазначалося також відповідачем в листі від 27.06.2025 №2677 (а.с. 36-37).
Відповідно до п. 17-1 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта».
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №556 від 11.04.2025.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2016 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Відповідно до ч. 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Стаття 14 Закону № 1951-VIII регламентує ведення Реєстру.
Так, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною третьою статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Аналіз встановлених судом фактичних обставин справи в розрізі проаналізованих вище по тексту судового рішення норм чинного законодавства України дають суду підстави для висновку, що дії Сарненського РТЦКСП про взяття позивача на військовий облік як військовозобов'язаного та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідного запису, є правомірними та такими, що вчинені відповідачем в межах наданих повноважень.
Суд зауважує, що основними засадами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом № 1951-VIII відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У той же час, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
В матеріалах справи відсутні докази особистого звернення позивача, чи звернення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста до ІНФОРМАЦІЯ_3 для внесення відповідних змін.
Крім цього, позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 14.10.2024 об 11:00 год. для уточнення облікових даних за повісткою за №281194, про що відповідач зазначив в листі від 07.07.2025 №2830 (а.с. 41).
Відповідно до абз. 1, 3, 7 ч. 10 ст. 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядок № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:
прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів (пп. 2);
особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пп.7).
Таким чином, неприбуття військовозобов'язаного за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за повісткою за для уточнення облікових даних вказує на наявність порушення п. 2, 7 п. 1 Правил військового обліку.
Відтак, дії ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення позивачем як військовозобов'язаним Правил військового обліку, є правомірними та такими, що вчинені відповідачем в межах наданих повноважень, а внесена до Реєстру інформація об'єктивно узгоджується з матеріалами судової справи.
В розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Таким чином, передумовою для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення суб'єктом владних повноважень протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.
Суд зауважує, що відповідно до п. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядок № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 19 Порядку № 1487 передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з абз. 14, 15, 16 п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, зокрема, Правил військового обліку, здійснювати повідомлення органів досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку, а також звертатися в установленому законом порядку до органів Національної поліції для доставлення цих осіб до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
Суд встановив, що до мобільного застосунку “Резерв+» позивачу надійшло повідомлення такого змісту: “Вас розшукує ТЦК від 28.11.2024».
Згідно з матеріалами справи позивач не прибув до РТЦКСП 14.10.2024 за повісткою, про що відповідач вказав в листі № 2830 від 07.07.2025 на адвокатський запит представника позивача.
При цьому позивач таких обставин не заперечує та не вказує про те, що повістка йому засобами поштового зв'язку не надсилалася і не вручалася.
Таким чином, з досліджених судом доказів неможливо дійти висновку про дотримання позивачем правил військового обліку.
Фактично доводи позову ґрунтуються на тому, що 1) позивач з 20.04.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних (отже не має обов'язку з'являтися за викликом до РТЦКСП) та 2) позивач не притягувався до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП (отже відсутні підстави для внесення до Реєстру даних про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку).
Разом з тим, як зазначено вище по тексту судового рішення, обставини виключення позивача з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби не підтверджуються у спосіб, встановлений чинним законодавством України.
Водночас обставини щодо притягнення/не притягнення позивача до юридичної відповідальності за порушення Правил військового обліку не є предметом спору у цій судовій справі. В розділі "Правопорушення" застосунку "Резерв+" відомості відсутні (а.с. 32). Тому покликання позивача на відсутність протоколів про адміністративне правопорушення, постанов про притягнення його до адміністративної відповідальності, офіційного повідомлення про адміністративне провадження, - на оцінку спірних правовідносин не впливають, відтак судом відхиляються.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що учасник судового процесу - суб'єкт владних повноважень повинен доводити правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності виключно в адміністративних справах про їх оскарження. Водночас, інший учасник судового процесу не позбавлений обов'язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги чи заперечення. Тобто обов'язок доказування в адміністративному процесі не покладено виключно на суб'єкта владних повноважень, а розподілений в залежності від вимог та заперечень.
У даному випадку обов'язок доказування правомірності оспорюваних дій належить відповідачу, в той час як позивач зобов'язаний підтвердити належними та допустимими доказами обставини, які стали підставою для звернення до суду з позовом щодо оскарження таких дій.
Такі висновки сформовані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 25.06.2020 у справі №520/2261/19, а саме: “…визначений цією правовою нормою [ч. 2 ст. 77 КАС України] обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги» (п. 47 постанови).
Разом з тим, в ході судового розгляду справи не підтверджено належними та допустимими доказами тих обставин, з яким позивач пов'язує порушення своїх прав та законних інтересів, а саме: не встановлено протиправності поведінки відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідного запису про порушення позивачем як військовозобов'язаним Правил військового обліку.
Підсумовуючи наведене у сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими. Оскільки в ході судового розгляду справи судом не встановлено протиправної поведінки відповідача в межах спірних правовідносин, суд вважає відсутніми підстави для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність позивача до військової служби з виключенням його з військового обліку, а також відомості про відсутність порушень позивачем правил військового обліку. Отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи результати судового розгляду справи, судові витрати відповідно до статті 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )
Повний текст рішення складений 02 березня 2026 року.
Суддя Н.О. Дорошенко