Справа № 540/126/22
02 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
06 січня 2022 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Херсонської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- зобов'язати Херсонську міську раду розглянути по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 , зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та прийняти відповідне рішення.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних позовних вимог представник позивача зазначає, що: позивач звернувся з клопотанням до Херсонської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); до заяви додано копії паспорта та ідентифікаційного номера, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, викопіювання з містобудівної документації - детальний план території села Степанівка Суворовського району м. Херсон, з підписом заявника; копія посвідчення учасника бойових дій. Оскільки на момент звернення до суду із вказаним позовом від відповідача не надходило будь яких рішень з питання розгляду клопотання позивача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
28.04.2023 р. судом зареєстровано від відповідача відзив на позов, яким просить відмовити у задоволенні позову, покликаючись на те, що постійною комісією міської ради з питань землекористування 17.11.2021 (протокол № 39) рекомендовано розглянути клопотання позивача на засіданні Робочої групи із виконання соціальних гарантій військовослужбовцям, учасникам антитерористичної операції/операції Об'єднаних сил та членам родин військовослужбовців, загиблих у ході їхнього проведення. Водночас з початком повномасштабного військового вторгнення російської федерації та запровадження в Україні воєнного стану (з 24.02.2022) засідання постійних комісій Херсонської міської ради та пленарні засідання Херсонської міської ради не проводяться. Натепер, відповідно до Закону України від 24.03.2022 № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», а саме: доповнено Перехідні положення Закону України пунктом 27, підпунктом 5 якого передбачено: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Тобто, пряма норма вищезазначеного Закону забороняє Херсонській міській раді приймати рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 року по справі № 540/126/22 відкрито провадження у справі.
Розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду Одеському окружному адміністративному суду.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.03.2023 року справу передано на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою суду від 21.03.2023 року прийнято до провадження справу, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 , видане ГУНП у м. Києві 17.05.2016 р.
03.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонської міської ради із заявою , якою кеуючись: ст. 19 Конституції України; ст. 116, 118, 121 Земельного кодексу України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Додатками до даної заяви зазначено: копія паспорту та РНОКПП заявника; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, викопіювання з містобудівної документації - план зонування території села Степанівка Суворовського району м. Херсона, з підписом заявника; копія посвідчення учасника бойових дій.
08.10.2021 р. Департамент містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради листом № 114-19843-15 повідомив позивача, що розпорядженням міського голови від 05.10.2016 № 665р створена робоча група (назву, склад та положення якої оновлено розпорядженням міського голови від 15.07.2021 № 261р), завданням якої є забезпечення соціальних гарантій військовослужбовцям, учасникам антитерористичної операції/операції Об'єднаних сил та членам родин військовослужбовців, загиблих у ході їхнього проведення (далі - Робоча група). Таким чином, клопотання ОСОБА_1 винесене на розгляд Робочої групи та постійної депутатської комісії міської ради з питань землекористування, після надання рекомендацій яких остаточне рішення пройматиметься на пленарному засіданні сесії міської ради.
Оскільки вказаний лист Департамент містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради не є рішенням Херсонської міської ради стосовно розгляду клопотання про надання дозвілу на розроблення проекту землеустрою, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
V. Норми права, які застосував суд.
Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), який передбачає, зокрема,
- сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР);
- виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР);
- акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону № 280/97-ВР);
Положеннями Земельного кодексу України від 24.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України) передбачено, зокрема,
- громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.1 ст. 116 ЗК України);
- сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України);
- громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. (ч. 6 ст. 118 ЗК України);
- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. ( абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України)
VI. Оцінка та висновок суду.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, питання щодо безоплатної передачі у власність громадян земельних ділянок із земель комунальної власності для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідних рад шляхом прийняття відповідних рішень.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.09.2021 року (вхід. № 642/02-08 від 09.09.2021р) , в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), додавши до заяви, поміж іншого, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Департамент містобудування, архітектури та земельних ресурсів Херсонської міської ради листом від 08.10.2021 р., повідомив позивача, що його клопотання винесене на розгляд Робочої групи та постійної депутатської комісії міської ради з питань землекористування, яка створена розпорядженням міського голови від 05.10.2016 № 665р, та після надання рекомендацій якої буде прийматись остаточне рішення на пленарному засіданні сесії міської ради.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказує, що заяву позивача розглянуто постійною комісією міської ради з питань землекористування 17.11.2021 (протокол № 39), якою рекомендовано розглянути клопотання на засіданні Робочої групи із виконання соціальних гарантій військовослужбовцям, учасникам антитерористичної операції/операції Об'єднаних сил та членам родин військовослужбовців, загиблих у ході їхнього проведення.
