02 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/4839/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Удовіченко С.О, за результатами поданого Військовою частиною НОМЕР_1 звіту по справі №440/4839/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 27.02.2024 № 12072/24) просив:
- визнати протиправним і скасувати пункту 2 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 №171 від 19.01.2023 року "Про перерахунок додаткової винагороди та премії за липень 2022 року»;
- стягнути з Військової частини НОМЕР_1 додаткову винагороду за липень 2022 року за період з 01.07.2022 року по 07.07.2022 року включно 22580,65 гривень та за період з 08.07.2022 року по 31.07.2022 року включно 23225,81 гривень. Всього додаткову винагороду за липень 2022 року в сумі 45806,46 гривень.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 по справі 440/4839/23 позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 171 від 19.01.2023 "Про перерахунок додаткової винагороди та премії за липень 2022 року". Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 виплатити нараховану ОСОБА_1 премію за липень 2022 року та додаткову винагороду за липень 2022 року з розрахунку 100000 грн з 01.07.2022 по 07.07.2022 включно та з розрахунку 30000 грн з 08.07.2022 по 31.07.2022 включно.
06.10.2025 до суду надійшла заява від представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій представник позивача просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 у справі № 440/4839/23;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 у 10-денний строк подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 у справі № 440/4839/23 в частині виплати ОСОБА_1 премії за липень 2022 року та додаткової винагороди за липень 2022 року з розрахунку 100000 грн з 01.07.2022 по 07.07.2022 включно та з розрахунку 30000 грн з 08.07.2022 по 31.07.2022 включно.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4839/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №440/4839/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 протягом двох місяців з дня отримання копії ухвали подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/4839/23.
29.01.2026 до суду, з пропуском встановленого судом строку, надійшов звіт Військовою частиною НОМЕР_1 про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі 440/4839/23.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 призначено розгляд звіту Військової частини НОМЕР_1 по справі №440/4839/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, а також перевірки поважності пропуску строку для подання такого звіту у порядку письмового провадження без виклику стягувача та боржника.
Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За приписами частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Застосовуючи вищевикладені положення процесуального закону до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.
Із змісту звіту слідує, що Військової частиною НОМЕР_1 , вжито всіх необхідних заходів для виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 440/4839/23, а саме: Здійснено розрахунок в потребах коштів для виконання рішення суду №440/4839/23; Здійснено заявки щодо необхідності бюджетного фінансування для виконання судового рішення№440/4839/23; Одночасно повідомляємо, що Військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою, яка утримується за рахунок Державного бюджету України. Згідно ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. У зв'язку з обмеженим бюджетним фінансуванням на рахунках військової частини НОМЕР_1 станом на сьогодні відсутні цільові кошти для виконання судового рішення № 440/4839/23. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Згідно п.3, 4 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством. Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, шляхом доведення йому бюджетних асигнувань та надання відповідних коштів бюджету (на безповоротній чи поворотній основі). Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти відповідно до вимог бюджетного законодавства на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань (ч. 6 ст.22 БК України). Згідно пункту 7 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, за обсягом наданих повноважень розпорядники поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (розпорядник, який у своїй діяльності підпорядкований відповідному головному розпоряднику та (або) діяльність якого координується через нього). Розпорядники бюджетних коштів мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету. Згідно пп. 9 п. 2.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затвердженого наказом МФУ від 12.03.2012 № 333, код 2800 «Інші поточні видатки» . За цим кодом здійснюються видатки, які не пов'язані з придбанням товарів та послуг установами, у тому числі виконання судових рішень (як у безспірному, так і добровільному порядку незалежно від економічної суті платежу), крім виплат, передбачених підпунктом 27 підпункту 2.5.3 пункту 2.5 цієї глави цієї Інструкції, щодо: відшкодування збитків, майнової (матеріальної) та моральної (немайнової) шкоди юридичним та фізичним особам згідно з рішенням суду; інші виплати юридичним та фізичним особам згідно з рішенням суду, у тому числі виплати, що здійснюються на виконання судових рішень за позовами суддів на їх користь згідно із законодавством. Перерахування (сплата) податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також інших податків і зборів, які у встановлених законодавством випадках підлягають нарахуванню/утриманню на/з сум виплат за рішеннями суду, здійснюються за цим кодом; відшкодування судових витрат; Отже, виплати, які належить працівнику (середній заробіток за час вимушеного прогулу, компенсація моральної шкоди, грошове забезпечення тощо ) на виконання судового рішення здійснюють за КЕКВ 2800. Відповідно до виписки по рахунку за КЕКВ 2800 зазначено в графі "наявні кошти " в сумі 0,00 грн., що є недостатнім для виконання судового рішення у цій справі. В разі надходження на рахунок військової частини НОМЕР_1 відповідних коштів їх негайно буде перераховано ОСОБА_2 .
Також до звіту додано заявки-розрахунки та розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішень судів та видатки за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" за вересень - грудень 2024 року та січень - грудень 2025 року.
Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 встановлена наступна позиція Верховного Суду: "Сам факт відсутності певного результату не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи".
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи викладене, суд констатує, що зазначені у звіті заходи, які вживаються відповідачем для виконання судового рішення у справі 440/4839/23, є вичерпними та достатніми, з огляду на статус військової частини як розпорядника бюджетних коштів.
Суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості з грошового забезпечення, які належать позивачу, не є власністю військової частини, не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі військової частини.
Отже, відповідачем вживаються дієві заходи для повного виконання рішення суду.
За наведених обставин суд вважає за можливе прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду.
Водночас суд зважає на те, що рішення у справі №440/4839/23 наразі залишається не повністю виконаним.
Згідно з частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення Військовій частині НОМЕР_1 нового строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/4839/23, що складає два місяці з дня отримання Військовій частині НОМЕР_1 вказаної ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 у справі №440/4839/23.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/4839/23 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 у строк протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі № 440/4839/23.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Удовіченко