. 02 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9779/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О., перевіривши матеріали заяви про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
25 лютого 2026 року судом отримано заяву позивача про встановлення судового контролю у справі № 440/9779/25.
Дослідивши подану ініціатором звернення заяву про встановлення судового контролю, суд встановив наступне.
За правилами частини першої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Судом встановлено, що заявником не надано доказів надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження) копії заяви.
Суд зазначає, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом (частина 5 статті 372 КАС України).
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
За нормами статті 381-1 КАС України (в реакції згідно з Законом № 4094-IX від 21.11.2024) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Як свідчить заява, яка подана до суду, заявник просить встановити судовий контроль за рішенням суду, посилаючись на статті 382-1 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, які регламентують порядок розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення. При цьому заявник просить в заяві визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виконання судових рішень у справі № 440/9779/25. Суд вважає необхідним пояснити, що визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду регламентується зовсім іншою статтею, а саме - ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, заявником в заяві зазначено вимогу щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області негайно провести перерахунок пенсії по інвалідності позивача згідно судових рішень у справі № 440/9779/25 на підставі пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України та виплачувати пенсію по інвалідності позивачу без обмеження максимальним розміром. При цьому заявником не конкретизується в якому порядку суд повинен розглянути дану вимогу відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.
Що стосується вимоги в заяві про встановлення судового контролю, а саме: стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області недоплачену пенсію за січень 2026 року в розмірі 3192,81 грн, суд зазначає, що це не було предметом спору у справі № 440/9779/25, в зв'язку з чим відсутня можливість встановити судовий контроль.
Крім того, як вже було зазначено вище, процесуальні питання з виконання судових рішень визначені розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого законодавцем визначена форма звернення до суду, а саме - заява. Проте, заявником подана позовна заява, в якій останній просить встановити судовий контроль, що не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суду не зрозуміло, відповідно в якому порядку розглядати заяву заявника про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
За викладених обставин подана заява не відповідає вимогам статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною другою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено: якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на вищевикладене, судом визнано за необхідне подану заяву повернути без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 167, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.О. Чеснокова