З огляду на вказане, відповідачем відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 03.09.2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийнято не було, а лише проведено згідно протоколів відповідні засідання та надано рекомендації.
Суд зауважує, що відсутність належним чином оформленого рішення Херсонської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою чи відмову в цьому у формі рішення свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв рішення щодо дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови в його наданні, чим допустив протиправну бездіяльність.
Щодо покликання представника відповідача на початок повномасштабного військового вторгнення російської федерації та запровадження в Україні воєнного стану (з 24.02.2022) у зв'язку з чим засідання постійних комісій Херсонської міської ради та пленарні засідання Херсонської міської ради не проводяться, то суд в даному випадку зауважує, що за положеннями абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України вказані клопотання розглядаються у місячний строк, а відтак на момент запровадження в Україні воєнного стану (з 24.02.2022) вказаний строк розгляду вже був порушеним, оскільки закінчився у жовтні 2021 року.
За таких умов, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, наслідком встановлення протиправної бездіяльності відповідача є зобов'язання останнього розглянути клопотання (заяву) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки та прийняти рішення по зазначеному клопотанню відповідно до чинного законодавства.
Водночас, відповідно до ч. 6 ст. 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Суд зазначає, що у зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, дія воєнного часу в Україні продовжувалась та триває до теперішнього часу.
Підпунктом 5 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України передбачено, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на вказані вище дії, прийняття відповідних рішень.
Крім того, за приписами ч.ч.1-3 ст.4 Закону № 389-VIII на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Відповідно до ч.8 ст.4 Закону № 389-VIII військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.
За приписами ч.2 ст.10 Закону № 389-VIII у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Згідно ч.4 ст.10 Закону № 389-VIII у разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня надбання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами.
У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану.
Якщо протягом 30-денного строку після припинення або скасування воєнного стану виникнуть визначені законом підстави для призначення позачергових виборів відповідної місцевої ради, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація продовжують здійснювати повноваження, передбачені частинами другою та третьою цієї статті, до обрання нового складу відповідних органів місцевого самоврядування, якщо Президент України не прийняв рішення про утворення на цій території військово-цивільної адміністрації.
Положеннями п.3 ч.1 ст.78 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України "Про військово-цивільні адміністрації", "Про правовий режим воєнного стану".
Згідно ч.5 ст.78 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Указом Президента України від 19.09.2022 р. № 658/2022, який набрав чинності 19.09.2022 р., утворено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
Постановою Верховної Ради України від 03.11.2022 р. № 2706-ІХ "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бериславському, Генічеському, Каховському, Скадовському, Херсонському районах Херсонської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", яка набрала чинності 08.11.2022 р., у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснює повноваження Херсонської міської ради, її виконавчого комітету та Херсонського міського голови.
Тобто, на час розгляду справи повноваження Херсонської міської ради виконує начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області.
В той же час питання надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є виключною компетенцією міської ради, яке реалізується шляхом прийняття рішення на засіданні міської ради, прийняття якого заборонено на час дії воєнного стану.
Суд вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду щодо розглянути клопотання (заяву) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки та прийняти рішення по зазначеному клопотанню відповідно до чинного законодавства, а тому відповідно до ч.3 ст.378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.
З огляду на вказане, доводи відповідача стосовно заборони прийняття Херсонською міською радою під час воєнного стану рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки є підставою для відстрочення виконання рішення суду в зобов'язальній частині, а не підставою для відмови у задоволенні позову.
Такі висновки суду ґрунтуються на тому, що законодавством, зокрема ч.4 ст.10 Закону № 389-VIII, передбачено можливість прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування до закінчення 30-денного строку, передбаченого ч.2 ст.10 Закону № 389-VIII, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану, у разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території відповідної області.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
VIІ. Розподіл судових витрат.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI звільнений від сплати судового збору, томі розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Херсонської міської ради (пр-т Ушакова 37, м. Херсон, 73003, ЄДРПОУ 26347681) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання ОСОБА_1 зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов'язати Херсонську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та прийняти рішення, передбачене частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Відстрочити виконання рішення суду в частині зобов'язання Херсонської міської ради розглянути клопотання ОСОБА_1 зареєстрованого 09.09.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтованою площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та прийняття рішення, передбаченого частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, - до припинення (скасування) воєнного стану.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А.Дубровна